Σιλικόνες Καλουπιών

Περιοχή συζήτησης για Στατικά & Τηλεκατευθυνόμενα Μοντέλα

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

mmaker έγραψε:Χωρίς υπερβολές,ίσως η καλύτερη σιλικόνη που έχω δοκιμάσει! :wink:
Βλέπω 7 τύπους σιλικόνης, ποιόν χρησιμοποίησες, ποιες οι διαφορές τους;

Νικόλας
Georgegrm
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 25 Σεπ 2005, 23:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Γέρακας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Georgegrm »

Φίλε Νικόλα, σωστά είδες στο site διαφορετικούς τύπους σιλικόνης.
Οι διαφορές τους είναι στην σκληρότητα και στην συρρίκνωση τους.
Έχουμε τους τύπους σιλικόνης 3ης και 4ης γενιάς.

Αναλυτικά :

3ης γενιάς :
Grammasil 2001 SR
Grammasil 2001 SA
SEN 112
SEN 130

4ης γενιάς :
SEN 221
SEN 235

Στους τύπους 3ης γενιάς η διαφορά τους είναι στην σκληρότητα.
Το SR έχει σκληρότητα 17 βαθμούς.
Το SA έχει σκληρότητα 21 βαθμούς.
Το Sen 112 έχει σκληρότητα 9 βαθμούς.
Το Sen 130 έχει σκληρότητα 30 βαθμούς.

Στους τύπους 4ης γενιάς η διαφορά είναι πάλι στην σκληρότητα τους μονό που ο τύπος αυτός δεν έχει καθόλου συρρίκνωση.

Το Sen 221 έχει σκληρότητα 20 βαθμούς.
Το Sen 235 έχει σκληρότητα 30 βαθμούς και έχει διαφανές χρώμα

Για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία επικοινώνησε μαζί μου στα τηλεφώνα που υπάρχουν στο site www.silgram.gr.
mmaker
Δημοσιεύσεις: 1179
Εγγραφή: 24 Απρ 2005, 00:15
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από mmaker »

Χάρος έγραψε:
mmaker έγραψε:Χωρίς υπερβολές,ίσως η καλύτερη σιλικόνη που έχω δοκιμάσει! :wink:
Βλέπω 7 τύπους σιλικόνης, ποιόν χρησιμοποίησες, ποιες οι διαφορές τους;

Νικόλας
Φίλε Νίκο χρησιμοποιώ την SEN 130.
Για το μέγεθος των αντιγραμμένων κομματιών,η σκληρότητα του είναι ιδανική!
Αναλόγως το μέγεθος και το σχήμα κομματιών που έχεις,καλό είναι να προτιμάς αντίστοιχης σκληρότητας για τον απλό λόγο ότι αν το λάστιχο είναι πολύ μαλακό θα χρειάζεσαι μεγαλύτερη ποσότητα υλικού ώστε να υπάρχουν μεγαλύτερα όρια στο μπλοκ του λάστιχου που βγάζεις, για να μην παραμορφώνεται το σχήμα του αντιγράφου,λόγω πολύ μαλακού λάστιχου.
Αντίστοιχα αν έχεις σχετικά πολύπλοκα κομμάτια με ιδιαίτερες λεπτομέρειες,καλό είναι να προτιμάς μαλακότερο λάστιχο που βοηθάει στο ξεκαλούπωμα και χωρίς να έχει το λάστιχο τις ίδιες φθορές στον χρόνο,έστω με αντίτιμο την μεγαλύτερη ποσότητα λάστιχου! :wink:
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Θέλω να κάνω το εξής: Έχω φτιάξει ένα knob για διακόπτη του πιλοτηρίου από αλουμίνιο. Θέλω να φτιάξω καλούπι από σιλικόνη και να φτιάχνω τα τελικά "χερουλάκια" από διάφανη ρητίνη. Ποια μου προτείνεις;

Εικόνα

Νικόλας
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Χάρος έγραψε:Θέλω να κάνω το εξής: Έχω φτιάξει ένα knob για διακόπτη του πιλοτηρίου από αλουμίνιο. Θέλω να φτιάξω καλούπι από σιλικόνη και να φτιάχνω τα τελικά "χερουλάκια" από διάφανη ρητίνη. Ποια μου προτείνεις;

Εικόνα

Νικόλας

Τί έκανες πάλι ρε μεγάλε!! Καλά δεν παίζεσαι!! Count me in!! :twisted:
Εικόνα
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

raptor έγραψε: Τί έκανες πάλι ρε μεγάλε!! Καλά δεν παίζεσαι!! Count me in!! :twisted:
Ευχαριστώ, αν και μόλις διαπίστωσα ένα λαθάκι: το έφτιαξα με βάση τα σχέδια της Korry, αλλά αυτά που φοράει το F-16 έχουν τα βιδάκια από μπροστά. Τέλος πάντως, μικρό το κακό...

Να δούμε πως θα πάει το καλούπωμα. Δηλαδή mmaker, προφανώς λόγω εύκολου σχήματος να προτιμήσω μία σκληρή; Όταν λέμε συρρίκνωση στις 3η γενιάς, πόσο % λέμε πάνω κάτω; Μάλλον την Sen 130 θα χτυπήσω...

