Πτήσεις Εθισμού?

Αερολέσχες και Αεραθλητισμός<br>
Εδω μπορείτε να αναφέρετε και να συζητάτε τα<br>
πάντα που αφορούν Ερασιτεχνικές πτήσεις κλπ.

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
TritonGR
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 01 Δεκ 2005, 15:05
Τοποθεσία: Αθήνα[Γαλατσι] - Βόλος

Πτήσεις Εθισμού?

Δημοσίευση από TritonGR »

Γνωριζει κανεις ποιες αερολεσχες προσφερουν πτησεις εθισμου και με τι αεροσκαφη? Ποσο κοστιζουν στο ~?
Εικόνα Εικόνα
Επισκέπτης

Re: Πτησεις Εθισμου?

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

n1k3man έγραψε:Γνωριζει κανεις ποιες αερολεσχες προσφερουν πτησεις εθισμου και με τι αεροσκαφη? Ποσο κοστιζουν στο ~?
Όλες οι αερολέσχες ''προσφέρουν'' πτήσεις εθισμού.
Με διθέσιο 150 ευρώ περίπου και με 4θέσιο περίπου 167 ευρώ.
Την ώρα. Όσο χρεώνει δηλαδή και έναν εκπαιδευόμενο.
Αυτά.
Ότι άλλο θέλεις σχετικό, να σου απαντήσω ευχαρίστως.
Φιλική συμβουλή, μην μπλέξεις με αεραθλητικές ομοσπονδίες υπερελαφρών.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
mechgr
Δημοσιεύσεις: 997
Εγγραφή: 01 Αύγ 2005, 19:04
Τοποθεσία: Kipseli
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechgr »

???????????????????
Γιατί όχι?????

Η απορία του "δεν-έχω-ιδέα-τί-παίζεται-αλλά-γουστάρω-πτήσεις!!!"
X-52Pro Profiled by Matador (Divine Profile)!!!
Εικόνα
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

mechgr έγραψε:???????????????????
Γιατί όχι?????

Η απορία του "δεν-έχω-ιδέα-τί-παίζεται-αλλά-γουστάρω-πτήσεις!!!"
Οκ, κοίτα, υπάρχουν υπερελαφρά αεροσκάφη, που όντως μοιάζουν με αεροπλάνα,(έχουν δηλαδή πτέρυγες απο αεροπορικό αλουμίνιο κτλ) αλλά ακόμα και αυτά μπορεί να είναι ιδιοκατασκευή με διάφορες πατέντες που εχουν γίνει πέρα απο τις προυποθέσεις του κατασκευαστή.
Τα άλλα με το μεταλικό πλαισιο και το πλαστικό κάλυμα της πτέρυγας απλά καμμια φορά, λόγω αναταράξεων ''διπλώνουν'' οι πτέρυγες στον αέρα.
Επίσης η νομοθεσία για όλα αυτά είναι μόλις ενός μήνα και δεν είναι σε πλήρη ισχύ.
Κατά συνέπεια άλλος έχει δίπλωμα και δεν έχει νηολόγιο, ο άλλος έχει νηολόγιο και δεν έχει δίπλωμα, τα περισσότερα είναι εξοπλισμένα με ασυρμάτους μικρής εμβέλειας, ελάχιστοι ξέρουν την ορολογία του ασυρμάτου και μιλάνε μπακάλικα, και γενικώς δεν υπάρχουν authorised εκπαιδευτές, παρά μόνο ελάχιστοι.
Stay away. Μόνο με ελαφρού τύπου (L) προτείνω που ήταν πάντα στην νομοθεσία ή με τα πολύ ελαφρου τύπου (VLA).Κάτι προπέλες που τις φοράς στην πλάτη και τρέχεις και απογειώνεσε...χμμμ... δεν θα πάρω ευχαριστώ.
Δημήτρης
Επισκέπτης

Re: Πτήσεις Εθισμού?

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

n1k3man έγραψε: και με τι αεροσκαφη?
Πολλά και διάφορα.
Cessna 150-M, cessna 172 Skyhawk, piper, TB10, TB20, και άλλα.
Νο 1 trainers είναι τα τσεσνάκια , λόγω του καλού βαθμού κατολίσθησης που έχουν και της υψηλοπτέρυγης κατασκευής τους.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
alepou
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 26 Αύγ 2007, 23:58
Τοποθεσία: athens

ptiseis ethismou

Δημοσίευση από alepou »

oi ptiseis ethismou se oles tis lesxes einai dwrean.....


filika


alepou
Επισκέπτης

Re: ptiseis ethismou

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

alepou έγραψε:oi ptiseis ethismou se oles tis lesxes einai dwrean.....


filika


alepou
ΣΙΓΟΥΡΑ????
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

@ alepou

ΟΧΙ GREEKLISH σε παρακαλώ!
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
alepou
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 26 Αύγ 2007, 23:58
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευση από alepou »

Σιγουρα...δοκιμαζεις αυτο που προκειτε να αγορασεις..ολες οι σοβαρες λεσχες
(δεν μιλαω για σχολες) το προσφερουν δωρεαν...αν θες να ασχοληθεις με τον χωρο ψαξτο γιατι το κοστος ξεφευγει κατα πολυ απο αυτο που ακουγετε...

