Μήπως είμαι κορόιδο!!

Γενικά θέματα για το Falcon 4.0

Συντονιστές: the_ripper, Διαχείριση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Μπορεί και να έχεις δίκιο. Η Απεραντοσύνη σταματάει στο Σύνταγμα. :)
e-HAF Admin
gerodinis
Δημοσιεύσεις: 2063
Εγγραφή: 11 Αύγ 2007, 17:28

Re: Μήπως είμαι κορόιδο!!

Δημοσίευση από gerodinis »

Καλά τα λες, χρυσόστομε. Σχετικά με τις πυρκαγιές μάλιστα, στην Εύβοια μόλις μία εβδομάδα μετά την πυρκαγιά ξεκίνησε η επέκταση του δρόμου (το βλέπουν από ενάμιση χρόνο τώρα όσοι περνούν από 'κει, είχαν μοιράσει και φυλλάδια μάλιστα).

Επέτρεψέ μου όμως να διαφωνήσω σε 1-2 πραγματάκια.
ΒΕΛΛΕΡΟΦΟΝΤΗΣ έγραψε:Φορτώνοντας με άγχος, πίεση και άσκοπη αποστήθιση τους μαθητές εναρμονίζουμε το σχολικό μας σύστημα με αυτό των ΗΠΑ και της Μεγάλης Βρετανίας όπου τα παιδιά όταν τελειώνουν το σχολείο δεν ξέρουν πού τους πάνε τα τέσσερα.
Καμία σχέση σε ό,τι αφορά την Αγγλία. Το αγγλικό εκπαιδευτικό σύστημα είναι διαστημικό για τα ελληνικά δεδομένα. Και τι να το κάνω εγώ να μαθαίνω τα πάντα λειψά και επί τροχάδην, ας είναι και πυρηνική φυσική, για να προλάβουμε την ύλη; Θα προτιμούσα να μου εξηγούν τα πράγματα σε βάθος και όχι να πρέπει να ξεσκίζομαι μετά για να καταλάβω τι ήθελε να πει ο ποιητής (καθηγητής). Όπως περίπου γίνεται εκεί. Όχι να μου λένε "τα λέει καλύτερα το βιβλίο". Όπως είναι η ελληνική εκπαίδευση τώρα, δηλαδή.
ΒΕΛΛΕΡΟΦΟΝΤΗΣ έγραψε:Είμαι κορόιδο γιατί. δίνω εξετάσεις στο Γυμνάσιο για να πάω στο Λύκειο (φροντιστήρια)
Δε θες εξετάσεις για να πας στο Λύκειο.
ΒΕΛΛΕΡΟΦΟΝΤΗΣ έγραψε:Κοινώς θέλουν να καταλύσουν το φοιτητικό κίνημα που στην Ελλάδα και παγκοσμίως φαίνεται να είναι το μοναδικό κίνημα ικανό να ανατρέψει δικτατορικά και ολοκληρωτικά καθεστώτα.

Και τέλος, όλα αυτά γίνονται για την κατάλυση του φοιτητικού κινήματος (πλήττοντας αιώνιους φοιτητές και άσυλο), του μόνου ικανού να ανατρέψει δικτατορίες όπως αυτή των συνταγματαρχών που καθώς φαίνεται μάλλον δεν έφυγε ποτέ...
Συμφωνώ με τα περισσότερα που γράφεις, εκτός αυτού του χωρίου. Γιατί αποκλείεται το φοιτητικό κίνημα να ήταν που ανέτρεψε τη δικτατορία του '67-'74, με το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού μάλιστα να έχει βολευτεί.

Είμαι κορόιδο γιατί. δέχομαι να πληρώνω πανάκριβα το Ίντερνετ τη στιγμή που εδώ και χρόνια σε όλη την Ευρώπη (ακόμη και σε χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ) το Ίντερνετ είναι δωρεάν για όλους και χρεώνονται μόνο οι συνδέσεις πολύ υψηλών ταχυτήτων.[/quote]

Καλά, εδώ οι τιμές - και η κατάσταση του δικτύου - είναι ελεεινές. Αλλά...
Το Ίντερνετ είναι δωρεάν για όλους; Είσαι σίγουρος; Γιατί στις χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ δεν είναι, καθόλου μάλιστα. Βασικά σε όλο τον κόσμο χρεώνεται η PSTN, και μάλιστα στην ανατολική Ευρώπη πιάνουν περίπου 1-2 KByte το δευτερόλεπτο (το "κανονικό" είναι γύρω στα 5). Σοβιετικής εποχής τηλεφωνικό δίκτυο, βλέπεις.
Windows: A 32 bit extension and graphical shell,
for a 16 bit patch to an 8 bit operating system, originally
coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit
company, that can't stand 1 bit of competition. Good thing
there's not any.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

και ένα επίκαιρο

Είμαι κορόιδο γιατί δέχομαι να πληρώνω όσο θέλουν τα κλεφτρόνια της Εθνικής Οδού, το καύσιμο για να μετακινηθώ.

Κανείς δεν τους κάνει τίποτα, οι εφημερίδες και τα κανάλια τους κράζουν και το Κράτος σιγοντάρει στο κέρδος όλων αυτών.

Πέφτει γη τιμή στο Εξωτερικό , ανεβαίνει στην Ελλάδα.
Ανεβαίνει η τιμή στο Εξωτερικό, στα ύψη στην Ελλάδα.
Ξανα πέφτει η τιμή στο Εξωτερικό, παραμένει εκεί που ήταν στην Ελλάδα.

Εμείς καλό είναι λοιπόν εμείς να πάρουμε τα ψυχοφάρμακα μας, για να τα βλέπουμε όλα πιό ρόδινα, να μην βλέπουμε τα στραβά και τα κακήν κακός, να είμαστε καλύτεροι άνθρωποι για εμάς, και ας μας πιάνουν τον κώλο όλοι για το δικό τους προσωπικό κέρδος. Φτάνει εμείς να είμαστε καλύτεροι άνθρωποι.
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Anzac έγραψε: Πέφτει γη τιμή στο Εξωτερικό , ανεβαίνει στην Ελλάδα.
Ανεβαίνει η τιμή στο Εξωτερικό, στα ύψη στην Ελλάδα.
Ξανα πέφτει η τιμή στο Εξωτερικό, παραμένει εκεί που ήταν στην Ελλάδα.
Είμαστε ένα κρατικό Peak Detector δηλαδή! :lol1:

(Έτσι για να θυμόμαστε πόσο είχε ακριβύνει το πετρέλαιο και τα παράγωγά του τότε με την πετρελαϊκή κρίση)
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Ευρωπαϊκή ζώνη my ass

Στο Ευρωπαϊκό δικαστήριο για τα ανθρώπινα δικαιώματα πρέπει να πάμε για να βρούμε το δίκιο μας πιά ;
e-HAF Admin
Απάντηση