Προφητείες Γέροντα Παϊσιου για Τούρκους και Πόλη

Κεντρικό σημείο επικοινωνίας μελών

Συντονιστές: the_ripper, Διαχείριση

Απάντηση
Kovamaniac
Δημοσιεύσεις: 2595
Εγγραφή: 09 Μαρ 2005, 22:52
Τοποθεσία: Θήβα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kovamaniac »

Οπως το θετει ο RunnerBaylisstic, δεν ειμαι νορμαλ.

Εχω φιλτρο-προγραμμα-εξατμιση.

Τιμο,πολυ φιλοσοφια.Πρεπει να γραφω σελιδες.Οτι καταλαβες καταλαβες.
ΕικόναΕικόνα
Ειρωνεύτηκες τη γκαρσόνα??? Την έβαψες.........
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Δεν μου απαντήσατε όμως και καίγομαι.....είμαι νορμάλ εγώ ή όχι ?
e-HAF Admin
Kovamaniac
Δημοσιεύσεις: 2595
Εγγραφή: 09 Μαρ 2005, 22:52
Τοποθεσία: Θήβα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kovamaniac »

Εχεις bodykit για τανκ.

Προφυλακτηρες, σποϊλερ...ολα.
ΕικόναΕικόνα
Ειρωνεύτηκες τη γκαρσόνα??? Την έβαψες.........
RunnerBaylisstic
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: 09 Αύγ 2006, 22:21
Τοποθεσία: Greece

Δημοσίευση από RunnerBaylisstic »

Anzac έγραψε:Δεν μου απαντήσατε όμως και καίγομαι.....είμαι νορμάλ εγώ ή όχι ?
Χωρις να θελουμε να σε στεναχωρησουμε, χμμμ... εισαι και διοικητης και σκεφτομαστε και την εξοδου...

νταξ μωρε, ψιλονορμαλ εισαι... :lol: :lol: :lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Curgan
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 25 Φεβ 2007, 16:35
Τοποθεσία: Άλεξάνδρεια

Δημοσίευση από Curgan »

Ας μην ξεχνάμε και τον δεκάλογο του διοικητή... όπου ένα κομμάτι του πάει κάπως έτσι...

1. Ο διοικητής έχει δίκιο
2. Ο διοικητής έχει πάντα δίκιο
3. Στην εντελώς απίθανη περίπτωση που ο διοικητής έχει άδικο ισχύουν οι δύο προηγούμενοι κανόνες

:D :D :D
Παρά δύναμην τολμηται, παρά γνώμην κινδυνευταί και εν τοις δεινοίς ευέλπιδαι...
(Θουκύδίδης)
geroxekouths

Δημοσίευση από geroxekouths »

Armada έγραψε:Άλλο παλαιό ημερολόγιο άλλο παλαιοημερολογίτες (σχισματική κατάσταση) και άλλο παλαιό εορτολόγιο. Προσέξτε λίγο τις έννοιες παίδες....μπορούμε εύκολα να παρεκλίνουμε....

Η Ελλαδική εκκλησία πηγαίνει με το νέο ημερολόγιο και εορτολόγιο να το πώ έτσι απλά. Το Οικουμενικό Πατριαρχείο το Πατριαρχείο Ιεροσολύμων η Ρωσική Εκκλησία κ.λ.π. βαδίζουν με το παλαιό εορτολόγιο. Έχουμε κοινωνία και επικοινωνία με αυτές τις εκκλησίες εορτάζουμε μαζί το Πάσχα αλλά έχουμε διαφορετική ημερομηνία στον εορτασμό των Χριστουγέννων Θεοφανείων κ.λ.π. Με τη σχισματική κατάσταση που δημιουργήθηκε στην Ελλάδα από τους παλαιοημερολογίτες οι οποίοι δεν έχουν με κανέναν επικοινωνία και κοινωνία πουθενά δεν συμβαδίζουμε δεν αναγνωρίζουν τίποτε δεν έχουν όπως λέμε κοινωνία με τις άλλες ορθόδοξες εκκλησίες και τα Πατριαρχεία. Ακολουθούν δικά τους μόνοι τους έχουν δηλ γίνει σχησματικοί ως πρός την ορθόδοξη πίστη .

Με τη Ρωσία λοιπόν έχουμε κοινωνία και επικοινωνία και ένας δικός τους ιερέας μπορεί να λειτουργήσει με τις σχετικές άδειες εδώ στην Ελλάδα όπως κι ένας δικός μας εκεί.

Ελπίζω να βοήθησα.
Κατ' αρχάς να σας χαιρετήσω και να σας πω οτι εντελώς τυχαία μπήκα σε αυτό το φόρουμ κάνοντας μια αναζήτηση έπεσα πάνω σε αυτή τη συζήτηση.

Μερικές διορθώσεις...

Η Εκκλησία της Ελλάδος, το Οικουμενικό Πατριαρχείο, τα Πατριαρχεία Αλεξανδρείας και Αντιοχείας ακολουθούν το Νέο Ημερολόγιο ή όπως λέγεται "διορθωμένο Ιουλιανό Ημερολόγιο" λόγω του Πασχαλίου.
Τί θα γίνει? Απλά μέχρι το 2100 θα γιορτάζουμε Πάσχα μαζί με τους Παλαιοημερολογείτες και μέχρι το 2800 Χριστούγεννα με τους Δυτικούς.
Βέβαια μέχρι τότε ποιός ζει ποιός πέθανε.

Το Ρωσικό, Σερβικό και το της Γεωργίας Πατριαρχεία ακολουθούν το Παλαιό Ημερολόγιο όπως ακολουθείται και πό αυτό των Ιεροσολύμων αλλά και το Άγιο Όρος.

