Φαντάρος αποπειράθηκε να δώσει τέλος στη ζωή του

Περιοχή συζήτησης για τα Αμυντικά Σώματα της Ελλάδας

Συντονιστής: Διαχείριση

Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

τι να πεί και ο .... Μάκης δηλαδή....
e-HAF Admin
anka
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 15 Δεκ 2006, 12:01
Τοποθεσία: 37°57'1.29"N - 23°44'41.98"E

Δημοσίευση από anka »

καλά αυτός δεν υπηρέτησε εξαιτίας αυτών που έκαναν στον πατέρα του όταν εκείνος ( ο πατέρας) υπηρετούσε...... Έτσι είχε δηλώσει σε εκπομπή του ο Ζούγκλας
FLY LOW - HIT HARD
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

anka έγραψε:καλά αυτός δεν υπηρέτησε εξαιτίας αυτών που έκαναν στον πατέρα του όταν εκείνος ( ο πατέρας) υπηρετούσε...... Έτσι είχε δηλώσει σε εκπομπή του ο Ζούγκλας
σοβαροτατος λογος να μην υπηρετησει,ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΜΑΚΗ ΜΟΥ :roll:
talws
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 28 Μάιος 2006, 23:58
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ

Δημοσίευση από talws »

anka έγραψε:Ας μην βάζανε μέσον να κατέβουν στην Αθήνα και ας παρέμεναν στα σύνορα.... Αλλά τότε τα "παιδάκια" θα κλαίγανε γιατί θα ήταν μακριά από την μαμά τους
+1000

Δεν έχω τίποτα άλλο να πω.
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Sierraxray έγραψε:Παιδιά το να φτάνει κάποιος να έχει τασεις αυτοκτονίας για τέτοια πράγματα υποδηλώνει ότι κάτι γενικότερο πάει στραβα στη ζωή του. Ας μήν το ρίχνουμε στο ότι είναι μαμάκιας γιατί ο στρατός είναι μόνο μιά αφορμή. Τώρα τί προβλήματα αντιμετωπίζει ένας νέος είναι κάτι που μπορούν να το κρίνουν ψυχολόγοι και κοινωνιολόγοι και όχι εμείς. Οσο για το στρατό, ναι αποτελεί μόνο μια αφορμή αλλά αν μπορούμε να προσέχουμε ώστε να μην γίνεται αφορμή θα είναι καλύτερα. Γνώρισα παιδιά που έφτασαν στα όρια της τρέλλας μέσα. Προφανώς απ'έξω είχαν ήδη προβλήματα. Φαντάζεστε όμως να αυτοκτονούσαν μέσα στο στρατό? Ολοι οι συστρατευόμενοι και οι αξιωματικοί δεν νοιώθουν υπευθυνοι?
+1.

Σίγουρα διαφορετικά ζόρια τραβάει ο καθένας στο στρατό, αλλά για να αυτοκτονήσεις πρέπει να έχεις σοβαρό ψυχολογικό θέμα.
Leo έγραψε:Ρε παιδιά εγώ προ ενός μηνός πήγα και δήλωσα στο ΚΕΠ για τη στρατολογία πεζικό,αλλα όλα αυτά τα γεγονώτα μου προκαλούν ανυσηχία,τι σοϊ άνθρωπος αυτοκτονεί επειδή έχει να πάρει άδεια πάνω απο 17 μέρες;
Εγώ δηλαδή που έκανα και 55 μέσα τι έπρεπε να κάνω; Κρίμα βέβαια για τα παιδιά, αλλά κρίμα που δεν στάθηκε κάποιος να δει το πρόβλημά τους (οικογένεια, ειδικοί κλπ), όχι κρίμα που κάνανε 17 μέσα και δεν άντεξαν.

