e-HAF Future

Δώστε το δικό σας στίγμα για το Forum

Συντονιστής: Διαχείριση

Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Κάποιος ανέφερε κάτι για events.

Αυτό που δεν έχουμε καταφέρει ακόμα να κάνουμε εδώ, και δεν ξέρω για ποιόν λόγο, είναι να κάνουμε ένα Lan Meeting.

Έχουμε φτάσει όλες τις φορές που προτάθηκε, ένα βήμα πρίν την υλοποίηση, αλλά τελικά δεν γινόταν πράξη.
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

kongrigo έγραψε:
Παλιά υπήρχαν σοβαρές αεροπορικές συζητήσεις. Δυστυχώς πλέον αυτό δεν υπάρχει. Νομίζω ότι οδεύει σε ένα ποικίλης ύλης forum με κάποια παραπάνω βαρύτητα στην ΠΑ (χωρίς, πλέον, εξειδίκευση).
Δεν έχεις και άδικο, όπως και δεν έχεις και 100% δίκιο.

Για να ξεκινήσει μια συζήτηση θα πρέπει κάποιος κάτι να ρωτήσει.
Το 2004 οι ερωτήσεις πέφτανε βροχή, είχαμε και κόσμο που γνώριζει και απο μέσα και λαμβάναμε σωστές απαντήσεις, σύν το ότι έχουμε μέλη που γνωρίζουν και πολλά πράγματα ακόμα και απαντάνει ορθά, ΑΡΚΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ.

Τέλος πολλά θέματα έχουν καλυφτεί ήδη.

Σχόλια plz :!:
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Δυνατά σημεία του παρόντος φόρουμ θεωρώ

Την database μας σε ότι αφορά θέματα περι F-16 κυρίως (αναζητήστε τα) αλλά και Falcon 4.

Την περιοχή της (e)βιβλιοθήκης.

Την περιοχή με τα βίντεο της Α&Τ.

Αυτά μου έρχονται τώρα...
e-HAF Admin
cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

Συμφωνώ με Τίμο,
καλά τα σούραμε αλλα και γώ πιστεύω οτι σε εγκυκοπαιδικές πληροφορίες για αεροπλάνα και F4 , καθως και σε υποστήριξη είτε πρόκειται για το F4 είτε πρόκειται ακόμα και για joysticks δεν παιζόμαστε.
Αυτό με το lan meeting να το δούμε λίγο πιο ζεστά? Να δούμε τι έχουμε και τι μας λείπει ας πούμε και να το βάλουμε μπρος απο τέλος του μήνα?

Έχει κανένας απο εμάς switch?
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

Τίμο, επιμένω πως ό,τι αφορά το πτητικό κομμάτι της e-haf θα πρέπει να μεταφερθεί στο commit. Τακτικές και μανουάλια στο main forum δεν έχουν σχέση.

Στην Ενότητα "Άλλοι Εξομοιωτές"

1) Γιατί το Allied Force έχει δική του ενότητα? Αφού ανήκει στο Falcon. Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να υπήρχε και υποενότητα Open Falcon.

2) Γιατί το Lockon έχει δική του ενότητα? Τόσοι πολλοί ασχολούνται? Δλδ έχει το lockon δική του υποενότητα και δεν έχει το Microsoft FS????!!!!! Το οποίο το στριμώξαμε στο γενικό Flight Simulations.


H υποενότητα Beta Testing πιστεύω είναι περιττή.
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
Cipher
Δημοσιεύσεις: 1771
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 16:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Cipher »

Switch έχω αλλά στην ανάγκη αγοράζω και ένα δεν είναι πρόβλημα...

Όσο για το LAN να πω ότι σε μια συζήτηση με έναν φίλο που είναι admin στο callofduty.gr (είναι στην e-haf και μπορεί να αναπτύξει την ιδέα του) πρότεινε να μας κανόνιζε/έκανε μια επίσημη πρόταση για να μετάσχουμε σε ένα από τα Main events τους δηλαδή να πάμε και να στήσουμε ένα μικρό lan (3-4 pc πχ.) για μία παρουσίαση ή ότι άλλο θέλουμε.. περισσότερα από τον ίδιο όταν διαβάσει το παρών post...
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Mystic_J έγραψε:Τίμο, επιμένω πως ό,τι αφορά το πτητικό κομμάτι της e-haf θα πρέπει να μεταφερθεί στο commit. Τακτικές και μανουάλια στο main forum δεν έχουν σχέση.

Θα κάτσεις εσύ να τα αντιγράψεις στο άλλο forum ; Αν μπορείς κάνει το, ελεύθερος.

Στην Ενότητα "Άλλοι Εξομοιωτές"

1) Γιατί το Allied Force έχει δική του ενότητα? Αφού ανήκει στο Falcon. Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να υπήρχε και υποενότητα Open Falcon.

