Αθεϊα-Αεροπορία

Θέματα που δεν ανήκουν σε καμία άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Διαχείριση

pyrforos
Δημοσιεύσεις: 523
Εγγραφή: 24 Μάιος 2005, 20:12
Τοποθεσία: πατριδα ηρωων και Εφιαλτων...

Δημοσίευση από pyrforos »

Ας πω και γω την γνωμη μου αν και το τραβηξαμε αρκετα...
Οταν ζεις καθε μερα στην "κοψη" και ξερεις οτι μπορεις ανα πασα στιγμη να μην ξαναγυρισεις το ψαχνεις λιγο παραπανω το θεμα περα απο εγωισμους σε στυλ "ο μονος Θεος μου ειμαι εγω και ο εαυτος μου"πραγμα που καταριπεται καθε μερα στην καθημερινη ζωη.Πιστευω οτι αν ο καθενας ψαξει αρκετα με ανοιχτο μυαλο και χωρις εγωισμους θα καταλαβει οτι υπαρχει "κατι" ειτε αυτο το λεει Αλλαχ ειτε Χριστο ειτε οπως θελει.Τωρα αν θελησει να το κανει προσωπικη αναζητησει πιστευω προσωπικα οτι θα καταληξει στην Ορθοδοξια.Εκει πιστευω οτι κολαει και η σχετικη ερωτηση.Εχεις κατι ανωτερο απο σενα να στηριχθεις σε στιγμες μεγαλου ψυχολογικου φορτου κτλ κτλ

Οσο για τους παπαδες που ειπε καποιος ποιο πανω εχω να πω οτι αν δει καποιος την εκκλησια σαν οργανισμο θα βρει πολλαααααα στραβα.Αλλα δεν ειναι ετσι. Δεν μπορεις να κρινεις πχ την δημοκρατια απο τους κατα καιρους δημοκρατες....Δεν πας εκκλησια για τον παπα πας για το μυστηριο...

Σε αυτο
..δεν πιστευω σε εναν Θεο ο οποιος ειναι υπευθυνος για τον ρατσισμο, την ξενοφοβια, τις φυσικες καταστροφες, τις αρρωστιες και γενικότερα για το θάνατο τοσων δυσεκ/ριων ανθρωπων.....και ο οποιος θα με στειλει στην κολαση αμα δεν είμαι εναρετος ανθρωπος στην ζωη μου
θα απαντησω με το εξης ωραιο κειμενακι

