Ο Στρατός εξοπλίζεται .....

Περιοχή συζήτησης για τα Αμυντικά Σώματα της Ελλάδας

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
winder
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: 11 Αύγ 2004, 19:26

Δημοσίευση από winder »

Sierraxray έγραψε:Ελάτε τώρα.. Κλασική παραγγελία που γίνεται μέσω άλλου υπουργείου γιατί δεν μπορεί το ενδιαφερόμενο να τα πάρει. Το ανάποδο έχει γίνει πολλάκις.....
Αγοράζονται να υπάρχουν και βλέπουμε που θα καταλήξουν....
Εδώ τα στρατεύματά μας πάνε σε ειρηνευτικές αποστολές με του κόσμου τις ελλείψεις και ξαφνικά σκεφτήκαμε τον εξοπλισμό καταστολής? Όχι ότι δεν μπορεί να χρειαστούν αν αναλάβουν αποστολές αστυνόμευσης, αλλά βλέπω πιό βραχυπρόθεσμα να τα λιγουρεύεται το Υπ.Δημ.Ταξης... Άλλωστ, ακόμα και οι καραμπινιέροι που εστάλησαν από τους Ιταλούς ώς δύναμη με εμπειρία στην αστυνόμευση (Στρατιωτική Αστυνομία) όπλα είχαν.

Και ξαφνικά οι προασπιστές της δημοκρατίας και ο κύριος Μειμαράκης θίχτηκαν επειδή σκευτήκαμε πως μπορεί να έχουν αντισυνταγματικά σχέδια..... μα πώς μας πέρασε απ'το μυαλό...
Για πες μας τα αντισυνταγματικά σχέδια που μπορεί να έχουν, για να ενημερωνόμαστε...
Sierraxray
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2005, 13:56

Δημοσίευση από Sierraxray »

Για πες μας τα αντισυνταγματικά σχέδια που μπορεί να έχουν, για να ενημερωνόμαστε...
Το "σκεφτήκαμε" δέν ήταν προσωπικό, αναφερόταν γενικά σε μάς ως πολίτες-δημοσιογράφους-κριτές και στην αρνητική άποψη και φοβίες που μπορεί να έχουμε αναπτύξει εξαιτίας της αποτυχίας τους (αφελούς ή ηθελημένης). Δέν ήθελα να εκφράσω δημοσίως κάποια συγκεκριμένη άποψη και ζητώ συγνώμη αν το "σκεφτήκαμε" έδωσε τέτοια εντύπωση. Επίσης αντισυνταγματικό σχέδιο δεν είναι απαραίτητα η επιβολή χούντας ή το πραξικόπημα (όπου μπορεί να πήγε το μυαλό σου) μιάς και το θεωρώ και εγώ φαντασία (όχι όμως και η ιστορία). Μπορεί όμως να είναι πολύ άνετα η αλλαγή του συντάγματος σε νέα μορφή, ασύμφωνη με τις προηγούμενες θέσεις του, και αυτή η αλλαγή να έχει μεθοδευτεί με έμμεσους τρόπους....

Όσο για το άν θα χρησιμοποιηθούν από την αστυνομία, εδώ είμαστε και θα το ανακαλύψουμε. Το αντισυνταγματικό ή όχι είναι άλλο θέμα, αλλά μην μου το παίζει και προσβεβλημένος ο κάθε κος Βύσμα και Μίζα του κάθε υπουργείου, όταν έχει ό κόσμος περίεργες αρνητικές φαντασιώσεις....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Mystic_J έγραψε:
Anzac έγραψε:οι πλαστικές σφαίρες μου φάνηκαν το ποιό λογικό κομμάτι όλης της φάσης

όλα τα άλλα είναι άσχετα ΚΑΤ ΕΜΕ

ακόμα περιμένω να μου δείξετε τα βίντεο που δείχνουν άλλους στρατούς με ανάλογο εξοπλισμό σε ειρηνευτικές εξτρατείες
Πάτα στο youtube Pristina Kosovo IFOR KFOR, Bosnia.
δεν θα κάτσω να ψάξω όλο το youtube για να αποδείξω πως εσύ είχες δίκιο

κάνε το εσύ
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

το βρήκε κανείς το επίμαχο αρχείο ;

επίσης ήθελα να ρωτήσω, έχει χρησιμοποιήσει ποτέ μέχρι σήμερα η ΕΛΑΣ πλαστικές σφαίρες ; sorry αλλά δεν το γνωρίζω

τέλος, επειδή κάποια στιγμή βγήκε κάποιος στην TV και έδειξε και καλά την πλαστική σφαίρα με την οποία τους χτύπησαν, και μου φάνηκε πολύ μεγάλη , έχουμε φώτο και διαστάσεις απο τέτοια σφαίρα ;
e-HAF Admin
sjmygian
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2006, 15:16
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευση από sjmygian »

