Επαγγελματίες Οπλίτες για Ναυτικό & Αεροπορία

Περιοχή συζήτησης για τα Αμυντικά Σώματα της Ελλάδας

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Επαγγελματίες Οπλίτες για Ναυτικό & Αεροπορία

Δημοσίευση από Anzac »

Τον δραστικό περιορισμό του αριθμού των κληρωτών που υπηρετούν στην Πολεμική Αεροπορία και το Πολεμικό Ναυτικό, προβλέπει μεταξύ άλλων υπό εξέλιξη μελέτη των Ενόπλων Δυνάμεων.

Σύμφωνα με όσα είπε την Τρίτη ο υπουργός Αμυνας Βαγγέλης Μεϊμαράκης, η δύναμη της Αεροπορίας και του Ναυτικού θα καλύπτεται σχεδόν εξ ολοκλήρου από πρόσθετο αριθμό επαγγελματιών οπλιτών (ΕΠOΠ), ενώ προβλέπεται αύξηση του αριθμού των στρατευσίμων (κληρωτών) που θα κατευθύνονται στον Στρατό Ξηράς για να κάνουν εκεί τη θητεία τους.

Σημειώνεται ότι ο υπουργός απέφυγε να απαντήσει ευθέως όταν ρωτήθηκε αν θα υπάρξει αύξηση ή διατήρηση του χρόνου της θητείας, προκαλώντας πολλές ερμηνείες. «Υπάρχουν πάρα πολλές προτάσεις στο τραπέζι» και «προς το παρόν κάτι τέτοιο δεν το συζητάμε» ήταν οι φράσεις που πυροδότησαν φήμες ότι υπάρχει σχεδιασμός για αύξηση.

Συγκεκριμένα, απαντώντας σε ερώτηση αν «μετά απ' αυτά που είπατε βλέπετε αύξηση θητείας», ο κ. Μεϊμαράκης είπε:

«Δεν είναι η ώρα αυτή τη στιγμή για να σας πω κάτι τέτοιο. Αυτό είναι ένα δικό σας συμπέρασμα, αλλά εγώ πρέπει να σας πως το εξής: Εμείς πρέπει να έχουμε αξιόμαχο και ποιοτικά εκπαιδευμένο και πειθαρχημένο προσωπικό των Ενόπλων Δυνάμεων. Πιστεύω ότι πράγματι η χώρα, όπως είναι οι συγκυρίες σήμερα, γιατί άκουσα τη συζήτηση για τη θητεία, δεν μπορεί να προχωρήσει σε διαστάσεις μόνο επαγγελματικού στρατού. Μπορεί να έχει και επαγγελματικό, αλλά οπωσδήποτε απαιτείται να υπάρχει και η θητεία».

»Θεωρώ λοιπόν ότι είμαστε σε μια φάση που οι συγκυρίες θα μας επιτρέψουν να δούμε πάλι την αναλογία που υπάρχει μεταξύ των επαγγελματιών οπλιτών και των στρατευσίμων. Ταυτόχρονα πρέπει να σας πω ότι ήδη εδώ και έξι μήνες, έχουν κατατεθεί προτάσεις για το πώς η θητεία δεν θα είναι κάτι ξεκομμένο από τη ζωή του νέου - που πράγματι ορισμένοι το βλέπουν έτσι και ίσως να έχουν και δίκιο, αλλά πώς ποιοτικά θα βελτιωθεί ώστε να προσφέρει δημιουργικά στη ζωή του για τα επόμενα χρόνια».

Σε ερώτηση για τη διάρκεια της στρατιωτικής θητείας ανέφερε:

«Υπάρχουν πάρα πολλές προτάσεις στο τραπέζι. Προς το παρόν, κάτι τέτοιο δεν το συζητάμε γιατί δεν είναι στην ατζέντα μας. Αν όμως αυτό ως παράρτημα των προτάσεων που είναι κυρίαρχες για τη μετεξέλιξη των Ενόπλων Δυνάμεων, θεωρηθεί ότι είναι αναγκαίο, τότε, όπως καταλαβαίνετε, θα ανοίξει μια ευρύτατη συζήτηση. Πάντως εγώ πρέπει να σας πω ότι χαίρομαι γιατί έχει ανοίξει μια συζήτηση δημιουργική για το πως πράγματι θα μετεξελιχθούν οι Ένοπλες Δυνάμεις και για το πώς θα γίνει πιο δημιουργική και ποιοτική η στρατιωτική θητεία».

Λίγο αργότερα, ο κ. Μεϊμαράκης μιλώντας στα «Νέα» παρέπεμψε σε πρόσφατη δήλωσή του ότι δεν υπάρχει «ούτε σκέψη για αύξηση». Η δραστική αύξηση του αριθμού των επαγγελματιών οπλιτών στην Αεροπορία και στο Ναυτικό προβλέπεται στη μελέτη μετεξέλιξης των Ενόπλων Δυνάμεων ώστε να μην αλλάζουν συχνά (ανά 8-10 μήνες) οι χειριστές ευαίσθητων οπλικών συστημάτων επειδή θα απολύονται.

Η μελέτη θα είναι έτοιμη σε 3-4 μήνες για συζήτηση στο ΚΥΣΕΑ, από το οποίο και θα εγκριθεί «εντός του 2007».
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEn ... gDtrID=244
thanks chris...
e-HAF Admin
Fantasma337
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 06 Ιουν 2004, 22:49
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Fantasma337 »

Σα να λέμε οι επαγγελματίες σκοπομάχοι είναι πιο καταρτισμένοι από τους κληρωτούς... Και το γόπινγκ θέλει την τέχνη του, δε μπορεί να το κάνει όποιος κι όποιος...

