Falcon 4 multiplayer + software firewall

Γενικά θέματα για το Falcon 4.0

Συντονιστές: the_ripper, Διαχείριση

Απάντηση
TIM
Δημοσιεύσεις: 1232
Εγγραφή: 09 Ιουν 2004, 14:32

Falcon 4 multiplayer + software firewall

Δημοσίευση από TIM »

Θα μπορουσε καποιος με γνωσεις απο firewall να με διαφωτισει περι ρυθμισεων που πρεπει να κανω σε ενα software firewall ωστε να δουλευει το F4 σε MP στο internet. Συγκεκριμενα χρησιμοποιω το Zonealarm και θα ηθελα τα expert rules που χρειαζεται για να δουλεψει σωστα.
Τωρα αν μπορουσε καποιος να postαρει και ρυθμισεις για αλλα fw ειναι καλοδεχουμενο για μελλοντικη αναφορα. Επισης αν ξερει καποιος στοιχεια περι ports, περι προτοκολλων και γενικα για network setup που χρησιμοποιει το F4 ας με διαφωτισει :idea: .

8)

Ευχαριστω προκαταβολικα... :)
Antono
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 19:59
Τοποθεσία: Kantza, Athens

ZoneAlarm firewall

Δημοσίευση από Antono »

Ευτύχιε, έχω κι εγώ το ZoneAlarm...

Προσωπικά δίνω ειδικά στο Falcon full δικαιώματα πρόσβασης στο internet διότι το εμπιστεύομαι.
Έτσι γλιτώνω κι από το μπελλά να ανοίγω συγκεκριμένα ports...

Αν θέλεις να το ρυθμίσεις με πιο μεγάλη λεπτομέρεια, στα expert rules σαν source θα βάλεις "internet zone" ή "any" (το δεύτερο για να παίζεις και σε LAN) και σαν destination "Μy Computer".

Στα protocols περνάς τα ports που χρησιμοποιεί το Falcon.
Διαλέγεις TCP + UDP, description: "Falcon 4.0" (για να ξέρεις σε ποιο πρόγραμμα ανήκουν αυτά τα ports).
Έπειτα στα "Destination port" και "Source port" περνάς ακριβώς τα ίδια: "Other" και "2934".

Με τον ίδιο τρόπο ανοίγεις για το Falcon και ένα ακόμα port, το 2935.

Μην ξεχάσεις ν' ανοίξεις και ports για το TeamSpeak!
(αν και εφόσον σ' ακούμε το έχεις κάνει ήδη!)


Μπορείς να με βρεις στο ICQ για να τα ρυθμίσουμε μαζί αν θέλεις.
Αν έχεις και Router θα χρειαστούν και μερικά κόλπα ακόμα, αν είναι πες μου! respect
Lt. George 'Antono/LSD' Antonopoulos

Εικόνα
Εικόνα
Butcher
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 26 Απρ 2004, 14:06
Τοποθεσία: Λαρνακα, Κυπρος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Butcher »

Emena to provlima mou einai allo. Eimai se lan se direct connection, alla otan prospatho na mbo sto Falcon MP den mboro. O logos einai oti to ip mou me to kirio computer einai to idio kai etsi ego den mboro na enotho. Anakgastika o monos tropos gia na paikso onlin einai apo to pc tou aderfou mou. Dokimasame na kanoume to ip split se sub-ip oste na mboreso na mbaino alla choris tichi. Exei kanenas kammia idea pano se auto?

Εικόνα


Lt Col Spyros "Butcher" Spyrou
166th "Sabres" Fighter Squadron
16th Air Combat Composite Wing
Antono
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 19:59
Τοποθεσία: Kantza, Athens

Δημοσίευση από Antono »

Δίνεις στο Falcon την internal IP των υπολογιστών με το switch "-ip xxx.xxx.xxx.xxx"??
Lt. George 'Antono/LSD' Antonopoulos

Εικόνα
Εικόνα
Butcher
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 26 Απρ 2004, 14:06
Τοποθεσία: Λαρνακα, Κυπρος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Butcher »

Nai, vazo to -ip sto shortcut tou Falcon.

Εικόνα


Lt Col Spyros "Butcher" Spyrou
166th "Sabres" Fighter Squadron
16th Air Combat Composite Wing
Palpatine
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 22:36

Δημοσίευση από Palpatine »

Butcher από ότι έχω διαβάσει σε διάφορους οδηγούς, δεν μπορείς να έχεις παραπάνω από 1 υπολογιστή τοπικού δικτύου συνδεδεμένο σε multiplayer game (μεσω internet).

Μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες σε αυτό το link.
Antono
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 19:59
Τοποθεσία: Kantza, Athens

Δημοσίευση από Antono »

Palpatine έγραψε:Butcher από ότι έχω διαβάσει σε διάφορους οδηγούς, δεν μπορείς να έχεις παραπάνω από 1 υπολογιστή τοπικού δικτύου συνδεδεμένο σε multiplayer game (μεσω internet).
Sorry Butcher, δεν είχα καταλάβει πως ήταν αυτό το πρόβλημα...

Νόμιζα ότι δεν μπορούσες να παίξεις σε LAN.

Αν όντως θέλεις να παίξουν 2 PC από LAN με άλλους στο internet, μέσω Gateway ή Router, δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να γίνει. Επίσης δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ! Θεωρητικά το Falcon δεν θα λειτουργήσει γιατί δεν θα ξέρει σε ποιο από τα 2 PC του LAN να κάνει forward τα ports...

Παρ' όλα αυτά, το ίδιο ακριβώς πράγμα έχω καταφέρει να το κάνω με άλλα παιχνίδια (π.χ. Ghost Recon). Κι εδώ θεωρητικά δεν θα λειτουργούσε, αλλά τελικά όλα καλά! :!: ! Ακόμα δεν έχω καταλάβει πώς κάτι τέτοιο είναι δυνατόν να συμβαίνει... :shock:

Επομένως, αν κάποια στιγμή μπορέσεις, μπορούμε να δοκιμάσουμε μερικά πράγματα μέσω ICQ ή TS...
Lt. George 'Antono/LSD' Antonopoulos

Εικόνα
Εικόνα
magus55
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 12:15
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ

Δημοσίευση από magus55 »

Firewall εχω Mcafee 7 ακομη και αν δινω full access στο falcon εχω το εξης προβλημα μπορει οντως να συνδεομαι στο server αλλα οταν παταω next και πηγενω briefing συμβενει το εξης παραξενω ο ηχος παιζει σπαστα και το ιδιο γινεται στο ΤS το προβλημα λινεται μοναχα οταν κανω disable το firewall
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

τα firewall ειναι μεγαλος βραχνας....
e-HAF Admin
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Anzac έγραψε:τα firewall ειναι μεγαλος βραχνας....
Εγω παλι...γιατι τα συμπαθω?? :lol:
Απάντηση