Il-2 Sturmovik: Cliffs of Dover

PC Sims, Arcade Sims, Flash Game Sims, Java Game Sims, etc.

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
gerodinis
Δημοσιεύσεις: 2063
Εγγραφή: 11 Αύγ 2007, 17:28

Δημοσίευση από gerodinis »

Τελικά δεν έβγαλα άκρη και το άφησα να κατέβει μέσω του Steam.
Οπότε κατέβασε και εγκατέστησε το τελευταίο patch αυτόματα (ή απλώς κατέβασε το πιο πρόσφατο release του παιχνιδιού).

Συνάδελφοι, δεν το έψαξα εις βάθος, μόνο για ένα μισάωρο να δω τι γίνεται με τις επιδόσεις περισσότερο και τι αίσθηση έχει κατά δεύτερον.

Στις ρυθμίσεις των γραφικών έβαλα ανάλυση 1280x1024 όλα στο full (άλλαξα τις ρυθμίσεις με το χέρι και τα έβαλα στο Very High), ώστε να δω τι γίνεται στις δύσκολες περιπτώσεις.

Από επιδόσεις, σε εμένα σχεδόν πετάει. Μόνο λίγο στην κίνηση της κάμερας κάνει κάποια σπασίματα στην κίνηση, κατά τα άλλα όμως έτρεχε αρκετά γρήγορα. Πιστεύω ήμουν σταθερά πάνω από 30 καρέ ανά δευτερόλεπτο.
Τα γραφικά του είναι απλώς εκπληκτικά, και η λεπτομέρεια στο scenery είναι εξαιρετική.

Από χειρισμό, θέλει να αλλάξεις όλες τις ρυθμίσεις με το χέρι για να πάρει χαμπάρι το joystick, πάντως για arcade δε μου φάνηκε καθόλου. Φέρνει στο παλιό IL-2.
Πολύ ταρακούνημα όμως ρε παιδί μου. Μα ΠΟΛΥ όμως. :lol:

Μόνο ο ήχος ακούγεται σαν <μην πω> για κάποιο λόγο. Λες και ακούς μέσα από κονσερβοκούτι. Οψόμεθα.

Περαιτέρω δεν το έψαξα γιατί πρέπει να φύγω. Αργά το βράδυ θα ξαναδοκιμάσω πιο εμπεριστατωμένα και θα σας γράψω εντυπώσεις (τι γίνεται με τις αερομαχίες, εφφέ κτλ.).

Να σημειώσω τα χαρακτηριστικά του συστήματός μου, για σύγκριση.
Λειτουργικό: Windows 7 Home Premium 32-bit
Επεξεργαστής: Intel Core i5 2.66 GHz, O/C @ 3.6 GHz
Μνήμη: 4 GB DDR 3 @1600 MHz
Γραφικά: Radeon 4890 1GB
Ήχος: Realtek on-board
Χειριστήριο: Ξέρετε τώρα... υπάρχει κι άλλο χειριστήριο;

Το μόνο που έχω να παρατηρήσω προς το παρόν είναι ότι το παιχνίδι ίσως είναι βαρύ για τον επεξεργαστή... μπορεί γι' αυτό να είδα τόσο καλές επιδόσεις κάνοντας overclocking. Αν βάραινε την κάρτα γραφικών, οι επιδόσεις θα ήταν πολύ χειρότερες, καθώς η 4890 θεωρείται ήδη παλιά.
Windows: A 32 bit extension and graphical shell,
for a 16 bit patch to an 8 bit operating system, originally
coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit
company, that can't stand 1 bit of competition. Good thing
there's not any.
sungsam
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 27 Αύγ 2008, 18:26
Τοποθεσία: ELEFSINA - GREECE

Δημοσίευση από sungsam »

Πετα πάνω απο πόλη και πες μας.
Sungsam - Dimitris
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antwnis
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2008, 19:11
Τοποθεσία: HER

Δημοσίευση από Antwnis »

Tώρα με αυτό που είπες, έστω οτι το δοκίμασε, ακόμα θα περιμένουμε.... :P Έπεσε σε κενά αερος και bugs η ταλαίπωρη η gpu + cpu του (λολοκίζing). Και προβλέπω να θέλει καιρό ακόμα μέχρι να φτάσει στα επίπεδα των παλιών prequel. Τόσο στο φαίνεσθαι αλλά και την ουσία,τις προσθήκες κοκ. Και κάτι βλακοειδή ρώσικα λάθη που ακούω και αυτά θέμα χρόνου είναι να τα φιξάρουν.
Το game πάντως είναι και παραμένει στο στόχαστρο για μένα ,σαν το σιγουρα επόμενο. Οτι θέλω και μια βαρβάτη δοκιμή να κάνω, θέλω +είναι απαραίτητο. Ωστόσω περιμένουμε και κριτικές και απόψεις απο τα παιδιά εδώ. Mην κάναν όμως το λάθος να παραείναι ρεαλιστικό στο πως ταλαντώνεται/ τι ανάγκη έχει για αέρα σε κινητήρα κάθε λίγο και λιγάκι γιατί τη γ*μήσαμε.
Μόνο το παίδεμα όταν βαράς με το πυροβόλο επιτρέπεται :wink:
sungsam
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 27 Αύγ 2008, 18:26
Τοποθεσία: ELEFSINA - GREECE

