e-HAF Future

Δώστε το δικό σας στίγμα για το Forum

Συντονιστής: Διαχείριση

cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

το x-plane δεν είναι για χρήση σε υπολογιστή αλλά σε full replica simulator,
όποιος το έχει τρέξει έστω και μια φορά σε υπολογιστή το ξέρει, δεν προκειται ποτέ να αποκτήσει χρήστες, προτείνω να το παραχώσετε σε καμιά γωνιά γιατι κανένας δεν πρόκειται να ασχοληθεί με αυτό..
Καλά , για e-moira το σκεφτόμαστε να το βάλουμε αλλα περιμένουμε πρώτα να σβήσει ο ήλιος και να στεγνώσει η θάλασσα..
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
jimmyhaf
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: 05 Φεβ 2007, 22:39

Δημοσίευση από jimmyhaf »

To έχεις δοκιμάσει και δεν τρέχει καλά?
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Είναι ακόμα beta ή έχει βγεί κανονικά το release του x-plane 9 ;
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
jimmyhaf
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: 05 Φεβ 2007, 22:39

Δημοσίευση από jimmyhaf »

Έχει βγει κανονικό release...υπάρχει ακόμα και σε torrentaδικα... :lol:
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

ok, ας μείνουμε στο θέμα μας όμως
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
jimmyhaf
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: 05 Φεβ 2007, 22:39

Δημοσίευση από jimmyhaf »

οκ.
Πιο πριν είπα την άποψη μου για την αλλαγή...
:wink:
gerodinis
Δημοσιεύσεις: 2063
Εγγραφή: 11 Αύγ 2007, 17:28

Δημοσίευση από gerodinis »

cosa έγραψε: btw, το να βγαίνεις και να λές σε μας οτι υπερβάλουμε οταν λέμε τα ποστ εθνικιστικα και ακροδεξιά, με αυτήν την υπογραφή που έχεις είναι λίγο too much δεν νομίζεις?
Όχι. Νομίζω ότι μπορείτε όλοι να καταλάβετε ότι την έβαλα για πλάκα. (είναι δυνατόν να εννοούσα αυτά που γράφει;)

(και AMD μια χαρά αγοράζω)

Και ΦΥΣΙΚΑ σε ενδιαφέρει π.χ. αν λειτουργούν τα Tor-M1. Από την τσέπη μας τα πληρώνουν. Είμαι σίγουρος ότι θα σε έτσουζε κι εσένα αν μάθαινες ότι είχαν - λέμε τώρα - την τύχη του τέταρτου Zubr (που το έχουμε αγκυροβολημένο και το χαιρόμαστε). Γιατί από ό,τι ξέρω, όταν αγοράζουμε υλικό που σε ένα χρόνο βγαίνει σε αχρηστία, απλά πετάΝε τα λεφτά ΜΑΣ.

(Για να μην παρεξηγηθώ για ν-οστή φορά, δεν είναι "επιθετικός" ο τόνος μου, ούτε τα έβαλα με κανέναν. Peace bro πάνω απ' όλα.)
Windows: A 32 bit extension and graphical shell,
for a 16 bit patch to an 8 bit operating system, originally
coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit
company, that can't stand 1 bit of competition. Good thing
there's not any.
billm
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2006, 18:33

Δημοσίευση από billm »

Νομίζω από τη στιγμή που ο τίτλος του site είναι e-haf και όχι κάτι σχετικό με f16 ή falcon 4, καταρχήν θα ήταν μείον να περιοριστουν τα θέματα σε αυτό το αεροπλάνο.Θα μου πειτε τώρα για τα άπειρα άσχετα θέματα.Κοιτάξτε:

Μπράβο και σωστά δίνετε περιορισμένη πρόσβαση στις μοίρες του commit. Νομίζω αυτές είναι ο πυρήνας και η καρδιά της κοινότητας.Είναι ο πραγματικός συνδετικός μας κρίκος.Κάποτε ήμουν κι εγώ μέλος αλλά όταν σταμάτησα τις πτήσεις σωστά δεν έπρεπε να συνεχίζω να είμαι μέλος.

