Αθεϊα-Αεροπορία

Θέματα που δεν ανήκουν σε καμία άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
NaiVe
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 05 Αύγ 2009, 01:20

Αθεϊα-Αεροπορία

Δημοσίευση από NaiVe »

Καλησπέρα σε όλους.Είμαι 17 χρονών(3η Λυκείου) και έχω αρχίσει ήδη να διαβάζω όσο πιο πολύ μπορώ γιατί θέλω να περάσω στη σχολή Ικάρων.Χθες είχα έναν έντονο διάλογο με τον πατέρα μου όταν του είπα οτι δεν πιστεύω πως υπάρχει παράδεισος και κόλαση ή πιο απλά οτι είμαι Άθεος. Για όσους το παρουν στραβα αυτό ΔΕΝ σημαίνει οτι δεν πιστευω στο σωστο έναντι του λαθους στο δίκαιο απέναντι στο άδικο και στο καλό απέναντι στο κακό. Θέλω να περάσω στην Ικάρων επειδή αγαπάω την πολεμική αεροπορία και θα ήθελα να υπερασπιστώ την πατριδα μου σε περίπτωση πολεμου με καθε τροπο και δεν καταλαβαίνω γιατι αυτο πρέπει να σχετίζεται με τα θρησκευτικά πιστευω του κάθε ανθρώπου.Το αναφέρω αυτο επειδη άκουσα οτι σε matrix test εχουν κανει ερωτηση ''Πιστευεις οτι υπάρχει Θεος?'' Θα ηθελα να μου πειτε τι πιστευετε...Ευχαριστω προκαταβολικα.

Υ.Γ Δεν εχω σκοπό να μαλώσω με κανέναν για θρησκευτικά θέματα και όσο αφορά αυτα σέβομαι απολύτως τις αποψείς όλων(εξάλλου ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει σε οτι και σε οποιον θέλει σύμφωνα με διαταγματα μπλα μπλα μπλα..) αλλα θα ήθελα και οι δικες μου απόψεις να χρήζουν του ίδιου σεβασμου.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Όντως μερικές τέτοιες ερωτήσεις σου κάνουν στα ψυχολογικά τέστ και πρέπει να ξέρεις τι θα απαντήσεις και πως θα το απαντήσεις, γιατί θα είναι χαζομάρα να απορριφθείς για μια άστοχη απάντηση.

Κρατάω μια επιφύλαξη, γιατί δεν είμαι σίγουρος αν αυτό γίνεται σε άλλες στρατιωτικές σχολές ή/και στην Ικάρων.

Ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα.
e-HAF Admin
Επισκέπτης

Re: Αθεϊα-Αεροπορία

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

NaiVe έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.Είμαι 17 χρονών(3η Λυκείου) και έχω αρχίσει ήδη να διαβάζω όσο πιο πολύ μπορώ γιατί θέλω να περάσω στη σχολή Ικάρων.Χθες είχα έναν έντονο διάλογο με τον πατέρα μου όταν του είπα οτι δεν πιστεύω πως υπάρχει παράδεισος και κόλαση ή πιο απλά οτι είμαι Άθεος. Για όσους το παρουν στραβα αυτό ΔΕΝ σημαίνει οτι δεν πιστευω στο σωστο έναντι του λαθους στο δίκαιο απέναντι στο άδικο και στο καλό απέναντι στο κακό. Θέλω να περάσω στην Ικάρων επειδή αγαπάω την πολεμική αεροπορία και θα ήθελα να υπερασπιστώ την πατριδα μου σε περίπτωση πολεμου με καθε τροπο και δεν καταλαβαίνω γιατι αυτο πρέπει να σχετίζεται με τα θρησκευτικά πιστευω του κάθε ανθρώπου.Το αναφέρω αυτο επειδη άκουσα οτι σε matrix test εχουν κανει ερωτηση ''Πιστευεις οτι υπάρχει Θεος?'' Θα ηθελα να μου πειτε τι πιστευετε...Ευχαριστω προκαταβολικα.

