Το Ιματζικον

Πιλοτήρια για Οικιακή Χρήση<br>
Batteries Not Included !

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Archael
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 01 Ιουν 2008, 18:31
Τοποθεσία: A.A. Θεσσαλονικης

Το Ιματζικον

Δημοσίευση από Archael »

Αυτό ειναι το πρώτο θέμα που αρχιζω από τη μέρα εγγραφής μου.
Με "πριζωσε" να το ανοιξω ο φιλος Sugarmate και το αποφασισα τελικα.
Ισως είναι άσχετο με το τμήμα των κοκπιτ, ομως -απο την αλλη- πιστευω οτι μπορει να χρησιμοποιηθει από καποιον που εχει φτιαξει κοκπιτ και θελει πλεον να εχει και εναν μεγαλο "ουρανο" μπροστα του.
Στο θεμα μας λοιπον...

Εικόνα

Η Ιδεα

Παρα πολλους μηνες πριν, κουβεντιαζαμε με τον φιλο Johnny για το ποσο ωραια θα ηταν, αντι να παιζουμε το falcon μπροστα σε μια οθονη υπολογιστη (το πολυ 22") ή τηλεορασης (αντε, 42"), να είχαμε καποιον ψηφιακο προτζέκτορα και να ευχαριστιομαστε τους ουρανους σε μια προβολη 100 με 120 ιντσων!
Επιπλέον, ενας προτζεκτορας ειναι μια καλη επενδυση στην οικιακη ψυχαγωγια, αν λαβουμε υπόψιν την προβολη ταινιων και μεγάλων αγώνων των ομαδων μας.
Θελαμε -λοιπον- καποια στιγμη να αποκτησουμε ο καθενας απο εναν προτζεκτορα, πραγμα ευκολο αν το ψαχναμε αρκετα σε ιντερνετικες και μη αγορες. Σιγουρα θα μπορουσαμε να βρουμε εναν φθηνο με αναλυση 800x600, να μας κανει τη δουλεια.
Ομως κι εγω κι ο Γιαννης εχουμε ενα μεγαλο ελλατωμα (ή μαλλον τρια!):
-Δεν μας αρεσει να ακριβοπληρωνουμε κατι που μπορουμε να φτιαξουμε φθηνοτερα.
-Δεν αρκουμαστε σε χαμηλα στανταρ και
-Εχουμε το "μικροβιο" των ιδιοκατασκευων.
Γι'αυτο κι εμεις αποφασισαμε να κατασκευασουμε απο εναν προτζεκτορα ο καθενας για τον εαυτο του.
Σκοπος μας ηταν να εχουμε μεγαλυτερη αναλυση εικονας, μεγαλυτερη φωτεινοτητα και φτηνοτερη ανταλλακτικη λαμπα, σε σιγκριση με οποιονδηποτε ψηφιακο προβολεα του εμποριου.
Ξεραμε οτι θα ειχε το μειονεκτημα του μεγαλου ογκου και βαρους, αλλα δεν μας πτοησε καθολου.
Η βασικη ιδεα ηταν η χρηση του panel προβολης μιας LCD οθονης 15 ιντσων με αναλυση 1024x768, σαφως καλυτερη απο αυτη ενος "φθηνου" του εμποριου. Στη θεωρια, μια ισχυρη πηγη φωτος στελνει διαμεσου του πανελ της οθονης την εικονα σε εναν φακο προβολης και απο εκει στον τοιχο.
Μια ευκολη και γρηγορη λυση ηταν η χρηση ενος προβολεα διαφανειων σαν αυτον:

Εικόνα
Οπου η διαφανη LCD θα στεκοταν λιγους ποντους πανω απο την επιφανεια του, οπως ακριβως και μια διαφανεια.
Ομως οχι! Αυτο δεν μας εφτανε!!!
Ετσι, αποφασισαμε να ξεκινησουμε μια πληρη ιδιοκατασκευη του δικου μας προτζεκτορα.
Αφου ψαξαμε πολλες πληροφοριες και δεδομενα στο ιντερνετ, αρχισαμε να μαζευουμε τα υλικα μας.
Τα υλικα μενανε στα κουτια τους για αρκετους μηνες, ωσπου μια μερα το πηραμε αποφαση! Ηρθε λοιπον ο Johnny σπιτι μου και ενα Σαββατοκυριακο στο τελος Ιανουαριου τον ξεκινησαμε!

