Φαντάρος αποπειράθηκε να δώσει τέλος στη ζωή του

Περιοχή συζήτησης για τα Αμυντικά Σώματα της Ελλάδας

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Φαντάρος αποπειράθηκε να δώσει τέλος στη ζωή του

Δημοσίευση από Anzac »

Φαντάρος αποπειράθηκε να δώσει τέλος στη ζωή του την Κ.Δευτέρα
Φαντάρος, που υπηρετούσε στο ΚΕΤΘ, αποπειράθηκε να δώσει τέλος στη ζωή του την Καθαρά Δευτέρα. Νοσηλευόταν στο αναρρωτήριο, όπου επιχείρησε να κρεμαστεί με τη ζώνη της στολής του. Για μια φορά, οι αμφιβόλου ποιότητας προμήθειες στις ένοπλες δυνάμεις αποδείχθηκαν σωτήριες: η ζώνη έσπασε. Τραυματισμένος και λιπόθυμος, μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο.

Με αφορμή αυτή την απόπειρα, το «δίκτυο Σπάρτακος» σημειώνει ότι από την αρχή του χρόνου μετράμε τρεις απώλειες σε σειρούλες, που πήραν «μαύρο απολυτήριο», αλλά και ενός στελέχους του Π.Ν. Καταφέρονται, επίσης, κατά του ΓΕΣ που δεν ανακοινώνει τις απόπειρες που σημειώνονται κατά καιρούς.

Διαφορετική εικόνα για τα περιστατικά που έλαβαν χώρα στο 290 Μ/Κ ΤΠ δίνουν από τη μονάδα. Οπως αναφέρουν, στον ΕΠΟΠ που λιποθύμησε κατά την αναφορά παρασχέθηκαν αμέσως οι πρώτες βοήθειες. Ο φαντάρος, που υπέφερε από πόνους στη μέση, δεν συμμετείχε στην εκπαίδευση, παρέμεινε κλινήρης και στη συνέχεια παραπέμφθηκε στο 401 ΓΣΝΑ. Σε ό,τι αφορά τον άλλο φαντάρο που παρουσίασε έντονο κοιλιακό άλγος, απαντούν ότι βγήκε μόνος του εξοδούχος και μετά την απόσπασή του, αισθάνθηκε εκ νέου πόνους και διακομίσθηκε στο νοσοκομείο.

Παρ' ότι βρίσκονται στην Αθήνα (472 ΤΕΠΠ) συμπληρώνουν πάνω από 17 ημέρες χωρίς έξοδο. «Επειδή δεν κουραζόμαστε, όπως μας λένε, μας απειλούν να μας κόψουν και τα υπηρεσιακά σημειώματα», διαμαρτύρονται. Στο μεταξύ καθαρίζουν τα κτίρια, σκάβουν για έργα και μαζεύουν... πευκοβελόνες. Φαίνεται ότι η αντιπυρική περίοδος ξεκίνησε φέτος νωρίτερα.


ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ
e-HAF Admin
Greg
Δημοσιεύσεις: 973
Εγγραφή: 25 Σεπ 2006, 11:26
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Greg »

:cry:
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

τι λες? θα κακοπερναγε μαλλον..... :roll:
kongrigo
Δημοσιεύσεις: 3248
Εγγραφή: 24 Μάιος 2005, 14:50
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kongrigo »

viper έγραψε:τι λες? θα κακοπερναγε μαλλον..... :roll:
... στο σπίτι τους
...είμαι και μιραζάκιας...
Η ΦΥΣΙΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΓΝΩΣΙΝ
Ως ηγήτορες των ιδεών μας, οφείλουμε να αντεπεξέλθουμε στις πιέσεις των ιδανικών μας...Εικόνα
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Παρ' ότι βρίσκονται στην Αθήνα (472 ΤΕΠΠ) συμπληρώνουν πάνω από 17 ημέρες χωρίς έξοδο. «Επειδή δεν κουραζόμαστε, όπως μας λένε, μας απειλούν να μας κόψουν και τα υπηρεσιακά σημειώματα», διαμαρτύρονται. Στο μεταξύ καθαρίζουν τα κτίρια, σκάβουν για έργα και μαζεύουν... πευκοβελόνες. Φαίνεται ότι η αντιπυρική περίοδος ξεκίνησε φέτος νωρίτερα.
ΑΙΣΧΟΣ ! ειναι δυνατον να τους κανουν τετοια ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΑ ???

