Νεος στο BMS. Να τολμήσω;

Καλωσόρισμα απο νέα μέλη και ευχές γενικά

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Ntimfo
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 02 Ιαν 2015, 08:05

Νεος στο BMS. Να τολμήσω;

Δημοσίευση από Ntimfo »

Καλή χρονιά παιδιά με υγειά. Ειμαι νεος στο χωρο των hard core εξομοιώσεων. παλαιότερα επαιζα με το microsoft flight simulator αλλα ποτε δεν με ικανοποιησε... ετσι κ τα παρατησα. ενας αλλος λόγος ηταν οτι χαλασε το joystick. ανακαλυψα ομως προσφατα αυτο το χαρμα οφθαλμων... αυτο που με εντυπωσιασε ηταν το online multiplayer. δυστυχως ομως με προσγειωσε η δυσκολια του εξομοιωτή. με λιγα tutorial καταφερα να κανω 2-3 βασικα πραγματα. η έλλειψη joystick τα εκανε πιο δυσκολα. ο προβληματισμος μου ομως ειναι ο εξης. να επενδυσω σε ενα joystick 200euro ή θα μεινει στο ραφι; γιατι ειδα κ γενικοτερα την πολυπλοκοτητας του στησιματος του εξομειωτη. για την ωρα προσπαθω μονος μου με οτι μπορω να αποκομησω απο το youtube μπας και καταφερει να μου κερδισει την εμπιστοσυνη. εχω κατεβασει και εγκαταστησει το bms update7 το χειριζομαι μονο με το πληκτρολογιο απλα για να μαθω τις λειτουργιες προς το παρων. ο χρονος ειναι σχετικα περιορισμενος για μελετη αλλα πιστεύω 2-3 ωρες το σκ τις διαθετω. οποτε αξιζει να τολμησω;
ευχαριστώ και ελπιζω στη κατανοηση σας. η πτησεις ειναι ενα ονειρο ζωής για μενα που μου το στερησε το υψος (1,96) και δεν πέρασα στη σχολή Ικάρων! αξίζετε πραγματικά συγχαρητήρια για τον κόπο και τα επιτεύγματα σας!
the_ripper
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2011, 16:15

Δημοσίευση από the_ripper »

καλημέρα, καλώς ήρθες και καλή χρονιά.

η απόφαση για το αν αξίζει η αγορά joystick με 200 euro είναι δική σου και το πόσο θέλεις να ασχοληθείς. αν δεν είσαι σίγουρος ότι θα ασχοληθείς σοβαρά μπορείς να πάρεις κ.η κάποιο φθηνό για αρχή.


όπως και να έχει όμως η multiplayer πτήση είναι άλλη φάση.
Εικόνα
Ntimfo
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 02 Ιαν 2015, 08:05

Δημοσίευση από Ntimfo »

Ο μονος μου προβληματισμος ειναι η πιθανη απογοητευση που μπορει να εχω λογω της δυσκολιας εκμαθησης. Δεν ξερω ποσο χρονο θα μου παρει να μπορω να χειριστω το μαχητικο ανετα ωστε να πεταξω σε multiplayer! Κ εκει φοβαμαι οτι θα τα παρατησω! Γιατι θα ειναι κουραστικο να προσπαθω ενα χρονο για να καταφέρω να πεταξω σαν αξιολογος πιλοτος εξομειωτη! Τα αρχικα σταδια ποια συμβουλευετε οτι ειναι; να ξεκινησω με τα manual? Η να τα μαθω εν πτηση; μεχρι στιγμης τα ψαχνω κατα τη διαρκεια της πτησεις ολα! Σιγα σιγα μονος μου μεσω διαφορων tutorial!
the_ripper
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2011, 16:15

Δημοσίευση από the_ripper »

η εκπαίδευση εδώ γίνεται διαβάζοντας τα εγχειρίδια και κάνοντας εκπαίδευση με εκπαιδευτή.

