DIY USB Controller

Πιλοτήρια για Οικιακή Χρήση<br>
Batteries Not Included !

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

DIY USB Controller

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Για δείτε αυτό. Για όποιον δεν ενδιαφέρεται για πλήρες πιλοτήριο μπορεί να έχει ενδιαφέρον.
Άβαταρ μέλους
tas_mak
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008, 16:03
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από tas_mak »

Καλησπέρα παιδιά. Στην προσπάθεια μου να αποκτίσω και εγώ κανένα custom ΙCP άρχισα και ψάχνω διάφορα sites για οδηγίες και ιδέες. Έχω βρει κάποια πράγματα αλλά πριν προχωρίσω στην αγορά εξαρτημάτων θα βοηθούσε να γλυτώσω τα λεφτά για προγραμματιστή PIC. Έχει κανείς εδώ μέσα? Είμαι θεσσαλονίκη.
Σκοπεύω να χρησιμοποιήσω το PIC18F4550. Όσοι έχουν ψάξει στο νετ μάλλον θα κατάλαβαν για πιο Project το θέλω. Ενημερώστε με! Thx.
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Γιατί να τυραννιέσαι με προγραμματισμό PIC και τα ρέστα, όταν με τα ίδια περίπου χρήματα (βάλε και τις εργατοώρες που θα σπαταλήσεις) παίρνεις αυτό και είσαι κομπλέ από ηλεκτρονικά για custom ICP... (και όχι μόνο)
Άβαταρ μέλους
tas_mak
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008, 16:03
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από tas_mak »

Ένα το ότι είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και γουστάρω να φτιάχνω κυκλωματάκια κτλ και δεύτερον ότι με τα 67Ε περίπου που πρέπει να δώσω +οποια μεταφορικά, φτιάχνω 2 ιδια με τα δωρεαν δείγματα PIC που στέλνουν οι κατασκευάστριες.
Anyway το έχω στο πίσω μέρος του μυαλλού μου οτι ίσως χρειαστεί να παραγγείλω αλλά θέλω σε πρώτη φάση να το δοκιμάσω μόνος. Αν έχει κανείς PIC programmer θα βοηθούσε πολύ.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

αν είχε κάποιος , μάλλον θα είχε απαντήσει ήδη
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
tas_mak
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008, 16:03
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από tas_mak »

:(
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

tas_mak έγραψε::(
PIC programmer έχει καμία σχέση με eprom programmer ;
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Έχω εγώ PIC programmer (και είμαι και Σαλονίκη) αλλά δε θυμάμαι αν υποστηρίζει το συγκεκριμένο PIC. Αν το ξετρυπώσω, θα το δω και θα σου πω...

Αν και αφού όπως λες ασχολείσαι, αν ανοίξεις το datasheet του PIC που σε ενδιαφέρει, θα βρεις γενικά schematics για programming αυτού, τα οποία είναι πολύ εύκολα κατασκευαστικά. Επίσης θα βρεις πολλά programmers στο eBay (ουσιαστικά υλοποιήσεις των παραπάνω) τα οποία είναι και πάμφθηνα (το δικό μου έκανε 10€...)
Απάντηση