Καλα κανουν τα παιδια κι αυτοκτονουν!
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

να το κάνουμε σαν την Σπάρτη ένα πράμα.....να ζούν μόνοι οι δυνατοί , ε Λάμπρο ; ;)
e-HAF Admin
anka
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 15 Δεκ 2006, 12:01
Τοποθεσία: 37°57'1.29"N - 23°44'41.98"E

Δημοσίευση από anka »

Ας μην βάζανε μέσον να κατέβουν στην Αθήνα και ας παρέμεναν στα σύνορα.... Αλλά τότε τα "παιδάκια" θα κλαίγανε γιατί θα ήταν μακριά από την μαμά τους
FLY LOW - HIT HARD
Leo
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 03 Σεπ 2007, 13:52
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από Leo »

Ρε παιδιά εγώ προ ενός μηνός πήγα και δήλωσα στο ΚΕΠ για τη στρατολογία πεζικό,αλλα όλα αυτά τα γεγονώτα μου προκαλούν ανυσηχία,τι σοϊ άνθρωπος αυτοκτονεί επειδή έχει να πάρει άδεια πάνω απο 17 μέρες;
ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΜΟΝΑΧΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΣΟΥ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ
ΝΑ'ΧΕΙΣ ΓΙ'ΑΣΠΙΔΑ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΑΔΗ ΚΙ ΑΝ ΠΕΤΑΣ
ΚΙ ΟΤΑΝ ΒΡΕΘΕΙΣ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ
ΦΩΝΑΖΟΝΤΑΣ ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΑ Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Anzac έγραψε:να το κάνουμε σαν την Σπάρτη ένα πράμα.....να ζούν μόνοι οι δυνατοί , ε Λάμπρο ; ;)
Περιεργα το εθεσες,ακραια ισως,τι,πας να μου στησεις παγιδα?

εγω δε θεωρω τον εαυτο μου "δυνατο", τη θητεια μου ομως την εκανα,ταλαιπωρηθηκα καποιες στιγμες,ΑΔΕΡΦΟΥΛΑ δεν ημουν ομως Τιμο, ουτε λιγοψυχος. :wink:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Επισκέπτης την 18 Μαρ 2008, 15:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Leo έγραψε:Ρε παιδιά εγώ προ ενός μηνός πήγα και δήλωσα στο ΚΕΠ για τη στρατολογία πεζικό,αλλα όλα αυτά τα γεγονώτα μου προκαλούν ανυσηχία,τι σοϊ άνθρωπος αυτοκτονεί επειδή έχει να πάρει άδεια πάνω απο 17 μέρες;
που να γινει κανας πολεμος δηλαδη,θα στησουν και κωλο??? ας ξυπνησουμε επιτελους κι ας πουμε τα πραγματα με το ονομα τους περα απο απο δηθεν ανθρωπιστικες θεωριες,εχουμε γεμισει φλωρους και μαλθακους φανταρους,δηλαδη εμεις καλοπερασαμε στρατο? η δεν ειχαμε προβληματα στην οικογενεια μας? εδω μονο plαystation στη σκοπια δε τους εχουν. :roll:
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

anka έγραψε:Ας μην βάζανε μέσον να κατέβουν στην Αθήνα και ας παρέμεναν στα σύνορα.... Αλλά τότε τα "παιδάκια" θα κλαίγανε γιατί θα ήταν μακριά από την μαμά τους
και που σε,ολοι αυτοι οι μαμακηδες οταν απολυθουν απο φανταροι (αν πανε στρατο) θα περνανε ζωη και κοτα και θα σε μ@μ@νε καθε μερα.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Σε ό,τι αφορά τον άλλο φαντάρο που παρουσίασε έντονο κοιλιακό άλγος, απαντούν ότι βγήκε μόνος του εξοδούχος και μετά την απόσπασή του, αισθάνθηκε εκ νέου πόνους και διακομίσθηκε στο νοσοκομείο.