Τα υλικα

Εικόνα

Τα βασικα υλικα, η "καρδια", του προτζεκτορα είναι μια LCD οθονη 15" (1), δυο φακοι fresnel (2), μια τριπλετα φακων προβολης (3) ενα κατοπτρο για την λαμπα του προβολεα (4) και ενας προβολεας με λαμπα ατμων μεταλλου 400W (5).
Επίσης, υπαρχει και μια φυσσουνα (6) που την εφτιαξε η μητερα του Γιαννη και βοηθαει στο στυλ αλλα και στη μειωση μεγεθους του προτζεκτορα. Θα την δουμε παρακατω.

Εικόνα

Εδώ βλεπουμε την οθονη. Προκειται για μια 15 αρα LCD LG FLATRON L1510S, αγορασμενη πολυ φθηνα απο το ebay.
Η επιλογη της εγινε κατοπιν πολυ προσεκτικης ερευνας σε σχετικα forum για τεχνικους λογους που δεν χρειαζεται να επεκταθω.

Εικόνα

Σημαντικα συστατικα αποτελουν οι ανεμηστηρες που πρεπει να διατηρουν χαμηλες τις θερμοκρασιες στην περιοχη της οθονης.
Πιο πανω βλεπουμε 4 ανεμηστηρακια υπολογιστων, των 12V και διαμετρου 9εκ. Τροφοδοτουνται απο εναν απλο, φτηνο μετασχηματιστη 1,5-12V 500mA.
Υπαρχουν κι αλλα 2 ανεμηστηρακια των 220V για την περιοχη της λαμπας που θα τα δουμε παρακατω.

Εικόνα

Κατι που προσεθεσα, για λογους ασφαλειας, ηταν κι αυτος ο θερμοστατης. Τοποθετειται κοντα στην οθονη ωστε, αν η θερμοκρασια υπερβει τους 40 βαθμους, να σβηνει αμεσως την λαμπα του προβολεα.

Εικόνα

Κι αυτα ειναι τα ηλεκτρικα του προβολεα.
Στη φωτογραφια φαινεται να συμπεριλαμβανεται και ο μετασχηματιστης των ανεμηστηρων των 12V, αλλα μετεπειτα τον μετεφερα σε αλλο σημειο.

Εναρξη εργασιων!

Εχοντας μαζεψει αρκετα υλικα και κουραγιο, και με πολλα κομματια νοβοπαν (δωρεαν) και MDF, ξεκινησαμε τα κοψιματα.

Εικόνα

Μερικα απο τα εργαλεια μας ηταν τα εξης:
Ηλεκτρικη σεγα με λειζερ (1), δραπανο (2), βιδολογος (3), διαφορα τρυπανακια (4), μεγκενη και σφιχτηρακια (5), πριονακι (6), χαρακες, αλφαδι και μεζουρες (7), σκαρπελα (8 ), κολλητηρι σιλικονης (9), διαφορες κολλες και κολλητικες ταινιες (10), κολλητηρι πλακετων (11), μολυβια και μαρκαδοροι (12), πενσες και και κοπιδια (13), λαμαρινοψαλιδο (14), γυαλια προστασιας (15) κι τελος, μαυρο ματ σπρευ (16)

Εικόνα

Πανω βλεπουμε τον φιλο μας τον Γιαννη να κοβει με το ρουτερ του αυλακια σε MDF που θα αποτελεσει το κουτι για την οθονη, τους φακους fresnel και το πολυκαρβονικο τζαμι προστασιας.

Εικόνα

Μετα την κοπη, χαραξη και βαψιμο, το ενα πλαϊνο τοιχωμα του "image box" ειναι ετοιμο.
Το κοματι που περιβαλλεται απο τις γκρι γραμμες, θα καλυφθει αργοτερα με χαρτονι, ωστε ο αέρας να μην ταλαντευει τον κινουμενο fresnel.

Εικόνα

Η βαση και τα πλαϊνα του image box.

Εικόνα

Το πανελ της LCD περασμενο στην καταλληλη σχισμη του image box.

Εικόνα

Βιδωμα της πλακετας του πανελ στη βαση του image box.

Εικόνα

Χαραγμα αυλακιου για το χοντρο κρυσταλλο του προβολεα στο πλαινο τοιχωμα του εξωτερικου περιβληματος απο νοβοπαν.

Εικόνα

Το εξωτερικο περιβλημα βιδωνεται.
Το δικο μου αποτελειται απο λαμινε κοματια νοβοπαν που εκοψα απο παλιες πορτες ντουλαπας και ειναι λιγο πιο χοντρα.