δεν θα σου πει κανείς μάθε μόνος και έλα να μας δείξεις τι έμαθες. αλλά θα που πει διάβασε αυτό το κομμάτι και έλα να τα πουμε και δια ζώσης μέσα στο αεροπλάνο. και έτσι προχωράει ανά αντικείμενο η εκπαίδευση.
Εικόνα
Morgan
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 11 Απρ 2014, 11:27

Δημοσίευση από Morgan »

Ορεξη και θεληση να εχεις και ολα γινοντε. Και εγω οταν ξεκινησα δεν ειχα ιδεα, λιγο το διαβασμα
λιγο τα βιντεακια, οι βασικες συμβουλες απο τα παιδια στο T/S ειχαν σαν αποτελεσμα να μαθω
2-3 πραγματα για το F-16 και το χειρισμο του και να αρχισω τις online πτησεις.
Πραγματικα αξιζει για καποιον που εχει το παθος.
MORGAN
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

φίλε μου χρόνια πολλά
στην ομάδα που μπήκες κανείς δεν κάνει εκπαίδευση απο μόνος του με βιντεάκια απο το Youtube :)

1. Συνδέσου στο TS και γνώρισε την ομάδα
2. Στήσε το σεταπ σου με βάση το επίσημο Setup μας
3. Πέτα με την ομάδα
e-HAF Admin
Ntimfo
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 02 Ιαν 2015, 08:05

Δημοσίευση από Ntimfo »

Μολις εγινε η αγορα joystick logitech 3d για την πρωτη επαφη!αν με το καλο μαθω και ανεβω επιπεδο ερχεται το x55 saitek! Με την πρώτη ευκαιρίαθα συνδεθω για τα περαιτερω!
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

;)
e-HAF Admin
Ntimfo
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 02 Ιαν 2015, 08:05

Δημοσίευση από Ntimfo »

Σημερα ασχοληθηκα 2-3 ωρες με τον εξομειωτη κανοντας εκκινηση απο το μηδεν μεχρι προσγειωση με εντολες απο τον πυργο! Αρκετα ικανοποιημενος εμεινα, βεβαιως δεν ξερω κατα ποσο θα καταφερω να προχωρησω χωρις εσας! Καλες οι βολτες αλλα ζω για τη στιγμη που θα απογειωθουμε για την πρωτη μου αποστολη μαζι σας σαν μοιρα. Θα μπορουσα ομως να επικοινωνήσω καποια στιγμη με καποιον μεσω TeamSpeak 3 για περαιτερω οδηγιες;
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

δες τις οδηγιες και συνδεσου στο ΤS3 ;)
e-HAF Admin
Ntimfo
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 02 Ιαν 2015, 08:05

Δημοσίευση από Ntimfo »

Συνδεθηκα με το TS3 και έκανα την εγκατασταση του BMS με βαση τις οδηγιες της e-HAF. Εχω προχωρήσει στο download του EMF. Δεν εχω εγκαταστησει ακομα κανενα θεατρο σε περιπτωση που χρειαστει να κατεβασω καποιο συγκεκριμενο!
the_ripper
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2011, 16:15

Δημοσίευση από the_ripper »

αν τα έχεις κάνει σωστά και τα update βάλε και το emf
Εικόνα
Ntimfo
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 02 Ιαν 2015, 08:05

Δημοσίευση από Ntimfo »

Αυριο λοιπον θα περασω κ το emf! Απλως σαν αρχαριος στο BMS ισως χρειαστω καποια βοηθεια οσων αφορα το που θα το εγκαταστησω κ αν θα χρειαστει να γραψω καποια στοιχεια κωδικα στο σημειωματαριο.
Ntimfo
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 02 Ιαν 2015, 08:05

Δημοσίευση από Ntimfo »

Ολα ετοιμα! Μπηκε και το emf! Εκανα προσπαθεια για πτηση σε campaign! Εχοντας διαβασει σχεδον 100 σελιδες απο το manual dash1 κ προσπαθοντας να κατανοησω το mfd κ το icp βρισκομαι μπροστα στις πρωτες δυσκολιες! Εδω νομιζω θα χρειαζόμουν μια βοηθεια! Μια υποδειξη για το πως να συνεχισω!
Ntimfo
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 02 Ιαν 2015, 08:05

Δημοσίευση από Ntimfo »

Γνωριζουμε ποτε θα ξεκινησουν εκπαιδευσεις ξανα; ή θα πρέπει να αρκεστω στο YouTube για την ωρα; ηδη εχω ξεκινησει στο campaign του emf να μαθαινω πραγματα ταυτοχρονα με tutorial απο το youtube!
Απάντηση