Καμμιά αναδιοργάνωση δε θα γίνει, πέρασε 3ετία από την τελευταία, καιρός είναι...
ACIG Team Member
Εικόνα
ΜΑΧΙΜΩΤΑΤΟΙ ΟΙ ΙΣΧΥΟΝΤΕΣ (Αριστοτέλης)
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

το μόνο σωστό και λογικό που διάβασα ειναι αυτό
να μην αλλάζουν συχνά (ανά 8-10 μήνες) οι χειριστές ευαίσθητων οπλικών συστημάτων επειδή θα απολύονται.
κατα τα άλλα.....όποιος έχει βύσμα για την αεροπορία, να το ξεχάσει :D
e-HAF Admin
PREDATOR
Δημοσιεύσεις: 3310
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2004, 20:27

Δημοσίευση από PREDATOR »

Άρα εγώ που δεν έχω να ελπίζω??? :)
''TRAIN AS YOU WILL FIGHT''
HAF
STARSERIF
Δημοσιεύσεις: 3340
Εγγραφή: 05 Δεκ 2004, 13:27
Τοποθεσία: ATHENS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από STARSERIF »

Αρα οταν περασει καμια 50κονταετια ΜΠΟΡΕΙ και να εχουν γινει καποια απο τα παραπανω.Για την ωρα αραξτε και απολαυστε τον καθε λάλακα που βγαινει στο χαζοκουτι και αμολαει την μπουρδα του. 8)
Εικόνα


Ο Τσοπανομοντελογδυτης
http://starserif.spaces.live.com/default.aspx
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

PREDATOR έγραψε:Άρα εγώ που δεν έχω να ελπίζω??? :)
... ότι θα πάς Στρατό Ξηράς ? μιά χαρά :twisted:
e-HAF Admin
PREDATOR
Δημοσιεύσεις: 3310
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2004, 20:27

Δημοσίευση από PREDATOR »

ΑΝ πάω Στρατό Ξηράς, θα πάω ΑΣ Τιμάκο! ;)
''TRAIN AS YOU WILL FIGHT''
HAF
Kovamaniac
Δημοσιεύσεις: 2595
Εγγραφή: 09 Μαρ 2005, 22:52
Τοποθεσία: Θήβα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kovamaniac »

Εχεις μεσον?
ΕικόναΕικόνα
Ειρωνεύτηκες τη γκαρσόνα??? Την έβαψες.........
PREDATOR
Δημοσιεύσεις: 3310
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2004, 20:27

Δημοσίευση από PREDATOR »

Όλο και κάτι έχω... ;)
Μετά την νίλα που έπαθα με την Πυροσβεστική, κινήθηκα και εγώ όπως όλοι!
''TRAIN AS YOU WILL FIGHT''
HAF
Fantasma337
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 06 Ιουν 2004, 22:49
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Fantasma337 »

Anzac έγραψε:το μόνο σωστό και λογικό που διάβασα ειναι αυτό
να μην αλλάζουν συχνά (ανά 8-10 μήνες) οι χειριστές ευαίσθητων οπλικών συστημάτων επειδή θα απολύονται.
κατα τα άλλα.....όποιος έχει βύσμα για την αεροπορία, να το ξεχάσει :D
Αυτό ήταν το σκεπτικό για τον θεσμό των ΟΠΥ (ΕΠΥ τώρα) γύρω στο 1990-91, από τότε πέρασαν 16+ χρόνια, οι απόδοση των κλάσσεων μειώνεται, οι επάνδρωση πέφτει, ο κίνδυνος θερμών επεισοδίων παραμονεύει, οι παραβιάσεις είναι 10πλάσιες και οι ΕΠΥ πλέον εκτελούν καθήκοντα σκοπού, οι "κρίσιμες" ειδικότητες παραμένουν στην ίδια κατάσταση ή και χειρότερα από τότε...
ACIG Team Member
Εικόνα
ΜΑΧΙΜΩΤΑΤΟΙ ΟΙ ΙΣΧΥΟΝΤΕΣ (Αριστοτέλης)
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

.....Μα θα βάλουμε κάμερες ασφαλείας στις σκοπιές

θερμοανιχνευτές

ηλεκτροφόρα καλώδια και γενικά ότι μας κατεβάσει η κούτρα μας...

για την καλυτερη φύλαξη όποιων μονάδων

τώρα να πας ΕΠΟΠ για να κάνεις σκοπιές, είναι αυτό επαγγελματική επιτυχία ? όχι πείτε μου δηλαδή !
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Γνωρίζει κανείς αν υπήρξε καμία ανάλογη του θέματος εξέλιξη ?
e-HAF Admin
chris
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 17:29

Δημοσίευση από chris »

αμέ..











Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

XAXAXAXAXAXAXAXAAAAAAAAAA
e-HAF Admin
Hawksilver
Δημοσιεύσεις: 516
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 22:01
Τοποθεσία: 41°11'04.27"N - 23°14'12.90"E Σέρρες

Δημοσίευση από Hawksilver »

Στο παραρτημα Δ της προκήρυξης των ΕΠΟΠ που αναφερει για τις υγειονομικες εξετάσεις,αν είμαι σε κάποια απο τις περιπτώσεις που λεει,με κοβουν αμέσως?Είναι αδικο μερικα απο αυτα....
Απάντηση