Ιδέα για Ιστοσελίδα!

Δώστε το δικό σας στίγμα για το Forum

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Ιδέα για Ιστοσελίδα!

Δημοσίευση από Anzac »

Βασικά η πρόταση είναι του Νάκου, ο οποίος προτείνει το εξής:

Να δημιουργηθεί μια νέα σελίδα σε Flash ή Java, στην οποία ο χρήστης που θα μπαίνει στο domain e-haf.org να βλέπει μια εισαγωγική οθόνη (κάτι σαν την πίτα στο Falcon (εγώ την σκέφτομαι κυκλική). Η οθόνη αυτή θα πρέπει να είναι ελαφριά και να μήν κάνει μια ώρα να φορτώσει. Στην οθόνη αυτή ο χρήστης με το ποντίκι του να μπορεί να επιλέγει τον επόμενο προορισμό του (MAP) στο domain μας.

Δηλαδή μερικές απο τις επιλογές που μπορεί να έχει

α. e-HAF Forum

β. Homepage

γ. File Area

δ. FAQ

ε. Teamspeak Page

ζ. ???? !!! ??? Διάφορες προτάσεις.......

Το commit εξαιρείται απο την αρχική αυτή οθόνη λόγο ιδιαίρερης ύπαρξης.

Πώς σας φαίνεται η ιδέα και το κυριότερο, ποιός απο εμάς ενδιαφέρεται να προχωρήσει στην υλοποίηση της ιδέας!!!!
e-HAF Admin
pyrforos
Δημοσιεύσεις: 523
Εγγραφή: 24 Μάιος 2005, 20:12
Τοποθεσία: πατριδα ηρωων και Εφιαλτων...

Δημοσίευση από pyrforos »

εεε εεεε καποιος κλεβει ιδεεεεςςς :P
Εικόνα
Εικόνα
Αντιπλοιαρχος Χ.Καραθανασης Π.Ν.
Αντιπλοιαρχος Π.Βλαχακος Π.Ν.
Σημαιοφορος Ε.Γιαλοψος Π.Τ.
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΗΛΙΑΚΗΣ Σμη/γος
Α Θ Α Ν Α Τ Ο Ι
panpan
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2016
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 22:31
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panpan »

Καλό μου ακούγεται. Στην θέση ζ θα μπορούσαμε να έχουμε λινκ για την ιστοσελίδα του AWACS.
Εικόνα
Pacman
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: 23 Ιουν 2006, 08:51

Δημοσίευση από Pacman »

Ένα φλασάκι και ξεμπερδέψατε. Για java applet δεν νομίζω να υπάρχει λόγος (εκτός αν εννοείς Javascript). Και με ένα απλό image map μπορεί να γίνει.
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

Όπως γνωρίζετε το main site (www.e-haf.org) βασίζεται σε php. Όταν δημιουργήθηκε το site, το 2004, ήταν ό,τι έπρεπε. Σήμερα, έχει κάπως ξεπεραστεί το format αυτό. Έτσι πρότεινα να δημιουργηθεί ένα main site σε Adobe Flash, όπου και τα buttons θα είναι σε flash. Αυτά τα buttons θα σε οδηγούν στο forum, σε news, σε downloads και ό,τι ο Τίμος είπε παραπάνω.

Η καρδιά της ehaf είναι το forum. Απλά χρειαζόμαστε ένα καλό intro site, συνάμα απλό, αλλά και καλαίσθητο.

Όποιος ενδιαφέρεται να ασχοληθεί με το proeject αυτό ας το δηλώσει εδώ. Εγώ μπορώ να του προσφέρω ένα ηχητικό mix για το intro site, που θα παίζει μαζί με ένα flash βιντεάκι.
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
Pacman
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: 23 Ιουν 2006, 08:51

Δημοσίευση από Pacman »

Γιατί έχει ξεπεραστεί η PHP; Είστε εγκάθετος! Κλείστε τη γραμμή του κυρίου! (Μας έχει λείψει ο πρόεδρος :D )

Λοιπόν καλό το flash για την αρχική, αλλά αν πάτε σε full flash site να ξέρετε πως θα έχετε προβλήματα με τις μηχανές αναζήτησης. Βέβαια τα προβλήματα αυτά ξεπερνιούνται, αλλά τέτοιες λεπτομέρειες είναι επαγγελματικό μυστικό. :D

Το κυρίως site είναι το PHPNuke το οποίο είναι δωρεάν. Αν αλλάξετε σε JSP (αφού δεν σας αρέσει η PHP) θα πρέπει να βρείτε αντίστοιχο δωρεάν CMS.
Αν δεν έχετε παράπονο από την υποδομή, αλλά από το εικαστικό κομμάτι (σε αυτό δεν έχει σχέση η PHP, ASP, JSP κτλ), πρέπει να αλλάξει το HTML. Δηλαδή να βρείτε ή να κατασκευάσετε άλλη template για το PHPNuke που είναι εγκατεστημένο.