Όλες αυτές οι Εκκλησίες είναι σε Κοινωνία μαζί άσχετα αν κάποιες ακολουθούν το Παλαιό και κάποιες το καινούργιο.

Οι εν Ελλάδι Παλαιοημερολογίτες ή Γνήσιοι Ορθόδοξοι Χριστιανοί ή Ενιστάμενοι (ή τρέχα γύρευε) διασπασμένοι σε αρκετές σέκτες μαζί με κάποιους από Ρουμανία και Κύπρο από μεν την Εκκλησία θεωρούνται σχησματικοί και δεν έχουν Κοινωνία με καμία Εκκλησία είτε του Νέου είτε του Παλαιού, αυτοί δε μας θεωρούν αιρετικούς μόνο και μόνο επειδή έχουμε διαφορά 13 μέρες οι οποίες ήδη έχουν γίνει 14 αν λάβουμε υπ' όψιν μας ότι κάθε 120 περίπου χρόνια προστίθεται μιά ημέρα.

Θα ήθελα λοιπόν να διευκρινίσω στο "λάθος" του φίλου ότι το Οικουμενικό Πατριαρχείο ακολουθεί το Νέο Ημερολόγιο άσχετα αν το Άγιο Όρος που είναι στη πνευματική του δικαιοδοσία ακολουθεί το παλαιό (εξαιρουμένης της Μονής Εσφιγμένου όπως σωστά είπε ο φίλος).

Ελπίζω να βοήθησα αρκετά.

Σας ευχαριστώ για τη φιλοξενεία.
Armada
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 27 Οκτ 2004, 23:12
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Armada »

Δίκιο έχεις ..... ο "δαίμων" του τυπογραφείου..... :wink:
Armada ή απλά....Γεώργιος...
Εικόνα
Ironmike
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: 16 Μαρ 2008, 23:44
Τοποθεσία: Κόρινθος

Δημοσίευση από Ironmike »

Όταν τα διαβάζεις αυτα σου σηκώνεται η τρίχα!Μακάρι να τα προλάβουμε.
Bishop
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 05 Μάιος 2009, 12:37
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bishop »

Όλοι οι μουρλοί εδώ έχουν μαζευτεί. Περαστικά
To predict the behavior of ordinary people in advance, you only have to assume that they will always try to escape a disagreeable situation with the smallest possible expenditure of intelligence
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

χαχαχχαχ
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Antwnis
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2008, 19:11
Τοποθεσία: HER

Δημοσίευση από Antwnis »

11880 Τυχαίο;
the.hawk
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 11 Ιουν 2010, 20:18

Δημοσίευση από the.hawk »

παιδια ο βαρθολομαιος ειναι τουρκος και ειχε υπηρετησει στον τουρκικο στρατο? επισης εχει ισχυριστει οτι τα 400 χρονια σκλαβιας ηταν μια ομορφη συμβιωση? επισης τι ειναι καταλαβαινετε τι εννοω
Άβαταρ μέλους
Antwnis
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2008, 19:11
Τοποθεσία: HER

Δημοσίευση από Antwnis »

Xάλασες φίλε,το πλήρως κατανοητό κείμενο και όλο το θέμα του topic, τα ορθόδοξα κοντάρια δε θα μας βοηθήσουν στον αγώνα κατά των τούρκων.
Κρίμα στα εξώφυλλα περιοδικών: των aegean ghost σουκόι πάνω απο νησίδα με Ορθόδοξη Εκκλησία.
Εγώ αν δεν βγουν στη φόρα αυτά απο το τηλεάστυ, δεν πιστεύω τίποτα. Ή έστω αν δεν πει τίποτα ο λιακο, δεν πείθομαι παίδες.

Παρεπιπτόντως, με τις όσες ππες έχουν πει πολιτικοί μας, όσα έχουν βγει για τις ζωές τους και την κατάσταση που μας φέραν, πάθαμε ανοσία πια, τίποτα δεν κάνει εντύπωση; εγώ θα προτιμούσα να αναλύαμε το ψυχολογικό προφιλ της Άγγελας (εμ) έτσι για πλάκα.
anka
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 15 Δεκ 2006, 12:01
Τοποθεσία: 37°57'1.29"N - 23°44'41.98"E

Δημοσίευση από anka »

the.hawk έγραψε:παιδια ο βαρθολομαιος ειναι τουρκος και ειχε υπηρετησει στον τουρκικο στρατο? επισης εχει ισχυριστει οτι τα 400 χρονια σκλαβιας ηταν μια ομορφη συμβιωση? επισης τι ειναι καταλαβαινετε τι εννοω
Ο βαρθολομαίος όχι απλά έχει υπηρετήσει στον τουρκικό στρατό, αλλά είναι και έφεδρος λοχαγός του
FLY LOW - HIT HARD
the.hawk
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 11 Ιουν 2010, 20:18

Δημοσίευση από the.hawk »

oxi απλα κυκλοφορουν φοτο του στο νετ σαν τουρκος στρατιωτης και μου κανε εντυπωση

δεν νομιζω οτι ειναι οff topic πολλοι γεροντες και ο γεροντας παισιος , εχουν αναφερθει για τις κεφαλες της εκκλησιας

και εκτιμω τον γεροντα παισιο και την φιγουρα του σαν πατερα , οι κεφαλες με αφηνουν αδιαφορο

το αν το τηλεαστυ και λοιποι εκμεταλευονται καποια προσωπα για να πουλησουν και να προσυλητησουν γριες και παππουδες για ψηφους δεν μου καιγετε καρφι δεν διαφερουν απο τα αλλα καναλια
Απάντηση