OF 4.7 Is out

Περιοχή αναφοράς πακέτων αναβάθμισης<br>(FreeFalcon, SuperPack, OpenFalcon)

Συντονιστές: the_ripper, Διαχείριση

Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Πάντως τα night pits (ειδικά με τον εναλλακτικό φωτισμό) ειναι υπέροχα!

Πολύ καλό και το νεο 3D ICP.

Δε μου άρεσε το νέο παράθυρο εξόδου από την πτήση, προτιμούσα το παλιό.

Πολύ καλοί και οι νέοι ήχοι μες στο πιτ.

Ωραία και πολλά νέα πιτς, όπως του EF... αν και με μερικά προβλήματα...

Επιτέλους ρύθμιση για 6DOF στον Config Editor!

Δυστυχώς δεν ενσωματώσανε το fix που είχα ποστάρει και εδώ και εκεί, σχετικά με τις widescreen οθόνες και το HUD misalignment στο ΗUD-only view. Πιθανόν να πέρασε απαρατήρητο, ίσως να έπρεπε να ενημερώσω με πμ... Χειροκίνητα λοιπόν μέχρι να περαστεί.
Rambo
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 02 Αύγ 2006, 13:28
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Rambo »

Παντος απο ενα video που ειχαμε δει παλια. Καμια σχεση δεν εχει τιποτα απο αυτα. Το 4.5 OCI υπαρχει καπου? εγω εκανα εγκατασταση με το μιξαρισμενο 4.5.
Εικόνα

ΚΑΙ ΤΑ ΙΕΡΑ ΤΑ ΠΑΤΡΙΑ ΤΙΜΗΣΩ
panpan
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2016
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 22:31
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panpan »

Το βίντεο εκείνο δεν αφορούσε το 4.7... Το 4.7 απλά είναι dαta edits τα οποία μπορεί να κάνει ο καθένας...
Εικόνα
Leo
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 03 Σεπ 2007, 13:52
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από Leo »

Στο 4.7 δεν θα ήταν και κάτι ελληνικά skins που έφτιαξε ο raptor για block 52+ ;Tα έχει βρεί κανείς;
ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΜΟΝΑΧΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΣΟΥ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ
ΝΑ'ΧΕΙΣ ΓΙ'ΑΣΠΙΔΑ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΑΔΗ ΚΙ ΑΝ ΠΕΤΑΣ
ΚΙ ΟΤΑΝ ΒΡΕΘΕΙΣ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ
ΦΩΝΑΖΟΝΤΑΣ ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΑ Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Πάντως το f4forums.com έχει γονατίσει, μάλλον από την κίνηση... τα νέα μαθεύτηκαν! ;)
Jojo
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1546
Εγγραφή: 24 Ιαν 2007, 19:27

Δημοσίευση από Jojo »

Mystic_J έγραψε:To OF 4.7 απαιτεί το OF4.5 OCI (όχι αυτό που έχουμε στο Επίσημο setup). Το OF 4.5 ΟCI είναι περίπου 730mb.

Μέχρι στιγμής το ΟF 4.7 έχει πολλά bugs.
Το OF 4.5 OCI είναι ακριβώς το ίδιο με το μιξαρισμένο 4.3/4.5... Απλά το ένωσαν και το έκαναν OneClickInstaller...

Και εμένα μου έκανε CTD με το CFT! :evil:
Γιώργος
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Leo έγραψε:Στο 4.7 δεν θα ήταν και κάτι ελληνικά skins που έφτιαξε ο raptor για block 52+ ;Tα έχει βρεί κανείς;

Δεν τα έχω τελιώσει ακόμα, no time.. Θα πάνε σε επόμενο patch ή standalone.
Εικόνα
Jojo
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1546
Εγγραφή: 24 Ιαν 2007, 19:27

Δημοσίευση από Jojo »

