320ΜΠΚ Video 2009

Περιοχή προσφοράς εθελοντικών εργασιών
Απάντηση
Greg
Δημοσιεύσεις: 973
Εγγραφή: 25 Σεπ 2006, 11:26
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

320ΜΠΚ Video 2009

Δημοσίευση από Greg »

Πιστεύω ήρθε η ώρα για ένα νέο επίσημο βιντεάκι της 320ΜΠΚ.Το προηγούμενο φτιάχτηκε το 2007 χωρίς πολλές γνώσεις και δεν ακολουθεί την εξέλιξη της Μοίρας.
Μετά και από την παρότρυνση του νέου μας μέλους Clawhammer θα ήθελα όσοι από εμάς έχουμε κρατημένα fraps να κάνουμε convert τα καλύτερα και να τα ανεβάσουμε στον ftp της Μοίρας στο φάκελο Videos.Επίσης μπορούν να χρησιμοποιηθούν ηχητικά και φωτογραφίες.
Γνωρίζω ότι έχουμε πολλούς ''σκηνοθέτες'' οπότε όποιος νομίζει μπορεί να βοηθήσει ευπρόσδεκτος.


:arrow: Προσωπικά θα ήθελα να βγει ένα βίντεο που να μην είναι παρόμοιο με όλα τα άλλα που κυκλοφορούν από virtual Μοίρες.Οπότε όποιος έχει πρωτότυπες ιδέες ευχαρίστως να τις ακούσουμε.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

>MOVED<
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Δικό σου :)

:salute:
e-HAF Admin
Cipher
Δημοσιεύσεις: 1771
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 16:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Cipher »

Go man! :) :m2k:
cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

Clawhammer έγραψε:Εγώ το μόνο που θέλω να προσθέσω είναι ότι όπως είπα και στον φίλο greg αν τελικά ασχοληθώ με την δημιουργία αυτού του video θέλω να ξέρετε ότι δεν προτίθεμαι απλώς να κάνω ένα κόψε-ράψε διάφορων κομματιών,να προσθέσω και μία μουσική και τέλος.Επειδή γνωρίζω και 3d studio max καθώς και Digital Fusion στο βιντεάκι έχω σκοπό να προσθέσω και διάφορα γραφικά και εφέ.Επίσης στο soundtrack θα γίνει επεξεργασία ώστε να ταιριάζει ανάλογα με τις σκηνές που θα φαίνονται την κάθε στιγμή.

Με λίγα λόγια δεν πρόκειται να γίνει ένα απλό editing αλλά κανονικό compositing όπου θα περιέχει βίντεο που θα έχετε τραβήξει,ηχητικά ντοκουμέντα και ίσως κάποιες φωτογραφίες ανάλογα με το direction που θα έχει το βιντεάκι.

Θέλω το αποτέλεσμα να είναι εντυπωσιακό ώστε να μπορεί να χρησιμοποηθεί για την προβολή της μοίρας μας τόσο εδώ όσο και έξω.

Αν συμφωνείτε και θέλετε ευχαρίστως να αναλάβω αυτό το έργο.
αν χρειαστείς βοήθεια σε κάποιο μέρος του production, pm σε μένα (avid,premiere,after effects)

**αυτό που λέει ο greg στην αρχή για fraps/compression/upload στον ftp
δεν νομίζω οτι μπορεί να βοηθήσει και πολύ, καθώς θα σκοτώσει την ομοιογένεια ,αφού ο καθένας θα τα συμπιέσει όπως νομίζει για να τα ανεβάσει (άλλο crop, άλλο frame rate, άλλη ανάλυση, αχταρμάς)
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
Greg
Δημοσιεύσεις: 973
Εγγραφή: 25 Σεπ 2006, 11:26
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Greg »

cosa έγραψε: **αυτό που λέει ο greg στην αρχή για fraps/compression/upload στον ftp
δεν νομίζω οτι μπορεί να βοηθήσει και πολύ, καθώς θα σκοτώσει την ομοιογένεια ,αφού ο καθένας θα τα συμπιέσει όπως νομίζει για να τα ανεβάσει (άλλο crop, άλλο frame rate, άλλη ανάλυση, αχταρμάς)
Σωστός :roll: Πως λέτε να γίνει?
cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

