Ερασιτεχνικό δίπλωμα πιλότου

Αερολέσχες και Αεραθλητισμός<br>
Εδω μπορείτε να αναφέρετε και να συζητάτε τα<br>
πάντα που αφορούν Ερασιτεχνικές πτήσεις κλπ.

Συντονιστής: Διαχείριση

P.Grigorakis
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 30 Μαρ 2004, 15:32

Δημοσίευση από P.Grigorakis »

Baron-Rojo έγραψε: Φαινεται Τιμο!Και το ειδα με τα ματια μου ποσο ευκολα γινεται!!
Τα παλικαρια στο ΚΑΙ τα βλεπουν ολα!Και πριν μπεις στο οφθαλμιατρο σου λεει,αν εχεις κανει διορθωτικη επεμβαση να το πεις!
Το προβλημα λυνετε με laser 8)
Egw eixa kanei egxeirhsh kai den katalavan tpt.

Oi egxeirhseis einai dyo typwn. LASIK kai RPK. Sthn LASIK kovoun ena kommati ths epifaneias tou matiou (menei enomeno omws san flap) kai apo katw rixnoun laser. Sthn RPK, authn pou (synhthws) den fainetai, to laser peftei kateytheian panw sto mati kai xreisimopoietai fakos epafhs gia prostasia tis prwtes meres. Epishs einai pollh epwdynh gia tis prwtes 48 wres.

Oso gia ta gyalia, einai h megalyterh vlakeia ths PA. Katafernei na pairnei ena swro BIP kai na diwxnei atoma pou apo mikra paidia thelan na ginoun ikaroi. Parepiptontws, o dioikhths ths 346M foraei gyalia.
Εικόνα
Baron-Rojo
Δημοσιεύσεις: 3916
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 14:18

Δημοσίευση από Baron-Rojo »

P.Grigorakis έγραψε:
Baron-Rojo έγραψε: Φαινεται Τιμο!Και το ειδα με τα ματια μου ποσο ευκολα γινεται!!
Τα παλικαρια στο ΚΑΙ τα βλεπουν ολα!Και πριν μπεις στο οφθαλμιατρο σου λεει,αν εχεις κανει διορθωτικη επεμβαση να το πεις!
Το προβλημα λυνετε με laser 8)
Egw eixa kanei egxeirhsh kai den katalavan tpt.

Oi egxeirhseis einai dyo typwn. LASIK kai RPK. Sthn LASIK kovoun ena kommati ths epifaneias tou matiou (menei enomeno omws san flap) kai apo katw rixnoun laser. Sthn RPK, authn pou (synhthws) den fainetai, to laser peftei kateytheian panw sto mati kai xreisimopoietai fakos epafhs gia prostasia tis prwtes meres. Epishs einai pollh epwdynh gia tis prwtes 48 wres.

Oso gia ta gyalia, einai h megalyterh vlakeia ths PA. Katafernei na pairnei ena swro BIP kai na diwxnei atoma pou apo mikra paidia thelan na ginoun ikaroi. Parepiptontws, o dioikhths ths 346M foraei gyalia.
Πανο περασες απο το ΚΑΙ και δεν σου βρικαν τιποτα????? :roll:
kon_liapis
Δημοσιεύσεις: 353
Εγγραφή: 12 Μάιος 2005, 12:41
Τοποθεσία: Ηρακλειο/Χαλκιδα

Δημοσίευση από kon_liapis »

Paidia ti na pw.... mporei na einai kai etsi..... to thema einai auto pou proanafertheike....
Gia na theleis na pas ekei... shmainei oti pragmatika to leei h kardia sou! kai otan exeis tetoiou eidous empodia ti na pw..... opoios to exei perasei mporei na me katalabei!!!