Διόρθωσαν το MICA IR γιατί στο 4.5 πήγαινε στο ΓτΚ!
Επίσης ποτέ δεν κατάλαβα τί ήταν το Mirage 2000-5EGM...
Έχει s/n 2χχ (άρα το παλιό), φέρει MICA και SCALP (άρα το -5).... Τέλος πάντων

Τώρα που ο MICA IR είναι διορθωμένος υπάρχει ένα τρομερό πλεονέκτημα στο BVR.
Ως γνωστόν τα MICA είτε είναι έκδοσης EM ή IR έχουν την ίδια εμβέλεια. Οπότε αντί για EM ρίχνεις IR. Και πολύ απλά δεν χρειάζεται να τον υποστηρίξεις με radar μέχρι να πάει αυτόνομο. Γυρνάς COLD, ο άλλος νομίζει ότι τον φοβήηκες και έρχεται full πάνω σου... Και επειδή ο άλλος σου έρχεται με AB για να έχει Mach 1, SPLASH!!! Μάλιστα δεν υπάρχει προειδοποίηση ούτε στο RWR καθώς πάει με τον ήχο.

Αυτή η δυνατότητα είναι τρομερή και ισχύει και στην πραγματικότητα.
Είναι τρομερό πλεονέκτημα να έχεις active βλήμα με το που ξεκολλάει από τον πυλώνα!
Γιώργος
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Ναι, αλλά πλέον μετά χάνεται όλο το fun της υπόθεσης, αφού ανάγεται στο "κερδίζει όποιος πατήσει πιο γρήγορα το pickle όταν ο αντίπαλος μπει εντός εμβέλειας". Κι εφόσον δεν υπάρχει και προειδοποίηση στο RWR χάνεται κι εκεί το fun "wow, είχα Μ στο RWR αλλά γύρισα καθοδικός full AB κλπ και τελικά τον απέφυγα, wow!", εκεί που πηγαίνεις, ξαφνικά ΜΠΑΜ και κάτω και δεν ξέρεις από πού σου ήρθε, ούτε που προλαβαίνεις να κάνεις evasive maneuvers...

Σε πραγματικές συνθήκες συμφωνώ απόλυτα ότι είναι το καλύτερο, εκεί όμως ενδιαφέρει το αποτέλεσμα. Εδώ (εγώ τουλάχιστον) ενδιαφέρομαι και για το όλο πανηγύρι.

Άσε που αν τον έχουν τον MICA και οι δυο μεριές, δεν υπάρχει πλεονέκτημα - είναι επί ίσοις όροις το πράμα... και απλά κερδίζει όποιος ρίξει πρώτος!

Μπορεί και να κάνω λάθος στην εκτίμησή μου, διορθώστε με αν είναι έτσι.
Jojo
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1546
Εγγραφή: 24 Ιαν 2007, 19:27

Δημοσίευση από Jojo »

