Εκτός αεροπορίας λόγω...δυσλεξίας

Περιοχή συζήτησης για τα Αμυντικά Σώματα της Ελλάδας

Συντονιστής: Διαχείριση

Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Anzac έγραψε:πείτε μου τώρα ποιός πασίγνωστος υπουργός της Κυβέρνησης έχει δυσλεξία και όμως μας $%$# κανονικά
σε αυτό όμως δεν απάντησε κανείς !
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

εδώ η είδηση απο το enet με περισσότερα στοιχεία
http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=99366716

και εδώ ένα ακόμα χάλι στη @#@%Χωρα ΕΛΛΑΔΑ
http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=34195068
e-HAF Admin
Cipher
Δημοσιεύσεις: 1771
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 16:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Cipher »

Εξάλλου αν δεν κάνω λάθος (please διορθώστε με) στις αναπτυγμένες χώρες (με τρώει να μας εξαιρέσω :evil: ) η δυσλεξία είναι κάτι που αντιμετωπίζετε μέχρι ένα βαθμό. Οι δυσλεκτικοί μπορούν να μάθουν να ξεχωρίζουν τις λέξεις ώς εικόνες αντί ως σύνολο σύμβολων... Αλλά μετά μπαίνουμε σε άλλες συζητήσεις (παιδεία κτλ.).
Sierraxray
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2005, 13:56

Δημοσίευση από Sierraxray »

@Anzac
Ωραία τα άρθρα :wink:
Παρένθεση: δεν ξέρω ποιος πολιτικός είναι δυσλεξικός, αλλά ξέρω σίγουρα πόσοι έχουν νοητική υστέρηση.
@Anastasios
Ναί διορθώνεται μερικώς (και επαρκώς) αλλά όχι πλήρως.
Το επαρκώς βέβαια όπως είπες μπορεί να είναι και σε τέτοιο βαθμό που να τους καθιστά ικανότατους σε αντικείμενα που πρώτα αντιμετώπιζαν πρόβλημα.

Σημείωση: το σωστό είναι "δυσλεξικοί" και όχι "δυσλεκτικοί".
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sierraxray την 13 Ιαν 2009, 17:56, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

1ο λίνκ μου , απο επάνω , σας παραθέτω ξανά :arrow:
Στην Ελλάδα οι δυσλεκτικοί μπορούν να γίνουν γιατροί, ειδικοί επιστήμονες, να φτάσουν στην επιστημονική γνώση τον δυσλεκτικό Αϊνστάιν ή και να αγγίξουν τα όρια της σκέψης του δυσλεκτικού υποψήφιου προέδρου των ΗΠΑ Ρόμπερτ Κένεντι, αλλά δεν μπορούν να γίνουν ούτε υπαξιωματικοί των Ενόπλων Δυνάμεων αλλά ούτε και αστυφύλακες!
ΤΙ ΛΕΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ;;;;;;;;;;;;;;
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Sierraxray έγραψε:@Anzac
Ωραία τα άρθρα :wink:
Παρένθεση: δεν ξέρω ποιος πολιτικός είναι δυσλεξικός, αλλά ξέρω σίγουρα πόσοι έχουν νοητική υστέρηση.
νοητική υστέρηση έχουμε πρώτα εμείς που πάμε και ρίχνουμε τον φάκελο
μετά απο αυτούς είναι οι 299

ζήτημα να είναι ένας Νορμάλ
e-HAF Admin
Sierraxray
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2005, 13:56

Δημοσίευση από Sierraxray »

@Anzac
Αυτός να υποθέσω θα είναι ο δυσλεξικός που ψάχνουμε?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Sierraxray έγραψε:@Anzac
Αυτός να υποθέσω θα είναι ο δυσλεξικός που ψάχνουμε?
99% Ναι

νομίζω όμως πως και η δική μας ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ έχει δυσλεκτικό/κους
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

e-HAF Admin
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Λοιπόν, επειδή το 90% των μελών κάποτε ήθελαν να γίνουν πιλότοι και δεν έγιναν, είμαστε λίγο προκατειλημμένοι σε αυτά τα θέματα. Η απόρριψη του τύπου έγινε βάση των κανονισμών που ίσχυαν πριν μπει στη σχολή. Και ίσχυαν όταν μπήκαν (και βγήκαν) άλλοι πριν από αυτόν. Έψαξε να τους μάθει; Όχι. Παίζει ρόλο η δυσλεξία στην αποτελεσματικότητα ενός αξ/κού; Δεν ξέρω, ας κρίνουν οι ειδικοί. Αδικήθηκε όμως ο νεαρός; Όχι, σε καμία περίπτωση.

Όλοι κλαίγονται γιατί δεν τους παίρνουν με laser στην Ικάρων κλπ. Σίγουρα μπορεί να είναι παρωχημένα τα κριτήρια της ΠΑ, αυτά είναι όμως και όποιος συμφωνεί δεν πρέπει να δίνει. Τι περιμένει δηλαδή, να έχουν κοπεί δεκάδες για τον ίδιο λόγο και αυτόν να τον κρατήσουν επειδή κλάφτηκε; Έλεος…
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Νικόλα και εσύ σαν τον Raptor προτρέχεις

ΔΕΝ μιλάμε για πιλότους εδώ, μιλάμε για διοικητική θέση

και όπως αναφέρουν και τα άρθρα που παρέθεσα παραπίσω με λινκ, κανείς δεν κάθετε να ενημερώσει τον κόσμο όταν συμπληρώνουν το μηχανογραφικό τους.

