Falcon + Notebooks

Θέματα που δεν ανήκουν σε καμία άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
LantirN
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 11 Ιουν 2004, 12:54
Τοποθεσία: 4.7D in SUD 260R

Δημοσίευση από LantirN »

kalo k auto.
Alla psaxnw psaxnw me 17ara othonh.....Makari na borousa na ftiaksw to diko mou laptop!!!!! :evil: :evil: :evil:
Ta neura mou.

Phra thl se ena magazi pou ipotithetai oti einai fthno,kai ton ferrari ton 3200 mou ton kathizei 2220euro o labadwros....gmt gmt
Εικόνα
The NIGHT is our Business...340M LANTIRN
Arty
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1795
Εγγραφή: 01 Απρ 2004, 10:34

Δημοσίευση από Arty »

Arty παρών. Συγνώμη για την καθυστέρηση τώρα τυχαία το είδα το post και επειδή έχω notebook είπα άντε να δω.
Πολλές φορές κατηγορίες - post που δεν έχω διαβάσει μου τα βγάζει ότι τα έχω διαβάσει.
Λοιπόν για την 7000 δεν εχω και πολύ καλά νέα. Σίγουρα θα το σηκώνει το παιχνίδι αλλά δεν θα είναι και ότι καλύτερο. Δεν είμαι σίγουρος αν η μνήμη της είναι shared ή όχι.
Αν είναι shared ξέχνα το. Όχι μόνο για την περίπτωση της 7000 αλλά γενικά. Πρέπει να υπάρχει κάτι το πολύ περίεργο όσον αφορά την διαζείρηση της μνήμης με αποτέλεσμα το Falcon να σε πετάει πριν καν μπεις στο GUI του.
Στο εξωτερικό που το έψαξα κανείς δεν έχει βρει λύση.
Άρα ότι φορητό και αν πάρεις να έχει η VGA δική της μνήμη και να μην παίρνει από την μνήμη του συστήματος.
Κυκλοφορούν φορητά με VGA ΑΤΙ9600 mobile με 64 ή 128 ΜΒ δική τους μνήμη. Είναι όλα τα λεφτά. Ειδικά αν πάρεις με 128ΜΒ.

Εγώ τώρα το τρέχω (FF3) σε φορητό με nvidia 64mb 440 togo και πάει σχετικά καλά. Το τρέχω βέβαια με το παλιό BMS2.exe για να έχω καλύτερα καρέ και σε ανάλυση 1158Χ864 πάει αρκετά καλά με μερικές πολύ καλές ρυθμίσεις στις επιλογές του driver της VGA. Μου βγάζει κοντά στα 30 καρέ στον αέρα και πεφτει στα 19 στα δύσκολα (ξέρεις αεροδρόμια bombing κ.λ.π.)

Εγώ είχα φορητό (πολύ καλό) με shared vga και το πούλησα για να πάρω άλλο για να τρέχει το ff3.
Σε ένα φιλαράκι μου που του πούλησα ένα notebook με ΑΤΙ9600 128ΜΒ και το δοκίμασα είναι άπαικτο.....
Άσε που όταν θα τα έχεις και τα 2 (notebook και desktop pc) θα μπορείς να τρέχεις και το F4glass ή ακόμη καλύτερα αν κάνει extend desktop του external monitor θα μπορείς να τρέχεις και το f4awacs.
Arty out...
Arty out...

Εικόνα
LantirN
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 11 Ιουν 2004, 12:54
Τοποθεσία: 4.7D in SUD 260R

Δημοσίευση από LantirN »

Arty έγραψε:Arty παρών. Συγνώμη για την καθυστέρηση τώρα τυχαία το είδα το post και επειδή έχω notebook είπα άντε να δω.
Πολλές φορές κατηγορίες - post που δεν έχω διαβάσει μου τα βγάζει ότι τα έχω διαβάσει.
Λοιπόν για την 7000 δεν εχω και πολύ καλά νέα. Σίγουρα θα το σηκώνει το παιχνίδι αλλά δεν θα είναι και ότι καλύτερο. Δεν είμαι σίγουρος αν η μνήμη της είναι shared ή όχι.
Αν είναι shared ξέχνα το. Όχι μόνο για την περίπτωση της 7000 αλλά γενικά. Πρέπει να υπάρχει κάτι το πολύ περίεργο όσον αφορά την διαζείρηση της μνήμης με αποτέλεσμα το Falcon να σε πετάει πριν καν μπεις στο GUI του.
Στο εξωτερικό που το έψαξα κανείς δεν έχει βρει λύση.
Άρα ότι φορητό και αν πάρεις να έχει η VGA δική της μνήμη και να μην παίρνει από την μνήμη του συστήματος.
Κυκλοφορούν φορητά με VGA ΑΤΙ9600 mobile με 64 ή 128 ΜΒ δική τους μνήμη. Είναι όλα τα λεφτά. Ειδικά αν πάρεις με 128ΜΒ.

Εγώ τώρα το τρέχω (FF3) σε φορητό με nvidia 64mb 440 togo και πάει σχετικά καλά. Το τρέχω βέβαια με το παλιό BMS2.exe για να έχω καλύτερα καρέ και σε ανάλυση 1158Χ864 πάει αρκετά καλά με μερικές πολύ καλές ρυθμίσεις στις επιλογές του driver της VGA. Μου βγάζει κοντά στα 30 καρέ στον αέρα και πεφτει στα 19 στα δύσκολα (ξέρεις αεροδρόμια bombing κ.λ.π.)

