Αθεϊα-Αεροπορία

Θέματα που δεν ανήκουν σε καμία άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Διαχείριση

Falconeye
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 11 Απρ 2006, 23:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Falconeye »

Sugarmate έγραψε:
Η Πατρίδα σε στέλνει εν μέσω πολέμου να βομβαρδίσεις ένα σχολείο με το F-16 σου. Τι θα κάνεις ;
Με παιδιά ή χωρίς μέσα;
Αν υπηρετεις στην Ισραηλινη αεροπορια δεν εχει σημασια :D :D :D

Γιατι δε ρωτας απο περιεργεια και κανα πιλοτο στην γιορτη? Τι θα σε απαντουσε?

Οπως αναφερθηκε και πιο πανω αυτα πανε μαζι απο χρονια στον Ελληνα και μαλιστα στον Ελληνα πιλοτο Πατριδα θρησκεια οικογενεια υπαρχει καποιος αλληλοσυνδιασμος.πακετο χωριΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Sugarmate έγραψε:
Η Πατρίδα σε στέλνει εν μέσω πολέμου να βομβαρδίσεις ένα σχολείο με το F-16 σου. Τι θα κάνεις ;
Με παιδιά ή χωρίς μέσα;
εσύ κόπηκες ήδη Mister :oops:
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Falconeye έγραψε:
Αν υπηρετεις στην Ισραηλινη αεροπορια δεν εχει σημασια :D :D :D
Ναι γιατί οι Αμερικάνοι πάνε πίσω....για κάντε μια αναδρομή να δείτε πόσα νοσοκομεία και πόσα ξενοδοχεία με δημοσιογράφους χτύπησαν με τις έξυπνες βόμβες τους...

συμβουλή μου: κάνε την πάπια και έμπα μαζί με τον σορό. άσε τις απόψεις σου για αργότερα

όσο για τα τέστ, νομίζω επίσης πως οι απαντήσεις σου πρέπει να είναι και άμεσες, δηλαδή αν σου κάνει καμιά κουφή ερώτηση και εσύ κάτσεις να σκεφτείς τι θα απαντήσεις, άντε γειά.

Σε αγχώσαμε ;
e-HAF Admin
Jojo
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1546
Εγγραφή: 24 Ιαν 2007, 19:27

Δημοσίευση από Jojo »

NaiVe έγραψε:Αν και είμαι άθεος πιστεύω οσα είπε ο Χριστός στον κοινωνικό τομέα(αγάπα τον πλησίον σου)κτλπ και προσπαθώ να τα τηρώ.Από εκεί και πέρα δεν πιστεύω οτι υπάρχουν χερουβημ και αρχάγγελοι ή κώλαση και παράδεισος.Οσο για αυτό που είπες για την σημαία και τον σταυρο ας μου απαντησεις εσυ...τι σημαινει ο σταυρος πανω στην σημαια?Αλληλεγγυη?Βοηθεια στον συνάνθρωπο?Ηθική ζωη?Αγάπη?.....ή οτι ο Αδάμ και η Εύα έκοψαν ένα μήλο και έγιναν όσα έγιναν?
Σημαίνει πως όταν φτιάχτηκε η σημαία στην επανάσταση, ότι ο σταυρός και η εκκλησία έπαιξαν τον πλέον σημαντικό ρόλο στην απελευθέρωση. Πώς ήταν ηθική υποστήριξη, αλλά και υλική. Μην το ψάχνεις, Έλληνας και Χριστιανός πάνε μαζί.

Επίσης επειδή τυχαίνει να είμαι συνομήλικος σου, δεν νομίζω πως στην ηλικία που είμαστε μπορούμε να έχουμε τέτοιες απόψεις. Αθεια και τέτοια. Πρέπει να είσαι πολυδιαβασμένος, πολυγυρισμένος και πάλι δεν βγάζεις συμπέρασμα.