Sugarmate έγραψε:Ναι, αλλά πλέον μετά χάνεται όλο το fun της υπόθεσης, αφού ανάγεται στο "κερδίζει όποιος πατήσει πιο γρήγορα το pickle όταν ο αντίπαλος μπει εντός εμβέλειας". Κι εφόσον δεν υπάρχει και προειδοποίηση στο RWR χάνεται κι εκεί το fun "wow, είχα Μ στο RWR αλλά γύρισα καθοδικός full AB κλπ και τελικά τον απέφυγα, wow!", εκεί που πηγαίνεις, ξαφνικά ΜΠΑΜ και κάτω και δεν ξέρεις από πού σου ήρθε, ούτε που προλαβαίνεις να κάνεις evasive maneuvers...
Εδώ διαφωνώ. Και ειδικά αν μιλάμε για Falcon και F-16 vs Μ2000-5. Το F-16 έχει άλλα πλεονεκτήματα, το Mirage έχει αυτό.
Sugarmate έγραψε:Σε πραγματικές συνθήκες συμφωνώ απόλυτα ότι είναι το καλύτερο, εκεί όμως ενδιαφέρει το αποτέλεσμα. Εδώ (εγώ τουλάχιστον) ενδιαφέρομαι και για το όλο πανηγύρι.
Σε πραγματικές συνθήκες είναι τρομερό. Είναι στοιχείο που καθορίζει το ποιός θα επικρατήσει.
Sugarmate έγραψε:Άσε που αν τον έχουν τον MICA και οι δυο μεριές, δεν υπάρχει πλεονέκτημα - είναι επί ίσοις όροις το πράμα... και απλά κερδίζει όποιος ρίξει πρώτος!
Αν μιλάς για την πραγματικότητα η απέναντι μεριά δεν έχει MICA. Ούτε AIM-120C δεν έχουν.
Αν πάλι λες για το F4, και τότε διαφωνώ. Αναφέρεσαι σε περίπτωση που παίζει M2K vs M2K, και έχουν και οι 2 αυτό το πλεονέκτημα. Εκεί όμως παίζεις αλλιώς. Δεν βάζεις κινητήρα για να γλιτώσεις το IR βλήμα... Έχεις όμως μικρή ταχύτητα και είσαι εύκολος στόχος οπότε τρως EM. Οπότε καταλαβαίνεις πως θα χρειαστεί μελέτη και ρίσκο και τύχη για να νικήσει κάποιος σε τέτοια περίπτωση

:wink:
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

ΑΙΜ120C ;
e-HAF Admin
Jester
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2004, 00:50
Τοποθεσία: Δρακόλιμνη Γκαμήλας

Δημοσίευση από Jester »

O Mica IR δλδ ειναι αυτονομος με το που φευγει ? Δλδ τι αισθητηρα εχει πανω και πιανει απο τα 30νμ την θερμοτητα? Μηπως κανεις λαθος και στην πραγματικοτητα παει με radar track υποστηριξη μεχρι να βρει IR ιχνος?
Jester

A good pilot is compelled to always evaluate what's happened, so he can apply what he's learned.
[marq=left]:m2k:.......:f16:[/marq]
Εικόνα
manik
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2021
Εγγραφή: 05 Ιουν 2005, 16:34
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manik »

Να μην ξεφεύγουμε από το θέμα της συζήτησης που είναι το OF 4.7 και όχι η σύγκριση του MICA με άλλα βλήματα και οι τακτικές.
Ευχαριστώ.
:m2k: Eίμαι μόνο Μιραζάκιας :m2k:

Saitek X-52 HOTAS
Saitek Pro Flight Rudder Pedals.
Jojo
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1546
Εγγραφή: 24 Ιαν 2007, 19:27

Δημοσίευση από Jojo »

Jester έγραψε:O Mica IR δλδ ειναι αυτονομος με το που φευγει ? Δλδ τι αισθητηρα εχει πανω και πιανει απο τα 30νμ την θερμοτητα? Μηπως κανεις λαθος και στην πραγματικοτητα παει με radar track υποστηριξη μεχρι να βρει IR ιχνος?
όχι, δεν κάνω λάθος. Διάβασε το HAFy2007/B. Εξάλλου μου το έχει πει και ιπτάμενος. Άμα θες περαιτέρω πληροφορίες για αποστάσεις κτλ σε ασκήσεις μόνο σε πμ!

Πάντως τώρα που το κοίταγα μέσα στο Falcon:
Έκανα df. Εγώ F-16 blk52 και ο αντίπαλος Mirage 2000-5F ACE, μόνο με All Aspect.
Πήγαινα με full ΑΒ στα 20.000ft και αυτός το ίδιο. Από την κάμερα 6 είδα και μου έριξε βλήμα από τα 31nm :shock: :shock: !!!
Γιώργος
Lorimer
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 25 Αύγ 2008, 15:09

Δημοσίευση από Lorimer »

Έχω μια απορία:
κάθε φορά που έχουμε μια νέα βερσιόν στο 1ο δεκαδικό θα πρέπει να κάνουμε καινούργια εγκατάσταση από την αρχή;
Απάντηση