Εικόνα

Μετα το βιδωμα του βασικου εξωτερικου περιβληματος, σειρα εχει η ετοιμασια ενος πινακα χειριστηριων και τροφοδοσιας.
Τα εξαρτηματα του βιδωνονται σε ενα κομματακι πολυκαρβονικου. Στο πανω μερος ειναι τα χειριστηρια της LG τα οποια κοπηκαν ως ειχαν και βιδωθηκαν εδω. Επισης εχουμε τον πρωτευοντα διακοπτη (1) που δινει ταση σε ολα τα εξαρτηματα και στον δευτερευοντα διακοπτη (2) που με την σειρα του δινει ταση στον προβολεα. Διπλα τους εχουμε την εισοδο VGA (3), μια ασφαλεια (4), την εισοδο τροφοδοσιας ρευματος (5) και τον λαμπτηρα ενδειξης υπερθερμανσης (6).

Εικόνα

Πανω βλεπουμε την συνδεσμολογια που θα εχει ο πινακας χειρισμου απο πισω.
Η γραμμη 1 παει στον θερμοστατη και η γραμμη 2 τροφοδοτει ολες τις συσκευες.

Εικόνα

Το πανελ ετοιμο.

Εικόνα

Το image box σχεδον ετοιμο. Ο Γιαννης κραταει τον κινουμενο φακο fresnel. Σκοπος αυτης της λειτουργιας ειναι να διορθωνει το φαινομενο keystone, κρατοντας τον φακο παντοτε κατακορυφο.

Εικόνα

Ανοιγμα πλαϊνων ανοιγματων για την εισοδο-εξοδο αερα στον προτζεκτορα.

Εικόνα

Ο χωρος στο κατω μερος του image box στον οποιο εχουν βιδωθει ο θερμοστατης (1) και ο μετασχηματιστης των ανεμηστηρων (2).

Εικόνα

Επισης, βλεπουμε τις πλακετες της οθονης. Αριστερα το τροφοδοτικο της και δεξια η κεντρικη πλακετα με την εισοδο VGA.

Εικόνα

Προσωρινη δοκιμη της LCD με χρηση απλου προβολεα αλογονου.
ΟΚ δεν την κατεστρεψα! :lol:

Εικόνα

Το image box τυλιγμενο σε ζελατινα (!) και περασμενο μεσα στον προτζεκτορα για δοκιμη.

Εικόνα

Πλαϊνη φωτογραφια με το πανελ βιδωμενο πανω.

Εικόνα

Η κανονικη λαμπα του προβολεα και τα ηλεκτρικα του τοποθετημενα δοκιμαστικα στο "light box".

Εικόνα

Εκκινηση της λαμπας.
ΟΚ! Δουλευει κι αυτη :wink:

Εικόνα

Ο προτζεκτορας βαμμενος μαυρος εσωτερικα και το image box.

Εικόνα

Τα ηλεκτρικα της λαμπας, οπως τοποθετουνται πριν μπει το μεταλλικο τους καπακι απο πανω.
Το πισω ανοιγμα χρησιμοποιηθηκε αρχικα για να δροσιζεται το light box απο ενα μονο ανεμηστηρακι αλλα κατοπιν ακυρωθηκε οπως θα δειτε παρακατω.

Εικόνα

Το light box αδειο.
Βλεπουμε τα 2 νεα ανοιγματα στα πλαϊνα για τα 2 ανεμηστηρακια. Το πισω ανοιγμα κλειστηκε.

Εικόνα

Μπροστινο πλαισιο στο οποιο θα στηριχτει η φυσσουνα.

Εικόνα

Η φυσσουνα προσαρτημενη.

Εικόνα

Αυτοκολλητα απομιμιση ξύλου για καλυψη των εξωτερικων πλευρών του προτζεκτορα.

Εικόνα

Εδω βλεπουμε το πανω καπακι του προτζεκτορα, βαμμενο μαυρο στην εσωτερικη πλευρα.
Εχει βιδωθει σε μικρη αποσταση ενα κομματι λαμαρινας που αποτρεπει την θερμοτητα της λαμπας να χτυπαει αμεσα το νοβοπαν.

Εικόνα

Η τριπλετα βιδωμενη σε κομματι MDF που θα τοποθετηθει με τη σειρα του στην φυσσουνα.