Δεν ξέρω τους λόγους που σε οδήγησαν στην αθεία που λες, αλλά σίγουρα ούτε και εσύ ξέρεις γιατί δεν πιστεύεις σε Αρχαγγέλους κτλ. Επίσης αν θυμάμαι καλά και στις 2 ορκομωσίες αναφέρονται τα Θεία, και μέσα στις ΕΔ γίνονται προσευχές και αγιασμοί, και οι Αρχάγγελοι που δεν πιστεύεις είναι προστάτες της ΠΑ.

Δεν ξέρω αν σου αρέσει αυτό, αλλά αν θές να προσποιείσαι για να γίνεις Ίκαρος δεν είναι προς τιμήν σου.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Καθένας με το δίκιο του, και δίνω ένα παράδειγμα του τι εστί Εκκλησία.

Χρηστιανοί και Καθολικοί πιστεύουν στον Θεό, στον Χριστό και στην Παναγία, σωστά ; (αφήστε την αγ. Τριάδα στην παρούσα)

Στον Β' ΠΠ οι χριστιανοί παπάδες ευλογούσαν τους χριστιανούς για να νικήσουν στον πόλεμο και οι καθολικοί ευλογούσαν (υπο τον ίδιο Θεό) τους Γερμανούς για να νικήσουν.

Δηλαδή ο Θεός με πιανού με μέρος έπαιζε έδρα ;

Μετά πως να μην είσαι άθεος ;

Την αθεοσύνη μας την προκαλούν οι εκπρόσωποι της κάθε Θρησκείας θα έλεγα με τις πράξεις τους (βλέπε πανυγύρια έξω απο εκκλησίες και συγκρίνετε με την εποχή του Χριστού στον Μεγάλο Ναό τι γινόταν)

Τέλος πάντων, όπου κράτος/κόμμα και Θρησκεία, όπου Στρατός και Θρησκεία, όπου σχολείο και Θρησκεία. Τα υπόλοιπα τα γνωρίζετε απο τις ειδήσεις
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

τέλος, δες και εδώ :) :)

http://commit.e-haf.org/viewtopic.php?t=8014
e-HAF Admin
Sierraxray
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2005, 13:56

Δημοσίευση από Sierraxray »

Πάντως στο στρατό ορκίζονται και οι αλλόθρησκοι.
Γιατί εκεί τους χρειαζόμαστε.
Τώρα όταν τους έχεις ανάγκη εσύ μπορεί να σε ζορίσουν να πείς ότι κάτι που δεν συμμερίζεσαι... (λές και διαβάζουμε το ¨Ονομα του Ρόδου" ένα πράγμα...)
Πολλά ψυχομετρικά τέστ δεν θέλουν να δούν μόνο πόσο έξυπνος είσαι αλλά και κατά πόσο αντιμετωπίζεις με σοβαρότητα θέματα που δεν γνωρίζεις πόση σημασία έχουν.
Πχ. κάτι χαζοερωτήσεις με την κοκκινοσκουφίτσα, που αυτό που ζητάνε από σένα είναι απλά μιά σοβαρή απάντηση ακόμα και αν το θέμα είναι ηλίθιο..
Εικόνα
Jojo
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1546
Εγγραφή: 24 Ιαν 2007, 19:27

Δημοσίευση από Jojo »

Anzac έγραψε:Καθένας με το δίκιο του, και δίνω ένα παράδειγμα του τι εστί Εκκλησία.

Χρηστιανοί και Καθολικοί πιστεύουν στον Θεό, στον Χριστό και στην Παναγία, σωστά ; (αφήστε την αγ. Τριάδα στην παρούσα)

Στον Β' ΠΠ οι χριστιανοί παπάδες ευλογούσαν τους χριστιανούς για να νικήσουν στον πόλεμο και οι καθολικοί ευλογούσαν (υπο τον ίδιο Θεό) τους Γερμανούς για να νικήσουν.

