Ενισχυτής Ακουστικών και Μικροφώνου

Πιλοτήρια για Οικιακή Χρήση<br>
Batteries Not Included !

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Ενισχυτής Ακουστικών και Μικροφώνου

Δημοσίευση από Anzac »

Παιδιά θα ήθελα να κάνουμε μια πατέντα για να έχω ενίσχυση και έπειτα επιλογή έντασης ήχου στα ακουστικά της κάσκας μου, και ενίσχυση εξόδου του μικροφώνου επίσης για την κάσκα μου.

αν μπορεί να παίρνει τροφοδοσία απο usb ακόμα καλύτερα

Αυτό που έχω κάνει μέχρι τώρα είναι με ένα stereo jack να παίρνω ήχο απο την εμπρός έξοδο του PC (case) μου και με ένα ακόμα να δίνω ήχο για το mic της μάσκας.

Στα ακουστικά έρχεται ήχος , όχι όμως και με την ένταση που έχω στα κοινά μας ακουστικά.

Στο μικρόφωνο δε, πρέπει να γκαρίζω για να φτάσει ήχος στο PC

Οπότε αυτό που ζητάω όπως καταλαβαίνεται , είναι προφανώς ένας ενισχυτής ακουστικών και mic.

Μπορεί να βοηθήσει κανείς ;

Έστω και με κατασκευή κυκλώματος.
e-HAF Admin
kypselos
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2006, 19:05
Τοποθεσία: Χανια-Κρητη

Δημοσίευση από kypselos »

βασικα επειδη σου λειπουν πολλα

δεν την στελνεις στον Cannon που εχει και το υπολοιπο σετακι...αν με πιανς
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Πολύ απλό σαν concept. Πες μου ακριβώς τι έχεις και τι συνδέσεις θέλεις να χρησιμοποιείς και θα σχεδιάσω κυκλωματάκι. Πολύ απλά θέλεις προενίσχυση για το μικρόφωνο (με variable gain για να ρυθμίζεις ένταση) και αντίστοιχα ενισχυτή ακουστικών. Αν έχεις specs όσον αφορά τα ακουστικά και το mic της κάσκας, δώστα - αλλιώς θα κινηθώ λίγο πιο generic και θα κάνουμε finetuning...

A, και όντως θα χρειαστεί τροφοδοσία, οπότε θα έχεις και ένα επιπλέον καλώδιο. Αλλά επειδή είμαι μάγκας 8) μπορεί και να το καταφέρω χωρίς εξτρά καλώδιο... θα δούμε, αναλόγως. Αν όχι, θα πάρουμε από USB
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sugarmate την 10 Ιαν 2009, 15:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

θα στο σχεδιάσω σε χαρτί και θα στο στείλω
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Πες μου λίγο, καταρχήν, το μικρόφωνο της κάσκας πόσα καλώδια έχει; 2 ή 3;

Αντίστοιχα, τα ακουστικά είναι mono ή stereo (βγάζουν 2, 3 ή 4 καλώδια);
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Sugarmate έγραψε:Πες μου λίγο, καταρχήν, το μικρόφωνο της κάσκας πόσα καλώδια έχει; 2 ή 3;
2

Αντίστοιχα, τα ακουστικά είναι mono ή stereo (βγάζουν 2, 3 ή 4 καλώδια);
2 αλλά mono
άρα ένα ζευγαράκι καλώδια για mic και άλλο ένα για HeadPhones
e-HAF Admin
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Γιατί κουράζεστε και δε ρωτάτε πρώτα εμένα; Ε;
Εικόνα

Adapter cable Helmet to PC
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Αυτό είναι για το μικρόφωνο μόνο, και δεν είναι ρυθμιζόμενο. Εγώ πιθανόν να μπορέσω να εκμεταλλευτώ τη "phantom" τροφοδοσία της κάρτας ήχου για το μικρόφωνο οπότε δε θα χρειαστεί ξεχωριστό τροφοδοτικό. Επίσης καλό θα ήταν να έχει και ρύθμιση έντασης (για να μη σου πω και bass cut γιατί το έχω παράπονο και από το Teamspeak, από τα πολλά μπάσα μπουκώνει και δεν ακούγεται καλά). Συν το ότι χρειάζεται και ενισχυτή για τα ακουστικά (ρυθμιζόμενο και αυτό).