γιατι πολύ απλά έχει δικά του Patches, δικά του cockpits, δικά του θέατρα, ίσως ;;;;;;;;;;;;;

2) Γιατί το Lockon έχει δική του ενότητα? Τόσοι πολλοί ασχολούνται? Δλδ έχει το lockon δική του υποενότητα και δεν έχει το Microsoft FS????!!!!! Το οποίο το στριμώξαμε στο γενικό Flight Simulations.

αυτό μπορώ να το ξεχωρίσω αν θέλετε, κάθε sim την δική του ενότητα


H υποενότητα Beta Testing πιστεύω είναι περιττή

και ναι και όχι.
e-HAF Admin
kongrigo
Δημοσιεύσεις: 3248
Εγγραφή: 24 Μάιος 2005, 14:50
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kongrigo »

Ναι, Anzac, συμφωνώ.

Και θυμάμαι το 2004 και τις ερωτήσεις. Αρκετές τις είχα εκφράσει και εγώ (και είχα πάρει ΚΑΙ απαντήσεις του στιλ «ένταξη μωρέ βάλε τσίχλα στον pitot». Το θέμα είναι ότι, όπως λες και εσύ, «… πολλά θέματα έχουν καλυφτεί ήδη».

Νομίζω πάντως ότι δεν υπάρχει, στο forum, πλέον ενδιαφέρον για αναλύσεις και συζητήσεις ίσως και το υπόβαθρο. Δηλαδή να ξεφύγουμε από το «τρακτέρ» και «τυρόπιτες» από το «στο falcon εγώ έχω δει εμβέλεια 222μίλια αρά του σκίζουμε τους άλλους».

Το «καταρρίπτουμε», «εκτοξεύουμε» κλπ. Προσωπικά με έχει κουράσει. Ισως «στρατηγικές» σκέψεις να είχαν ποιο πολύ ενδιαφέρον.

Και προς Θεού ούτε κατά διάνοια να σας περάσει από το μυαλό ότι εγώ έχω τέτοιες ικανότητες.
...είμαι και μιραζάκιας...
Η ΦΥΣΙΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΓΝΩΣΙΝ
Ως ηγήτορες των ιδεών μας, οφείλουμε να αντεπεξέλθουμε στις πιέσεις των ιδανικών μας...Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

ας πάρουμε brahmos να ησυχάσουμε :)
e-HAF Admin
gerodinis
Δημοσιεύσεις: 2063
Εγγραφή: 11 Αύγ 2007, 17:28

Δημοσίευση από gerodinis »

Τα μέλη της e-haf αυξάνονται... όλο και περισσότερος κόσμος γνωρίζει το Falcon (τουλάχιστον αυτό έχω διαπιστώσει από μέρους μου)... στο φόρουμ μια κάποια κινητικότητα υπάρχει... μεγάλη ποσότητα και ποιότητα υλικού (βιβλία, manuals, βίντεο κτλ.) έχουμε... άτομα με γνώσεις πάνω στα εξειδικευμένα θέματα που μας απασχολούν υπάρχουν αρκετά... άρα σε ό,τι αφορά το φόρουμ μια χαρά πάμε, νομίζω. Και δεν έχω λόγους να πιστεύω ότι θα έρθει κάτι άσχημο στο μέλλον. Μάλλον θα καλυτερεύσει ακόμα περισσότερο η κατάσταση.
Και τα manual θα προτιμούσα 1000 φορές να παραμείνουν στο main forum. Μπορεί να χρησιμεύουν περισσότερο σε αυτούς που πετούν online, αλλά γιατί να τα χάσουμε όλοι εμείς που ενώ δεν πετάμε, τα διαβάζουμε λόγω κουρλαμάρας με το θέμα;

Τώρα σχετικά με το commit, δεν έχω ιδέα. Όσοι είναι "μέσα" ας εκφράσουν τη γνώμη τους.
cosa έγραψε:Αν κρύψουμε τις επικεφαλίδες και βάλουμε κάποιον άσχετο να διαβάσει τα θέματα που ποστάρονται τον τελευταίο μήνα(και λίγο πιο πίσω) θα μας πεί οτι πρόκειται για το φόρουμ κάποιου ακροδεξιού κόμματος.
Με λύπη μου βλέπω οτι έχουν εκλείψει τα ποστ καθαρά αεροπορικού ενδιαφέροντος , τα περισσότερα ποστ που γίνονται είναι για το αν γυαλίσαμε τα torm1
Όντως μερικά από τα ποστ (και τα τόπικ) που ανοίγονται είναι κάπως εθνικιστικά. Αλλά μην τα παραλέμε. Πολλά από αυτά τα ζητήματα μας αφορούν όλους, και δεν εννοώ τις καταστροφολογίες. Δηλαδή είναι φασιστικό να ανοίγονται topic για τα διεθνή θέματα που αφορούν εμάς και την Τουρκία; Δεν εννοώ βέβαια τα ποστ τύπου "ας ρίξουμε μια ατομική στα Σκόπια".
Π.χ. για τα Tor-M1 που αναφέρεις, είναι κακό να μάθει κανείς αν λειτουργούν; Η αν τα χρήματά του έγιναν θυσία στο βωμό της μίζας;
Windows: A 32 bit extension and graphical shell,
for a 16 bit patch to an 8 bit operating system, originally
coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit
company, that can't stand 1 bit of competition. Good thing
there's not any.
cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

