ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ O.D.S.

Διάφορα θέατρα για το Falcon 4.0

Συντονιστές: the_ripper, Arty, KERVEROS, Διαχείριση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kleo
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 23 Οκτ 2004, 18:12
Τοποθεσία: ΡΕΘYΜΝΟ

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ O.D.S.

Δημοσίευση από kleo »

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΙΕΓΡΑΨΑ ΤΟ O.D.S. ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΛΙΣΗ :?:
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ O.D.S.

Δημοσίευση από Anzac »

kleo έγραψε:ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΙΕΓΡΑΨΑ ΤΟ O.D.S. ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΛΙΣΗ :?:
...σε μεταφερω στην ενοτητα Falcon 4.0 Theaters
:wink:
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

an thes dose perisoteres info gia to ti ekanes, kai ti den boreis na ksanakaneis

thanks
e-HAF Admin
Jester
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2004, 00:50
Τοποθεσία: Δρακόλιμνη Γκαμήλας

Δημοσίευση από Jester »

kane ena system restore ama thes na gyrisoyn ola pisw.apla kane rename to falcon 4 se allo filename na mhn ta kanei ovewrite h rename se microprose 2 meta to restore.
Jester

A good pilot is compelled to always evaluate what's happened, so he can apply what he's learned.
[marq=left]:m2k:.......:f16:[/marq]
Εικόνα
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

γραψε τι σφαλμα σου βγαζει...
Άβαταρ μέλους
kleo
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 23 Οκτ 2004, 18:12
Τοποθεσία: ΡΕΘYΜΝΟ

Δημοσίευση από kleo »

το διεγραψα απο το προσθαφαιρεση προγραματων θελοντας να κανω φρεσκια εγκατασταση και οταν παω να το ξαναεγκαταστησω δεν βρισκει τον φακελο και μου ζηταει αν θελω να τον βρω εγω

η σειρα που ακολουθω στη εγκατασταση ειναι
f4-1.08-sp4.0-sp4.1-ekstrateiais-bms 1.03-bms 2.0-hffms
ειναι η σωστη??????
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

kleo έγραψε:η σειρα που ακολουθω στη εγκατασταση ειναι
f4-1.08-sp4.0-sp4.1-ekstrateiais-bms 1.03-bms 2.0-hffms
ειναι η σωστη??????
Μάλλον θα χρειαστεί να το βγάλεις όλο και να το ξαναεγκαταστήσεις... Πριν απεγκαταστήσεις την τωρινή έκδοση, αντέγραψε το logbook σου (αρχείο <το callsign σου>.lbk, βρίσκεται στο φάκελο C:\MicroProse\Falcon4\config). Μην κρατήσεις saved campaigns γιατί έχουν γίνει σε χάλκια εγκατάσταση.

Το μόνο σωστό που έκανες στην εγκατάσταση είναι τα F4-1.08-SP4...

2 εκδόσεις του BMS στην ίδια εγκατάσταση απαγορεύονται δια ροπάλου!
Η Σωστή σειρά έχει ως εξής:

- Falcon, full από το δισκάκι
- Μετονομάζεις το Tacrdata.zip σε Tacrdata_old.zip (βρίσκεται στο φάκελο C:\MicroProse\Falcon4\zips
- Εγκατάσταση 1.08 US Patch
- Μετονομάζεις το αρχείο Tacrdata_old.zip σε Tacrdata.zip (βρίσκεται στο φάκελο C:\MicroProse\Falcon4\zips
- Διαγράφεις το αρχείο msvcrt.dll από το φάκελο C:\MicroProse\Falcon4
- Εγκατάσταση SP4
- Εγκατάσταση BMS 1.03 ή BMS 2.0 (ποτέ και οι 2 εκδόσεις στην ίδια εγκατάσταση)
- Εγκατάσταση SP4.1 BMS data v.1.4
- Εγκατάσταση add-ons (cockpits κλπ). Αν βάλεις Hi-Tiles πρέπει να ξανακάνεις compress textures πάλι.
- Εγκατάσταση επιπλέον θεάτρων επιχειρήσεων. Μετά τρέξε το fix για το αντίστοιχο θέατρο που βρίσκεται στο φάκελο C:\MicroProse\Falcon4\Utilities .
- Επαναφέρεις στο φάκελο C:\MicroProse\Falcon4\config το logbook σου (αρχείο <το callsign σου>.lbk που έκανες backup προηγουμένως

Δε σου εγγυώμαι κάτι για τα Hi-Fi Flight Models γιατί δεν ξέρω δεν ξέρω αν λειτουργούν με BMS 1.03. Με το BMS 2.0 λειτουργούν σίγουρα.
Άβαταρ μέλους
kleo
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 23 Οκτ 2004, 18:12
Τοποθεσία: ΡΕΘYΜΝΟ

Δημοσίευση από kleo »