Σε αυτήν τίποτα δεν σας εμποδίζει να χρησιμοποιήσετε και flash και ότι άλλο θέλετε, αλλά το πρόβλημα έγκειται στο ότι τα κουμπάκια για παράδειγμα του flash δεν θα είναι δυναμικά, αλλά θα πρέπει να αλλάξει το flash αν γίνουν αλλαγές στη βάση δεδομένων (μέσω του control του PHPNuke).
Μια λύση γι' αυτό θα ήταν XML output από την PHP το οποίο θα διαβάζει το flash και θα κατασκευάζει τα μενουδάκια.
Δεν ξέρω αν το Nuke υποστηρίζει xml output του navigation (δεν έχω ασχοληθεί μαζί του). Αν δεν, θα πρέπει να κατασκευάσετε ένα σχετικό module.

Αν θέλετε δυναμικό full flash υπάρχει και το coldfusion ή κάπως έτσι (δεν τα θυμάμαι κι όλας), αν το υποστηρίζει ο server και αν υπάρχει κάποιος να φτιάξει control panel (χαχαχα πως τα λέω! Πέρα από την πλάκα μπορεί να υπάρχει κάποιος πιτσιρικάς με πολύ ελεύθερο χρόνο που να τα κάνει όλα αυτά δωρεάν)

Αν δεν σας ενδιαφέρει να είναι δυναμικό το κυρίως μέρος αλλά μόνο το forum, μπορεί να βγει στατική η κεντρική (χωρις control panel δηλαδή), αλλά και πάλι σας προτείνω να αποφύγετε το full-flash. Μπορείτε να κάνετε στατική HTML που να περιέχει ΚΑΙ flash.

Θα ήθελα πολύ να βοηθήσω, αλλά επειδή ασχολούμαι επαγγελματικά με το αντικείμενο έχω περιορισμένο χρόνο και δεν μπορώ να το κάνω δωρεάν. Από την άλλη η συνείδησή μου δεν θα μου επέτρεπε σε καμία περιπτωση να ζητήσω χρήματα για το site της e-haf ή οποιασδήποτε e-haf. Αν όμως έχω φάει 12-15 ώρες δουλειάς, το βράδυ προτιμώ να αράξω ή να παίξω λίγο αεροπλανάκι παρά να φτιάξω site, γι' αυτό ανέφερα τη λύση του πιτσιρίκου.

Έχω φτιάξει ένα δικό μου CMS του οποίου η νέα έκδοση υποστηρίζει όλα τα παραπάνω, 4 template mopdes (και xml output, full flash δυναμικό κτλ), integration με άλλα κομμάτια cms (πχ το PHPBB), πανεύκολο στη χρήση κτλ, αλλά:
1. Η νέα έκδοση θα πάρει κάμποσους μήνες να ολοκληρωθεί (solo βλέπετε)
2. Είναι ακριβό.
Θα μπορούσα να σας δώσωμια lite έκδοση δωρεάν, αλλά θα πρέπει να περιμένετε μερικούς μήνες, δηλαδή ζήσε Μάη μου.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Για να καταλάβω Νάκο, θες να Αποσυρθεί το Site τελείως ή απλα στην θεση του e-haf.org να εμφανίζονται αυτά που είπαμε στην αρχή ?

Πρέπει να ξεκαθαρίσω ότι το domain της e-haf, πατόντας www.e-haf.org, σε κάνει Redirect στο www.e-haf.org/homepage.

Εγω με βάση την πρόταση σου κατάλαβα ότι θες ένα flash στο www.e-haf.org το οποίο εν συνεχεία θα σε καθοδηγεί στα υπόλοιπα.

Σωστά κατάλαβα ? Ή επιθυμείς και την γενική ακύρωση του site (homepage) ?????
e-HAF Admin
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

Οκ, να το διευκρινίσω. Καταρχήν, πιστεύω ότι η συντριπτική πλειοψηφία εδώ μέσα επισκέπτεται το main site (όχι το forum) από πολύ σπάνια έως καθόλου.

Δεύτερον, παρατήρησα ότι νέοι users γράφουν στο forum του site (όχι εδώ μέσα) διότι για τον Α ή Β λόγο υπάρχει ένα tab στο main site που λέει Forum on site. Γενικά, το phpNuke της e-haf έχει βαρύνει κάπως και μπερδεύει αρκετό κόσμο. Είναι, επίσης, θα έλεγα λίγο πολύπλοκο στη χρήση του.


