Ενισχυτής Ακουστικών και Μικροφώνου

Πιλοτήρια για Οικιακή Χρήση<br>
Batteries Not Included !

Συντονιστής: Διαχείριση

Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Α, παλαμάκια είναι; Κι εγώ νόμιζα ότι προσπαθείς να σκοτώσεις τα κουνούπια-νότες που σε γυροφέρνουν! :lol: :lol:

Όχι, απλά προς στιγμήν νόμισα πως σου αρέσει μεν σαν design απλά θα το ήθελες πιο ανοιχτόχρωμο.

Προχωράω ακάθεκτος λοιπόν, αύριο μάλλον θα το τελειώσω πλήρως. Θα του ρίξω κι ένα τεστάκι και θα του δώσω φύλλο πορείας για Αθήνα...
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

:)
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Πακέτο παρελήφθη :disco: :hugging:

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Anzac την 04 Μαρ 2009, 20:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
e-HAF Admin
condor
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2178
Εγγραφή: 18 Ιαν 2006, 03:06
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευση από condor »

omg!!! τα σπαει..!
Εικόνα
[marq=left] :C130: 322VTTS :arrow: HAF525[/marq]
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Υπάρχει μήπως manual σε pdf ;

χχιχιχιχιχιχχιιχιχ

ΥΓ. Ούτε cd με drivers δεν είχε μέσα ο αθεόφοβος :evil:

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Τι να λέμε :shock: :wink:
Εικόνα Εικόνα Εικόνα

ΥΓ. Έχω και ηχητικό αν θέλετε :)
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Θέλουμε, θέλουμε...! ;)

Άντε, καλορίζικο... θα σου γράψω και manual σε pdf.

Σελίδα 1. Συνδέετε
Σελίδα 2. Είστε έτοιμοι
Σελίδα 3. Troubleshooting: Σε περίπτωση που κάψετε τη motherboard, βεβαιωθείτε ότι δεν κάνατε πατάτα εσείς :twisted:

:lol: :lol:


PS: πάρε ένα μαύρο floppy να ταιριάζει ντε!
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Τι λες τώρα ; Ξέρεις πόσα χρόνια το έχω αυτό ;

:)

BIG THANKS
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Και συμπληρώνουμε το καρνέ με έναν .... ενισχυτή κασκο-αέρα

Εικόνα
Εικόνα

Λυποθυμήστε....

Υλικά:

- Κουτί τόνερ HP
- Ανεμιστήρας 12v 12x12cm
- Μετασχηματιστής 12v 850mA

Το κουτί θα δεχτεί και φίλτρο απορροφητήρα για να κρατάει τον αέρα καθαρό
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Χεχε, σου έβαλα ιδέες ε; Έμαθα ότι έχω μπριζώσει αρκετό κόσμο να φτιάξει διάφορα, μπρίζωσα και σένα τώρα;

Φτιάξε όμως ένα καλό κουτί, να φαίνεται και ωραίο.

Μια ακόμα λύση που σκέφτηκα, αν δεν επαρκεί η παροχή αέρα αυτής της ιδέας, είναι κάτι μικρά 12βολτα κομπρεσσοράκια για αυτοκίνητο, για να φουσκώνεις τα λάστιχα. Παρεμβάλλεις κι ένα κουτί/τεπόζιτο για να έχεις ομαλή ροή (σαν buffer) και είσαι κομπλε. Είναι και πάμφθηνα (γύρω στο 10€), με μειονέκτημα όμως το θόρυβο που κάνουν...

Αλλά βέβαια το afterburner θα σκεπάζει το θόρυβο... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Έχω ένα (όχι κομπρέσορα) με ρεύμα που φουσκώνει φουσκωτά θαλάσσης κυρίως. Βγάζει υπερβολικά πολύ πίεση, κάνει υπερβολικά πολύ θόρυβο και μυρίζει και άσχημα ο τελικός αέρας που βγάζει.
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Πατάτα η πατέντα. Ο αέρας δεν φτάνει μέχρι την μάσκα με ταχύτητα. Για την ακρίβεια ίσα που έρχεται μια στάλα. Όλος ο υπόλοιπος αέρας βγαίνει προς τα πίσω απο τον ανεμιστήρα. :oops: :?
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Δυστυχώς δεν ξέρω πώς είναι μια κάσκα και δεν ξέρω σημαντικές παραμέτρους του προβλήματος.