Baron esu telika ti ekanes me thn ikarwn???
Εικόνα
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

Παιδιά, στη Σ.Ι. υπάρχουν αρκετές δοκιμασίες υγειονομικού χαρακτήρα. Επί παραδείγματι, οι τελειόφοιτοι της Σχολής, λίγο πριν τελειώσουν το επιχειρησιακό στάδιο στην Καλαμάτα, φορούν για μια ολόκληρη ημέρα μια ειδική συσκευή (πάνε για καφέ, πίνουν, κοιμούνται με το μηχάνημα πάνω τους). Το μηχάνημα αυτό καταγράφει τους παλμούς της καρδιάς κι άλλα πράματα. Εάν την επόμενη μέρα ο ιατρός βρει κάποιο πρόβλημα (που εσύ το αγνοείς τελείως) τότε κόβεσαι από αεροσκάφη υψηλών επιδόσεων.

Η άριστη όραση αποτελεί sine qua non στοιχείο μόνο στην αρχή. Γνωρίζω άτομα, που ήταν μουρλαμένοι με τα F-16, μπήκαν στην Σ.Ι. και τελικά ύστερα από 4 χρόνια πήγαν στα CL-215 (όχι ότι είναι άσχημα βέβαια, προς θεού), διότι υστερούσαν αλλού.


MARK I, RWR, FCR, TGP.


Τώρα για τον Διοικητή της 346Μ και για τον κάθε έμπειρο Ιπτάμενο, που φορά γυαλιά, εεε δε χωρούν συγκρίσεις. Το μάτι έχει γυμναστεί και είναι έμπειρο πλέον...


Στην USAF απαιτείται 20/20 οξύτητα επίσης. Πηγαίντε στο επίσημο site.
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
thanOS
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 20 Οκτ 2004, 19:33
Τοποθεσία: Plymouth - UK
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από thanOS »

Mystic_J έγραψε:...φορούν για μια ολόκληρη ημέρα μια ειδική συσκευή (πάνε για καφέ, πίνουν, κοιμούνται με το μηχάνημα πάνω τους). Το μηχάνημα αυτό καταγράφει τους παλμούς της καρδιάς κι άλλα πράματα. Εάν την επόμενη μέρα ο ιατρός βρει κάποιο πρόβλημα (που εσύ το αγνοείς τελείως) τότε κόβεσαι από αεροσκάφη υψηλών επιδόσεων.
Mystic_J Το θέμα δεν είναι αν το αγνοείς εσύ, αλλά αν τελικά θα σου δημιουργήσει προβλήματα σε "πολεμική" πτήση.

Με τα διπλώματα που αποκτούνται στο εξωτερικό τι γίνεται ρε παιδιά;

Υπάρχει διαδικασία έγκρισης απο κάποια Ελληνική αρχή πριν να μπορεί κάποιος να απογειωθεί απο Ελληνικό αεροδρόμιο;
0 1 1 2 3 5 8 13 21 34 55 89
pilot747
Δημοσιεύσεις: 647
Εγγραφή: 14 Οκτ 2005, 12:27
Τοποθεσία: Τρίκαλα (αν και σπουδάζω Πάτρα)
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pilot747 »