Εικόνα

Ο προτζεκτορας καλυμενος απο το αυτοκολλητο και περασμενη την υποδοχη της τριπλετας με τις ντιζες της πανω στη φυσσουνα.

Εικόνα

Τριπλετα, ραγες συρταριου, γριλιες ανεμηστηρων και χερουλια περασμενα πανω!

Εικόνα

...και καπακι για την προφυλλαξη της τριπλετας.

Εικόνα

Με ανοιχτο το καπακι.

Εικόνα

Το light box με τα ανεμηστηρακια των 220V βιδωμενα.
Η κινηση του αερα γινεται κατα την φορα του βελους.

Εικόνα

Το light box με την υποδοχη της λαμπας, το κατοπτρο και τις πλαϊνες λαμαρινες βιδωμενα.

Εικόνα

Η λαμπα και το κρυσταλλο τοποθετημενα.

Εικόνα

Εδω φαινονται οι γωνιες απο αλουμινιο που εβαλα για να ειναι πιο ευπαρουσιαστο αλλα και πιο προστατευμενο το εξωτερικο.
Οι μεταλλικες ακμες απο νικελ ηταν πολυ δυσκολο να βρεθουν. Τις αγορασα τελικα απο ενα μαγαζι στην οδο Αθηνας κοντα στο Μοναστηρακι!

Εικόνα

Ολα βιδωμενα, η φυσσουνα μαζεμενη και το καπακι της τριπλετας κλειστο.

Εικόνα

Η φυσσουνα τεντωμενη και το καπακι της τριπλετας ανοιχτο.

Εικόνα

Πυρρος ασφαλισης του κινουμενου fresnel.
Αυτη τη στιγμη ο fresnel ειναι τοποθετημενος σε ακλονητη θεση. Αν ομως μεταφερθει στη θεση που μπορει να κινειται σαν εκκρεμες, αυτος ο πυρρος τον κραταει σταθερο κατα την μεταφορα του προτζεκτορα προς αποφυγην χτυπηματος του.
Αφαιροντας τον πυρρο, ο κινουμενος φακος fresnel κινειται ελευθερα και μενει παντοτε κατακορυφος, ασχετα απο την γωνια υπο την οποια "κοιταζει" ο προτζεκτορας την οθονη. Ετσι αποφευγεται το φαινομενο τραπεζοειδους προβολης (keystone).

Εικόνα

Για να μη γερνει η βαση της τριπλετας, τοποθετηθηκε και μια δευτερη ντιζα απο καθε πλευρα και βιδωθηκε στην ραγα του συρταριου.

Εικόνα

ΚΑΙ ΙΔΟΥ!!!
Ο προτζεκτορας σε λειτουργια.
Υπ'οψιν οτι η φωτογραφιση εγινε με απλη ψηφιακη μηχανη και το δωματιο ηταν σκοτεινο.

Εικόνα

Κι αυτος ειμαι εγω με το παπαγαλακι μου!!!
Ισως η εικονα δεν φαινεται τελεια, αλλα η προβολη γινεται απ'ευθειας σε ντουβαρι που δεν ειναι καταλευκο και η φωτογραφικη μηχανη δεν εχει καλη ρυθμιση για αναλογη ληψη.

ΤΕΛΟΣ

Εικόνα

Ευχαριστω πολυ για την υπομονη σας να διαβασετε ως εδω.
Δεν θα την πάρουνε ποτέ την γη των Μακεδόνων
Εικόνα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Πωπω πράμα... να δω τώρα πότε θα βρω επιπλέον χρόνο να τον ολοκληρώσω κι εγώ το δικό μου.

PS: μέχρι τότε, να κανονίσουμε να τον φέρεις από δω να τραβήξουμε μερικές φωτός με το Falcon "εν πτήσει"... έτσι για να μπριζώσουμε λίγο ακόμα... :lol1:

PS2: Johnny, Γιάννης και Sugarmate είναι το ένα και το αυτό προσωπο... ;)

PS3: Μου αρέσει που εγώ σε μπρίζωνα να φτιάξουμε προτζέκτορα κι εσύ τώρα τον τέλειωσες κι εγώ είμαι ακόμα στη μέση. Ας όψεται όμως το κόκπιτ... 8)

XBOX: άσχετο, απλά μου φάνηκε πολύ αστείο με τα PS, PS2 και PS3... :lol1:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sugarmate την 17 Απρ 2009, 01:05, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Αφασία :)
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Τυπικά μεγέθη:

Μέγεθος διαγωνίου εικόνας στα 3,5m απόσταση από το πανί/τοίχο περίπου 150 ίντσες (ή 4m)!

