Εκτός αεροπορίας λόγω...δυσλεξίας

Περιοχή συζήτησης για τα Αμυντικά Σώματα της Ελλάδας

Συντονιστής: Διαχείριση

Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

δεν θεωρώ πως μια οποιαδήποτε διοικητικη θέση στον Στρατό μπορεί να φέρει καταστροφικές συνέπειες στις ζωές των άλλων

δηλαδή αν το υπόλοιπο δημόσιο , εφορία , δήμοι, κτηματογραφικά γραφεία, έχουν έναν δυσλεκτικό, θα πρέπει να απολυθεί για αυτό, ή αν πάει κάτι στραβά θα το φορτώσουμε σε αυτόν ;

μήπως το ανάποδο ;

μήπως να είναι μια ζωή στο περιθώριο και στην ανεργία ;

αυτό εννοώ ρατσιστικό
με την 5η σου απάντηση με κάλυψες

δεν κολάω στο συγκεκριμένο περιστατικό μόνο
e-HAF Admin
Sierraxray
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2005, 13:56

Δημοσίευση από Sierraxray »

@Jester.
Η συζήτηση έγινε εφ'όλης της ύλης και αναπτύχθηκε σε διάφορες εκτάσεις.
1)σχετικά με το αν μπορούσε η ΠΑ να τον δεχθεί παρουσιάστηκαν και πολλές απόψεις ότι τελικά δεν γινόταν διαφορετικά άν ισχύουν τέτοιοι νόμοι.
2)σχετικά με το ότι τον αποκλείουν από όλες τις σχολές (πχ Στρατιωτικός Ιατρός) δέν μπορούμε επίσης να τους δώσουμε λάθος αφού ετσι λέει η νομοθεσία.
3) σχετικά με το άν είναι δίκαιος αυτό ο αποκλεισμός όμως φαίνεται ότι μπορεί και να μην είναι τόσο δίκαιος (Βλέπε πάλι θέσεις όπως στρατιωτικός ιατρός μήν κολλήσεις όμως στη θέση. υπάρχουν και αλλες τέτοιες).
4) μόνο και μόνο γι'αυτό μπορεί να κάνει την ένστασή του και να προσπαθήσει να αλλάξει τη νομοθεσία. (οι νομοθεσίες αλλάζουν καμιά φορά).
5) σε ό,τι αφορά στο μηχαν/φικό υπάρχει και ένα δίκαιο. Μιλάμε για στρατιωτικές σχολές. Αυτές αν μή τι άλλο θα έπρεπε να έχουν κάνει πιό ξεκάθαρους τους κανόνες εισαγωγής.

Το 6 και το 7 που σου δίνω παρακάτω δεν πάνε ενάντια στην αποψή σου απλά θέτω 2 επιπλέον ερωτήματα για τον νόμο που ισχύει. Παρόλα αυτά επειδή όπως λές ισχύει ο νόμος και τί να κάνουμε, το παιδί δεν μπορούσε παρά να κοπεί σε πρώτη φάση. Απλά τίθεται το θέμα αν μπορεί να το κυνηγήσει εκ των υστέρων νομικά.

6) όταν υπηρετήσει αυτός θα βγεί Γιωτάς? γιατί νομίζω ότι εκεί τον θεωρούν ικανό να πολεμήσει.
7) Οπλίτης δηλαδή δεν κάνει ε? Αν πάει σαν Επόπ και χειρίζεται ηλεκτρονικά και εκτοξευτές πυραύλων είναι εντάξει? γιατί έχω δεί πολλούς σε τέτοιες θέσεις που βαίνουν στα όρια της νοητικής υστέρησης και κει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

νομίζω μόνο μια απάντηση μας καλύπτει

εκεί που σταματάει η λογική, αρχίζει ο Στρατός
e-HAF Admin
Jester
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2004, 00:50
Τοποθεσία: Δρακόλιμνη Γκαμήλας

Δημοσίευση από Jester »

Κανονικα ο δυσλεκτικος δε θα βγει Ι1. Δε ξερω αν υπαρχει Ι1 αοπλο, η ποια ειναι τα κριτηρια μιας που τη σημερον ολοι παλευουν να βγουν Ι3 αοπλο...

Παντως απο τη στιγμη που μιλαμε για οργανικη παθηση γιατι περι παθησης προκειται τοτε Ι1 δε βγαινεις.