Tρίτον, το download section στο main site είναι τελείως out of date. Το έχουμε εγκαταλείψει τελείως, όπως και γενικά το main site. Ό,τι γίνεται, γίνεται εδώ μέσα στο forum. Επίσης, σε firefox δεν μπορώ να ανοίξω με τίποτα τα flashakia και βιντεάκια που έχουμε, όπως και άλλοι χρήστες μου είπαν, άσχετα εάν κατέβασαν java κ.ά.


Επομένως, προτείνω το php format να καταργηθεί τελείως στο main site. Στη θέση του να βάλουμε ένα flash page.


πχ

http://v5.2advanced.com/index.php

Κάτι τέτοιο με tabs για forum, news, d/l, TS,

Όχι βέβαια τόσο advanced, αλλά you get the point.
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
pyrforos
Δημοσιεύσεις: 523
Εγγραφή: 24 Μάιος 2005, 20:12
Τοποθεσία: πατριδα ηρωων και Εφιαλτων...

Δημοσίευση από pyrforos »

λοιπον καπου προς Δευτερα θα εχουμε ετοιμο με τον Βλασση4 ενα preview για το σαιτ του F4 Awacs ( και με διαφορες παρακλησεις για τα μελη) Ειναι περιπου αυτο που λεει και ο Anzac η δεν καταλαβα καλα?
Εικόνα
Εικόνα
Αντιπλοιαρχος Χ.Καραθανασης Π.Ν.
Αντιπλοιαρχος Π.Βλαχακος Π.Ν.
Σημαιοφορος Ε.Γιαλοψος Π.Τ.
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΗΛΙΑΚΗΣ Σμη/γος
Α Θ Α Ν Α Τ Ο Ι
Pacman
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: 23 Ιουν 2006, 08:51

Δημοσίευση από Pacman »

Λοιπόν αυτό που έδειξες είναι full flash κι έχουν κάνει πολλή (γραφιστική) δουλειά. Από άποψη προγραμματισμού αν δεν είναι δυναμικό δεν το θεωρώ "advanced", αλλά μπλιμπλίκι.
Οποιοσδήποτε γραφίστας κάνει τέτοια. Εγώ βέβαια το βλέπω από την πλευρά του προγραμματιστή γι' αυτό τα σνομπάρω, αλλά οι πελάτες μπλιμπλίκια θέλουν οπότε... :D

Και τώρα μερικά μειονεκτήματα που σας έλεγα. Σε ένα meta description είχαν site design. Για να δούμε αν κάποιος που ψάχνει να του φτιάξουν ιστοσελίδα γράψει 2advanced site design στο google που θα βγούν... έφτασα στην 7η σελίδα και δεν βρήκα το site τους ακόμα, εκτός από αναφορές σε άλλα, όπως wikipedia (το εμπορικό δαιμόνιο το έχει ξεφτιλίσει το θέμα με το wikipedia). Φαντάσου να έγραφα σκέτο site design!

H μηχανή αν διαβάσει flash το διαβάζει σαν κείμενο και δεν βλέπει αυτά που ο "καλλιτέχνης" θεωρεί link.

Αν λοιπόν το link προς το forum είναι μόνο μέσα στο flash περιμένετε να χαθεί από σιγά σιγά από τις μηχανές.

Καλύτερα να βάλετε ένα ωραίο intro, να υπάρχουν και τα link σε flash, αλλά ΚΑΙ κάποια κανονικά link εκτός flash στο κάτω μέρος της σελίδας.

Υ.Γ. Πράγματι η κεντρική είναι λίγο μπέρδεμα. Απ' ότι θυμάμαι είχα φάει λίγο χρόνο για να βρω που πρέπει να γραφτώ, που να βρω το forum κτλ.
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

Καλύτερα να βάλετε ένα ωραίο intro, να υπάρχουν και τα link σε flash, αλλά ΚΑΙ κάποια κανονικά link εκτός flash στο κάτω μέρος της σελίδας.
Oκ, δηλαδή με αυτό που προτείνεις θα μπορούμε να έχουμε και flash και activation σε search engines και συνάμα να εξαφανιστεί / σβηστεί τελείως η υφιστάμενη phpNuke σελίδα.