Sierraxray έγραψε:Ελάτε τώρα.. Κλασική παραγγελία που γίνεται μέσω άλλου υπουργείου γιατί δεν μπορεί το ενδιαφερόμενο να τα πάρει. Το ανάποδο έχει γίνει πολλάκις.....
Αγοράζονται να υπάρχουν και βλέπουμε που θα καταλήξουν....
Εδώ τα στρατεύματά μας πάνε σε ειρηνευτικές αποστολές με του κόσμου τις ελλείψεις και ξαφνικά σκεφτήκαμε τον εξοπλισμό καταστολής? Όχι ότι δεν μπορεί να χρειαστούν αν αναλάβουν αποστολές αστυνόμευσης, αλλά βλέπω πιό βραχυπρόθεσμα να τα λιγουρεύεται το Υπ.Δημ.Ταξης...
...
Μπορεί να προορίζονται για το Δημ.Τάξης, μπορεί όμως πράγματι να προορίζονται για το ΥΠΕΘΑ.

Άλλωστε, είχα δει με τα μάτια μου πριν από 5 χρόνια να έχει ασπίδες και γκλοπ (διαφορετικά από αυτά των στρατονόμων/ναυτονόμων/αερονόμων) για τυχόν αντιμετώπιση διαδηλώσεων, τα οποία βέβαια έμεναν στις αποθήκες μέχρι να χρειαστούν. Ο συγκεκριμένος διαγωνισμός του ΥΠΕΘΑ δεν είναι λοιπόν κάτι πρωτόγνωρο, απλά λόγω της συγκυρίας θεωρήθηκε "είδηση"
e-ΑΡΧΗ ΑΝΔΡΑ ΔΕΙΚΝΥΣΙ
winder
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: 11 Αύγ 2004, 19:26

Δημοσίευση από winder »

Sierraxray έγραψε:
Για πες μας τα αντισυνταγματικά σχέδια που μπορεί να έχουν, για να ενημερωνόμαστε...
Το "σκεφτήκαμε" δέν ήταν προσωπικό, αναφερόταν γενικά σε μάς ως πολίτες-δημοσιογράφους-κριτές και στην αρνητική άποψη και φοβίες που μπορεί να έχουμε αναπτύξει εξαιτίας της αποτυχίας τους (αφελούς ή ηθελημένης). Δέν ήθελα να εκφράσω δημοσίως κάποια συγκεκριμένη άποψη και ζητώ συγνώμη αν το "σκεφτήκαμε" έδωσε τέτοια εντύπωση. Επίσης αντισυνταγματικό σχέδιο δεν είναι απαραίτητα η επιβολή χούντας ή το πραξικόπημα (όπου μπορεί να πήγε το μυαλό σου) μιάς και το θεωρώ και εγώ φαντασία (όχι όμως και η ιστορία). Μπορεί όμως να είναι πολύ άνετα η αλλαγή του συντάγματος σε νέα μορφή, ασύμφωνη με τις προηγούμενες θέσεις του, και αυτή η αλλαγή να έχει μεθοδευτεί με έμμεσους τρόπους....

Όσο για το άν θα χρησιμοποιηθούν από την αστυνομία, εδώ είμαστε και θα το ανακαλύψουμε. Το αντισυνταγματικό ή όχι είναι άλλο θέμα, αλλά μην μου το παίζει και προσβεβλημένος ο κάθε κος Βύσμα και Μίζα του κάθε υπουργείου, όταν έχει ό κόσμος περίεργες αρνητικές φαντασιώσεις....
απλά θεώρησα λίγο υπερβολικό να υπονοούμε πως και καλά εξοπλίζουν το στρατό, για να τον κατεβάσουν στις διαδηλώσεις... κλπ.

τώρα αν τα πάρει αυτά άλλο υπουργείο, και τι έγινε... υπάρχουν άλλα προβλήματα πιό σημαντικά..
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

εκτός απο τον Νάκο, έχει δει κανείς σας ειρηνευτική αποστολή με γκλόπς ασπίδες κλπ ;

πείτε το για να μην έχω μόνο εγώ την απορία
e-HAF Admin
kongrigo
Δημοσιεύσεις: 3248
Εγγραφή: 24 Μάιος 2005, 14:50
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kongrigo »

Προσωπικά σε όλες τις παρελάσεις εδώ και πολλά πολλά χρόνια έχω δει, τους μοτοσικλετιστές τις αεροπορίας (ΑΕΡΟΝΟΜΟΥΣ) να έχουν και γκλοπς.

Οποίος διαβάζει περιοδικά που ασχολούνται με την Άμυνα κλπ, σίγουρα έχει διαβάσει άρθρο και έχει δει φωτογραφίες για τις ασκήσεις που γίνονται στο Νατοϊκο Κέντρο Εκπαίδευσης Ειρηνευτικών Δυνάμεων κάπου στο Κιλκίς (νομίζω) όπου ένα από τα σενάρια που ασκούνται είναι και η απώθηση των διαδηλωτών.