Και σαν ΕΠΟΠ δε θα επρεπε να περασει σε καποιες θεσεις. Το οτι ακομη κ οι ΕΠΟΠ θεσεις μενουν κενες με ανεργια 10% και οτι στο τελος τις λειψες τις επανδρωνουν καποιοι οτι ναναι αυτο ειναι θεμα της ηγεσιας. Γιατι η νομοθεσια θα επρεπε να ειναι η ιδια ειτε ΕΠΟΠ ειτε Δοκιμος ειτε Υπηρετων τη θητεια του.
Jester

A good pilot is compelled to always evaluate what's happened, so he can apply what he's learned.
[marq=left]:m2k:.......:f16:[/marq]
Εικόνα
killerwing
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2006, 20:43

Δημοσίευση από killerwing »

Θα σας εξιγησω για ποιο λογω δεν δεχονται ατομα με δυσλεξια..

Οταν ενας δυσλεκτικος δεν μπορει να γραψει σωστα μια λεξη ή δεν μπορει να διαβασει μια λεξη σωστα ή εχει βρει τροπο να λουφαρει (να δινει πανελληνιες προφορικα) δεν χρειαζεται να εισελθει στις ενοπλες δυναμεις.

Οταν δινω προφορικα δεν υπαρχουν αποδεικτικα στοιχεια.
Αντι να γραφω τη λεξη "λογω" γραφω τη λεξη "λογο" υπαρχει και παλι μεγαλη διαφορα στην εννοια.

Οταν στην προκυρηξη αναγραφει δεν δεχομαστε δυσλεκτικους αν εχεις δυσλεξια δεν μπαινεις και αν μπηκες θα υποστεις τα πιονικα αρθρα της ψευδης δηλωσης.

Και εγω εχω δυσλεξια αλλα εδωσα πανελληνιες γραπτα, δεν το εχω δειξει πουθενα το χαρτι αυτο και για να το καταπολεμησω αυτη την ασθενεια του νεοελληνα, εκατσα και διαβασα καμοια 30αρια βιβλια και μου περασε. Εχω καταλαβει οτι θελουμε παντα το ευκολο το ευφημερο.

Για ποιο λογω πρεπει παντα να καταστρατηγουμε τους νομους?
Jester
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2004, 00:50
Τοποθεσία: Δρακόλιμνη Γκαμήλας

Δημοσίευση από Jester »

Η δυσλεξια δεν περναει. Εχει εξηγηθει παραπανω το γιατι. Απλα βελτιωνεται ωστε να μη γινεται αισθητη.Που αυτο ειναι κ το σημαντικο.
Jester

A good pilot is compelled to always evaluate what's happened, so he can apply what he's learned.
[marq=left]:m2k:.......:f16:[/marq]
Εικόνα
condor
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2178
Εγγραφή: 18 Ιαν 2006, 03:06
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευση από condor »

παω στιχοιμα οτι αν σε οποιονδηποτε απο εσας και τα σαίνια που τον εκοψαν φερω εναν δυσλεκτικο δεν θα καταλαβουν τπτ αν δεν τους το πω!!! α! η δυσλεξια ειναι μια μεγαλη κατηγορια... ειναι σαν τον στρατο πχ..

ειμαι στο στρατο. ειδικοτιτα ασυρματιστης..
ειμαι δυσλεξικος. ειδικοτερα ειμαι ανορθογραφος-κακογραφος

καπως ετσι λειτουργει εγω αν δεν μαθω τι ειχε ακριβως το παιδι δεν εκφερω γνωμη...
κουραστικα ποια ολοι οι μ!@#$^Υκες που λενε περνανε οι δυσλεκτικοι Χωρις γραπτες εξετασεις...
εχει παει κανενας να δει πως εξεταζοται οι δυσλεκτικοι??? τις ιδιες ερωτισεις στα προφορικα λενε!!!
ουτε χρονο για να διορθοσεις το γραπτο σου ουτε να σου πει ο διπλανος σου την απαντιση...
μαγκια του που τους παει στα δικαστιρια κ εγω το ιδιο θα εκανα! :evil:
οσο για το χαρτι.. ειναι δικαιομα του καθενος αν θα το πει η οχι...
Εικόνα
[marq=left] :C130: 322VTTS :arrow: HAF525[/marq]
skend
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008, 12:03
Τοποθεσία: 6.4 Nm final RWY36 ELEFSIS AB

Δημοσίευση από skend »

Αγαπητοί συνχομπίστες και φίλοι

παρακολούθησα τα μεχρι σήμερα που έχετε καταχωρήσει και θα ήθελα να προσθέσω 2 πράγματα .