Δηλαδή ο Θεός με πιανού με μέρος έπαιζε έδρα ;

Μετά πως να μην είσαι άθεος ;

Την αθεοσύνη μας την προκαλούν οι εκπρόσωποι της κάθε Θρησκείας θα έλεγα με τις πράξεις τους (βλέπε πανυγύρια έξω απο εκκλησίες και συγκρίνετε με την εποχή του Χριστού στον Μεγάλο Ναό τι γινόταν)

Τέλος πάντων, όπου κράτος/κόμμα και Θρησκεία, όπου Στρατός και Θρησκεία, όπου σχολείο και Θρησκεία. Τα υπόλοιπα τα γνωρίζετε απο τις ειδήσεις
Δεν ξέρω ο Θεός με πιανού το μέρος ήταν, το σίγουρο πάντως είναι πώς αυτοί που ήταν αμυνόμενοι και ήθελαν τα εδάφη τους πίσω, έπαιρναν μια κάποια υποστήριξη από την θρησκεία.

Επίσης μην το γενικεύεις, εγώ μίλησα για τους Έλληνες και την ΠΑ.
Γιώργος
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Anzac έγραψε: Στον Β' ΠΠ ........οι καθολικοί ευλογούσαν (υπο τον ίδιο Θεό) τους Γερμανούς για να νικήσουν.

Δηλαδή ο Θεός με πιανού με μέρος έπαιζε έδρα ;

Αυτό τώρα σε ποιά νουβέλα το διάβασες εσύ?

Ακόμα και να υσχύει κάτι τέτοιο για μένα θα ήταν αποκλειστικά και μόνο ψυχολογικό κόλπο των ναζί προς τους νέους τους.
Εικόνα
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Sierraxray έγραψε: Πάντως στο στρατό ορκίζονται και οι αλλόθρησκοι.

Ξέρεις τον όρκο που δίνουν? Γιατί είναι λιγάακι διαφορετικός απο αυτόν που δώσαμε όλοι.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NaiVe
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 05 Αύγ 2009, 01:20

Δημοσίευση από NaiVe »

Corsair έγραψε:
NaiVe έγραψε:Αν και είμαι άθεος πιστεύω οσα είπε ο Χριστός στον κοινωνικό τομέα(αγάπα τον πλησίον σου)κτλπ και προσπαθώ να τα τηρώ.Από εκεί και πέρα δεν πιστεύω οτι υπάρχουν χερουβημ και αρχάγγελοι ή κώλαση και παράδεισος.Οσο για αυτό που είπες για την σημαία και τον σταυρο ας μου απαντησεις εσυ...τι σημαινει ο σταυρος πανω στην σημαια?Αλληλεγγυη?Βοηθεια στον συνάνθρωπο?Ηθική ζωη?Αγάπη?.....ή οτι ο Αδάμ και η Εύα έκοψαν ένα μήλο και έγιναν όσα έγιναν?
Σημαίνει πως όταν φτιάχτηκε η σημαία στην επανάσταση, ότι ο σταυρός και η εκκλησία έπαιξαν τον πλέον σημαντικό ρόλο στην απελευθέρωση. Πώς ήταν ηθική υποστήριξη, αλλά και υλική. Μην το ψάχνεις, Έλληνας και Χριστιανός πάνε μαζί.

Επίσης επειδή τυχαίνει να είμαι συνομήλικος σου, δεν νομίζω πως στην ηλικία που είμαστε μπορούμε να έχουμε τέτοιες απόψεις. Αθεια και τέτοια. Πρέπει να είσαι πολυδιαβασμένος, πολυγυρισμένος και πάλι δεν βγάζεις συμπέρασμα.

Δεν ξέρω τους λόγους που σε οδήγησαν στην αθεία που λες, αλλά σίγουρα ούτε και εσύ ξέρεις γιατί δεν πιστεύεις σε Αρχαγγέλους κτλ. Επίσης αν θυμάμαι καλά και στις 2 ορκομωσίες αναφέρονται τα Θεία, και μέσα στις ΕΔ γίνονται προσευχές και αγιασμοί, και οι Αρχάγγελοι που δεν πιστεύεις είναι προστάτες της ΠΑ.