αυτο τωρα δε το καταλαβα? τι συνεβη? μολις εμαθε για την αποσπαση του τον επιασαν πονοι στη κοιλια? για εξηγηστε ρε παιδια μηπως κατι δε πιανω !!! :roll:


επισης....
οταν λεει "βγήκε μόνος του εξοδούχος" τι ακριβως εννοει???
Leo
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 03 Σεπ 2007, 13:52
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από Leo »

viper έγραψε:
Leo έγραψε:Ρε παιδιά εγώ προ ενός μηνός πήγα και δήλωσα στο ΚΕΠ για τη στρατολογία πεζικό,αλλα όλα αυτά τα γεγονώτα μου προκαλούν ανυσηχία,τι σοϊ άνθρωπος αυτοκτονεί επειδή έχει να πάρει άδεια πάνω απο 17 μέρες;
που να γινει κανας πολεμος δηλαδη,θα στησουν και κωλο??? ας ξυπνησουμε επιτελους κι ας πουμε τα πραγματα με το ονομα τους περα απο απο δηθεν ανθρωπιστικες θεωριες,εχουμε γεμισει φλωρους και μαλθακους φανταρους,δηλαδη εμεις καλοπερασαμε στρατο? η δεν ειχαμε προβληματα στην οικογενεια μας? εδω μονο plαystation στη σκοπια δε τους εχουν. :roll:
+1000
ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΜΟΝΑΧΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΣΟΥ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ
ΝΑ'ΧΕΙΣ ΓΙ'ΑΣΠΙΔΑ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΑΔΗ ΚΙ ΑΝ ΠΕΤΑΣ
ΚΙ ΟΤΑΝ ΒΡΕΘΕΙΣ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ
ΦΩΝΑΖΟΝΤΑΣ ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΑ Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ
anka
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 15 Δεκ 2006, 12:01
Τοποθεσία: 37°57'1.29"N - 23°44'41.98"E

Δημοσίευση από anka »

viper έγραψε:
Σε ό,τι αφορά τον άλλο φαντάρο που παρουσίασε έντονο κοιλιακό άλγος, απαντούν ότι βγήκε μόνος του εξοδούχος και μετά την απόσπασή του, αισθάνθηκε εκ νέου πόνους και διακομίσθηκε στο νοσοκομείο.

αυτο τωρα δε το καταλαβα? τι συνεβη? μολις εμαθε για την αποσπαση του τον επιασαν πονοι στη κοιλια? για εξηγηστε ρε παιδια μηπως κατι δε πιανω !!! :roll:


επισης....
οταν λεει "βγήκε μόνος του εξοδούχος" τι ακριβως εννοει???
Τι να εννοεί άραγε;;;;; Μα τι άλλο από το ότι πήδησε την περίφραξη και την έκανε προς την κατεύθυνση που έδειχνε η σημαία. Στην συνέχεια και αφού είχε αποσπασθεί έφαγε (την "έκανε" ΄'αραγε με τον ίδιο τρόπο;) χαλασμένα τρόφιμα με αποτέλεσμα να τον πιάσει στομαχόπονος.
FLY LOW - HIT HARD
Sierraxray
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2005, 13:56

Δημοσίευση από Sierraxray »

Παιδιά το να φτάνει κάποιος να έχει τασεις αυτοκτονίας για τέτοια πράγματα υποδηλώνει ότι κάτι γενικότερο πάει στραβα στη ζωή του. Ας μήν το ρίχνουμε στο ότι είναι μαμάκιας γιατί ο στρατός είναι μόνο μιά αφορμή. Τώρα τί προβλήματα αντιμετωπίζει ένας νέος είναι κάτι που μπορούν να το κρίνουν ψυχολόγοι και κοινωνιολόγοι και όχι εμείς. Οσο για το στρατό, ναι αποτελεί μόνο μια αφορμή αλλά αν μπορούμε να προσέχουμε ώστε να μην γίνεται αφορμή θα είναι καλύτερα. Γνώρισα παιδιά που έφτασαν στα όρια της τρέλλας μέσα. Προφανώς απ'έξω είχαν ήδη προβλήματα. Φαντάζεστε όμως να αυτοκτονούσαν μέσα στο στρατό? Ολοι οι συστρατευόμενοι και οι αξιωματικοί δεν νοιώθουν υπευθυνοι?
Εικόνα
Απάντηση