Υ.Γ Δεν εχω σκοπό να μαλώσω με κανέναν για θρησκευτικά θέματα και όσο αφορά αυτα σέβομαι απολύτως τις αποψείς όλων(εξάλλου ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει σε οτι και σε οποιον θέλει σύμφωνα με διαταγματα μπλα μπλα μπλα..) αλλα θα ήθελα και οι δικες μου απόψεις να χρήζουν του ίδιου σεβασμου.

Το θέμα είναι να μας πεις τι σε κάνει και πιστεύεις ότι δεν υπάρχει Θεός ?

Το να απαντήσεις ειλικρινά στις ερωτήσεις του Matrix είναι το σημαντικό!!!!Θελουν να δουν την ψυχική σου ομαλότητα και πνευματική σου διαύγεια... το θέμα είναι η απάντηση σου είναι ειλικρινής??, εάν είναι όχι θα σε βάλει στην ΙΚΑΡΩΝ ?
Δηλαδή απαντάμε για να απαντάμε για να μπούμε στην ίκαρων η απαντάμε επειδή το πιστεύουμε πραγματικά αυτό που πιστεύουμε, εάν σε εξέταζα εγώ θα σε περνούσα για την ερωτηση αυτη. Είναι καθαρά θέμα της εκάστοτε επιτροπής .. και συμφωνώ ότι πολλές ερωτήσεις στην ΙΚΑΡΩΝ είναι άστοχες.
Άβαταρ μέλους
NaiVe
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 05 Αύγ 2009, 01:20

Δημοσίευση από NaiVe »

Εντάξει κοίτα επειδή όπως λες είναι ανάλογα τον εξεταστή και μπορεί ο εξεταστής να είναι πολύ πατρίς θρησκεία οικογένεια μπορεί να στραβώσει άμα του πεις οτι δεν πιστεύεις κτλπ οπότε καλλύτερα θα ήταν να μην ρισκάρεις και να λες οτι έχεις μαθει στα θρησκευτικά τόσα χρονια :wink:
Το όλο θέμα που δεν κατάλαβα ήταν γιατί να σ κάνουν τετοιου είδους ερωτήσεις......Τώρα θα μ πεις μπορεί να θέλουν να μάθουν τι θα φωνάζεις αμα το αεροπλάνο εχει μηχανικο προβλημα και πέφτεις απο τα 2.000 ποδια....θα φωνάζεις Θεε μου βοηθα ή Αλλαχ μ βοηθα
cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

Aν πέφτεις απο τα 2.000 δεν νομίζω οτι έχεις χρόνο να φωνάξεις τίποτα.
Διαβάζοντας τα παραπάνω έχω μια απορία.Επειδή δεν έχω σχέση με ΠΑ και Ικάρων κλπ, πείτε μου, αυτή η εξέταση είναι προφορική;
Μήπως ρωτάνε για να δούνε το σκεπτικό που θα δικαιολογίσεις την απάντηση σου είτε είναι ναί είτε είναι όχι;
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NaiVe
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 05 Αύγ 2009, 01:20

Δημοσίευση από NaiVe »

Αυτή την απορία έχω και εγώ..δηλαδή σημασία δεν έχει τι θα απαντήσεις αρκεί να μπορείς να το δικαιολογήσεις? Ή η απάντηση που πρεπει να δώσεις για καθε θέμα ειναι καθορισμενη?
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Εγώ θα σου πώ άλλη μια ερώτηση ΠΑΓΙΔΑ που κάνουν και δεν έχει σχέση με θρησκεία, και πες μου εσύ τι θα απάνταγες.

Η Πατρίδα σε στέλνει εν μέσω πολέμου να βομβαρδίσεις ένα σχολείο με το F-16 σου. Τι θα κάνεις ;
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
NaiVe
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 05 Αύγ 2009, 01:20

Δημοσίευση από NaiVe »

Εγω αμα μου το ρωτουσαν αυτο θα απαντουσα οτι εφοσον ακολουθω διαταγες ναι θα το βομβάρδιζα..αλλα..φυσικα δεν πρόκειται ποτέ να βομβάρδιζα σχολείο.


