αποριες

Θέματα που δεν ανήκουν σε καμία άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
nilolakos
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 19 Δεκ 2009, 21:53

αποριες

Δημοσίευση από nilolakos »

παιδια μηπως υπαρχει καποιος εδω μεσα που να εχει τελειωσει πρόσφατα την ικάρων;θελω να μάθω κάποιες λεπτομέρειες.....
Ironmike
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: 16 Μαρ 2008, 23:44
Τοποθεσία: Κόρινθος

Δημοσίευση από Ironmike »

Μην περιμένεις να σου απαντήσει κάποιος σε αυτή την ερώτηση,για ευνόητους λόγους.
Ωστόσο ρώτα αυτά που θέλεις να μάθεις και όποιος ξέρει θα σου πει :wink:
Εικόνα

ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΙΣΙΩΝΕΙ Ο ΑΕΤΟΣ ΟΙ ΓΛΑΡΟΙ ΔΕΝ ΠΕΤΑΝΕ!
panpan
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2016
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 22:31
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panpan »

Για μηχανικούς ή για ιπτάμενους θες να μάθεις?
Εικόνα
nilolakos
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 19 Δεκ 2009, 21:53

Δημοσίευση από nilolakos »

ενδιαφερομαι κυριως για ιπταμενους αλλα και για το γενικο κλιμα στην σχολη...
1)η βασικη εκπαιδευση ειναι τοσο δυσκολη οσο ακουγεται?
2)η επιλογη του τυπου αεροσκαφους πως γινεται μετα το τελος της σχολης?
3)ειναι δυσκολα τα μαθηματα των ιπταμενων?
4)το κοντο κουρεμα ειναι υποχρεωτικο σε ολη την διαρκεια τησ φοιτησης η μονο τις πρωτες μςρες?(γελοίο αλλα το εχω απορια)
οποιος μπορει να απαντησει εστω κ σε καποια από αυτά θα μου έκανε μεγαλη χαρη....ευχαριστω εκ των προτερων
Excelsior
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2010, 03:29
Τοποθεσία: Νιγριτα Σερρων

Δημοσίευση από Excelsior »

nilolakos έγραψε:ενδιαφερομαι κυριως για ιπταμενους αλλα και για το γενικο κλιμα στην σχολη...
1)η βασικη εκπαιδευση ειναι τοσο δυσκολη οσο ακουγεται?
2)η επιλογη του τυπου αεροσκαφους πως γινεται μετα το τελος της σχολης?
3)ειναι δυσκολα τα μαθηματα των ιπταμενων?
4)το κοντο κουρεμα ειναι υποχρεωτικο σε ολη την διαρκεια τησ φοιτησης η μονο τις πρωτες μςρες?(γελοίο αλλα το εχω απορια)
οποιος μπορει να απαντησει εστω κ σε καποια από αυτά θα μου έκανε μεγαλη χαρη....ευχαριστω εκ των προτερων
1)Και γω απο οσα εχω ακουσει απο φιλους που ειχαν μπει (τελικα δεν καταφεραν να γινουν ιπταμενοι λογο πτητικης ανικανοτητας με Jet) η εκπαιδευση ειναι σκληρη και συνεχεις ετσι ωστε ο νεαρος Ικαρος να αποκτησει τελεια φυσικη κατασταση και να μπορεσει να ανταπεξελθει στις υποχρεωσεις του στο μελλον.
2)Νομιζω γινεται απο την Υπηρεσια μεσω καποιων κριτηριων...Λογικα με κριτηρια οπως η αποδοση του Ικαρου και οι Υπηρεσιακες αναγκες...
3)Αν εννοεις τα ακαδημαικα τους μαθηματα,στα οποια υπαρχει αρκετα μεγαλη γκαμα, ειναι αρκετα δυσκολα αλλα αυτο ειναι και σχετικο...Σε καποιους ισως να φαινονται ευκολα (οι φιλοι μου ομως ελεγαν πως παλευοταν μια χαρα).Οσο για τα πτητικα μαθηματα εκει δεν πιστευω κανενας που το γουσταρει να σκεφτει τη δυσκολια αλλα την πορωση!!!
4)Πιστευω πως το κοντο κουρεμα γενικα στις ταξεις των Ενοπλων Δυναμεων ειναι δειγμα πειθαρχειας και υγιεινης και ισως και μεσο τιμωριας παλαιοτερα,αν και πολλοι το βλεπουν σαν ενα μεγαλο κομπλεξ των στρατιωτικων...Σου παραθετω κειμενο που βρηκα στην Wikipedia:

"Στρατός

Η αυστηρή νοοτροπία του στρατιωτικού συστήματος επέβαλε το κούρεμα με την ψιλή μηχανή στους νεοσυλλέκτους στρατιώτες, τόσο για λόγους υγιεινής όσο και ως τιμωρία. Η ψείρα ήταν ο κύριος λόγος που επέβαλε την εν χρω κόμμωση στους φαντάρους, ακόμα και μετά το Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο. Ήταν επίσης, όπως φαίνεται, και ένα "καψώνι" που οι παλιοί στρατιώτες επεφύλασσαν στους νεοσύλλεκτους. Κατά κύριο λόγο, ταυτίστηκε με την ποινή. Έτσι, ακόμα και στη δεκαετία του ' 80, όποιος οπλίτης τιμωρούνταν με αυστηρά φυλάκιση ή και εγκλεισμό σε πειθαρχείο, τον κούρευαν σύρριζα. Το κούρεμα ως τη ρίζα καταργήθηκε στις 25 Ιουνίου 1982.Με τη διαταγή του 1982 επιτρεπόταν στους νεοσυλλέκτους να έχουν μαλλιά μέχρι 4 πόντους (4 εκ.). Είναι χαρακτηριστικό ότι οι νεοσύλλεκτοι άλλων χωρών, όπως οι ΗΠΑ και η Ρωσία διατηρούν το κούρεμα αυτό. Ιδιαίτερα στις ΗΠΑ το ξύρισμα του κεφαλιού, και ιδιαίτερα του πλαϊνού μέρους του, είναι ιδιαίτερα διαδεδομένο, αφού με αυτόν τον τρόπο προσαρμόζεται στο κεφάλι καλύτερα η αντιασφυξιογόνα μάσκα που χρησιμοποιείται συχνά στον αμερικάνικο στρατό."

Ελπιζω να σε βοηθαει η απαντηση μου.
Αν καποιος ξερει απο μεσα τι παιζει ή εχει καποια διαφορετικη πληροφοριση τον παρακαλω και εγω να απαντησει για να διορθωσει τυχων δικα μου λαθη.
Το όραμα των ερπετών είναι το πέταγμα των Αετών!
Εικόνα
Alexander
Δημοσιεύσεις: 930
Εγγραφή: 29 Σεπ 2005, 13:29

Δημοσίευση από Alexander »

Το κούρεμα ως τη ρίζα καταργήθηκε στις 25 Ιουνίου 1982
Δεν ισχύει αυτό
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

δες και αυτό το αφιέρωμα

http://www.e-haf.org/forum/viewtopic.php?t=9802
e-HAF Admin
nilolakos
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 19 Δεκ 2009, 21:53

Δημοσίευση από nilolakos »

ευχαριστω για τις απαντησεις...εχω διαβασει κ το αφιερωμα απλα ηθελα μερικες πιο συγκεκριμενες πληροφοριες....αν γνωριζει καποιος ας βοηθησει..... :sos:
panpan
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2016
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 22:31
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panpan »

1) Το αν είναι δύσκολη έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες μέσα στην σχολή καθώς και με την συμπεριφορά σου.
2) Είναι συνάρτηση της επιθυμίας σου και των επιδόσεων σου στο Τ-2.
3) Αν διαβάζεις όχι.
4) Όταν μπεις σε κουρεύουν γουλί, μετά επιτρέπεται μήκος μαλλιού μέχρι 3-4 εκ. και να σβήνει στο μηδέν στο σβέρκο.
Εικόνα
nilolakos
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 19 Δεκ 2009, 21:53

Δημοσίευση από nilolakos »

ευχαριστω για τις απαντησεις...μηπως γνωριζεις κ ποτε αρχιζεις να μπορεις να αρχιζεις να εχεις εξοδους απο την σχολη?
panpan
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2016
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 22:31
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panpan »

Όταν τελειώσει η βασική εκπαίδευση που διαρκεί περίπου ένα μήνα βγαίνεις Παρασκευή μεσημέρι μέχρι Κυριακή βράδυ, εκτός αν είσαι τιμωρημένος ή έχεις υπηρεσία.
Εικόνα
nilolakos
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 19 Δεκ 2009, 21:53

Δημοσίευση από nilolakos »

κ οταν εισαι εξοδουχος πρεπρι να φορας την στολη σου?
panpan
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2016
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 22:31
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panpan »

μόνο κατά την μετάβαση από το σπίτι στην Σχολή και από την Σχολή στο σπίτι. Όχι όλο το Σαββατοκύριακο...
Εικόνα
Απάντηση