κοίτα ιδέες υπάρχουν πολλές αφού απο καιρό με βασανίζει αυτό το πράγμα σε πολλάπλά επίπεδα (πλάνα , ήχος , επεξεργασία)
που κατέληξα? σπασμένο τηλέφωνο η υπόθεση γιατί αν προσπαθήσω να μεταφέρω προφορικά αυτό που σκέφτομαι όσο καλά και αν επιλέξω τις λέξεις , θα έχει κάποια απόκλιση, και ακόμη μεγαλύτερη απόκλιση θα έχει αφού περάσει απο το δικό σου φίλτρο αντίληψης, και θα αποκλίνει λίγο ακόμα οταν εσυ το δουλέψεις και το υλοποιήσεις, οπότε στο τέλος απο μια φαινομενικά ίδια ιδέα θα έχουμε διαφορετικό αποτέλεσμα στην οθόνη.
Νομίζω λοιπόν οτι ο καθένας θα πρέπει να δουλέψει το δικό του project έχοντας αμέριστη τεχνική συμπαράσταση απο τους υπόλοιπους που μπορούν να βοηθήσουν , και στο τέλος, γιατί όχι, να έχουμε 2 , 3 ή και περισσότερα promo videos , δεν έχει σημασία πιο θα είναι "καλύτερο" αφού θα εξυπηρετούν τον ίδιο σκοπό.
αυτά απο μένα , τις σκέψεις σας....
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
Cipher
Δημοσιεύσεις: 1771
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 16:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Cipher »

Συμφωνώ με τον cosa απλά ίσως θα ήταν καλό να παρατεθούν κάποια standards για την ομοιογένεια και από εκεί και πέρα ότι καταφέρει ο καθένας.
Greg
Δημοσιεύσεις: 973
Εγγραφή: 25 Σεπ 2006, 11:26
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Greg »

Συμφωνώ γι αυτό δεν όρισα κάποιον να το ετοιμάσει.Όποιος όμως προσπαθήσει πρέπει να έχει στα χέρια του υλικό.Το θέμα είναι πως να το αποκτήσει όταν τα fraps είναι πολλά gb? :roll:
Eννοείτε δε μας χαλάει να γίνουν 2 και 3 βίντεο :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greg την 11 Φεβ 2009, 18:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

Cipher έγραψε:Συμφωνώ με τον cosa απλά ίσως θα ήταν καλό να παρατεθούν κάποια standards για την ομοιογένεια και από εκεί και πέρα ότι καταφέρει ο καθένας.
+1
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

Greg έγραψε:Συμφωνώ γι αυτό δεν όρισα κάποιον να το ετοιμάσει.Όποιος όμως προσπαθήσει πρέπει να έχει στα χέρια του υλικό.Το θέμα είναι πως να το αποκτήσει όταν τα fraps είναι πολλά gb? :roll:
υπάρχουν προτάσεις αλλα απο την στιγμή που θα αρχίσουμε να μιλάμε συγκεκριμένα θα προτιμούσα να το συνεχίσουμε private...και για ακόμα πιο άμεση επικοινωνία θα έλεγα να βρεθούμε ts να τα πούμε..
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

Clawhammer έγραψε: Όσον αφορά το ποιός θα ασχοληθεί ένα έχω να πω.Αν είναι να ετοιμαστεί κάποιο βίντεο τότε καλό θα ήταν να το αναλάβει ένας αυτό.Και αυτό το λέω γιατί σίγουρα ο καθένας θα σκέφτεται αλλιώς για το πως θα το ήθελε το βιντεάκι και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι άκρη στο τέλος δεν θα βγει.(Έχω άσχημη εμπειρία επί του θέματος και ξέρω)
για αυτό λέω και γώ ο καθένας μόνος του, γιατί είναι δύσκολο να βγεί άκρη με πολλούς (βλ. λαϊκή παροιμία με κοκκόρους) και εφόσον έχεις τέτοια διάθεση δεν χρειάζεσαι άδεια για να το προχωρήσεις..go for it και οτι χρειαστείς (εγώ σου είπα πιο πίσω τι ξέρω να κάνω) μη διστάσεις να το πείς.
Αν χρειαστείς πλάνα ή βίντεάκια ή οτιδήποτε άλλο, αρκεί να μας παραθέσεις κάπου τα specs (πχ τάδε ανάλυση,bitrate κλπ), για να μην σου στέλνουμε άχρηστο υλικό.Αφού είσαι και 3dας πιστεύω οτι ένα δικό σου videaki στο youtube θα είναι η καλύτερη διαφήμιση για τη μοίρα μας
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
Cipher
Δημοσιεύσεις: 1771
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 16:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Cipher »

θα σε μπερδέψω ίσως αλλά μπορείς να κάνεις ένα υποτυπώδες storyboard και να συνεισφέρει ο καθένας ότι μπορεί από βίντεο. αυτό όμως προυποθέτει ότι έχεις μια ιδέα για το τι θέλεις να κάνεις από την αρχή.
Απάντηση