Υ.Γ καλύτερα να πας φυλακή και να ξες οτι εχεις κανει το σωστο παρα να εχεις τυψεις για ολη σου την ζωη
Jojo
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1546
Εγγραφή: 24 Ιαν 2007, 19:27

Δημοσίευση από Jojo »

Τα patch που θα φοράς και η σημαία που θα εκπροσωπείς έχουν ένα σταυρό επάνω. Δεν ξέρω αν σου λέει τίποτα, συμφωνώ με την ανεξιθρησκεία, αλλά τόσα χρόνια οι Έλληνες είναι συνδεδεμένοι με το Χριστιανισμό, και ας λένε ότι θέλουν μερικοί.

Για την Ικάρων πιστεύω θα έχεις κάποιο πρόβλημα στα test. Δεν ξέρω τί παίζει στην συνέντευξη... Στα γραπτά τεστ ρωτάνε, το θέμα είναι τί γραμμή έχουν πάρει οι εξεταστές.
Γιώργος
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

Η Πατρίδα σε στέλνει εν μέσω πολέμου να βομβαρδίσεις ένα σχολείο με το F-16 σου. Τι θα κάνεις ;
Προσωπικά θα απαντούσα: Popup ή Level LGB? :twisted:
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
Άβαταρ μέλους
NaiVe
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 05 Αύγ 2009, 01:20

Δημοσίευση από NaiVe »

Αν και είμαι άθεος πιστεύω οσα είπε ο Χριστός στον κοινωνικό τομέα(αγάπα τον πλησίον σου)κτλπ και προσπαθώ να τα τηρώ.Από εκεί και πέρα δεν πιστεύω οτι υπάρχουν χερουβημ και αρχάγγελοι ή κώλαση και παράδεισος.Οσο για αυτό που είπες για την σημαία και τον σταυρο ας μου απαντησεις εσυ...τι σημαινει ο σταυρος πανω στην σημαια?Αλληλεγγυη?Βοηθεια στον συνάνθρωπο?Ηθική ζωη?Αγάπη?.....ή οτι ο Αδάμ και η Εύα έκοψαν ένα μήλο και έγιναν όσα έγιναν?
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Η Πατρίδα σε στέλνει εν μέσω πολέμου να βομβαρδίσεις ένα σχολείο με το F-16 σου. Τι θα κάνεις ;
Με παιδιά ή χωρίς μέσα;
Greg
Δημοσιεύσεις: 973
Εγγραφή: 25 Σεπ 2006, 11:26
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Greg »

Δεν είναι παγίδα η ερώτηση...Σύμφωνα με τους Αμερικάνους μέσα στο σχολείο θα κρυβόταν τρομοκράτες με υπερσύγχρονα όπλα μαζικής καταστροφής οπότε χαλαρά κι αφού είναι περίοδος πολέμου δεν έχει μαθήματα..... :twisted:
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Mystic_J έγραψε:
Η Πατρίδα σε στέλνει εν μέσω πολέμου να βομβαρδίσεις ένα σχολείο με το F-16 σου. Τι θα κάνεις ;
Προσωπικά θα απαντούσα: Popup ή Level LGB? :twisted:

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΕΛΑ ΤΟ 2ο ΣΜΗΝΟΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ TRAIL.. :twisted:

:em2:
Εικόνα
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

Sugarmate έγραψε:
Η Πατρίδα σε στέλνει εν μέσω πολέμου να βομβαρδίσεις ένα σχολείο με το F-16 σου. Τι θα κάνεις ;
Με παιδιά ή χωρίς μέσα;
Λεπτομέρειες... H oυσία είναι το Delta T, εάν προστατεύεται από αντιαεροπορικά και τέτοια... :twisted:
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
Απάντηση