Δηλαδή γεμίζει όλο τον τοίχο ενός τυπικού δωματίου...

Όσο απομακρύνουμε τον προτζέκτορα (και ρυθμίζουμε κατάλληλα την τριπλέτα) μεγαλώνει η εικόνα, αλλά φυσικά πέφτει η φωτεινότητα. Πάντως αν κρίνουμε και από τις φωτός, για τυπικές αποστάσεις η φωτεινότητα είναι υπεραρκετή (ας είναι καλά τα δεκάδες χιλιάδες lumen της λάμπας και τα 400W που την ταϊζουμε)
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Βασικά δεν ταιριάζει στη παρούσα ενότητα!
e-HAF Admin
kypselos
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2006, 19:05
Τοποθεσία: Χανια-Κρητη

Δημοσίευση από kypselos »

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Αν πιάνουν τα χέρια της μητέρας του Γιάννη, φαντάσου των υπολοίπων :) :) :)
e-HAF Admin
Archael
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 01 Ιουν 2008, 18:31
Τοποθεσία: A.A. Θεσσαλονικης

Δημοσίευση από Archael »

Sugarmate έγραψε: PS2: Johnny, Γιάννης και Sugarmate είναι το ένα και το αυτό προσωπο... ;)
ΝΑΙ! Η Αγια Τριας. Ευλογησον!!! :lol:
Anzac έγραψε:Βασικά δεν ταιριάζει στη παρούσα ενότητα!
Συγνωμη για το ασχετο του θεματος αν και, οπως εγραψα στην αρχη, θα μπορουσε να αποτελει προσθηκη σε ενα home cockpit, μπαινοντας καπου στην πλατη, πισω και πανω απο το κεφαλι του καθισματος του χειριστη.

Υπαρχουν 2 τροποι με τους οποιους μπορεις να κατασκευασει καποιος το κουτι ενος προτζεκτορα. Ο οριζοντιος (σαν τον δικο μου) και ο κατακορυφος:

Εικόνα

Στην οριζοντια διαταξη, εχουμε το light box (Α) και το image box (Β).
To φως ξεκιναει απο τη λαμπα (1), μερος του ανακλαται στο κατοπτρο (2) και στελνεται παλι μπροστα με κερδος φωτεινοτητας. Μετα περναει μεσα απο το κρυσταλλο και το πολυκαρβονικο με επιστρωση UV (3) και διαχεεται απο τον πρωτο fresnel (4) πανω στην επιφανεια του LCD panel (5). Απο εκει η εικονα του μονιτορ συγκεντρωνεται απο τον επομενο fresnel που ειναι ειτε σε σταθερη θεση (6) ειτε ταλαντευόμενος (7). Η συγκεντρωμενη εικονα περναει μεσα απο την τριπλετα του φακου προβολης (8 ) και προβαλεται στο πανι-τοιχο.
Στην κατακορυφη διαταξη, ολα ειναι γυρισμενα σε γωνια 90 μοιρων προς τα πανω. Η εικονα χτυπαει πρωτα στον καθρεπτη (9) που ειναι τοποθετημενος υπο γωνια 45 μοιρων και απο εκει φευγει μεσω της τριπλετας στην οθονη προβολης.

Αν χρησιμοποιησουμε εναν κατακορυφο προτζεκτορα, μπορουμε να τον τοποθετησουμε πισω και πανω απο το κεφαλι μας (μονο ο φακος βασικα) σε υψος 150 εκ. περιπου.

Εικόνα

Ο δικος σας προτζεκτορας δεν ειναι αναγκη να εχει τοσα στολιδια και φυσουνα με ραγες συρταριου(δεν την χρειαζεται ο κατακορυφος), ουτε χωριστα μερη εσωτερικα και ετσι θα κατασκευαστει πιο ευκολα, γρηγορα και φτηνοτερα.
Μπορει να ενσωματωθει καλλιστα στο κοκπιτ και ο χωρος πισω απο την πλατη να περιλαμβανει αυτον, το PC και αλλα ηλεκτρικα/ηλεκτρονικα.

Και για να σας βαζω κι αλλες ιδεες, ιδου κατι που σκεφτηκε ο Γιαννης:

Εικόνα

Τα σχολια δικα σας!