φιλικα


alepou
zafos
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 23:59

Δημοσίευση από zafos »

alepou έγραψε:Σιγουρα...δοκιμαζεις αυτο που προκειτε να αγορασεις..ολες οι σοβαρες λεσχες
(δεν μιλαω για σχολες) το προσφερουν δωρεαν...αν θες να ασχοληθεις με τον χωρο ψαξτο γιατι το κοστος ξεφευγει κατα πολυ απο αυτο που ακουγετε...

φιλικα


alepou
Sorry που ξεθάβω το θέμα αλλά τώρα τελευταία σκεφτόμουνα να δοκιμάσω μία πτήση εθισμού.Αλλού άκουσα ότι είναι δωρεάν αλλού όχι.Έστειλα mail στην αερολέσχη Θεσ/νίκης και μου είπανε ότι η πτήση εθισμού για μία ώρα(που είναι υπεραρκετό) κοστίζει 190Ε!!!
Είναι δυνατόν?Είναι πάρα πολλά τα χρήματα για κάτι τέτοιο.Σίγουρα πάντως η πτήση εθισμού δεν είναι δωρεάν όπως προαναφέρθηκε.Αμφιβάλλω αν υπάρχει καμιά αερολέσχη στην ελλάδα που να προσφέρει συστηματικά δωρεάν πτήσεις εθισμού.Μόνο αν κερδίσει κανείς δωρεάν πτήση εθισμού από κανένα διαγωνισμό του RBF.Αλλά και τα 190Ε παραείναι πολλά :x
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Κι εγώ ρώτησα τα Χριστούγεννα περίπου στην Αερολέσχη Θεσσαλονίκης. Η πτήση κοστίζει 185€-220€ ανάλογα με το αεροσκάφος που θα πετάξεις, αλλά μου είπαν επίσης ότι μπορεί να επιβαίνει κι άλλο άτομο κι έτσι μοιράζεται το κόστος (το κόστος είναι ανά πτήση, όχι ανά άτομο).

Άρα για 2 άτομα είναι περίπου 90-100€...
Phantomphlyer
Δημοσιεύσεις: 603
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2007, 00:11

Δημοσίευση από Phantomphlyer »

Sugarmate έγραψε:Κι εγώ ρώτησα τα Χριστούγεννα περίπου στην Αερολέσχη Θεσσαλονίκης. Η πτήση κοστίζει 185€-220€ ανάλογα με το αεροσκάφος που θα πετάξεις, αλλά μου είπαν επίσης ότι μπορεί να επιβαίνει κι άλλο άτομο κι έτσι μοιράζεται το κόστος (το κόστος είναι ανά πτήση, όχι ανά άτομο).

Άρα για 2 άτομα είναι περίπου 90-100€...
Εγω εχω πεταξει 2 φορες με Cessna της Αερολέσχης Θεσσαλονίκης σε Εορτες της Π.Α. προηγουμενων ετων, δωρεαν...φυσικα δεν πεταξα μια ωρα...την 1η φορα 20 λεπτα και την 2η μισαωρο κοντα...

Τον περασμενο Νοεμβριο πεταξα με υπερλαφρο Savanna της Αερολέσχης Λαρισας στην 110 γυρω στο 15λεπτο...και ειχαν και χρεωση οι απιστευτοι...ελεος :lol:
ΕικόναΕικόνα
sjmygian
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2006, 15:16
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευση από sjmygian »

Έχω την εντύπωση (και διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι οι πτήσεις εθισμού είναι δωρεάν αν γίνονται στα πλαίσια κάποιας εκδήλωσης (π.χ. γιορτή ΠΑ), αλλά κρατάνε λιγότερο.

Από την άλλη, πτήσεις εθισμού σε άσχετες ημερομηνίες (χωρίς δηλαδή να είναι στα πλαίσια κάποιας εκδήλωσης) δεν είναι δωρεάν, αλλά κρατάνε περισσότερο.
e-ΑΡΧΗ ΑΝΔΡΑ ΔΕΙΚΝΥΣΙ
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Σωστός ο sjmygian... απλά στις γιορτές δεν μπορείς να είσαι και σίγουρος ΑΝ και ΠΟΤΕ θα πετάξεις, αν υπάρχουν πολλοί σε αναμονή...

Εγώ πάλι έχω την εντύπωση ότι σιγά σιγά αρχίζουν και τα κόβουν κι αυτά. Ο τζάμπας πέθανε...
Phantomphlyer
Δημοσιεύσεις: 603
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2007, 00:11

Δημοσίευση από Phantomphlyer »

Sugarmate έγραψε:Σωστός ο sjmygian... απλά στις γιορτές δεν μπορείς να είσαι και σίγουρος ΑΝ και ΠΟΤΕ θα πετάξεις, αν υπάρχουν πολλοί σε αναμονή...
ελα βρε σιγα...αν ο καιρος ειναι συμμαχος, δεν υπαρχει περιπτωση να παιδευτεις...εγω δεν περιμενα πολυ παντως...και μου δωσαν και το χειριστηριο του Cessna 8) μαγικη στιγμη...
ΕικόναΕικόνα
Απάντηση