Εγώ είχα φορητό (πολύ καλό) με shared vga και το πούλησα για να πάρω άλλο για να τρέχει το ff3.
Σε ένα φιλαράκι μου που του πούλησα ένα notebook με ΑΤΙ9600 128ΜΒ και το δοκίμασα είναι άπαικτο.....
Άσε που όταν θα τα έχεις και τα 2 (notebook και desktop pc) θα μπορείς να τρέχεις και το F4glass ή ακόμη καλύτερα αν κάνει extend desktop του external monitor θα μπορείς να τρέχεις και το f4awacs.
Arty out...
Katse katse...Mallon berdeutikes..gia 9600 milaw.dhladh an foraei panw o laptop Ati mobility radeon 9600 128 mb tha uparxei provlhma??
Εικόνα
The NIGHT is our Business...340M LANTIRN
Antono
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 19:59
Τοποθεσία: Kantza, Athens

Δημοσίευση από Antono »

Απ' ό,τι βλέπω στην ATI, η Mobility Radeon 9700 (που φοράει ο Ferrari 3200) έχει on-chip memory μέχρι 128Mbytes. Οπότε τη γλυτώσαμε!


Δεν το ήξερα ότι υπάρχει κόσμος που έχει πρόβλημα με shared memory στην κάρτα γραφικών τους...
Ο δικός μου laptop έχει shared αλλά τρέχει μια χαρά το Falcon!! (απλώς χωρίς BMS χάνει frames όπως λες κι εσύ).
Lt. George 'Antono/LSD' Antonopoulos

Εικόνα
Εικόνα
LantirN
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 11 Ιουν 2004, 12:54
Τοποθεσία: 4.7D in SUD 260R

Δημοσίευση από LantirN »

Antono/LSD έγραψε:Απ' ό,τι βλέπω στην ATI, η Mobility Radeon 9700 (που φοράει ο Ferrari 3200) έχει on-chip memory μέχρι 128Mbytes. Οπότε τη γλυτώσαμε!


Δεν το ήξερα ότι υπάρχει κόσμος που έχει πρόβλημα με shared memory στην κάρτα γραφικών τους...
Ο δικός μου laptop έχει shared αλλά τρέχει μια χαρά το Falcon!! (απλώς χωρίς BMS χάνει frames όπως λες κι εσύ).
Antono/LSD na se rwthsw kati?Einai ligo off-topic.
Poio BMS foras?Auto peirazei an to fwraw on-line?
Εικόνα
The NIGHT is our Business...340M LANTIRN
Antono
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 19:59
Τοποθεσία: Kantza, Athens

Δημοσίευση από Antono »

LantirN έγραψε:
Antono/LSD έγραψε:Απ' ό,τι βλέπω στην ATI, η Mobility Radeon 9700 (που φοράει ο Ferrari 3200) έχει on-chip memory μέχρι 128Mbytes. Οπότε τη γλυτώσαμε!


Δεν το ήξερα ότι υπάρχει κόσμος που έχει πρόβλημα με shared memory στην κάρτα γραφικών τους...
Ο δικός μου laptop έχει shared αλλά τρέχει μια χαρά το Falcon!! (απλώς χωρίς BMS χάνει frames όπως λες κι εσύ).
Antono/LSD na se rwthsw kati?Einai ligo off-topic.
Poio BMS foras?Auto peirazei an to fwraw on-line?
To BMS 2. Χωρίς κόλπα και αντικαταστάσεις αρχείων από το παλιό BMS.
Αλλά δεν μπορείς να το φοράς online διότι το επίσημο setup είναι άλλο! :idea:
Lt. George 'Antono/LSD' Antonopoulos

Εικόνα
Εικόνα
Arty
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1795
Εγγραφή: 01 Απρ 2004, 10:34

Δημοσίευση από Arty »

Antono/LSD έγραψε:Απ' ό,τι βλέπω στην ATI, η Mobility Radeon 9700 (που φοράει ο Ferrari 3200) έχει on-chip memory μέχρι 128Mbytes. Οπότε τη γλυτώσαμε!


Δεν το ήξερα ότι υπάρχει κόσμος που έχει πρόβλημα με shared memory στην κάρτα γραφικών τους...
Ο δικός μου laptop έχει shared αλλά τρέχει μια χαρά το Falcon!! (απλώς χωρίς BMS χάνει frames όπως λες κι εσύ).
Όπα μεγάλε... Κάτι λάθος μας λες. Vga με onchip memory και να πάει μέχρι 128mb δεν γίνετε.
Αν είναι onchip η μνήμη ή 64 θα είναι ή 128. Κάρτα γραφικών με δική της μνήμη όπου μπορείς να επιλέξεις πόση μνήμη θέλεις να βλέπει δεν έχω δει ακόμη.

Στο άλλο post με την 9600 με 128ΜΒ θα εισαι μια χαρα.
Στο τρίτο post η VGA που έχεις με shared memory τι μάρκα - μοντέλο είναι?
Arty out...
Arty out...

Εικόνα
Antono
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 19:59
Τοποθεσία: Kantza, Athens

Δημοσίευση από Antono »

Έχεις δίκιο, δεν εννοούσα ότι μπορείς να διαλέξεις πόσο να βάλεις, απλώς αγοράζεις αυτή με 128Mbytes ή 64Mbytes.

Οπότε με 9700 on-chip 128Mbytes είμαι OK, ε?


Το laptop μου που τρέχει μια χαρά τον Falcon με shared video memory φοράει ATI Radeon IGP 320M.
Από το BIOS το sharing έχει τεθεί σε auto...
Lt. George 'Antono/LSD' Antonopoulos

Εικόνα
Εικόνα
Απάντηση