Αλλά αφού ήδη υπάρχει υποομάδα αποκλειστικών πτήσεων ας μην περιοριστεί και το main forum.Σαν ζωντανός οργανισμός εξελίσεται και ανασχηματίζεται αλλά νομίζω ποτέ δεν χάνει την ουσία του.Όσες βλακείες κι αν γράφονται πάντα μπαίνω και διαβάζω αν βρω κάτι που μπορεί να με ενδιαφέρει.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Βασίλη μου δεν είπαμε να κόψουμε ότι θεματολογία δεν έχει σχέση με F-16

Λέμε ΝΑΙ στα Αμυντικά , Αεροπορικά, στα του falcon και λοιπών sim, και βασικά ότι προορίζεται για τις κατηγορίες που έχουμε ήδη αναρτήσει.

Στο Γενικά και στο Ειδησιογραφεία δεν πρέπει να το παρακάνουμε.
e-HAF Admin
sjmygian
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2006, 15:16
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευση από sjmygian »

Κατά την γνώμη μου, για την e-haf (μιλάω για το κυρίως forum που γνωρίζω περισσότερο) θα συμφωνήσω με αυτά που γράφτηκαν στην πρώτη σελίδα από τους cosa, kypselos, Mystic_J, Jester και kongrigo.

Συμπληρωματικά, θα προσθέσω ότι, αν και πολλές φορές αναφέρονται ενδιαφέροντα θέματα προς συζήτηση, εντούτοις το επίπεδο της πολλές φορές δεν είναι αντίστοιχο του αντικειμένου, αλλά περιορίζεται (ή καταλήγει) σε επίπεδο καφενείου ή σχολείου, πράγμα που αποτρέπει κάποιον από το να συμμετάσχει στην συζήτηση.

Υπάρχουν και κάποια άλλα θεματάκια, που αφορούν την λειτουργία του φόρουμ, αλλά αυτά είναι δευτερεύοντα.
e-ΑΡΧΗ ΑΝΔΡΑ ΔΕΙΚΝΥΣΙ
Cipher
Δημοσιεύσεις: 1771
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 16:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Cipher »

Επίσης να προσθέσω ότι καλό θα ήταν η δουλειά που γίνεται στο commit να φαίνεται προς τα έξω κάπως, δηλαδή εδώ. Είτε αυτό γίνεται με videos, pics ή κάτι άλλο, πράγμα που θα τραβήξει ίσως παραπάνω κόσμο στις πτήσεις της e-haf. Να προβάλουμε κάπως περισσοτερο την εξαιρετική δουλειά που γίνεται από τα μέλη των μοιρών σε αυτούς που δεν είναι μέλη αλλά θα θέλανε να ασχοληθούν με τις Online πτήσεις.

Κακά τα ψέματα όταν πιάνουμε ένα sim στα χέρια μας το πρώτο πράγμα που κοιτάμε πριν το δοκιμάσουμε είναι για φωτό ή βίντεο που θα μας "πορώσουν" με την καλή έννοια...
Jojo
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1546
Εγγραφή: 24 Ιαν 2007, 19:27

Re: e-HAF Future

Δημοσίευση από Jojo »

Anzac έγραψε: :arrow: Υπάρχει κάτι που δεν έχουμε κάνει και θα πρέπει να κάνουμε κάποια στιγμή ;

:arrow: Υπάρχει κάποια άλλη ενδιαφέρουσα πρόταση ;
Δεν ξέρω που πάει, γιαυτό παραθέτω και τις δύο ερωτήσεις.

Η ιδέα είναι να γίνει λίγο πιο ρεαλιστική η e-haf.
Προτάσεις:
1. Όπως είπε και άλλος συνάδελφος παραπάνω να γίνεται διαφήμιση στο main forum για την δουλειά που βγάζει το commit. Γενικά να διαφημιστεί ώστε να μαζευτεί κόσμος στις πτήσεις. Μακάρι να μπορούσα και εγώ αλλά περνάω δύσκολη περίοδο. Πρέπει να πορωθεί ο κόσμος με την ιδέα της online πτήσης.

2. Επακόλουθο του 1. Γρηγορότερη και μικρότερης διαρκείας εκπαίδευση στην 321, ώστε να μπορεί να βγάζει περισσότερο κόσμο σε μικρότερο χρονικό διάστημα. (Αφού θα περιμένει κόσμος...) Δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει αυτό, οι εκπαιδευτές κάτι θα σκεφτούν.