Εμένα μου έτυχε και στο στρατόπεδο (από διπλανή μονάδα) που μάλιστα ήταν γνωστός γνωστού. Επίσης ένα παιδάκι που έκανε πρακτική στη δουλειά, ο οποίος φαινόταν ότι δεν στροφάριζε, μπλόκαρε εύκολα. Μάθαμε αργότερα ότι αυτοκτόνησε. Προφανώς κάποιοι τον πήρανε χαμπάρι και τον ζορίσανε; Τι να πω...

Πάντως όταν είχα υπηρεσία στην έφοδο καθόμουν πάντα λίγο παραπάνω να μιλήσω στους σκοπούς και να δω αν είναι καλά. Βέβαια ψυχολόγος δεν είμαι αλλά τόσο μπορούσα, τόσο έκανα.

Όσο για το Μάκη, καλά, μη χέ$@, κριτής των πάντων και δε κοιτάει την καμπούρα του. Από δικαιολογίες, κι εγώ όσες θέλεις σου βρίσκω.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

καλά στο τέλος θα ζητάμε να βάλουν και κοινωνικό λειτουργό μέσα στους στρατώνες για τα παιδιά που έχουν ή που αντιμετωπίζουν ψυχολογικά προβλήματα.....

μήπως τελικά το πρόβλημα προκύπτει απο τα γνωστά άγνωστα χαπάκια που μας ρίχνανε στο φαγητό μας ; ξέρετε αυτά που δεν σου κάνει μετά κούκου ! :twisted:
e-HAF Admin
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Anzac έγραψε:καλά στο τέλος θα ζητάμε να βάλουν και κοινωνικό λειτουργό μέσα στους στρατώνες για τα παιδιά που έχουν ή που αντιμετωπίζουν ψυχολογικά προβλήματα.....
Τουλάχιστον ο ψυχολόγος που έτσι κι αλλιώς τον πληρώνουν για αυτήν τη δουλειά, θα μπορούσε να κάνει κάτι παραπάνω από το να ρωτάει:
-Είσαι καλά;
-Ναι
-Επόμενος

...
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

XAXAXAXAXAXA

όπως αυτός που πάει στον γιατρό και μπαίνει μέσα και λέει

- Γιατρέ έχω πρόβλημα, νομίζω πως όλοι με αγνοούν
- Ο επόμενος παρακαλώ....
e-HAF Admin
sjmygian
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2006, 15:16
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευση από sjmygian »

Anzac έγραψε:καλά στο τέλος θα ζητάμε να βάλουν και κοινωνικό λειτουργό μέσα στους στρατώνες για τα παιδιά που έχουν ή που αντιμετωπίζουν ψυχολογικά προβλήματα.....
Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει ήδη τηλεφωνική γραμμή για ψυχολογική υποστήριξη, ακόμη και από την σκοπιά
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Χάρος έγραψε:
Πάντως όταν είχα υπηρεσία στην έφοδο καθόμουν πάντα λίγο παραπάνω να μιλήσω στους σκοπούς και να δω αν είναι καλά. Βέβαια ψυχολόγος δεν είμαι αλλά τόσο μπορούσα, τόσο έκανα.

ησουν ο ΣΩΣΤΟΤΕΡΟΣ :salute:
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εγω υπηρετησα πριν 13 χρονια,και τοτε υπηρχαν κρουσματα αυτοχειριας αλλα οχι σε αυτο το χαλι,κατ'εμε φταει πως οι νεοι μας σε μεγαλο βαθμο ειναι μαλθακοι κι οσο πανε χειροτερευουν :roll:

Ναι υπαρχουν ατομα με σοβαρα ψυχολογικα αλλα αυτοι υπηρχαν παντα!
Οταν διαβαζω πως σε τρεις μηνες εχουν φυγει 3 φανταροι απο αυτοχειρια τι αλλο να πω?
Και υπαρχει και μια αλλη παραμετρος,λογω των αυτοκτονιων οταν εισαι αξιωματικος φοβασε να τα "πιεσεις" τα παιδια με οτι αυτο εχει επακολουθο σε ολο το στρατευμα,ΚΥΡΙΟΙ,ΜΟΝΟ ΠΟΛΕΜΟΣ ΜΗ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΑΚΛΑΦΤΟΙ !
Γιωργος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 21 Φεβ 2008, 13:39
Τοποθεσία: θηβα

