322 vMTM "ΕΡΜΗΣ"

Οι Εικονικές Μοίρες της e-HAF

Συντονιστές: the_ripper, Arty, sparta, SETRAHD, Διαχείριση

Απάντηση
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

322 vMTM "ΕΡΜΗΣ"

Δημοσίευση από Mystic_J »

322 vMTM "ΕΡΜΗΣ" / 322 vTTS "HERMES"

Σκοπός Ιδρύσεως Μοίρας

Η 322Μ ιδρύθηκε για τους κάτωθι τρεις λόγους:

1) Να προσομοιώσει το έργο των τακτικών μεταφορικών αεροσκαφών της HAF στην Ελλάδα και ανά την υφήλιο εκτελώντας πληθώρα μεμονωμένων και ομαδικών πτήσεων / αποστολών εντός του ελληνικού χώρου και προς διάφορες περιοχές του πλανήτη χρησιμοποιώντας -όσο το δυνατόν περισσότερο- ρεαλιστικές διαδικασίες.

2) Να δώσει μια ευκαιρία στα μέλη της e-HAF που ασχολούνταν -εκτός από το Falcon- και με το FS να αποκτήσουν ταυτότητα στο FS διαμέσου της e-HAF.

3) Nα αποκτήσει η e-HAF εκπροσώπηση στο FS.

ANΣΚ Μοίρας

Ο Αντικειμενικός Σκοπός της Μοίρας είναι διττός:

1) Ρεαλιστική εξομοίωση των πτήσεων / αποστολών -και των διαδικασιών αυτών- των C-130 της HAF. Ρεαλιστική εικονική εκπαίδευση πάνω στο C-130 της Captain Sim.

2) Επαγγελματισμός, τυποποίηση διαδικασιών και σοβαρότητα, στοιχεία που συνάδουν με το ευρύτερο πνεύμα της VATSIM.


Κώδικας Κλήσεως

Ο κώδικας κλήσης της 322Μ στο δίκτυο της VATSIM είναι HAFΧΧΧ (HELLENIC AIR FORCE) ή "ΠΟΛΕΜΙΚΗ".
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
gas1975

Δημοσίευση από gas1975 »


Καλησπερα σε ολους. Θα επιθυμους να ειμαι υποψηφιος δοκιμος στο ποιο ασφαλες και διασημο αεροσκαφος ολων των εποχων.

Με εκτιμηση

ενας ταπεινος Ηρακλης....
ΜΑΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 08 Δεκ 2008, 22:49

Δημοσίευση από ΜΑΝΟΣ »

Καλησπέρα gas.Κάνε post εδώ,για ένταξη στην Μοίρα: http://commit.e-haf.org/viewtopic.php?t ... highlight=
Gabri
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 10 Δεκ 2007, 16:34

Δημοσίευση από Gabri »

Δύο ερωτήσεις θέλω να κάνω
Επειδή σκέφτομαι να ασχοληθώ με το αντικείμενο:

1. Έχω το FSX. Τι προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσω σε σχέση με το FS9 και γενικά αν μπορώ να χρησιμοποιώ το FSX?

2. Δεν έχω καμία εμειρία με το FS γενικότερα και κατα συνέπεια ούτε με το C-130. Πρέπει πρώτα να ασχοληθώ μόνος μου για να αποκτήσω κάποια ευχέρια ή μπορώ να δηλώσω ενδιαφέρον στην 322?

Ευχαριστώ
Εικόνα
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

Gabri, προσωπικά δεν έχω ιδέα από FSX. Έτσι, τουλάχιστον εγώ προσωπικά δεν θα μπορέσω να σε βοηθήσω στο σετάρισμα του FSX. Αν γνωρίζει ο Μάνος δεν ξέρω...

Αναφορικά με τη δεύτερη σου ερώτηση, πλέον χρειάζεται να είσαι κάπως familiar με το FS και γενικότερα με τις IFR/VFR διαδικασίες για να ενταχθείς στην 322Μ. Το C-130 το μαθαίνεις εκεί μέσα.

Και αυτό διότι οι IFR διαδικασίες κυρίως, είναι ΜΕΓΑ κεφάλαιο για τον εξομοιωτή αυτό και επουδενί δεν γίνεται να τα μάθεις όλα μέσα στην 322Μ. Ούτε χρόνος υπάρχει από εμένα και τον Μάνο για κάτι τέτοιο.

Χρειάζεται δλδ προσωπικό διάβασμα και προσωπικό μεράκι. Μέσα στην 322Μ στο commit υπάρχουν πολύ καλά manuals (απλά και βατά) που σου τα μαθαίνουν αυτά. Σου συνιστώ να τα διαβάσεις, να εξασκηθείς και όταν νιώσεις έτοιμος να κάνεις αίτηση για ένταξη.

Το FS στο δίκτυο VATSIM απευθύνεται σε πολύ σοβαρά άτομα που γνωρίζουν καλά τι κάνουν στο έδαφος και στον αέρα.
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
Gabri
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 10 Δεκ 2007, 16:34

Δημοσίευση από Gabri »

Ώραία.

Έχω αρχίσει και κατεβάζω τα manuals που λες για IFR/VFR (από το commit area) και μου φαίνονται μια χαρά.

Οπότε θα προσπαθήσω να δω τι παίζει με αυτά και αν τυχών έχω καμία απορία μεγάλου μεγέθους :P θα σου στείλω πμ.

