ΤΕΙ Χαλκιδας ΤΜ Τεχνολογιας Αεροσκαφων

Περιοχή συζήτησης για τα Αμυντικά Σώματα της Ελλάδας

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
WingedWolf
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 11 Σεπ 2005, 15:22
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

ΤΕΙ Χαλκιδας ΤΜ Τεχνολογιας Αεροσκαφων

Δημοσίευση από WingedWolf »

Τι παίζει με αυτό το ΤΕΙ τη μαθήματα έχει τη ειδικότητες μπορείς να πάρεις και γενικότερα τη εξέλιξη και τη δουλειές μπορείς να κανείς άμα αποφοίτησες LantirN!!!!!!! :lol: :wink: Καιρό τώρα το έχω δει αλλά το μόνο που έχω καταλάβει είναι ότι ασχολείται με αεροσκάφη :lol:

Υ.Γ : Η e-haf έγινε και Επαγγελματικός προσανατολισμός :wink:

8)
Εικόνα
zafos
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 23:59

Δημοσίευση από zafos »

Σου δίνω το link όπου μπορείς να βρεις όλες τις απαντήσεις στις ερωτήσεις σου:http://www.aero.teihal.gr/
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zafos την 23 Μαρ 2007, 22:54, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
LantirN
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 11 Ιουν 2004, 12:54
Τοποθεσία: 4.7D in SUD 260R

Δημοσίευση από LantirN »

Τον οδηγο σπουδων δες και θα μαθεις οτι θελεις!
Εικόνα
The NIGHT is our Business...340M LANTIRN
WingedWolf
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 11 Σεπ 2005, 15:22
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από WingedWolf »

Λίγα περισσότερα λόγια για αυτές τις ειδικότητες;

-Στη Δομή και τα Συστήματα Ισχύος Αεροσκαφών
-Στα Ηλεκτρικά, Ηλεκτρονικά Συστήματα και Όργανα Αεροσκαφών (Avionics)

Διάβασα επίσης και της Επαγγελματικές Προοπτικές Πτυχιούχων αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς εσύ LantirN για παράδειγμα για που προσανατολίζεσαι;;;;;
Εικόνα
LantirN
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 11 Ιουν 2004, 12:54
Τοποθεσία: 4.7D in SUD 260R

Δημοσίευση από LantirN »

Οκ

Στη Δομή και τα Συστήματα Ισχύος Αεροσκαφών, αυτο ειναι το λεγομενο A&P(Airframe and Powerplant)..Εκει ειμαι εγω.
Εκει προοριζεσαι για μηχανικος ο οποιος θα ασχολειται με το δομικο κομματι του αφους πχ πτερυγες,ατρακτος,υδραυλικα,κλιματισμος,συμπιεση,συστηματα προσγειωσης κτλ κτλ κτλ κτλ.....αλλα ταυτοχρονα και στους κινητηρες.
Δηλαδη φροντιζεις για την αξιοπλοια του Α/Φ σε αυτα τα μερη.

Το αλλο Ηλεκτρικά, Ηλεκτρονικά Συστήματα και Όργανα Αεροσκαφών (Avionics) ειναι προφανως το λεγομενο "ηλεκτρονικος".
Φτιαχνεις οργανα αφων, ρανταρ, λειζερ γυροσκοπια, ραδιουψομετρα και γενικα οτι ειναι ηλεκτρονικο πανω στο αφος.Το κακο εδω ειναι οτι ο απλος ηλεκτρονικος με ενα μαστερ μπορει να γινει μηχανικος ηλεκτρονικων.
Ο προιγουμενος μηχανικος ειναι αλλιως ομως.Ειναι airframe & powerplant τελεια κ παυλα δεν τον αντικαθιστα κανεις.

Γενικα υπαρχουν πολλα που χρειαζεται να ξερεις, τα οποια ειναι λιγο ιδιοτροπα λογω της JAA...αλλα δε θα τελειωσουμε σημερα.Αυτο που σε νοιαζει ειναι οτι το προγραμμα σπουδων ειναι κατα JAR66.

Ασε με εμενα ειμαι αποπροσανατολισμενος!!! :lol:

[/list]
Εικόνα
The NIGHT is our Business...340M LANTIRN
WingedWolf
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 11 Σεπ 2005, 15:22
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από WingedWolf »

:lol: :lol: :lol: :lol: Thnks :wink:
Εικόνα
zafos
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 23:59

Δημοσίευση από zafos »

Παρεπιμπτώντος,τι διαφορά έχει η σχολή αυτή από μία ανώτατη?Αξίζει δηλαδή να ξενιτευτείς σε Αμερικές και Αγγλίες για να σπουδάσεις σε μία ανώτατη και να ξοδέψεις μια περιουσία?
killerwing
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2006, 20:43

Δημοσίευση από killerwing »

Ποια ειναι η διαφορα του Μηχανολογου μηχανικου ΕΜΠ με τον μηχανολογο απο το ΤΕΙ?