Δημοσίευση από Γιωργος »

Eγω παντως αυτο που εχω να πω ειναι οτι ειναι κριμα να υπαρχουν ατομα που να μην μπορουν να αντεξουν 5 μερες περρισοτερες μεσα.Σ'αυτο μπορει να φταινε κ οι μαναδες τους που πανε κ μες στις επιστασιες κ τους καθαριζουν κ τους στρωνουν το κρεβατι(μην γελατε το ειδα στην Ταναγρα το 2003).Αυτοι ημαστε ξαπλα φαι τηλεοραση αντε κ καμια σκοπια την εβδομαδα 9-12.Πως να αντεξει το παιδι.....
ισως να εδινα πολλα για να ξαναβρεθω στην Π.Α.
mpampis
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 31 Ιαν 2007, 00:27
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mpampis »

viper έγραψε:Εγω υπηρετησα πριν 13 χρονια,και τοτε υπηρχαν κρουσματα αυτοχειριας αλλα οχι σε αυτο το χαλι,κατ'εμε φταει πως οι νεοι μας σε μεγαλο βαθμο ειναι μαλθακοι κι οσο πανε χειροτερευουν :roll:
Είσασταν 200 στο στρατόπεδο και τώρα είναι 50.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

mpampis έγραψε:
viper έγραψε:Εγω υπηρετησα πριν 13 χρονια,και τοτε υπηρχαν κρουσματα αυτοχειριας αλλα οχι σε αυτο το χαλι,κατ'εμε φταει πως οι νεοι μας σε μεγαλο βαθμο ειναι μαλθακοι κι οσο πανε χειροτερευουν :roll:
Είσασταν 200 στο στρατόπεδο και τώρα είναι 50.
πλακα με κανεις? δηλαδη οι 50 κανουν εργασιες για 200??? η ειναι τοσο εξαντλητικη η εκπαιδευση?
killerwing
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2006, 20:43

Δημοσίευση από killerwing »

Αν παμε σε μια μοναδα πυροβολικου στη χιο οποια στελεχωνεται με 40 φανταρους απ αυτους οι 20-30 ειναι στα φυλακια, αποστασεις κλπ αλλοι οι δεκα τραβανε τα αγγουρια της μοναδας. 9 ωρες σκοπια ημερησιος και συντηρηση οπλισμου κλπ.

Αυτη την περιοδο υπαρχει οι λεγομενοι π@@α εμπλοκη, εχει απολυθει η σειρα 299 εννιαμηνο οποιοι ειναι αμεταθετη στην παραμεθοριο, η σειρα 300 πηρε μεταθεση, αρα η μοναδα στελεχωνεται μονο απο την 301 και 302. Αρα πολυ λιγο κοσμο αυτη την εποχη. Τα πραγματα θα χαλαρωσουν στα τελη μαρτιου που θα παει η 303 στις μοναδες. Αυτη την εποχη αρχιζουν και τα σχινακια. ασκησεις, βδομαδες βολων, επιθεωρησεις καραβαναδων εκ αθηνας κλπ.

Αυτα τα λιγα...

Να φτασεις στην αυτοκτονια, δεν νομιζω οτι δεν την παλευεις στην μαναδα αλλα κατι αλλο γινεται στη ψυχικη σου υγεια (υπαρχει και η αναβολη οποια την παιρνεις πολυ γρηγορα, μονο με μια επισκεψη στο ψυχολογο). Στην δικια μας μοναδα τρια ατομα πηραν αναβολη γιατι δεν αντεχαν.
Απάντηση