Καινούριος (έως άσχετος) και μπερδεμένος

Lomac Lock-On Area

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
HighSpeedDirt

Καινούριος (έως άσχετος) και μπερδεμένος

Δημοσίευση από HighSpeedDirt »

Καλησπέρα σε όλους σας! Όπως αναγράφεται και στον τίτλο είμαι καινούριος στο χώρο του Simulation, με κάτι ψιλοπροσπάθειες στο παλιό καλό Air Combat Simulator του 2000κατι. Ανεβάζω το topic στο thread του DCS World, διότι μετά από μια μικρή έρευνα είναι το simulation που είναι πιο φιλικό προς έναν αρχάριο σε σχέση με το Falcon που μοιάζει αρκετά πιο δύσκολο και πλήρες (πιο ρεαλιστικό). Θα ήθελα λοιπόν να κάνω κάποιες ερωτήσεις κι αν κάποιος έχει την καλοσύνη και την όρεξη, να με βοηθήσει :o
1) Το DCS είναι ένα simulation και τα επιμέρους (A10, Flamming Cliffs, P51, F15 κτλ) είναι κάτι σαν expansions;

2) Όλα αυτά τα extra αεροπλάνα που βλέπω στο διαδίκτυο(πχ F4) και τα skins (πχ HAF mode) είναι custom modes που φτιάχνονται εκτός εταιρείας από μερακλήδες ερασιτέχνες; Κι αν ναι, όταν για παράδειγμα θελήσεις να παίξεις online με άλλους γνωστούς σου μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις κανονικά;

3) Γενικότερα, πως λειτουργεί ο προσομειωτής; Υπάρχουν servers που μπαίνεις με έτοιμες αποστολές; Φτιάχνεις δικές σου; Κι αν φτιάχνεις δικές σου πως μπορούν να συμμετέχουν φίλοι σου-γνωστοί σου;

4) Για να μπορέσεις να έχεις μια Α εμπειρία πόσες ώρες ενασχόλησης και πτήσης χρειάζεσαι περίπου;

5) To gear (flight stick, throttle κτλ) παίζει τεράστιο ρόλο στην ποιότητα πτήσης ή μπορείς να βολευτείς και με κάτι πιο οικονομικό για αρχή(γύρω στα 50-60ευρω); [Μου αρέσει πάρα πολύ το X52 της Saitek, την οποία θυμάμαι από τότε που ήμουν παιδάκι 10χρονών να βγάζει flight sticks]

Πραγματικά για όποιον με βοηθήσει, τον ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για το χρόνο που θα σπαταλήσει για να μου απαντήσει στις τόσες ερωτήσεις. Επίσης να πω πως, γράφω στο συγκεκριμένο forum σας και το e-haf γιατί πιστεύω στο ενωμένο community και στην ανάπτυξη του Simulation στην Ελλάδα.
Ευχαριστώ.

ΥΣ: Αν οι admins διαφωνούν με το ανέβασμα του συγκεκριμένου post σε αυτό το thread του forum, να μου πουν να το μεταφέρω αλλού.
the_ripper
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2011, 16:15

Δημοσίευση από the_ripper »

καλημέρα

για το dcs.
είναι το αρχικό το DCS WORLD που είναι δωρεάν και έχει μόνο το su 25 και μετά υπάρχουν τα πακέτα που αγοράζεις και μπαίνουν πάνω του.
μπορείς να φτιάξεις πάνω του είτε αποστολή είτε campaign και να πετάξεις μόνος ή online .

το mod που ξέρω έχει γίνει από την lockon Greece κοινότητα που ασχολείται με αυτή τη σειρά

εμείς εδώ σαν ομάδα ασχολούμαστε μόνο με το falcon.

περισσότερα για το dcs και για το Haf mod μπορείς να βρεις στη lockon Greece.
Εικόνα
Απάντηση