Γειά σας Παιδιά - Προβλημα με χειριστηριο

Καλωσόρισμα απο νέα μέλη και ευχές γενικά

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
achaios
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 19 Σεπ 2013, 19:46

Γειά σας Παιδιά - Προβλημα με χειριστηριο

Δημοσίευση από achaios »

Γειά σας καλως σας βρήκα. Εχω ασχοληθεί αρκεταμε το Allied Force και εχω αρκετη εμπειρία κυρίως στο A-G. Εχω το Thrustmaster Top gun Afterburner II, το οποιο το ειχα ρυθμισει με το προγραμμα thrustmapper στα windows XP, ωστε να χρησιμοποιω και ενα βοηθητικο κουμπι σε συνδιασμό με τα υπολοιπα, για να αυξησω την αντιστοιχηση σε λειτουργιες. Τωρα στα windows 7 το thrustmapper δεν λειτουργει. Μηπως μπορει καποιος να βοηθησει ? Ευχαριστω και ελπιζω να τα πουμε συντομα σε πτηση.
Arty
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1795
Εγγραφή: 01 Απρ 2004, 10:34

Δημοσίευση από Arty »

Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://answers.microsoft.com/en-us/wind ... da1e459c05

Τι πρόβλημα έχεις ακριβώς?
Arty out...

Εικόνα
achaios
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 19 Σεπ 2013, 19:46

Δημοσίευση από achaios »

Ευχαριστώ για το Link... Το Thrustmaster top gun afterburner II, εχει συνολικα 11 κουμπια τα οποια με το προγραμμα thrustmapper μπορεί κάποιος να τα αντιστοιχίσει σε 11 πληκτρα ή συνδιασμους πλήκτρων του πληκτρολογίου. Δεν ειναι όμως μονο αυτο μπορει καποιος να χρησιμοποιήσει το κουμπί 8 του joistick σαν "shift", ετσι εχουμε (11-1) Χ 2 = 20 αντιστοιχίσεις αντί για 11. Για παραδειγμα ειχα τους κερσορες του ρανταρ στο hat, αλλα πατώντας ταυτόχρονα το κουμπι 8 και μια κατευθυνση στο hat αλλαζα λειτουργία σε left view, right view, top view, botom view. Άλλο παραδειγμα το κουμπι 7 ήταν το dogfight mode overide όμως με κουμπί 8 + κουμπι 7 γυρνουσα σε navigation mode. Εγκατέστησα το thrustmapper αλλά αυτές οι αντιστοιχίσεις δεν δουλευουν !! Το joistick όμως το αναγνωρίζουν τα windows 7 κανονικά αφού παίρνω εδειξη οτι τα κουμπιά πατηθηκαν και τα sliders μετακινουνται. Βεβαια μου εμφάνισε στην εγκατάσταση και ενα μυνημα για δικαιωματα administrator αλλα προσπαθησα και ως administrator χωρίς αποτέλεσμα. Δεν ξερω τι να κάνω ...
Arty
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1795
Εγγραφή: 01 Απρ 2004, 10:34

Δημοσίευση από Arty »

Οκ φυσιολογικά όλα.
Λογικά θα πρέπει να τρέξεις πριν το Falcon το πρόγραμα της Thrustmaster και να ενεργοποιήσεις - φορτώσεις το profile.
Δοκίμασε να κάνεις εγκατάσταση το software ως administrator και σε compatibility mode win xp.
http://www.pcworld.com/article/255507/r ... ows_7.html
Εφόσον εγκατασταθεί κάνε το ίδιο για το πρόγραμμα που τρέχει για να φορτώσεις το Profile. Δλδ δήλωσέ το να τρέχει ως administrator και σε windows mode.
Ελπίζω να σου παίξει.
Arty out...

Εικόνα
Απάντηση