Ευχαριστω SILVERSON :lol:
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

kleo έγραψε:Ευχαριστω SILVERSON :lol:
otan kaneis to uninstall, afto edo tha sou svisei kai tis kataxoriseis tou Falcon sto Registry an den ksereis na to kaneis manualy monos sou

http://www.e-haf.org/incoming/misc/F4_RegCleanUp.zip

apla katevase to kai trekse to :wink:
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
kleo
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 23 Οκτ 2004, 18:12
Τοποθεσία: ΡΕΘYΜΝΟ

Δημοσίευση από kleo »

Παιδια εκανα οπως μου ειπατε το προβλημα τωρα ειναι στα θεατρα αν παιζω στη κορεα ολα ενταξει αν παω να αλλαξω θεατρο επιλεγω καποιο "βαλκανια η o O.D.S. αυτα εχω" παταω ο.κ. και κολαει μηπως πρεπει να κανω κατι ακομα ??? :? μαλλων δεν ειναι γραφτο να κανω εγκαταστση. Αν δεν γινεται τιποτα μηοως μπορει καποις να μου στειλη με το ταχειδρομιο η courier ενα δισκακι με την εγκατασταση που παιζεται εσυς και με επειπλεων θεατρα. Εχω απλη γραμμη ISDN και μου παιρνει αρκετες ωρες ισως μερες για να τα κατεβασω.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

kleo έγραψε:Παιδια εκανα οπως μου ειπατε το προβλημα τωρα ειναι στα θεατρα αν παιζω στη κορεα ολα ενταξει αν παω να αλλαξω θεατρο επιλεγω καποιο "βαλκανια η o O.D.S. αυτα εχω" παταω ο.κ. και κολαει μηπως πρεπει να κανω κατι ακομα ??? :? μαλλων δεν ειναι γραφτο να κανω εγκαταστση. Αν δεν γινεται τιποτα μηοως μπορει καποις να μου στειλη με το ταχειδρομιο η courier ενα δισκακι με την εγκατασταση που παιζεται εσυς και με επειπλεων θεατρα. Εχω απλη γραμμη ISDN και μου παιρνει αρκετες ωρες ισως μερες για να τα κατεβασω.
Στα νέα θέατρα που εγκατέστησες, έκανες compress textures για αυτά;;;;;

Κατέβασε το All-in-one theater patch από το www.falcon4world.com , εκτέλεσέ το και διάλεξε το θέατρο που θέλεις. Αν έβαλες BMS 1.03, άλλαξε θέατρο από το μενού του εξομοιωτή, πήγαινε Setup->Graphics->Advanced και πάτα compress textures.

Αν έβαλες BMS 2.0, η εφαρμογή αυτή υπάρχει στο φάκελο C:\MicroProse\Falcon4\Utils . Μόλις ξεμπερδέψεις με αυτή, κάνε switch στο θέατρο που θέλεις από το μενού, έβγα από τον εξομοιωτή και τρέξε τις εφαρμογές seasonswitcher.exe και texcompress.exe που βρίσκονται στο φάκελο C:\MicroProse\Falcon4\Utilities
Άβαταρ μέλους
kleo
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 23 Οκτ 2004, 18:12
Τοποθεσία: ΡΕΘYΜΝΟ

Δημοσίευση από kleo »

Τρεχω το All-in-1 theater patch αλλα δεν μπορω να επιλεξω ουτε τα βαλκανια ουτε το o.d.s τα γραμματα και στα δυο θεατρα ειναι καπως ξεθωριασμενα και δεν επιλεγονται. Ακομα στο setup τον γραφικων στο παιχνιδι δεν εμφανιζονται τα γραμματα αλλα μονο τα τετραγονα ενεργοποιησης στης καινουργιες επιλογες τα οποια αν τα ενεργοποιησω μαλλον δουλευουν.
Άβαταρ μέλους
kleo
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 23 Οκτ 2004, 18:12
Τοποθεσία: ΡΕΘYΜΝΟ

Δημοσίευση από kleo »

δεν εχω καταφερει ακομα να εγκαταστησω αλλα θεατρα το All-in-1 theatrer patch δεν μου δουλευει μπωρει καποιως να μου πει τη να κανω
εγκατασταση ειναι
falcon
falcon 1.08
sp 4.0
bms 2.0
sp 4.1 BMS data v1.4
HFMS
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

kleo έγραψε:δεν εχω καταφερει ακομα να εγκαταστησω αλλα θεατρα το All-in-1 theatrer patch δεν μου δουλευει μπωρει καποιως να μου πει τη να κανω
εγκατασταση ειναι
falcon
falcon 1.08
sp 4.0
bms 2.0
sp 4.1 BMS data v1.4
HFMS
Μια χαρά πας μέχρι εδώ. Βάλε το θέατρο που θέλεις και μετά τρέξε All-in-one theater Patch. Μόλις το τελευταίο κλείσει κανονικά (Θα σου γράψει νομίζω Theater Successfuly Patched) έμπα στο Falcon, επέλεξε το θέτρο που θέλεις, κλείσε to Falcon, κάνε compress και είσαι έτοιμος.
Απάντηση