Δεν ξέρω αν σου αρέσει αυτό, αλλά αν θές να προσποιείσαι για να γίνεις Ίκαρος δεν είναι προς τιμήν σου.
Λοιπον για να τελιώνουμε με αυτήν την ιστορία. Το τι με οδηγησε στην αθεϊα ειναι μια αλλη ιστορια αλλα μπορω πολυ απλα να σ αναφερω: τους εκπροσωπους της εκκλησιας (ακουμε καθημερινα για αυτους), δεν ξερω αν έχεις μπει στην διαδικασια να ψάξεις αλλα θα στο πω και στο εγγυόμαι οτι στο όνομα του Θεου(οχι μονο του δικου μας αλλα ολων) έχουν πεθάνει περισσοτερα ατομα απ'οτι σε οποινδηποτε αλλο πόλεμο, επίσης πολυ απλα δεν πιστευω στο οτι υπαρχει καποιος πάνω απο ολους που αποφασιζει για εμας, για το ποσο θα ζησουμε και ποτε θα πεθανουμε και τελος θα πω κατι που ειπε ενας Αγγλος φιλοσοφος αθεος(αυτο επειδη νομιζεις οτι δεν εχω ψαξει το θεμα και πιστευω αυτα που πιστευω λες και ειναι καποια μοδα η αθεϊα)..δεν πιστευω σε εναν Θεο ο οποιος ειναι υπευθυνος για τον ρατσισμο, την ξενοφοβια, τις φυσικες καταστροφες, τις αρρωστιες και γενικότερα για το θάνατο τοσων δυσεκ/ριων ανθρωπων.....και ο οποιος θα με στειλει στην κολαση αμα δεν είμαι εναρετος ανθρωπος στην ζωη μου.Ζητώ συγνώμη για αυτο το ποστ ...δεν ηταν αυτη η αιτια που δημιουργησα το τοπικ.Και επειδη ισχυρίζεσαι οτι αμα περασω Ικάρων θα προσποιουμαι ουσιαστικα αμα δεν πιστευω στους αγγελους σου λέω οτι μόνο οι άγγελοι δεν θα σε σωσουν αμα βρισκεσαι σε μια δυσκολη κατασταση.Οχι μονο σε ενα μαχητικο αλλα και γενικα στην ζωη σου...οι αποφάσεις σου είναι που θα σε σώσουν και οι γνώσεις σου. Και ενταξει οι Αρχάγγελοι ειναι οι προστατες της Π.Α και αναφέρονται στις ορκομοσίες,τι θα γινει αμα δεν πιστευω πως υπαρχουν?Ουτε αντιχριστιανος ειμαι για να αντιδρασω την ωρα της ορκομοσιας ουτε φανατικος. [/i]
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Ζήτησες την άποψη μας, και τώρα λες "για να τελιώνουμε με αυτήν την ιστορία".....

ασχολίαστο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Anzac την 27 Αύγ 2009, 09:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
e-HAF Admin
Greg
Δημοσιεύσεις: 973
Εγγραφή: 25 Σεπ 2006, 11:26
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Greg »

Απόλυτα σεβαστές οι αντιλήψεις του κάθε ανθρώπου. Σου παραθέτω 2 φωτός που ισοδυναμούν με 1000 λέξεις :wink:

Εικόνα

Εικόνα

Kάποιοι που κάνουν φοβερά τη δουλειά τους εκεί πάνω ευτυχώς ή δυστυχώς πιστέυουν ότι θα τους βοηθήσουν οι άγγελοι όπως λες αν χρειαστεί. Επίσης πολλοί έχουν ισχυριστεί ότι εκεί πάνω βρίσκεσαι πιο κοντά στο Θεό 8)
cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

Greg έγραψε:Απόλυτα σεβαστές οι αντιλήψεις του κάθε ανθρώπου. Σου παραθέτω 2 φωτός που ισοδυναμούν με 1000 λέξεις :wink:

Εικόνα

Εικόνα

Kάποιοι που κάνουν φοβερά τη δουλειά τους εκεί πάνω ευτυχώς ή δυστυχώς πιστέυουν ότι θα τους βοηθήσουν οι άγγελοι όπως λες αν χρειαστεί. Επίσης πολλοί έχουν ισχυριστεί ότι εκεί πάνω βρίσκεσαι πιο κοντά στο Θεό 8)
τι φωτός είναι αυτές? ο ένας είναι χριστιανός και ο άλλος είναι αεκτζής?
άλλα πραματα σας ρώτησε το παλικάρι άλλα πράματα του απαντάτε..
και τι παει να πει "εκεί πάνω είσαι πιο κοντά στο Θεό"?
στην σελήνη μένει?
Εγώ μια φορά αν ήταν να πετάξω επιβάτης και έβλεπα τον πιλότο με τις αγιαστούρες και τα λιβανιστήρια πριν την απογείωση θα με ζώναν τα φίδια.

Και αφού όπως λες πιστεύουν οτι στη μαύρη ώρα πάνω θα τους βοηθήσουν οι άγγελοι, γιατί μαθαίνουν emergency διαδικασίες, και στην τελική γιατί οπλίζουν το ejection seat στο ramp start?
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
Sierraxray
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2005, 13:56

Δημοσίευση από Sierraxray »

Raptor:
Ξέρεις τον όρκο που δίνουν? Γιατί είναι λιγάκι διαφορετικός απο αυτόν που δώσαμε όλοι.
Ναι έχεις δίκαιο, αλλά είναι λογικό να είναι διαφορετικός. Αν σε κάθε όρκο που δίνουμε σε πανεπιστήμια στρατούς και καθετί, μπλέκεται η θρησκεία και βάζει και σαν όρο όρκο και αφοσίωση σε αυτήν, τότε είναι φυσικό όταν παρουσιαστεί κάποιος μουσουλμάνος ή άλλος να πρέπει να του ράψουν όρκο στα μέτρα του.
Τωρα σχετικά με το άν θα τους επέλεγα ομολογώ πως ορισμένες θρησκείες θα τις απομάκρυνα γιατί πιστεύω ότι θα υπήρχαν ασυμβατότητες με τη λειτουργεία του στρατού. Τους άθεους όμως δεν θα τους απομάκρυνα.

@Αnzac
Η εκκλησία δεν ήταν μαζί με τους γερμανούς . Απλά σε κάποια φάση υπήχαν τμήματά της που συνεργάστηκαν αλλά έγινε ανατροπή και εκδιώχθηκαν.
Αναμάρτητη όμως δεν ήταν και μάλιστα η Ιστορία κολυμπά στο αίμα λόγω του χριστιανοσύνης και του ισλαμ, πρίν το ΒΠΠ και μετά.

@Greg
Δεν σημαίνει τίποτα το ότι ο ένας πιλότος είναι θρήσκος (και καλά κάνει). Αν εγώ έβαζα το Δια με τον κεραυνό ή δεν έβαζα τίποτα, πώς θα έβγαζες συμπέρασμα ότι είμαι Χριστιανός? Η θα θεωρούσες πάλι δεδομένο ότι επειδή πετάω στην ΠΑ πιστεύω σώνει και καλά με πάθος αυτό που αναγράφει η ταυτότητά μου ότι είμαι?
Το κόλπο το έχουν μάθει πολύ καλά εδώ στην Ελλάδα. Σε βαφτίζουν ήδη από τότε που δεν ξέρεις τί σημαίνει θρησκεία... πόσο μάλλον να διαλέξεις. Οπότε σε όλους μας γράφει ότι είμαστε Χριστιανοί άσχετα με το άν δέν μας κόφτει τίποτα.
(Παρένθεση: Είμαι Χριστιανός Ορθ. συνειδητός απλά δεν μου αρέσει η θρησκεία μου να ξεπεφτει λόγω του ότι οι αντιπρόσωποί της την καπηλεύονται).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sierraxray την 27 Αύγ 2009, 12:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
Απάντηση