δίνεις εξετάσεις, περνάς, φοράς την στολή και μετά σου λένε μωρό μου σόρρυ ;

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΥΤΗ

έχεις άδικο
e-HAF Admin
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Δεν προτρέχω, απλά κάνω σύνδεση με αυτά που γράφονται στο thread για την Ικάρων. Πόσες εκατοντάδες σχολές υπάρχουν στο μηχανογραφικό, είναι δυνατόν να κάτσει κάποιος να σου εξηγήσεις τους κανονισμούς όλων;

Αυτός που ενδιαφέρεται πρέπει να το ψάξει. Μου θυμίζει τα ακόλουθα περιστατικά όταν έδωσα για το Λιμενικό:
1) Μάνα να σκούζει γιατί έκοψαν την κόρη της που ήταν κάτω από το όριο ύψους:
-"Μα η ταυτότητά της λέει 1.65"
-"Κυρία μου να η μεζούρα, 1.62 είναι!".
2) Υποψήφια νεαρά να κοιτάει τα κρεββάτια πίσω από τα παράθυρα του πρώτου ορόφου της Σχολής Λιμενοφυλάκων και να ρωτάει: "Νοσοκομείο είναι;". Το ότι θα ήταν τέσσερις μήνες έγκλειστη προσοχή-ημιανάπαυση εκεί μέσα ούτε μπήκε στον κόπο να το ρωτήσει. Δημόσιο να 'ναι κι ότι να 'ναι...
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

όπως και να έχει το θέμα φέρει ίχνη ρατσισμού και κοινωνικής αδικίας/ανεργίας (τραβηγμένο)

θα μπορούσε να είχε αποκρύψει το χαρτί αυτό και να φοιτούσε τώρα κανονικά και με τον νόμο και να μην είχε πάρει χαμπάρι κανείς
e-HAF Admin
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Anzac έγραψε:όπως και να έχει το θέμα φέρει ίχνη ρατσισμού και κοινωνικής αδικίας/ανεργίας (τραβηγμένο)
Εδώ διαφωνώ. Αυτό λέγεται bona fide occupational qualification. Αν για παράδειγμα η "Victoria's Secret" προσλαμβάνει μοντέλα για στηθόδεσμους, μπορεί ένας άντρας να κάνει μήνυση γιατί η προκήρυξη είναι ρατσιστική;

Η σχολή δεν απορίπτει τον δυσλεκτικό γιατί δεν γουστάρει τους δυσλεκτικούς, αλλά γιατί θεωρεί ότι η δυσλεξία δεν τους επιτρέπει να ασκήσει στο έπακρο τα καθήκοντά του σαν αξ/κός. Αν απέριπτε π.χ. υοθς γαλανομάτηδες θα ήταν ρατσιστική η διάκριση αλλά το άλλο θέμα είναι πρακτικό.
Jester
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2004, 00:50
Τοποθεσία: Δρακόλιμνη Γκαμήλας

Δημοσίευση από Jester »

Με αφορμη ολη την ενοτητα:
1. Δεν εχει ξεσπασει επιδημια δυσλεξικων. Το ποσοστο το ιδιο ειναι. Μονο που καποτε δε ξεραμε καν τι ειναι δυσλεξια, δεν υπηρχαν τοσοι παιδαγωγοι/η εστω τοσοι γονεις που να νοιαζονται τοσο πολυ γιατι το κουτσουβελο τους δε γραφει σωστα τη ρημαδα την ορθογραφια. Καποτε του εριχναν 2 μπατσες και μετα ελεγαν "Δε τα παιρνει τα γραμματα το παιδι". Σημερα την ψαχνουν οι γονεις και βρισκουν την ακρη.

2. Δεν ειναι ολοι οι δυσλεκτικοι τοσο εξυπνοι οσο ο Αινσταιν. Απλα ο εγκεφαλος υπερλειτουργει σε καποιους τομεις ακριβως για να αντισταθμισει το αρνητικο ισοζυγιο λογω δυσλεξιας.

3. Η δυσλεξια ειναι οργανικη διαταραχη. Δεν θεραπευεται,αλλα εχει δυνατοτητες βελτιωσης μονο ομως στην νεαρη προεφηβικη ηλικια.

4. Σε αυτο που λεει ο χαρος γιατι τον απορριπτει η σχολη εχει δικιο. Τα κριτηρια μπορει να σας μοιαζουν σαν τον Καιαδα της Αρχαιας Σπαρτης αλλα ετσι ειναι.

5. Προτου υπερασπιστειτε τον νεαρο, αναρωτηθειτε τι θα λεγατε αν συνεβαινε ενα χ ατυχημα εντος της ΠΑ και υπευθυνος ηταν ενας δυσλεκτικος....

6. Επειδη εχω βαρεθει τα πολλα κατηγορω και τη θυματοποιηση που επιχειρειται στην Ελλαδα σας προτεινω να δειτε τα καραγκιοζο-αρθρα αυτων των εφημεριδων σας τους "Βερυκιους" της λοιπης μη στρατιωτικης δημοσιογραφιας.
Jester

A good pilot is compelled to always evaluate what's happened, so he can apply what he's learned.
[marq=left]:m2k:.......:f16:[/marq]
Εικόνα
Απάντηση