μπορείτε να πάτε στην σελίδα Εκπαίδευσης της ΥΠΑ, http://www.ypa.gr/content/index.asp. Έχει ύλη μαθημάτων για την χορήγηση πτυχίου Π.Α. (πολιτικής αεροπορίας προφανώς) χειριστών Ι.Χ. αεροπλάνων κατά JAR-FCL.
Start with doing what is nescessary, then what is possible, and all of a sudden you manage what is impossible.
Frans of Assisi
Εικόνα
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Jester έγραψε:η ολη ιστορια μαζι με τα βιβλια και τα μαθηματα βγαινει περιπου 3000ευρω.
τα θεωρητικα ξεκινουν 2 φορες το χρονο και κρατανε αρκετο καιρο.
βασικα εμενα μου παν οτι χρειαζεται γνωματευση/εξεταση απο το ΓΝΑ τουλαχιστον για την αερολεσχη θεσ/νικης.
αν κοπεις μπορεις να παρεις διπλωμα για υπερελαφρια α/φ.γιαυτα δε χρειαζεται γνωματευση αλλα διπλωμα αυτοκινητου χωρις γυαλια.
Ma ti les? 3000 euros? Tote 8a eixame oloi PPL!!
Kammia sxesi.
H wra ptisis kostizei 167 euros gia cessna 172 kai prepei na valeis toulaxiston 40 wres (orio) gia na peraseis tin exetasi.
Meta vale 300 euros gia ta vivlia kai to ground school, 115 euros gia to K.A.I. kai diafora paravola + to handling sta aerodromia.
Oi exetaseis exoun paravola, oi aitiseis 8eloun paravola ktl.
Xwris na lew mparoufes, H kalyteri aerolesxi kai me ekpedeytes apo ikarwn einai i aerolesxi Dekeleias (Tatoioy).
KAI KATI ALLO MIN PARETE DIPLOMA YPERELAFROU, DEN EXEI KAMMIA AKSIA KAI KANENA AUTHORIZATION, EINAI MIA TERASTIA APATI APO KAPOIOYS EPITIDIOUS GIA NA TA MAZEYOUN!! OI WRES POU VAZEIS SE UL DEN EXOUN AKSIA KAI TO LOGBOOK SOU EINAI A8EWRITO APO TIN YPA.
PROTIMISTE AEROSKAFI LIGHT (mtow 2000KG) H' VLA(MTOW 550KG).
Dimitris Koukas
thanOS
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 20 Οκτ 2004, 19:33
Τοποθεσία: Plymouth - UK
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από thanOS »

@pilot747
Ευχαριστώ για το link δεν το είχα υπ' όψην μου.
Υπάρχει Ελληνική βιβλιογραφία για αυτή την ύλη; Αν ναί, είναι διαθέσιμη σε βιβλιοπωλεία ή μόνο απο τη σχολή;

@Koukas
Καλά όλα αυτά και οι τιμές -που είναι ίδιες κατα προσέγγιση στην Ευρώπη- αλλά για να πετάξεις ένα UL απο ένα οργανωμένο αεροδρόμιο θα πρέπει να έχεις κάποια άδεια ή πιστοποιητικό.
0 1 1 2 3 5 8 13 21 34 55 89
pilot747
Δημοσιεύσεις: 647
Εγγραφή: 14 Οκτ 2005, 12:27
Τοποθεσία: Τρίκαλα (αν και σπουδάζω Πάτρα)
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pilot747 »

thanOS έγραψε:
@pilot747
Ευχαριστώ για το link δεν το είχα υπ' όψην μου.
Υπάρχει Ελληνική βιβλιογραφία για αυτή την ύλη; Αν ναί, είναι διαθέσιμη σε βιβλιοπωλεία ή μόνο απο τη σχολή;

Νομίζω οτι μερικές σχολές χοριγούν τα βιβλία στου εκπαιδευόμενους δωρεάν, αλλά σίγουρα μπορεί και να τα βρεις και σε κάποια βιβλιοποωλεία ή σε καταστήματα όπως το http://www.pilotshop.gr/.
Start with doing what is nescessary, then what is possible, and all of a sudden you manage what is impossible.
Frans of Assisi
Εικόνα
thanOS
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 20 Οκτ 2004, 19:33
Τοποθεσία: Plymouth - UK
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από thanOS »

pilot747 έγραψε: Νομίζω οτι μερικές σχολές χοριγούν τα βιβλία στου εκπαιδευόμενους δωρεάν, αλλά σίγουρα μπορεί και να τα βρεις και σε κάποια βιβλιοποωλεία ή σε καταστήματα όπως το http://www.pilotshop.gr/.
Ευχαριστώ και πάλι, για το link.