@Anzac: Αν υπαρχει καποιο αλλο τμημα πιο σχετικο με το θεμα μου, ευχαριστως να το μετακινησουμε εκει. Ευχαριστω.
Δεν θα την πάρουνε ποτέ την γη των Μακεδόνων
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Καλώς, το αφήνουμε εδώ ;)
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Archael έγραψε:Ευλογησον!!!
Το σωστό είναι "Ευλόγηcoν"... :lol1:
Και για να σας βαζω κι αλλες ιδεες, ιδου κατι που σκεφτηκε ο Γιαννης:

Εικόνα
Ε καλά, δεν το σκέφτηκα μόνος μου, παίζει γενικά σαν ιδέα. Επειδή ίσως κάποιος να μην καταλάβει από το σχήμα, η ιδέα είναι δύο προτζέκτορες που θα προβάλλουν μια wide εικόνα. Με δύο οθόνες δεν είναι εφικτό γιατί το χώρισμα θα είναι ακριβώς στη μέση και θα σου καταστρέφει το HUD. Αλλά με προτζέκτορες δεν υπάρχει χώρισμα... Super-wide δηλαδή!
Phantomphlyer
Δημοσιεύσεις: 603
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2007, 00:11

Δημοσίευση από Phantomphlyer »

...πολυ σας γουσταρω μ αυτα που κανετε !!! :D

Σαν την ελληνικη εκδοση του "Myth Busters" μοιαζετε... :lol:
ΕικόναΕικόνα
Archael
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 01 Ιουν 2008, 18:31
Τοποθεσία: A.A. Θεσσαλονικης

Δημοσίευση από Archael »

Phantomphlyer έγραψε:...πολυ σας γουσταρω μ αυτα που κανετε !!! :D

Σαν την ελληνικη εκδοση του "Myth Busters" μοιαζετε... :lol:
Θεος φυλαξοι! Ειμαστε σαφως πιο ωραιοι απο τους κοκκινοτριχηδες αδερφους και με περισσοτερες ανδρικες ορμονες :wink: :wink: :wink:
Μαλλον σαν το junkyard wars ειμαστε. Ψαχνουμε να δημιουργησουμε με "αγνα-σπιτικα" υλικα :)

Παντως, φιλοι μου, αυτο που κανουμε δεν ειναι για λογους επιδειξης.
Ειναι για να παρουν μπρος κι αλλα μυαλα και χερια και να δημιουργησουν κατι δικο τους.
Πολλες φορες μπορει μια κατασκευη να βγει και πιο ακριβη απο μια ετοιμη αλλα η ικανοποιηση ειναι ασυγκριτη.
Απο την αλλη, η φιλοσοφια των ιδιοκατασκευων ειναι να φτιαξεις κατι που δεν υπαρχει στην αγορα ή -αν υπαρχει- ειναι πολυ ακριβο με τις ιδιες προδιαγραφες ή στην ιδια τιμη αλλα με χαμηλοτερες προδιαγραφες.

Εγω, για παραδειγμα, θα ψηνομουν πολυ να φτιαξω ενα κοκπιτ σαν του Γιαννη. Προς το παρον ομως δεν εχω χωρο. Αν στο εγγυς μελλον φτιαξω το σπιτι μου και εχει καποιο gameroom, σιγουρα θα προσπαθησω να υλοποιησω το προτζεκτ του κοκπιτ με τους 2 προτζεκτορες. Εκτος κι αν καποια στιγμη το falcon αρχισει να υποστηριζει πολλαπλα μονιτορ :)

Εν συνεχεια περιμενει αλλο προτζεκτ μου προς υλοποιηση.
Εχει να κανει κι αυτο με ιπταμενους...
...πτηνοτροφειο για τα παπαγαλακια μου :lol:
Δεν θα την πάρουνε ποτέ την γη των Μακεδόνων
Εικόνα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Archael έγραψε: Προς το παρον ομως δεν εχω χωρο.
Πλάκα μου κάνεις, έτσι;;

Και όλο εκείνο το δωμάτιο που δουλεύαμε τον προτζέκτορα τί είναι;;

Αν δεν έχεις εσύ χώρο, τί να πω εγώ στα 60 τετραγωνικά δύο άτομα με ένα δωμάτιο studio; :roll:
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Και πρέπει να κάνεις χώρο και για τον Gerodini, αυτό που το βάζεις ;
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Αφού είπαμε θα τον πάρεις εσύ, να σας κρατάει και τα παιδιά...
Απάντηση