gerodinis έγραψε: Π.χ. για τα Tor-M1 που αναφέρεις, είναι κακό να μάθει κανείς αν λειτουργούν; Η αν τα χρήματά του έγιναν θυσία στο βωμό της μίζας;
οκ δεν είναι κακό να μάθω αν λειτουργούν.Και τώρα καθήστε όλοι κάτω και διαβάστε εδώ μια σελίδα που θα γράψω για το πιος αξονικός τομογράφος λειτουργεί, ποιο μηχάνημα ακτινογραφιών τις βγάζει "κουνημένες" και σε πιο νοσοκομείο πηρανε κονδύλι για να αγοράσουν ελβετικά κλύσματα αλλα αντ' αυτού αγοράσαν ινδικά κλύσματα και βάλαν τα ρέστα στην τσέπη.
Θα σου κάνει κακό να τα μάθεις αυτα? οχι...Σε ενδιαφέρει να τα μάθεις αυτά? επίσης όχι.

btw, το να βγαίνεις και να λές σε μας οτι υπερβάλουμε οταν λέμε τα ποστ εθνικιστικα και ακροδεξιά, με αυτήν την υπογραφή που έχεις είναι λίγο too much δεν νομίζεις?
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
Jester
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2004, 00:50
Τοποθεσία: Δρακόλιμνη Γκαμήλας

Δημοσίευση από Jester »

@gerodinis:

Η αυξηση των μελων δεν ειναι απαραιτητα καλο. Απλα η ομαδα εχει περασει μπολικες κρισεις και αντεχει. Το θεμα ειναι χανεται πλεον το κοινο ενδιαφερον δλδ η ΠΑ και το Falcon.
Εδω μεσα εισαι γιατι σε ενδιαφερουν αυτα τα 2 βασικα.
Επισης νομιζω καλο θα ηταν να κανουμε ενα reload των μελων,να δουμε κ πσοοι ειναι τελικα μελη οντως.
Jester

A good pilot is compelled to always evaluate what's happened, so he can apply what he's learned.
[marq=left]:m2k:.......:f16:[/marq]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Λοιπόν, μερικές αλλαγές που έκανα:

:arrow: Falcon 4.0 Allied Force, ενώθηκε με την ενότητα Falcon 4

:arrow: Δημιούργησα νέα ενότητα αποκλειστικά για MSFS.

:arrow: Μετακίνησα μερικά, αλλά υπάρχουν πολλά ακόμα MSFS posts (mods προβείτε)

Ερώτηση....τα του x-plane που τα βάζουμε ;
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
xrhstaras
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 14:05
Τοποθεσία: Αθήνα, Κάτω Πατήσια

Δημοσίευση από xrhstaras »

Anzac έγραψε: :arrow: Μετακίνησα μερικά, αλλά υπάρχουν πολλά ακόμα MSFS posts (mods προβείτε)
H ενότητα "Other Flight Simulators" καθάρησε από MSFS Τhreads(all 4 Pages) - όλα πήγαν στη θέση τους.

Mε "Αναζήτηση" αύριο ό,τι έχει απομείνει σε άλλες ενότητες...
Ερώτηση....τα του x-plane που τα βάζουμε ;
Απ'ότι είδα , 3-4 threads έχει για αυτό το sim με Latest το Χ-Plane 9.0...λέω να το αφήσουμε όπως είναι , εκτός αν δούμε ιδιαίτερο ζήλο (από μέλη) για το συγκεκριμένο Sim...οπότε και του φτιάχνουμε ξεχωριστη ενότητα.
Άβαταρ μέλους
jimmyhaf
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: 05 Φεβ 2007, 22:39

Δημοσίευση από jimmyhaf »

Anzac έγραψε:Λοιπόν, μερικές αλλαγές που έκανα:

:arrow: Falcon 4.0 Allied Force, ενώθηκε με την ενότητα Falcon 4

:arrow: Δημιούργησα νέα ενότητα αποκλειστικά για MSFS.

:arrow: Μετακίνησα μερικά, αλλά υπάρχουν πολλά ακόμα MSFS posts (mods προβείτε)

Ερώτηση....τα του x-plane που τα βάζουμε ;
Πάρα πολυ καλή η αλλαγή. bravo

Νομίζω το X-Plane πρέπει να πάει στα Other Flight Simulators επειδή δεν χρησιμοποιείται απο την ομάδα μας...

ΑΛΛΑ αν μπορέσεις άνοιξε καμία ενότητα για αυτό εμένα μου έκανε καλή εντύπωση το X-PLANE...
και αν μπορέσουμε στο μέλλον να το χρησιμοποιήσουμε και αυτό σε καμία e-μοίρα.
:wink:
Απάντηση