Δε νομίζω οτι τα βιβλία χορηγούνται δωρεάν -είναι αρκετά ακριβά- , εκτός και αν πρόκειται για σημειώσεις που τις έχει γράψει το προσωπικό της σχολής.
0 1 1 2 3 5 8 13 21 34 55 89
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Exw pari PPL kai milaw apo proswpiki mou empeiria, min xehnarte oti eimai eisagwgeas aeroskafwn, opote xerw tin nomo8esia ap'exw ki anakatwta. www.koukas.eu.com

Oti 8elete gia politiki aeroporia rwtiste me.
Dimitris Koukas
pilot747
Δημοσιεύσεις: 647
Εγγραφή: 14 Οκτ 2005, 12:27
Τοποθεσία: Τρίκαλα (αν και σπουδάζω Πάτρα)
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pilot747 »

Φίλε Δημήτρη με έχεις αφήσει άφωνο. Εισαγωγέας εεε? Πολύ κορυφή να ασχολείσαι με αεροπλάνα. Θα έρθω να με πάρεις για προσωπικό σου (λέμε τωωωρα):wink:.
Αν και δεν έχω δίπλωμα ακόμα, αλλα σκοπέυω να αποκτήσω μόλις βρω χρόνο και χρήμα, έχω φάει κόλλημα με όλα τα αεροπλανάκια (αεροπλαναρες δηλαδη) της Αμερικανικής New Piper http://www.newpiper.com/. Φαντάζομαι την ξέρεις. "Πλούσιος αν ήμουν..." όπως λεει και το τραγούδι θα αγοραζα το Meridian. Κορυφαίο αλλά πανάκριβο. Τέλος πάντων για να μην γίνομαι κουραστικός δεν λέω αλλα, διοτι μπορώ να γράφω και να μιλάω για αεροπλάνα ακατάπαυστα. :-)

Μιχάλης
Start with doing what is nescessary, then what is possible, and all of a sudden you manage what is impossible.
Frans of Assisi
Εικόνα
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

To meridian gia na to syntiriseis, prepei na kaneis deyteri douleia.!
Ayto einai gia exi atoma nomizw?
H oktw mazi me to plirwma?
By the way wraia ta aeroplana pou eisagw, mono pou den vriskeis agorastes, giati einai oloi tromokratimenoi (kai kala kanoun) me to mpachalo pou epikratei.
Edw ypoti8ete oti eimaste xwra pou petaei pleon me JAR kanonismous (E.U. rules) kai to night VFR, parolo pou einai mesa sta JAR, den exei energopoii8ei!Gia na deis tin poli sou vrady apo panw,(oneiro pollwn xeiristwn na petaxoun nyxta) prepei na kaneis IFR sxedio!
Kai ta diplwmata mas einai JAR! Alla ti na kaneis....Anyway, pou 8a paei, kapote 8a to petyxoume ki ayto.
Einai kourastiko se tetoia zitimata na exoume dikio. (gia to oti ypoleitourgoume san xwra ennow). Alla den mou aresei na akougomai san tous gerous tou muppet show, to forum einai gia na pername kala!
Dimitris
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

thanOS έγραψε:@pilot747
Ευχαριστώ για το link δεν το είχα υπ' όψην μου.
Υπάρχει Ελληνική βιβλιογραφία για αυτή την ύλη; Αν ναί, είναι διαθέσιμη σε βιβλιοπωλεία ή μόνο απο τη σχολή;

@Koukas
Καλά όλα αυτά και οι τιμές -που είναι ίδιες κατα προσέγγιση στην Ευρώπη- αλλά για να πετάξεις ένα UL απο ένα οργανωμένο αεροδρόμιο θα πρέπει να έχεις κάποια άδεια ή πιστοποιητικό.
Θανο, σορρυ, απλά μάλλον δεν το κατάλαβα φίλε...στην ευρώπη υπάρχει νομοθεσία που καλύπτει τα UL.Σωστό?
Αυτό λέω και εγώ! Οτι δεν υπάρχει νομοθεσία εδώ!
Δημήτρης
LantirN
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 11 Ιουν 2004, 12:54
Τοποθεσία: 4.7D in SUD 260R

Δημοσίευση από LantirN »

Δημητρη πως γινεται να μην ειναι στην Ελλαδα?
Αφου οι νομοι ειναι copy paste.
Μου κανει εντυπωση..
Δηλαδη "ξεχαστηκαν" τα UL?
Εικόνα
The NIGHT is our Business...340M LANTIRN
Απάντηση