Από την άλλη ας μου πεί ο Μάνος τι ξέρει από FSX,και αν ξέρει έχει καλώς αλλιώς θα προσπαθήσω να βρώ το FS9
Εικόνα
skend
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008, 12:03
Τοποθεσία: 6.4 Nm final RWY36 ELEFSIS AB

Δημοσίευση από skend »

Ενα αρκετά βασικό σημείο που πρέπει να δεις ειναι και η φρασεολογία με το ΑΤC !

Πρώτα βλέπεις τα VFR και με ενα μικρό αεροσκάφος και μετα με το C-130 και μετά τα IFR.

Στην δίάθεση σου για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνιση οπουδήποτε offline ή online στην VATSIM.

Πιστεύω ο Μystic να μην έχει αντίρηση ! Ορθόν ? :)

Καλή συνέχεια ..... :)
Εικόνα
GRaecuS
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 23 Απρ 2004, 10:32
Τοποθεσία: ΣαΛονίκη - Hellas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRaecuS »

Τελείως άσχετο, sorry!
γιατί πετάτε μόνο C-130 και δεν βάζετε και Embraer EMB-145H AEW?
Ένα αεροσκάφος της ΠΑ που είναι και αυτό άχρηστο στο Falcon.
ΜΑΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 08 Δεκ 2008, 22:49

Δημοσίευση από ΜΑΝΟΣ »

Gabri
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 20 Ιούλ, 2009 3:59 pm Θέμα δημοσίευσης:
Ώραία.

Έχω αρχίσει και κατεβάζω τα manuals που λες για IFR/VFR (από το commit area) και μου φαίνονται μια χαρά.

Οπότε θα προσπαθήσω να δω τι παίζει με αυτά και αν τυχών έχω καμία απορία μεγάλου μεγέθους Razz θα σου στείλω πμ.

Από την άλλη ας μου πεί ο Μάνος τι ξέρει από FSX,και αν ξέρει έχει καλώς αλλιώς θα προσπαθήσω να βρώ το FS9
Καλησπέρα Gabri.Όταν ξεκίνησα κ εγώ είχα την ίδια ακριβώς απορία: Γιατί να μην πετάω online με FSX?
Η απάντηση ήρθε λίγο αργότερα,αφού δ έβρισκα όλα τα προγράμματα που ήθελε η μοίρα, για να πετάξω,ή όσα έβρισκα αντιμετώπιζα προβλήματα συμβατότητας (το περίφημο fsx & vista).
Επίσης άλλο βασικότατο ήταν ότι τα addon sceneries για το fsx ήταν ανύπαρκτα σε σχέση με αυτά για το fs9. (σχεδόν κάθε αεροδρόμιο της Ελλάδας έχει μεταφερθεί στο fs9 με μεγάλη ακρίβεια)
Έτσι όπως κατάλαβες αναγκάστηκα να αφήσω το, καλύτερο σε γραφικά, FSX για το, πιο "δοκιμασμένο", FS9.
Αν θέλεις βέβαια μπορείς να κάνεις την αρχή κ να μας πεις αν υπάρχει κάποια πρόοδος με το θέμα του fsx.
Η απόφαση είναι δική σου..
:wink:
Gabri
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 10 Δεκ 2007, 16:34

Δημοσίευση από Gabri »

Ευχαριστώ παιδιά.

@Μάνο: το FSX το τρέχω σε XP. Οπότε τα περι συμβατότητας ίσως, να είναι πιο light μορφής - δεν ξέρω κιόλας απλά υποθέσεις κάνω.

@Skend: Ευχαριστώ πολύ. Για ότ θελήσω θα σε ενοχλήσω να είσαι σίγουρος
Εικόνα
skend
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008, 12:03
Τοποθεσία: 6.4 Nm final RWY36 ELEFSIS AB

Δημοσίευση από skend »

Gabri έγραψε:@Skend: Ευχαριστώ πολύ. Για ότ θελήσω θα σε ενοχλήσω να είσαι σίγουρος

Δεν ειναι ενόχληση .... διασκέδαση είναι ... και υποχρέωση απο τον καθένα να καταθέτει την γνώση του γιατι έτσι πάμε ποιο γρήγορα μπροστά !



Πιστεύω με τον συνδιασμό FSX και ΧP να μην εχεις πρόβλημα !
Το FSPassenger δεν έχω ιδία γνώμη ... αλλα νομίζω η εκδοση που έβγαλε για FSX δεν εχει κατι "κακό" ... :)

Προσωπικά έχω και τα 2 εγκατεστημένα ....

Συμφωνώ με τον ΜΑΝΟ για τα scenary των αεροδρομίων οτι δεν ειναι πλούσια και με κάθε λεπτομέρια.

.. next report ... ready ...for ??? :)
Εικόνα
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

skend έγραψε:Ενα αρκετά βασικό σημείο που πρέπει να δεις ειναι και η φρασεολογία με το ΑΤC !

Πρώτα βλέπεις τα VFR και με ενα μικρό αεροσκάφος και μετα με το C-130 και μετά τα IFR.

Στην δίάθεση σου για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνιση οπουδήποτε offline ή online στην VATSIM.

Πιστεύω ο Μystic να μην έχει αντίρηση ! Ορθόν ? :)

Καλή συνέχεια ..... :)
Ναι ρε καμία αντίρρηση. Άλλωστε είσαι γκουρού στο CS C-130 :)
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
Απάντηση