Νικόλας
Georgegrm
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 25 Σεπ 2005, 23:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Γέρακας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Georgegrm »

Λόγω σχήματος και μεγέθους μπορείς να χρησιμοποιήσεις όλους τους τύπους σιλικόνης. Εγώ με την σειρά μου προτείνω το Grammasil 2001 SR η το Sen 130.
Οι τύποι 3ης γενιάς έχουν συρρίκνωση 0,4%.
mmaker
Δημοσιεύσεις: 1179
Εγγραφή: 24 Απρ 2005, 00:15
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από mmaker »

Ναι συμφωνώ και εγώ.
Η SEN 130 είναι μια χαρά.
Επίσης θα πρότεινα να ψάξεις το θέμα ρητίνης όπου μπορείς να βρεις προσθετικές χρωστικές,λογικά σκόνη αλουμινίου,που θα προσθέτεις στην ρητίνη για να φαίνεται το αντίγραφο σαν αλουμίνιο.
Φυσικά μπορείς να ψεκάσεις το αντίγραφο με spray αλουμίνιο,κατάλληλο για βαφές αυτοκινήτου,που θα είναι ανθεκτικό στα πιασίματα.
Τι μέγεθος έχει το κομμάτι?
Εdit: Λογικά μαύρο θα είναι ε...
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Όχι, είναι γκρίζο, με μία άσπρη γραμμή με μαύρο περίγραμμα στο κέντρο (που δείχνει σε ποια θέση έχουμε το διακόπτη). Η ρητίνη πρέπει να είναι διαφανής ώστε να περνά το φως από το backlight και να φεγγίζει η άσπρη γραμμή. Θα βαφτεί άπρο, θα μασκαριστεί η γραμμή, μετά μαύρο, θα μασκαριστεί μια πλατύτερη γραμμή και τέλος θα βαφτεί γκρι. Πολύ δουλειά, ε;

Δες εδώ για λεπτομέρειες. Το έφτιαξα από αλουμίνιο για μεγαλύτερη ακρίβεια και καλύτερη ποιότητα επιφάνειας.

Νικόλας
mmaker
Δημοσιεύσεις: 1179
Εγγραφή: 24 Απρ 2005, 00:15
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από mmaker »

:wink:
Ωραίος!!!
Βλέπω έχεις απόλυτη αίσθηση και γνώση του μασκαρίσματος!
Τόρνοι και μεταλλικά κομμάτια,βαψίματα,ρητίνες...
Αν επιτρέπεται με τι ασχολείσαι?
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Είμαι μηχανολόγος, προγραμματίζω & χειρίζομαι CNC εργαλειομηχανές. Κυρίως φτιάχνουμε πρωτότυπα. Με ρητίνες και βαψίματα δεν ασχολούμαστε πάντως, αλλά όποιος ψάχνει βρίσκει :lol:

Νικόλας
Georgegrm
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 25 Σεπ 2005, 23:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Γέρακας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Georgegrm »

Georgegrm
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 25 Σεπ 2005, 23:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Γέρακας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Georgegrm »

Καλησπέρα, θα ήθελα να ενημερώσω πως έχω προμηθευτεί ρητίνη πολυουρεθάνης.

Η εταιρία παραγωγής είναι η Bayer. Όπως γνωρίζετε αποτελείτε από 2 μέρη.
Από το Ισοκυανικό (Desmodur 44V-40) και από την Πολυόλη (Baydur 6700Z), κοινός Α+Β.
Το χρώμα της είναι καφέ καραμελέ και η αναλογία ανάμιξης Α+Β είναι 100%.

Μετά από κάποιες δοκιμές μπορώ να πω ότι είναι κατάλληλη για χρήση μοντελισμού αν και το μόνο μειονέκτημα που διαπίστωσα είναι ως προς τον χρόνο εργασίας της. Μας δίνει περιθώριο χρόνου να την δουλέψουμε γύρω στο 1,5 με 2 λεπτά, βέβαια δεν νομίζω να είναι τόσο πρόβλημα διότι η ποσότητα την οποία χυτέυουμε δεν είναι και πολύ μεγάλη ώστε να μην προλάβουμε να έχουμε κάνει την χύτευση της ρητίνης μέσα σε 2 λεπτά.

Η συσκευασία είναι 1 κιλό Α και 1 κιλό Β. Άρα η μικρότερη ποσότητα διάθεσης είναι 2 κιλά ρητίνης και η τιμή της είναι 10 ευρώ ανά κιλό η οποία πιστεύω είναι αρκετά ελκυστική.

Τηλ επικοινωνίας 6936157691-210 6047181-210 6619500 Γιώργος Γραμματόπουλος
Georgegrm
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 25 Σεπ 2005, 23:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Γέρακας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Georgegrm »

ΝΕΑ ΡΗΤΙΝΗ ιδανική για μοντελιστικές ανησυχίες και άψογα αποτελέσματα αποτύπωσης.
2 συστατικών με αναλογία 1/1 και χρόνο εργασίας 7 λεπτών.
Βασικά χαρακτηριστικά της η σκληρότητα, η σχεδόν μηδενική συρρίκνωση και η μεγάλη ρευστότητα.
Διατίθεται σε συσκευασία του ενός κιλού.

www.silgram.gr
Απάντηση