Αυτη ειναι η διαφορα μεταξυ ανωτερης με την ανωτατη. Μπακαλιστηκα οπως λεμε ο ενας υπογραφη για εναν ουρανοξυστη και ο αλλος μεχρι τετραοροφη.

λογικα αξιζει να τελειωνεις στην αγγλια ή στην αμερικη επειδη δεν γονεται μπαχαλο οπως στην ελλαδα (βλεπε καταληψεις).

Παραδειγμα αν σπουδασεις στην αγγλια cranfield θα σου κοστιζει μονο η διαβιωσει 800 euro το μηνα ,το πανεπιστημιο δεν το πληρωνεις. Εξαιρουνται τα ατομα τα οποια εχουν πανω απο 40000 ευρω εισοδημα. Στην αμερικη ειναι πανακριβα 50000 ευρω διδακτρα επι τεσσερα χρονια σημαινει ολοκληρη περιουσια.

Αν σπουδαζεις στην Cranfield σου προσφερει το πανεπιστημιο δωρεαν μαθηματα ppl και cpl.
zafos
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 23:59

Δημοσίευση από zafos »

Δηλαδή στην Αγγλία στο Cranfield δεν πληρώνεις ούτε δίδακτρα στο πανεπιστήμιο? ούτε τα βιβλία? Ε τότε λέει πολύ!!! :D :D :D
Άμα δε περάσω ικάρων θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά. 8)
killerwing
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2006, 20:43

Δημοσίευση από killerwing »

για βιβλια δεν ξερω αλλα για πανεπιστημιο σιγουρο ειναι.αυτο το καιρο πηγαινω τρεχω για να μαθω πληροφοριες για πανεπιστημια USA,UK,RUSSIA.Θα παω να ξαναρωτησω για τα βιβλια,οπως το σκεφτομαι αν δεν περασω φετος ΣΙ θα φυγω απο Ελλαδα ειναι σιγουρο. Η UK αξιζει να πας σε τεσσερα χρονια θα εχεις τελειωσει μεταπτυχιακο αν θελεις μπορεις να γινεις και πιλοτος.

http://www.britishcouncil.org/gr/greece ... act-us.htm
βρες τηλ και παρε τους θα σου πουν τα παντα, πως θα μπεις ποτε θαδωσεις εξετασεις κλπ

sorry για το off topic
zafos
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 23:59

Δημοσίευση από zafos »

Έχεις όμως τη δυνατότητα μετά να επιστρέψεις Ελλάδα για να βρεις δουλειά?Ή θα αναγκαστείς να μείνεις εκεί για πάντα?Γιατί, δε λέω ίσως να έχεις πολύ περισσότερες ευκαιρείες εκεί αλλά εγώ δε μπορώ να μείνω εκεί για πάντα...
Kovamaniac
Δημοσιεύσεις: 2595
Εγγραφή: 09 Μαρ 2005, 22:52
Τοποθεσία: Θήβα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kovamaniac »

Αν και εξαρταται απο το Πολυτεχνειο που τελειωνεις,μετα συνηθως δινεις ΔΙΚΑΤΣΑ για να σου αναγνωριστουν τα δικαιωματα πχ Μηχανολογου Μηχανικου.

Στην Αγγλια δουλευεις ως εξης:κανεις 3 χρονια Bαchelor και μετα ενα χρονο "μεταπτυχιακο".Δηλαδη 4 χρονια κι εχεις για το εξωτερικο "Master".

Στην Ελλαδα η φοιτηση ειναι 5ετης και αναγνωριζεται σαν Diploma Engineer.Στην ουσια το "Master" σου ειναι η κατευθυνση που παιρνεις μεσα στη σχολη.

Στη συνεχεια κανεις ενα χρονο μεταπτυχιακο κι εχεις και Diploma Engineer και Master.

Τωρα υπαρχει η σκεψη να αναγνωριστουν τα πτυχια μας σαν Master αλλα αυτο θα προκαλεσει αλλο προβληματα στην εκπαιδευση.

Αν μπορεις να περασεις Ελλαδα να κανει τα 5 πρωτα χρονια και μετα να φυγεις.

