Οι προϋποθέσεις για τους υποψήφιους αξ/κούς και υπ/κούς

Περιοχή συζήτησης για τα Αμυντικά Σώματα της Ελλάδας

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
sjmygian
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2006, 15:16
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευση από sjmygian »

Τι εννοείς "τι δουλειά κάνουν μετά";

Μετά την αποφοίτηση από την αντίστοιχη σχολή; Τοποθετούνται σε κάποια μονάδα και ασχολούνται με το αντικείμενο της ειδικότητας τους (π.χ. ηλεκτρολόγοι, οπλουργοί κλπ.).

Αν με το "μετά" εννοείς όταν αποστρατευτούν από την υπηρεσία, φαντάζομαι ότι μπορούν να εργαστούν σε άλλες θέσεις (π.χ. στον ιδιωτικό τομέα) με τις γνώσεις και την εμπειρία τους.

Εγκυρότερες πληροφορίες θα πάρεις από την σελίδα της ΠΑ (π.χ. http://www.haf.gr/el/career/academies/stya/training.asp για την ΣΤΥΑ), από το Γραφείο Ενημέρωσης Κοινού (αν μένεις Αθήνα ή Θεσσαλονίκη) και από τα Στρατολογικά Γραφεία (με μία μικρή επιφύλαξη το τελευταίο)
e-ΑΡΧΗ ΑΝΔΡΑ ΔΕΙΚΝΥΣΙ
Παρασκευή
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 25 Ιουν 2009, 14:23

Δημοσίευση από Παρασκευή »

ναι, εννοώ μετά την αποφοίτηση από τη σχολή. για παραδειγμα μου εχουν πει οτι απο την σχολη ιπταμενων δεν γινονται ολοι πιλοτοι..
οι υπόλοιποι με τι ασχολουνται, τι δουλεια κάνουν;; :roll:
Jojo
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1546
Εγγραφή: 24 Ιαν 2007, 19:27

Δημοσίευση από Jojo »

Παρασκευή έγραψε:ναι, εννοώ μετά την αποφοίτηση από τη σχολή. για παραδειγμα μου εχουν πει οτι απο την σχολη ιπταμενων δεν γινονται ολοι πιλοτοι..
οι υπόλοιποι με τι ασχολουνται, τι δουλεια κάνουν;; :roll:
Εννοείς Σχολή Ικάρων ή τμήμα Ιπταμένων; Έχει διαφορά.
Γιώργος
Παρασκευή
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 25 Ιουν 2009, 14:23

Δημοσίευση από Παρασκευή »

θα σου πω οπως τα ξερω εγω (ή οπως νομιζω οτι ειναι σωστα)
ειναι η σχολη ικαρων που εχει 2 τμηματα.. ενα των ιπταμενων και ενα των μηχανικων.. ετσι δεν ειναι;;
Jojo
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1546
Εγγραφή: 24 Ιαν 2007, 19:27

Δημοσίευση από Jojo »

Παρασκευή έγραψε:θα σου πω οπως τα ξερω εγω (ή οπως νομιζω οτι ειναι σωστα)
ειναι η σχολη ικαρων που εχει 2 τμηματα.. ενα των ιπταμενων και ενα των μηχανικων.. ετσι δεν ειναι;;
Έτσι είναι. Από το τμήμα των Ιπταμένων βγαίνουν Ιπτάμενοι. Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις από το τμήμα των Ιπταμένων να βγουν σε άλλες ειδικότητες εδάφους, είτε από πτητική ανεπάρκεια, είτε απαράσκεια, είτε ιατρικά προβλήματα που επηρεάζουν τις πτήσεις (πχ έλκος)
Γιώργος
Aegeus
Δημοσιεύσεις: 634
Εγγραφή: 09 Μαρ 2007, 18:59
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Aegeus »

Καλά κάνουν και θεσπίζουν όρια η αστυνομία γιατί παίρνει γυναίκες άνω του 1.70;Ας το κάνουν και εκεί...Επίσης ναι αν είσαι υπέρβαρος ας κοπείς γιατί εγώ που ήμουνα και έκανα δίαιτα μ@λ@κας ήμουν?Που πήγαινα και έτρεχα πάλι μ@λ@κας ήμουν...?Αν θες να μπεις να κάνεις θυσίες, αν δεν έχεις το ύψος να μη μπεις so simple, όταν είδα ναυτικό δόκιμο που ήταν κάτω από 1.70 και ήταν δίπλα μου είπα αυτός θα βγει να διατάζει ποιος θα το πάρει στα σοβαρά επίσης όταν έβλεπα και δόκιμους υπαστυνόμους(γυναίκες) που ήταν σα μαούνες και πάλι δεν μου χτύπησαν ωραία στο μάτι...
Ο στρατιωτικός πρέπει να έχει και θεωρία για τα μάτια του κόσμου μαζί και ικανότητες...!!!

Υ.Γ. Μέχρι να φτάσεις στα 35 όπου κάνεις κοιλιά :lol: :lol: :lol:
Αλλά εφόσον μπαίνεις στα 18 και πάνω στο άνθος της νιότης σου πρέπει να προσέχεις και την εμφάνιση σου
Απάντηση