3 Μήνες στα Readiness της 135 ΣΜ

Άρθρα γραμμένα απο τα μέλη μας

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
SirGus
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 12 Δεκ 2005, 16:16
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από SirGus »

Και ποιος δεν άκουσε και θαύμασε τα αεροσκάφη σήμερα...που πέταξαν πάνω από τα σπίτια μας...

Αν και έχουν περάσει λίγα χρόνια...ήταν λογικό αμέσως να θυμηθώ τις στιγμές που πέρασα στη Σκύρο και γιαυτό "ξεθάβω" αυτό το θέμα που είχα αρχίσει καιρό πριν, συγκινημένος για τις μοναδικές στιγμές που κάποιοι άνθρωποι μου χάρισαν.


Τους ευχαριστώ και πάλι....
Γιωργος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 21 Φεβ 2008, 13:39
Τοποθεσία: θηβα

Δημοσίευση από Γιωργος »

Ετσι ειναι πραγματικα οποιος εκανε σε Π.Μ. η Σ.Μ. θα πρεπει τουλαχιστον να εχει καποιες καλες αναμνησεις απο κει.Φιλε sirGus κ παλι σ'ευχαριστω κ δημοσια.
ισως να εδινα πολλα για να ξαναβρεθω στην Π.Α.
Άβαταρ μέλους
skyray
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 13 Μαρ 2008, 01:35

Δημοσίευση από skyray »

σουπερ αρθρο!!!!!! :D
Phabulus Phucker Phantastic Phanatic Phorever PHANTOM
tasos
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 15 Μαρ 2008, 20:18
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από tasos »

Ωραία όλα αυτά παιδιά αν καί δέν είναι πάντα όλα ρόδινα όπως τα βλέπετε από έξω. Δέν μπoρεί να σε πηγαίνει για μια βδομάδα σε μια μονάδα που είσαι ολο το 24ωρω σχεδών μέσα και να έχει 3 τουαλέτες γιά 8 άτομα περίπου απο τις οποιες η μία εκ/εν το ίδιο και για τα ντούζ (μιλάω για τους τεχνίκους) .Αυτά πού λέω τα έχω ζήσει προσωπικά στην σκύρο. Θα έπρεπε η Π.Α να προσέχει πιο πολύ το προαωπικό της, αλλά τη λέω τώρα στήν ελλάδα ζούμε.Είχα πάει 6-7 φορές στην σκύρο και ήταν αυτή η κατάσταση 97-04.Τώρα δέν ξέρω αν έχει αλλάξη κάτι,που δέν το πιστεύω.Μιλάω παντα για τα readiness.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tasos την 20 Ιουν 2008, 19:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
PREDATOR
Δημοσιεύσεις: 3310
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2004, 20:27

Δημοσίευση από PREDATOR »

Τεχνικός είσαι?
''TRAIN AS YOU WILL FIGHT''
HAF
Phantomphlyer
Δημοσιεύσεις: 603
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2007, 00:11

Δημοσίευση από Phantomphlyer »

Συνονόματε φίλε Τάσο αυτά τα οποία περιγράφεις γίνονται από πάρα μα πάρα πολύ παλιά...ανέκαθεν όλα ήταν για "πουλιά" θα το ξέρεις πολύ καλά! Ειδικά στα readiness οι χώροι των τεχνικών είναι μια πονεμένη ιστορία...η εποχή που έζησες εσύ θεωρείται "χλιδή" από τους παλαιότερους τεχνικούς, θέλω να πω ότι στις δεκαετίες 70-80 δεν παιζόταν η κατάσταση...τι ψάχνεις όμως, όπως λες κι εσύ!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Phantomphlyer την 20 Ιουν 2008, 22:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕικόναΕικόνα
tasos
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 15 Μαρ 2008, 20:18
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από tasos »

Ακριβός φίλε μου τάσο ,δέν αλλάζη τίποτα. Καί να φανταστής έχω και 20 χρονια υπηρεσίας και ξεκίνησα από την 336 ΜΔΒ το μαύρο γάτο, δεν ξέρω αν σου λέει τίποτα το όνομα, έτσι λέγανε τον οπλισμό.Εκεί να δείς τεχνολογία,υποδομές χα χα χα αστα να πάνε.Εντάξη αυτά δέν υπάρχουν τώρα βέβαια αυτό έλειπε.
Sierraxray
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2005, 13:56

Δημοσίευση από Sierraxray »

Τόσα χρόνια διαβάζω άρθρα για την αεροπορία και τα Ρέντινες αλλά αυτό ξεπερνάει κάθε προηγούμενο. Κάνει τα άλλα να φαίνονται επιφανειακά. Η προσέγγισή σου ήταν τόσο πρωτότυπη και η αφήγησή σου τόσο ειλικρινής που κυριολεκτικά ζηλεύω αυτά που είδες. 5/5 stars και μπράβο σου.
Πιστεύω ότι αν ένα τέτοιο άρθρο το διάβαζε πιλότος της πολεμικής αεροπορίας θα ένιωθε μεγάλη ικανοποίηση που τους βλέπουμε σαν ανθρώπους και όχι σαν κάτι άλλο. Ανθρώπους στους οποίους στοιχίζει όσο και σε μας να θυσιάζουν την προσωπική τους ζωή και όχι μόνο, αλλά παρ'όλα αυτά το κάνουν.
Μπράβο σου εις το τετράγωνο.
Εικόνα
Hawksilver
Δημοσιεύσεις: 516
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 22:01
Τοποθεσία: 41°11'04.27"N - 23°14'12.90"E Σέρρες

Το άρθρο!

Δημοσίευση από Hawksilver »

Το άρθρο σου ήταν καταπληκτικό φίλε μου SirGus.Και λίγα λέω.
Μακάρι να είχα κάνει την θητεία μου και γω στην Π.Α. Μετέφερες τις σκέψεις κ τις επιθυμίες όλων μας πιστεύω.
Όταν ημουν μικρός πεταγόμουν κυριολεκτικά από τον καναπέ,μόλις άκουγα μαχητικό να περνάει από πάνω μας!

Υ.Γ. Όσο για το υλικό που έχεις από τα Readiness,μπορείς να το μοιραστείς ξέρεις.... :wink: 8)
Απάντηση