I'll see what I can do

PS: Τίμο, δεν πήρα email, σε ποιο το έστειλες;
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Εντάξει, το πήρα.

Θα επανέλθω...
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Οκ τότε, αν φτιάξεις κάτι καλύτερο ενδιαφέρομαι κι εγώ. Ελπίζω το link να σε βοήθησε τουλάχιστον στο θέμα της συνδεσμολογίας...
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Ναι, το link βοήθησε... το μόνο που θέλω να έχετε είναι το αντίστοιχο θηλυκό βύσμα, δεν πρόκειται να βρω τέτοιο στο Ελλάντα.

Σήμερα και αύριο θα κάνω λίγη προεργασία γιατί είμαι εκτός σπιτιού (διακοπές στην Καστοριά!) και θα έχω schematic από Δευτέρα.

Η κατασκευή μετά είναι απλό πράγμα...

Α, και για να το κρατήσω όσο πιο generic γίνεται, μάλλον θα αποφύγω τη phantom της κάρτας ήχου και θα το τροφοδοτώ από USB, δεν υπάρχει prob με αυτό, ε; (κάποιες κάρτες δεν έχουν, ή είναι ανεπαρκές το phantom τους)
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Αν μπορούσες να το ενσωματώσεις σε μια εξωτερική USB κάρτα ήχου για μένα θα ήταν το ιδανικό πάντως...

Βύσμα έχω, το ίδιο και ο Anzac. Αν θέλεις και για σένα μπορώ να σου πω που θα βρεις.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Sugarmate έγραψε:Εντάξει, το πήρα.

Θα επανέλθω...
στο σχέδιο που σου έστειλα, έχω βάλει τα ρυθμιστικά στο πάνω και κάτω μέρος

αν τελικά γίνει σε κουτάκι στύλ σπιρτόκουτου, ίσως να είναι ποιό όμορφο οι ρυθμιστές να βρίσκονται στο επάνω μέρος (εκεί που πάει η η φώτο στα σπιρτόκουτα)
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Λογικά θα έχει το μέγεθος πακέτου τσιγάρων περίπου. Όπως το σκέφτομαι, θα έχει 2 knobs για ρύθμιση έντασης τόσο των ακουστικών όσο και του μικροφώνου. Και ίσως κάνα διακοπτάκι για bass cut για μεγαλύτερη ευκρίνεια. Μια είσοδο USB αποκλειστικά για την τροφοδοσία του (όχι data δηλαδή) και 2 εξόδους mini-jack (1 H/P και 1 mic) ή καλύτερα 2 καλώδια που θα καταλήγουν σε βύσματα κατευθείαν για την κάρτα ήχου.

Για είσοδο βολεύει καλύτερα 2 mini-jack ή το proprietary της κάσκας ώστε να συνδέεται κατευθείαν;

Αν και αυτά τα βλέπουμε στο τέλος, ας δούμε λίγο το prototyping πρώτα.

Είμαστε ΟΚ με αυτά τα features; Θα μπορούσαμε να βάλουμε πολύ πράμα (AGC, squelch κλπ) αλλά ξεφεύγει λίγο...
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

εισαι ακριβώς στην σκέψη μου αν και δεν πέτυχα τις σωστές λέξεις

mini-jack όμως τι είναι ; ποιό μικρό απο αυτό για ακουστικά ;
2 εξόδους mini-jack (1 H/P και 1 mic) ή καλύτερα 2 καλώδια που θα καταλήγουν σε βύσματα κατευθείαν για την κάρτα ήχου.
βολεύει αυτό το κομμάτι να γίνει με RCA ή θα είναι πατάτα ;

το θυληκό βύσμα του καλωδίου της κάσκας δεν μπορεί να μπεί στο κουτί , θα ήταν πατάτα. πρέπει μετά απο αυτό να φεύγει καλώδιο, και για ομορφιά ίσως το καλώδιο θα πρέπει να είναι σπιράλ με 4 καλώδια και όχι 3 όπως έχουν τα ακουστικά. υπάρχει άραγε ; σπιράλ καλώδιο τηλεφώνου θα έκανε ;
e-HAF Admin
Απάντηση