Προφανώς όμως λόγω του όγκου του αέρα που θες να μετακινήσεις το ένα ανεμιστηράκι απλά δεν επαρκεί (γι αυτό είχα πει "ανεμιστηράκια" ;) ).

Η πατέντα για να γίνει σωστά χρειάζεται εκτός από ανεμιστήρια και ένα θάλαμο συμπίεσης (tank) με βαλβίδα αντεπιστροφής. Νά πως θα το έκανα εγώ (με απλά και φτηνά μέσα πάντα, αν είναι να πληρώσεις παίρνεις έναν έτοιμο κομπρέσσορα αερογράφου που έχει και tank και απόλα και είσαι έτοιμος - νομίζω γύρω στα 80€ έχει ένας φτηνός).

Κομπρεσσοράκι για φούσκωμα ελαστικών (10€) μόνιμα συνδεδεμένο στη βαλβίδα μιας μικρής σαμπρέλας (και ποδηλάτου ακόμα, βαλμένη μέσα σε ένα μικρό μεταλλικό/ξύλινο κουτί για να μην πιάνει χώρο και φαίνεται και άσχημα) η οποία παίζει το ρόλο του tank. Σε κάποιο αντιδιαμετρικό σημείο της με ένα άνοιγμα και κόλλημα μιας μικρής βάνας στην οποία θα μπορεί να συνδεθεί ο σωλήνας της κάσκας.

Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι απλά να ρυθμίσεις τη ροή ώστε να μη βγαίνει στην κάσκα από το tank περισσότερο απ ό,τι μπαίνει από τον κομπρέσσορα.

Παίζει βέβαια και το θέμα της μυρωδιάς ελαστικού και λαδιού (από τον κομπρέσσορα) που πιθανόν να ενοχλεί.

Αν θες άοσμο καθαρό αέρα, απλά πρέπει να κάνεις το κουτί όπως το έκανες αλλά με περισσότερα ανεμιστηράκια. Υπολογίζω τουλάχιστον τέσσερα, ίσως και περισσότερα αν έχεις μεγάλο μήκος σωλήνα. Το καλό είναι ότι είναι πολύ φθηνά (3-4€ το πολύ) και αθόρυβα.

Το ένα μόνο του είναι εμφανώς ανεπαρκές, αν βάλεις αρκετά θα έχεις καλό αποτέλεσμα.

EDIT: 3-4 τέτοια θα σου δίνουν μια ροή αέρα 200-250 CFM που σε σχέση με τα 30CFM που έχεις τώρα με το απλό 12άρι fan έχουν μεγάλη διαφορά πιστεύω... και έχουν 4.5€ το καθένα... βέβαια επειδή δεν είμαι και ειδημων στο θέμα, ίσως να χρειάζεται το ακριβώς αντίθετο: πολλά και μικρά ανεμιστηράκια αντί για λίγα και μεγάλα...

Θέλει λίγο πειραματισμό το πράμα... συνδέεις τα ψιψιψίνια με τα κοκοψόψια, ξέρεις... πάντως χαμένα δε θα πάνε τα ανεμιστήρια, αν πάρεις... θα κάνεις το πιο cool PC case της Αθήνας (και με τρελό Οverclocking) :lol:
Cipher
Δημοσιεύσεις: 1771
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 16:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Cipher »

Επίσης θα σου πρότεινα να κλείσεις το κουτί με ταινία όσο πιο αεροστεγώς μπορείς. Όσο πιο σφιχτά είναι κλειστό, τόσο πιο μεγάλη πίεση θα έχει ο αέρας που θα σου έρχεται στην κάσκα. :helmet:
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Παιδιά, μόλις εφάρμοσα το στόμιο του σωλήνα στην μπροστινή τρύπα, ο αέρας έβγαινε απο εκεί που έμπαινε, δηλαδή απο τον ανεμιστήρα.

Οι τρύπες είναι ερμητικά κλειστές αλλά με διαφανή ταινία και ίσως να μην το καταλαβαίνει κανείς εκ πρώτης όψης.

ΥΓ1. Που να έβαζα και φίλτρο δηλαδή...
ΥΓ2. Ακόμα και αυτός ο ανεμιστήρας είναι θορυβώδης :!:
e-HAF Admin
Απάντηση