poster

Θέματα που δεν ανήκουν σε καμία άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Cipher
Δημοσιεύσεις: 1771
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 16:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Cipher »

Το έχει κάνει κανείς πόστερ; διαστάσεις και κόστος;
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Έχω κάνει στο παρελθόν (πριν 4-5 χρόνια) πόστερ αντίστοιχων διαστάσεων (ίσως λίγο μικρότερο) σε ιλουστρασιόν γυαλιστερό χαρτί και είχα πληρώσει 50€. Σε κατώτερης ποιότητας χαρτί ή σε μουσαμά έβγαινε λίγο φτηνότερα.

Αν λάβουμε υπόψη ότι αυτό είναι κάπως μεγαλύτερο και έχουν ανέβει οι τιμές από τότε, υπολογίζω κάνα 70άρι σε καλό χαρτί ή κάνα 50άρι σε νορμάλ.

EDIT: αν κάναμε καμιά ομαδική εκτύπωση 5-6 άτομα που θέλουμε τέτοιο πόστερ, μήπως μας έκαναν καλύτερη τιμή;
Cipher
Δημοσιεύσεις: 1771
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 16:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Cipher »

δηλαδή γιατί διαστάσεις μιλάμε;
Armada
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 27 Οκτ 2004, 23:12
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Armada »

Cipher έγραψε:δηλαδή γιατί διαστάσεις μιλάμε;
Έφτιαξα ένα πριν από 2-3 μέρες και κοσμεί το δωμάτιο με το PC. Οι διαστάσεις που το έφτιαξα είναι 1m X 0,81 . Το έφτιαξα σε χαρτί semi glossy (αν το έχω γράψει σωστά). Πολύ καλή εκτύπωση. Μου πρότεινε το κατάστημα να το πλαστικοποιήσω αλλά δεν δέχτηκα. Είναι πιο όμορφο έτσι. Η τιμή του μόλις 33 ευρώ.
Armada ή απλά....Γεώργιος...
Εικόνα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Η κανονική διάσταση του πόστερ βγαίνει περίπου 2x1,5m (δηλαδή 3 τετραγωνικά!). Αν το τυπώσεις σε αυτήν τη διάσταση θα σου βγεί γύρω στα 100-120€, αναγόμενο από το 0,8m2 στα 33€ και από το δικό μου που είναι 1,5m2 και μου κόστισε 50€ με έκπτωση (κανονικά έβγαινε περίπου 60€ και αυτό πριν 5 χρόνια και σε άριστης ποιότητας gloss χαρτί - ένα τοπίο είναι βέβαια, αν εκτύπωνα το κόκπιτ θα το εκτύπωνα στις κανονικές διαστάσεις!), άρα χονδρικά και από τα δύο παραδείγματα έχουμε μια τιμή χονδρικά 50-60€ το τετραγωνικό μέτρο. Ίσως πάντως να βγαίνει και λίγο φτηνότερα, προφανώς δεν πάει εντελώς αναλογικά...

Α, αν θες να είναι ΑΚΡΙΒΩΣ στη σωστή διάσταση, κάνε την εικόνα μια μεγέθυνση 103% (για κάποιο περίεργο λόγο είναι ένα κλικ μικρότερη και θέλει ένα 3% πάνω για να είσαι ακριβώς στο χιλιοστό).
Απάντηση