Σχετικά με Auto Pilot

Θέματα που δεν ανήκουν σε καμία άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
atsalis_p
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: 27 Ιαν 2005, 19:41
Τοποθεσία: Χανιά τέλος...

Σχετικά με Auto Pilot

Δημοσίευση από atsalis_p »

:arrow: (1) Έκανα practice σε LGB και σε Mavericks σε στόχους που βρίσκονταν σε δυο διαδοχικά STPT στο 4 και στο 5 και επειδή ήθελα να συγκεντρωθώ στα όπλα μου άφησα το αεροσκάφος στον ΑΡ και το μόνο που έκανα ήταν να αλλάζω το STPT στο DED (έβαλα PITCH : ALT HOLD, ROLL :STRG SEL) όμως καθώς έκανα τις ενέργειές μου στις οθόνες κλπ με το Cougar έκλεινε ο ΑΡ μου.
Γιατί? Γνωρίζει κανείς?
Υποψιάζομαι καμιά “ζαβολιά” του Cougar πάλι, ε?...

:arrow: (2) AutoPilot Override (paddle switch [CTRL-3]) που βρίσκεται στο cockpit?
Εικόνα
ALL GAVE SOME... BUT SOME GAVE ALL

Εικόνα
Jester
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2004, 00:50
Τοποθεσία: Δρακόλιμνη Γκαμήλας

Δημοσίευση από Jester »

to ap override vrisketai katw h panw apo tis rythmiseis toy autopilot oi opoies einai katw h panw apo to master arm h genika katw k aristera apo to rwr k apo to mastercaution.me alla logia sto aristero katheto panel

isws otan allazeis mode h otan ksepernas kapoies taxythtes na ginetai ayto.exei symvei k se mena sto cobra 1.de to exw psaksei poly to autopilot thema.an kserei kapoios tha voithisei k emena.thanx
Jester

A good pilot is compelled to always evaluate what's happened, so he can apply what he's learned.
[marq=left]:m2k:.......:f16:[/marq]
Εικόνα
LantirN
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 11 Ιουν 2004, 12:54
Τοποθεσία: 4.7D in SUD 260R

Δημοσίευση από LantirN »

Jester AP override den uparxei nomizw sto aristero panel.To AP override vrisketai sto stick apo oso gnwrizw.Diwrthwse Jester kai anefere ton diakopth ton sugekrimeno pou les!! :wink:
Εικόνα
The NIGHT is our Business...340M LANTIRN
Άβαταρ μέλους
Dior
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 15 Δεκ 2004, 22:02
Τοποθεσία: Λάρισα - Κόρινθος

Δημοσίευση από Dior »

Στο χειριστήριο είναι ο διακόπτης αυτός 8)
Εικόνα
atsalis_p
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: 27 Ιαν 2005, 19:41
Τοποθεσία: Χανιά τέλος...

Δημοσίευση από atsalis_p »

Ισίδορε αυτό είναι σίγουρο?

Έψαξα στους φακέλους του Cougar μου και δεν είναι ενεργοποιημένη αυτή η λειτουργία
Εικόνα
ALL GAVE SOME... BUT SOME GAVE ALL

Εικόνα
Monster
Δημοσιεύσεις: 900
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 19:49
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Monster »

Λοιπόν το θέμα με το autopilot λύθηκε και δεν είχε να κάνει με το cougar.

Απ' ότι φαίνεται, εάν έχεις το autopilot ενεργοποιημένο, με το διακόπτη του Heading σε θέση STP (να ακολουθεί το steerpoint δηλαδή) και στο AG Radar επιλέξεις ρυθμό SP (ο cursor του Radar δεν επικεντρώνεται στο Steerpoint αλλά βλέπει μπροστά ελεύθερα), ο autopilot βγαίνει off.

Εάν τώρα έχεις το διακόπτη του Heading σε θέση ATT ή HDG, ή έχεις επιλέξει στο Radar το STP mode, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και ο AP δουλεύει κανονικά.

Δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει στο real F-16 (που νομίζω ότι έτσι είναι και στη πραγματικότητα, μετά από μια μικρή συζήτηση με τον Tim), αλλά πάντως αυτό συμβαίνει στο Falcon.
Σάκης "Monster" Γκιόκας
391 SQ Pilot
315 SQ CO
Εικόνα
Απάντηση