Πρόσφατα το καλοκαίρι που μας πέρασε ήρθα σε αντιπαραθεση με φίλο μου γιατι το παιδί του έδωσε στην ΣΙ και τον έκοψαν λόγω δυσλεξίας.

Το περίεργο ειναι ότι οταν ετοίμαζε τα χαρτιά του ρώτησε εαν μπορεί να είναι υποψηφιος λόγο της δυσλεξίας και του είπαν κανένα πρόβλημα !

Στην επιτροπή τον έκοψαν ! και εκει δημιουργήθηκε μεταξύ μας η αντιπαράθεση.

Εαν διαβάσετε ολες μα όλες τις εγκυκλίους και διαταγές που αφορούν τις ικανότητες και την ιατρική κατάσταση των υποψηφίων για τις Στρατιωτικές Σχολές πουθενά δεν αναφέρετε η λέξη δυσλεξία ή δυσλεκτικός που να του επιτρέπει ή να του κόβει κατι από την Ικανότητα του.
Αυτό που αναφέρουν είναι παθολογικά συμπτώματα και ικανότητες ή μη που μπορεί να έχει ο υποψήφιος και συνηγορούν να σχηματίσουν στην εικόνα του δυσλεκτικού όπως αυτή ορίζετε όχι μόνο στο επίπεδο αποδοχής γνώσης ή απόδοσης του γραπτού λόγου αλλά σε όλα τα επίπεδα ψυχολογικό , νοητικό και αλλα !
Επειδή έχω μελετήσει και ασχοληθεί αρκετά λόγο οικογενιακου περιστατικού ... ! π.χ μια μορφή δυσλεξίας ειναι να μην μπορεί να έχει την αισθηση του μουσικού μέτρου ! να μήν μπορεί να μάθει ξένες γλώσσες !
να μην μπορεί να συμμετέχει σε ομαδικό αθλημα και να παίρνει ανεξέλεκτη πρωτοβουλία ! και πολλά άλλα.
Ολες αυτές ή μέρος αυτών συμφωνώ και εγώ πως δεν μπορούν να εντάξουν έναν νέο άνθρωπο σε Στρατιωτική Σχολή επειδή υπάρχει αυξημενος κίνδυνος σε λήψη λανθασμένης απόφασης σε διαχείρηση κρίσης που έχει να κάνει με ανθρώπινες ζωές !!!

... όσο για το ελληνικό κοινοβούλιο .....

Σας ευχαριστώ
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

και στην αντιπέρα όχθη, παίζεται το μεγαλύτερο παιχνίδι οικονομικής εκμετάλευσης αυτών των ανθρώπων, με ειδικούς που το παίζουν σωτήρες και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο
e-HAF Admin
Jester
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2004, 00:50
Τοποθεσία: Δρακόλιμνη Γκαμήλας

Δημοσίευση από Jester »

Skend αν οντως δεν το περιλαμβανει η εγκυκλιος ναι μπορει να κανει ενσταση. Και σε αυτο φταινε οι αρμοδιες υπηρεσιες που συντασσουν την εγκυκλιο αυτη.

Μηνα εισαι πολυ οφφ. Οι γραπτες εξετασεις δεν εχουν καμια σχεση με τις προφορικες. Αυτα που λες για το χρονο και το διπλανο ειναι αστεια. Και δυστυχως η ευτυχως οι γραπτες μενουν. Τωρα δε θα ανοιξουμε συζητηση ποιες ειναι πιο δυσκολες, το θεμα ειναι ποιες ειναι πιο αντικειμενικες και ποιες ειναι αναλλοιωτες.