Ενα θα σου πω: τα μαθηματικα που ξερεις εσυ απο το Λυκειο οταν περνας στο πρωτο ετος στο Πολυτεχνειο τα κανουν αυτοι στο 3ο ετος.

Γενικα απο θεωρητικα ειναι πιο κατω στην Αγγλια.Το καλο ειναι οτι και γαμω τα εργστηρια και κανουν πολυ μα πολυ πρακτικη.

Τα καλυτερα Πολυτεχνεια τα εχει η Γερμανια:Στουτγκαρδη,Ααχεν κ.α..Ειναι κορυφη παγκοσμιως και το συτημα εκπαιδευσης ειναι παρομοι με μας. Αλλο επιπεδο οι ανθρωποι.Προπτυχιακοι φοιτητες στη Στουτγκαρδη και κανουν πρακτικη στην Πορσε μεσα.Δε χρειαζεται να πω τιποτα αλλο.

Η Αγγλια ειναι τζαμι για μεταπτυχιακο ή διδακτορικο.Για βασικη εκπαιδευση Ελλαδα και ας εχουμε και τις καταληψεις και ολα.Ουτως ή αλλως για το καλο μας γινονται οι καταληψεις και οι διαμαρτυριες και ολα.
ΕικόναΕικόνα
Ειρωνεύτηκες τη γκαρσόνα??? Την έβαψες.........
zafos
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 23:59

Δημοσίευση από zafos »

Είσαι σίγουρος ότι οι καταλήψεις γίνονται για το καλό μας?Πέραν του ότι είναι καθαρά ΑΝΤΙΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ,αν δεν υπήρχαν όλοι αυτοί που μιλάνε περί ιδιωτικοποίησης των πανεπιστημίων εσύ δεν θα αναγκαζόσουν να ξενιτευτείς αλλά θα σπούδαζες αυτό που θέλεις στη χώρα σου.Ούτως ή άλλως όταν η πλειοψηφία είναι κατά της κατάληψης αλλά 3 μαλλιάδες με το έτσι θέλω μπουκάρουν και δεν επιτρεπουν να λειτουργήσει το τμήμα μάλλον μιλάμε για ΠΛΗΡΗ παρανομία.Και δε το λέω έτσι αόριστα αυτό.Μου το είπε η αδερφή μου που σπουδάζει ιατρική εδώ στη Θεσσαλονίκη.
Kovamaniac
Δημοσιεύσεις: 2595
Εγγραφή: 09 Μαρ 2005, 22:52
Τοποθεσία: Θήβα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kovamaniac »

Φιλαρακι επειδη εισαι εκτος πραγματικοτηατς θα σε ενημερωσω για κατι

Εγω εβγαλα για να περασω στη σχολη Μηχανολογων Και Αεροναυπηγων 18523 μορια.

Δεν ανεχομαι ο τυπος που εχει βγαλει 10000 μορια και δεν θα περασει Ελλαδα να παει στην Αγγλια,να τα σκασει και οταν γυρισει να εχει τα ιδια δικαιωματα με μενα.

Αυτο οχι μονο εγω αλλα κανενας Πολυτεχνιτης δεν το δεχεται.

Και για πες μου που ξερεις εσυ απο τη στιγμη που δεν εισαι μεσα στα ΑΕΙ να μου πεις ποιος ειναι υπερ και κατα της καταληψης????

Ελα την Τριτη στη συνελευση να δεις ποσοι ειναι υπερ και ποσοι κατα.

Αν ειχες τα φοντα να περναγες εκει που μπορεσες.

Καταλαβες.

Οσον αφορα τα αντιδημοκρατικα, να σε ενημερωσω οτι αυτη την στιγμη εχεισ ΔΗμοκρατια γιατι καποιοι μαλλιαδες τα εκαναν μαλλια κουβαρια το 74 στο Πολυετχνειο και ανετραπη η Χουντα.

Οσο υπαρχει Δημοκρατια δεν θα σταματησει ο κοσμος να διαδηλωνει.

Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια.
ΕικόναΕικόνα
Ειρωνεύτηκες τη γκαρσόνα??? Την έβαψες.........
LantirN
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 11 Ιουν 2004, 12:54
Τοποθεσία: 4.7D in SUD 260R

Δημοσίευση από LantirN »

Ας κλεισει εδω αυτη η συζητηση γιατι ξεφευγουμε εντελως.

Killerwing και zafos υπαρχουν και τα PM'
Εικόνα
The NIGHT is our Business...340M LANTIRN
Απάντηση