3. Αφού θα βγαίνει μεγάλος αριθμός εκπαιδευομένων θα πρέπει να ανοίξει και η 392. Δεν συμμερίζομαι πια την άποψη να έχει M2000, ΔΕΝ εξομιώνονται. F-16 να έχει και αυτή. Πιστεύω θα κάνει καλό και στην 391, αφού θα υπάρχει ανταγωνισμός. Και επειδή στην 391 είναι κυρίως "παλιοί" θα υπάρχει ανταγωνισμός παλιού και νέου αίματος... :lol:

4. Να λειτουργεί ανεξάρτητα από την εξειδικευμένη εκπαίδευση που θα παρέχουν οι 2 μοίρες, και ενα ΚΕΑΤ. Ουσιαστικά αν υλοποιηθεί αυτό, 3 σχολεία μπορούν να εξομοιωθούν: ΣΟΤ, ΣΕΑ/Ε, ΣΗΠ. Τους ρόλους τους, τους γνωρίζετε. Εκπαιδευτές να είναι έμπειρα άτομα. π.χ. στο ΣΟΤ, στο Air to Air να βάλεις xrhstara και jester για εκπαιδευτές. Σκοπός είναι να περαστούν οι γνώσεις αυτών των ατόμων σε όλη την ομάδα, ώστε διαρκώς να ανεβαινουμε επίπεδα. Βέβαια δεν έχουμε την πολυτέλεια να έχουμε ξεχωριστούς πιλότους στο ΚΕΑΤ που να μην ανήκουν σε μοίρες λόγω μικρού αριθμού πιλότων.

5. Να κυκλοφορούν documents στυλ "Leasons Learned" που βγάζει το πραγματικό ΣΟΤ μετά από κάθε σειρά. Θα είναι πολύ καλό να βγαίνουν "Leasons Learned" από το e-ΚΕΑΤ, καθώς και από διαγωνισμούς αερομαχίας, COMAO, FoF με άλλες ξένες μοίρες, λάθη που γίνονται σε εκπαιδευτικές και επίσημες μοίρες. Έτσι δημιουργούμε μια δική μας βιβλιοθήκη και δεν θα διαβάζουμε μόνο θεωρητικά πράγματα στα μανουάλια αλλά και πράγματα που δοκιμάστηκαν και πέτυχαν είτε απέτυχαν. Λόγω του εικονικού που δουλεύουμε μπορούμε εύκολα να δινουμε ACMI (δυνατότητα που η ΠΑ δεν έχει ακόμα), βίντεο και εικόνες μέσα σε αυτά τα "Leasons Learned".

6. Να δοθεί μεγαλύτερη σημασία στην 315. Πραγματικά θα είναι σε όφελος να υπάρχει GCI.

Δεν ξέρω σε πόσο χρόνο μπορούν αυτά να υλοποιηθούν... Πάντως τα αποτελέσματα θα είναι καλά.
Αυτά...
:wink:
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
xrhstaras
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 14:05
Τοποθεσία: Αθήνα, Κάτω Πατήσια

Δημοσίευση από xrhstaras »

Παντως Γιώργη αν εξαιρέσεις το Νο1 σου, που αναφέρεται σε συνεργασία Commit-Forum, τα υπόλοιπα είναι καθαρά για αναβάθμιση του Commit αφου αναφέρεσαι στο πτητικό μέρος της eHAF.
Άβαταρ μέλους
xrhstaras
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 14:05
Τοποθεσία: Αθήνα, Κάτω Πατήσια

Δημοσίευση από xrhstaras »

Cipher έγραψε:Επίσης να προσθέσω ότι καλό θα ήταν η δουλειά που γίνεται στο commit να φαίνεται προς τα έξω κάπως, δηλαδή εδώ. Είτε αυτό γίνεται με videos, pics ή κάτι άλλο, πράγμα που θα τραβήξει ίσως παραπάνω κόσμο στις πτήσεις της e-haf. Να προβάλουμε κάπως περισσοτερο την εξαιρετική δουλειά που γίνεται από τα μέλη των μοιρών σε αυτούς που δεν είναι μέλη αλλά θα θέλανε να ασχοληθούν με τις Online πτήσεις.
Αναγράφονται μερικά πράγματα στη HomePage..FnF , αποφοιτήσεις...αλλά υποθέτω ότι εννοείς κάτι πιο..brutal :)
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Γιώργο για το commit υπάρχει αυτό
http://commit.e-haf.org/viewtopic.php?t=7778

Εδώ μιλάμε για το main forum και την ομάδα γενικά

Αρκετά απο αυτά που προτείνεις πάντως, γίνονται ήδη.

Και στην 391 και σε άλλη μοίρα, συν του ότι εδώ και καιρό στήνεται μια υπέροχη database η οποία είναι φυσικά visual μόνο στα (e)πτάμενα μέλη του commit
e-HAF Admin
Απάντηση