Oσο για αυτο που λες οτι κανεις δε θα το καταλαβει κανεις, φυσικα αν δε ξερει καν τον ορισμο η τα συμπτωματα πως να το καταλαβει? Να μυρισει τα δαχτυλα του? Ειναι σα να μου λες αν βαλω ενα δημοσιογραφο σε ενα α/φ και του κανω barrel roll δε θα καταλαβει τι εκανα! Ε βεβαια αφου μονο το roll θα ξερει που να καταλαβει το barrel roll.
Jester

A good pilot is compelled to always evaluate what's happened, so he can apply what he's learned.
[marq=left]:m2k:.......:f16:[/marq]
Εικόνα
Jester
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2004, 00:50
Τοποθεσία: Δρακόλιμνη Γκαμήλας

Δημοσίευση από Jester »

Anzac έγραψε:και στην αντιπέρα όχθη, παίζεται το μεγαλύτερο παιχνίδι οικονομικής εκμετάλευσης αυτών των ανθρώπων, με ειδικούς που το παίζουν σωτήρες και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο
Αμαν και εσυ μονο ασπρα η μαυρα τα βλεπεις...ειπαμε, καποτε ελεγαν δε παιρνει το παιδι τα γραμματα, σημερα πλεον ξερουν περι τινος προκειται.
Δεν ειναι ολα ασπρα η μαυρα ουτε ολοι ειναι εκμεταλλευτες. Καποιοι ανθρωποι κοπιασαν για να μαθουν γιατι ολα αυτα τα παιδια καποτε δεν τα επαιρναν και κανανε μεγαλες μελετες για να δουν πως μπορουν να τα βοηθησουν. Μη τα ισοπεδωνουμε ολα.
Jester

A good pilot is compelled to always evaluate what's happened, so he can apply what he's learned.
[marq=left]:m2k:.......:f16:[/marq]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

δεν τα ισοπεδώνω

είναι η ίδια εκμετάλλευση που γίνεται και στις λογοθεραπείες

υπάρχουν φυσικά και οι σωστοί επαγγελματίες , αλίμονο
e-HAF Admin
skend
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008, 12:03
Τοποθεσία: 6.4 Nm final RWY36 ELEFSIS AB

Δημοσίευση από skend »

Anzac έγραψε:δεν τα ισοπεδώνω

είναι η ίδια εκμετάλλευση που γίνεται και στις λογοθεραπείες

υπάρχουν φυσικά και οι σωστοί επαγγελματίες , αλίμονο

Ναι αυτό είναι σωστό . Όπως ένας υπέροχος καθηγητής στην Θεσσαλονίκη που έχει προσφέρει υπέροχο έργο !

Αγαπητέ jester πρέπει να καταλάβουμε οτι δεν ειναι ασθένεια !
Είναι λειτουργικές διαταραχές του εγκεφάλου με όλες αυτές τις θετικές ή αρνητικές συνέπειες. π.χ Υψηλό ΙQ , κακή γραπτή έκφραση.
Εικόνα
killerwing
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2006, 20:43

Δημοσίευση από killerwing »

Δεν ειναι ασθενεια αλλα ειναι παθηση. Δεν γινεται να δωσεις διοικητικη θεση σε εναν που δεν μπορει να γραψει. Δεν μπορει να διαβασει σωστα,

Φαντασου skend εναν πιλοτο οποιος να μην μπορει να ξεχωρισει το "3" με το "ε". Και πρεπει να πει 3 θα πει Echo.

Στην προκυρηξη 2006 αναγραφει στα νοσηματα ξεκαθαρα οι δυσλεκτικοι απορριπτονται...Ο στρατος δεν ειναι για Ιαδες, οποιοι βρισκουν την καθε δικαιολογια ωστε να λουφαρουν, τοτε ολοι στην ελλαδα μπορουν να βγαλουν το χαρτι δυσλεξια.

Τα περι πανελληνιων μην μου πεις τιποτε τρεις φορες εδωσα... και ξερω πολυ καλα το συστημα των εξετασεων. Πως δινουν τα παιδακια και ποσο χρονο τους δινουν στην εξεταση. Αν εισαι προετοιμασμενος σωστα πανω απο 30 λεπτα δεν θελεις να γραψεις. (μαθηματικα κατευθυνσης 19.2 σε χρονο 50 λεπτα) χρονια 2006.
skend
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008, 12:03
Τοποθεσία: 6.4 Nm final RWY36 ELEFSIS AB

Δημοσίευση από skend »

+1
δεν εγραψα κατι αντίθετο νομίζω ! ξαναδιάβασε το παιδί μου σε παρακαλώ ( έχω παιδί κοντά στην ηλικία σου γιαυτό το παιδί μου ) ! ! :)

Εαν έχεις το link της εγκυκλίου σε παρακαλώ δωστο μου σε pm η και εδω γιατί ειλικρινά εψαξα σε όλες τις εγκυκλίους και δεν υπάρχει η λέξη αυτή μέσα !
Εικόνα
Απάντηση