Εάν προχωρήσουμε στην ιδέα αυτή, θα έχουν τπτ προβλήματα με τον παροχέα μας? Υπάρχει κάποια extra διαδικασία ή αφορά μόνο τον κάτοχο της σελίδας?
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
Pacman
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: 23 Ιουν 2006, 08:51

Δημοσίευση από Pacman »

Πιστεύω το καλύτερο θα ήταν να μείνει μόνο το ένα από τα 3 cms που χρησιμοποιούνται αυτή τη στιγμή και να βελτιωθούν τα templates του.
Για παράδειγμα αν επιλεγεί το PHPNuke, να ενσωματωθεί και το forum και τα downloads σε αυτό. Αν επιλεγεί το Mambo να ενσωματωθούν όλα σε αυτό αντίστοιχα. Οπότε οι χρήστες θα έχουν ένα λογαριασμό για όλα. Και για το forum και για τα news και για τα download κτλ. Έτσι στην κεντρική θα μπορεί να υπάρχει για παράδειγμα μια λίστα με τα 20 τελευταία post στο forum, τα 10 τελευταία νέα, ένα κουτάκι αριστερά με τα 5 τελευταία αρχεία για download, κτλ. Αυτό όμως όπως έχουν τα πράγματα ίσως να σας παιδέψει λίγο.

Το αν θα καταργηθεί το PHPNuke και μείνει μόνο το forum εξαρτάται από εσάς. Αν χρειάζεστε το nuke (πχ. για τα news) δεν είναι απαραίτητο να φύγει. Μπορεί στην κεντρική αντί γίνεται ανακατεύθυνση στο /homepage/ όπως είπε ο Anzac να υπάρχει το intro που λέγαμε, ή ότι άλλο θέλετε εσείς. Σε αυτή τη σελίδα όμως θα πρέπει να υπάρχει κι ένα link τουλάχιστον για το homepage.

Σε γενικές γραμμές μια μηχανή αναζήτησης μπαίνει στο site, διαβάζει τη σελίδα και ακολουθεί τους συνδέσμους κ.ο.κ.
Αν υπάρχουν κι άλλα link στη σελίδα η μηχανή θα τα ακολουθήσει και θα συνεχίσει το indexing. Αν δεν υπάρχουν θα σταματήσει εκεί και τα υπόλοιπα index που μπορεί να γίνουν θα είναι από link άλλων site.

Συνοψίζοντας, η σωστή λύση είναι το ξεκαθάρισμα, δηλαδή όλα σε ένα.
Κάτι πιο γρήγορο όμως και με λιγότερο κόπο είναι να γίνει μια κεντρική σελίδα με intro αν θέλετε κτλ. Σε αυτή την περίπτωση μόνο να φροντίσετε να υπάρχουν και κανονικά link προς το υπόλοιπο site.

Σε κάθε περίπτωση ο παροχέας του server δεν επηρεάζεται.

Τέλος πάντων, όταν ετοιμαστεί το intro θα διορθώσω ότι χρειάζεται για να μην έχουμε προβλήματα σε αυτό το θέμα. Δεν θα είναι κόπος για μένα.

Πρέπει να φύγω τώρα, οπότε περισσότερες πληροφορίες αργότερα.
WingedWolf
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 11 Σεπ 2005, 15:22
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από WingedWolf »

http://www.121st-122nd.com/
Απο εδώ πήρες την ιδέα Mystic :wink: :lol: . Άμα γίνει κάπως έτσι θα είναι πόλη ωραίο! bravo
Εικόνα
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

Όχι, πρώτη φορά το βλέπω αυτό, αλλά ναι κάπως έτσι. Μου αρέσει.
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

όλα σε ένα ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ!!!!

έχουμε 5 πράγματα μέχρι στιγμής

Site
Forum
Commit
Mambo
Teamspeak

καθένα απο αυτά έχει δικιά του database (εκτος του TS) και γνωρίζω πως είναι σπαστικό να ζητάς απο έναν χρήστη της ίδιας ομάδας να κάνει και εδώ account και εκεί account και παραεκεί account!

Αυτά γίνονται όταν επιλέγεις να δουλέψεις σε κάτι δωρεάν και κάθε φορά επιλέγεις αυτό που σου κάνει για τον συγκεκριμένο σκοπό.

Άν το forum που είχε το phpnuke ήταν full size σε παράθυρο, δεν θα χρειαζόταν το forum που έχουμε σήμερα (2 forums....)

Mambo τοτε δεν υπήρχε ή τουλάχιστον κάποιος απο εμάς δεν το γνώριζε για να μας το προτείνει....

Οπότε εγώ λεω μια εισαγωγική οθόνη flash που να περιέχει link για ολα!

Αν καταργήσουμε το site εντελώς, τότε rss info απο site που έχουμε επιλέξει να φαίνονται, ΤΕΛΟΣ
e-HAF Admin
Απάντηση