Προσωπικά έχω τις ειρηνευτικές δυνάμείς των τριτοκοσμικών χωρών πχ ΗΠΑ. Μ. Βρετανία, Ιταλία, Καναδά, Γαλλία κλπ να εξοπλίζονται με γκλοπς και σφαίρες από καουτσούκ κλπ (ειδικά στα Βαλκάνια) αντί οι χαζοί τους δίνουν G3, M60 και πενηντάρια (όπως εμείς) η αποτελεσματικότητα των οποίων (όπλων) αποδείχτηκε στα γεγονότα στο Κόσοβο ;;; (κάπου εκεί τέλος πάντων) όταν ΔΙΑΔΗΛΩΤΕΣ έκαψαν ένα τροχοφόρο τεθωρακισμένο όχημα του Ελληνικού Στρατού και οι στρατιώτες μας δεν μπόρεσαν, ΦΥΣΙΚΑ, να κάνουν χρήση των όπλων τους.

Αλλά από τις ψηφοθηρικές καταγγελίες του ΞΥΣΤΑ τι περιμένεις…
...είμαι και μιραζάκιας...
Η ΦΥΣΙΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΓΝΩΣΙΝ
Ως ηγήτορες των ιδεών μας, οφείλουμε να αντεπεξέλθουμε στις πιέσεις των ιδανικών μας...Εικόνα
sjmygian
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2006, 15:16
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευση από sjmygian »

Anzac έγραψε:εκτός απο τον Νάκο, έχει δει κανείς σας ειρηνευτική αποστολή με γκλόπς ασπίδες κλπ ;

πείτε το για να μην έχω μόνο εγώ την απορία

Σχετική φωτογραφία στρατιωτικού τμήματος με γκλομπ και ασπίδες, είχε δημοσιευτεί αν δεν κάνω λάθος και σε περιοδικό, από ρεπορτάζ για άσκηση ειρηνευτικής αποστολής που περιελάμβανε σενάριο διαδηλωτών.

Ανεξάρτητα από το προηγούμενο, εγώ είχα δει γκλομπ και ασπίδες σε αποθήκη ελληνικής στρατιωτικής μονάδας, που δεν θα στελνόταν σε ειρηνευτική αποστολή.
e-ΑΡΧΗ ΑΝΔΡΑ ΔΕΙΚΝΥΣΙ
Sierraxray
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2005, 13:56

Δημοσίευση από Sierraxray »

Όποιος είδε βέβαια χθές Αλτερ, θα κατάλαβε τις θέσεις της κυβέρνησης σχετικά με το θέμα...
Ακόμα νομίζουν ότι τα περασμένα γεγονότα ήταν αποτέλεσμα ελευθεριάζοντος πολιτεύματος και η πιο βαθυστόχαστη λύση που προέβαλαν είναι η αναδιάρθρωση της αστυνομίας και η αυξήσεις στους μισθούς (αμήν για τους ανθρώπους που και αυτοί εργαζόμενοι είναι, αλλά δεν είναι μόνο αυτό)...
Εν ολίγοις το μόνο που τους νοιάζει είναι η αποτελεσματικότερη καταστολή. Από όλους τους πολιτικούς μόνο μία εκγληματολόγος τόνισε ότι κοινωνικοπολιτικές συνθήκες δημιουργούν εξάρσεις (που μπορούν να καταλήξουν και στη βία) και ότι πολύ απέχει η επίλυσή τους από την σκλήρυνση των μεθόδων καταστολής.
Αλλά οι πολιτικοί που να ακούσουν κοινωνιολόγους-ψυχολόγους-εγκληματολόγους...
Από κεί και μόνο συμπεράνετε άν τέτοια υλικά (αν όχι αυτά του στρατού) θα κάνουν την εμφάνισή τους εδώ.
Για να μήν παρεξηγούμαστε, ορισμένα καλώς να έρθουν (βλέπε πλαστικές σφαίρες) και κάποια άλλα ας έρθουν επίσης, αλλά ας αποδείξει πρώτα η πολιτική ηγεσία ότι ξέρει να προλαμβάνει την κοινωνική decadance αντί να έρχεται να επεμβαίνει με "θεραπείες", όπως επίσης και ότι δέν θα τα στρέφει εναντίον μας αλόγιστα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

οι πολιτικοί δίνουν λύσεις μόνο στα οικονομικά της τσέπης τους

δεν τους ενδιαφέρει τίποτα άλλο

δε μπα να σου καινε το σπιτι το μαγαζι το αμαξι

πάνω που χαρήκανε για την εξάρθρωση της 17Ν, τώρα ξεπροβαίνει νέα ομάδα, χώρια τις απαγωγές επωνύμων.

όλα της μόδας θα γίνουν, και το ρεζίλεμα διεθνώς θα είναι το Α και το Ω

θα εκδόσουν και καμιά ταξιδιωτική οδηγία, θα την φάει και ο τουρισμός να ησυχάσει, έτσι για να επλίζουμε μετά να φέρει την 1η θέση ο Ρουβάς στην Eurovision, μπας και έρθει κανένας ξένος.

και πάμε και για 2η επιτήρηση έτσι !

και εμείς καθόμαστε εδώ και συζητάμε για γκόμπς, ασπίδες και χειροβομβίδες κρότου λάμψης
e-HAF Admin
Απάντηση