Δημοσίευση από sungsam »

Το "λάθος" που λές το κάναν στο μέγιστο δυνατό !
Sungsam - Dimitris
Εικόνα
gerodinis
Δημοσιεύσεις: 2063
Εγγραφή: 11 Αύγ 2007, 17:28

Δημοσίευση από gerodinis »

Πάμε άλλη μία (τρίτη φορά που κρασάει ο Firefox!):

-Βγήκε καινούργιο update μέσω του Steam.

-μη σταθερό frame rate πάνω από το Λονδίνο. Καλύτερα από πριν, αλλά και πάλι υπάρχουν προβλήματα.

-Προβλήματα με τη μανέτα. Σπρώχνει μόνο του το throttle στο 100% και παθαίνει βλάβες ο κινητήρας όταν το Complex Engine Management είναι ενεργοποιημένο. Τρυπάνε δεξαμενές λαδιών και καρμπυρατέρ, χαλάνε κυλινδροκεφαλές και άλλα τέτοια ωραία.

-κάποιες φορές σταματάει να δουλεύει το HAT switch.

-ο ήχος των πολυβόλων βελτιώθηκε.

-Οι wingmen αρχικά μιλάνε όλοι μαζί στον ασύρματο. Μετά από λίγο η κατάσταση διορθώνεται.

-Μικρή καθυστέρηση όταν τραβάω τη σκανδάλη μέχρι να ρίξουν τα πολυβόλα.

Και άλλα πολλά που θέλουν πολύ ψάξιμο, καθώς δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο αυτές τις μέρες.

Αναμένουμε update.
Windows: A 32 bit extension and graphical shell,
for a 16 bit patch to an 8 bit operating system, originally
coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit
company, that can't stand 1 bit of competition. Good thing
there's not any.
squid
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 22 Μάιος 2004, 13:53
Τοποθεσία: SKG / LGTS

Δημοσίευση από squid »

Eυχαριστω παιδια για την ενημερωση και το updating.

Πως ειναι αυτη τη στιγμη η κατατασταση με το Cliffs Of Dover ?



Διαβασα Media markt? Eλληνικο Manual ?? ποσες σελιδες? LOL
"πότε θα έρθει η 28η Οκτωβρίου να πάμε σην παρέλαση να δούμε τα τζάμπο και τα στούκας"
-------------------------------------------------------
- Εμείς πόσα F-16 έχουμε?
- 'Ενα

Εικόνα
sungsam
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 27 Αύγ 2008, 18:26
Τοποθεσία: ELEFSINA - GREECE

Δημοσίευση από sungsam »

Πάντως ακόμα χρειάζεται πολύ λάδι για να τσουλά χωρίς να μαγκώνει ! :D

Αλλά δεν΄πραζ ! Σε 2-3 Χρόνια θα πηγαίνει σφαίρα στα νέα PC και το πρόβλημα θα λυθεί από μόνο του :roll:
Sungsam - Dimitris
Εικόνα
squid
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 22 Μάιος 2004, 13:53
Τοποθεσία: SKG / LGTS

Δημοσίευση από squid »

sungsam έγραψε:Πάντως ακόμα χρειάζεται πολύ λάδι για να τσουλά χωρίς να μαγκώνει ! :D

Αλλά δεν΄πραζ ! Σε 2-3 Χρόνια θα πηγαίνει σφαίρα στα νέα PC και το πρόβλημα θα λυθεί από μόνο του :roll:


σε 2-3 χρονια θα μπορουμε να εχουμε νεο PC όμως ? lol .... (μακαρι δηλαδη)
"πότε θα έρθει η 28η Οκτωβρίου να πάμε σην παρέλαση να δούμε τα τζάμπο και τα στούκας"
-------------------------------------------------------
- Εμείς πόσα F-16 έχουμε?
- 'Ενα

Εικόνα
Swaty335
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 12:31
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Swaty335 »

Ειναι και αυτο ένα θέμα!
Για το IL-2 1946 προσωπικά χρειαστηκα 2 χρόνια απο την κυκλοφορια για να παρω PC που να μην κολάει. Το ίδιο φαντάζομαι θα γίνει και τωρα με την προύποθεση οτι θα επιλυθουν και τα προβλήματα.

Δειτε και την δήλωση του Luthier με την ευκαιρια της κυκλοφοριας στις ΗΠΑ.

http://forum.1cpublishing.eu/showthread.php?t=24692
we never abandon our projects
Μακάρι...
Εικόνα
Εικόνα
Απάντηση