Στὸ πανεπιστήμιο ὑπῆρχε ἕνας καθηγητὴς μὲ φήμη γιὰ τὴν ἐχθρότητά του πρὸς τὴν χριστιανικὴ πίστη.
Στὸ πρῶτο μάθημα τοῦ πρώτου ἑξαμήνου, ἐὰν ὑπῆρχε ἀνάμεσα στοὺς φοιτητὲς κάποιος θρησκευόμενος, ἐπιχειροῦσε νὰ χλευάσει τὴν πίστη του. Ρώτησε λοιπὸν τοὺς φοιτητές:
- Τὰ πάντα εἶναι δημιουργήματα τοῦ Θεοῦ;
Ἕνας φοιτητὲς μὲ βεβαιότητα εἶπε:
- Μάλιστα, κύριε καθηγητά.
Ὁ καθηγητὴς εἶπε:
- Ἀφοῦ τὰ πάντα δημιούργησε ὁ Θεός, τότε καὶ τὸ Κακὸ εἶναι δικό του δημιούργημα καὶ σύμφωνα μὲ τὴν ἀρχὴ ὅτι τὰ ἔργα μας καθορίζουν τί εἴμαστε, ὁ Θεὸς εἶναι τὸ Κακό.
Ὁ φοιτητὴς δὲν εἶχε νὰ πεῖ τίποτα καὶ ὁ καθηγητὴς ἱκανοποιημένος μὲ τὸν ἑαυτό του εἶπε στοὺς φοιτητὲς πὼς ἡ πίστη στὸ Θεὸ εἶναι μύθος.
Ἕνας φοιτητὴς σήκωσε τὸ χέρι του καὶ εἶπε:
- Κύριε καθηγητά, μπορῶ νὰ σᾶς ρωτήσω κάτι;
- Βεβαίως, ἀπάντησε ὁ καθηγητής.
- Κρύο ὑπάρχει, κύριε καθηγητά;
- Τί ἐρώτηση εἶναι αὐτή; Βεβαίως ὑπάρχει. Ποτὲ δὲν ἔνιωσες κρύο;
Οἱ φοιτητὲς γέλασαν μὲ τὴν ἐρώτηση τοῦ συμμαθητῆ τους.
Ὅμως ὁ φοιτητὴς συνέχισε:
- Στὴν πραγματικότητα, ὅμως κρύο δὲν ὑπάρχει. Σύμφωνα μὲ τοὺς νόμους τῆς φυσικῆς, ἐκεῖνο ποὺ ἐμεῖς θεωροῦμε κρύο εἶναι ἀπουσία θερμότητας. Τὸ ἀπόλυτο «μηδέν» (-460 βαθμοὺς Fahrenheit ἢ -273 Celsius) εἶναι ἡ πλήρης ἀπουσία θερμότητας. Κρύο δὲν ὑπάρχει. Ἐμεῖς δημιουργήσαμε αὐτὴ τὴ λέξη γιὰ νὰ περιγράφουμε τί νιώθουμε ὅταν δὲν ὑπάρχει θερμότητα.
Μετὰ ὁ φοιτητὴς συνέχισε:
- Τί λέτε, κύριε καθηγητά, σκοτάδι ὑπάρχει;
- Βεβαίως ὑπάρχει, ἀπάντησε ὁ καθηγητής.
- Ὄχι κύριε καθηγητά, καὶ σκοτάδι δὲν ὑπάρχει. Στὴν πραγματικότητα τὸ σκοτάδι εἶναι ἀπουσία φωτός. Ἐμεῖς μποροῦμε νὰ ἐρευνοῦμε τὸ φῶς, ἀλλὰ δὲν μποροῦμε τὸ σκοτάδι. Μποροῦμε νὰ χρησιμοποιήσουμε τὴν πρίσμα τοῦ Νεύτωνα γιὰ νὰ ἀποσυνθέσουμε τὸ φῶς σὲ ἄλλα χρώματα καὶ νὰ ἐρευνήσουμε τὸ μῆκος κύματος τοῦ κάθε χρώματος. Ὅμως δὲν μποροῦμε νὰ μετρήσουμε καὶ νὰ ἀποσυνθέσουμε τὸ σκοτάδι. Ἡ ἀκτίνα τοῦ φωτὸς μπορεῖ νὰ μπεῖ στὸ σκοτάδι καὶ νὰ τὸ φωτίζει. Πῶς μπορεῖτε νὰ μετρήσετε σὲ τί βαθμὸ εἶναι σκοτάδι; Μόνο μετρώντας τὸ ποσοστὸ τοῦ φωτός. Δηλαδή, τὸ σκοτάδι εἶναι μία ἔννοια τὴν ὁποία οἱ ἄνθρωποι χρησιμοποιοῦν γιὰ νὰ περιγράψουν τῆς καταστάσεις ὅταν ἀπουσιάζει τὸ φῶς.
Καὶ μετὰ ὁ φοιτητὴς ρώτησε:
- Κύριε καθηγητά, Κακὸ ὑπάρχει;
Ὁ καθηγητὴς ἀπάντησε μέ, ὄχι καὶ μεγάλη, βεβαιότητα:
- Δὲν εἶναι Κακὸ αὐτὸ ποὺ βλέπουμε καθημερινά; Ἡ σκληρότητα μεταξὺ τῶν ἀνθρώπων, πολλὰ ἐγκλήματα καὶ βία παντοῦ στὸν κόσμο, ὅλα αὐτὰ κατὰ τὴ γνώμη μου εἶναι παραδείγματα ποὺ ἀποδεικνύουν ὅτι ὑπάρχει Κακό.
- Κακὸ δὲν ὑπάρχει, κύριε καθηγητά. Τὸ Κακὸ εἶναι ἁπλὰ ἀπουσία Θεοῦ.
Εἶναι μία λέξη ποὺ μοιάζει τὸ κρύο καὶ τὸ σκοτάδι, δηλαδὴ λέξη ποὺ οἱ ἄνθρωποι ἐπινόησαν γιὰ νὰ περιγράφουν τὴν ἀπουσία Θεοῦ. Ὁ Θεὸς δὲν δημιούργησε τὸ Κακό. Τὸ Κακὸ δὲν εἶναι σὰν τὴν ἀγάπη, ποὺ ὑπάρχει ὅπως ἡ θερμότητα καὶ τὸ φῶς. Τὸ Κακὸ εἶναι ἀποτέλεσμα ἀπουσία στὴν καρδιὰ τοῦ ἀνθρώπου θεϊκῆς ἀγάπης. Εἶναι σὰν τὸ κρύο ποὺ ἔρχεται ὅταν ἀπουσιάζει ἡ θερμότητα, ἢ σὰν τὸ σκοτάδι ποὺ ἔρχεται ὅταν δὲν ὑπάρχει φῶς.
Καὶ ὁ καθηγητὴς δὲν εἶχε νὰ ἀπαντήσει τίποτα..
Εικόνα
Εικόνα
Αντιπλοιαρχος Χ.Καραθανασης Π.Ν.
Αντιπλοιαρχος Π.Βλαχακος Π.Ν.
Σημαιοφορος Ε.Γιαλοψος Π.Τ.
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΗΛΙΑΚΗΣ Σμη/γος
Α Θ Α Ν Α Τ Ο Ι
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Sierraxray έγραψε: @Αnzac
Η εκκλησία δεν ήταν μαζί με τους γερμανούς . Απλά σε κάποια φάση υπήχαν τμήματά της που συνεργάστηκαν αλλά έγινε ανατροπή και εκδιώχθηκαν.
Αναμάρτητη όμως δεν ήταν και μάλιστα η Ιστορία κολυμπά στο αίμα λόγω του χριστιανοσύνης και του ισλαμ, πρίν το ΒΠΠ και μετά.
τράβα "λιγάκι" ποιό πίσω !!!! Η εκκλησία είναι βαμένη με το ΑΙΜΑ του Χριστού του ίδου !!!
e-HAF Admin
Sierraxray
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2005, 13:56

Δημοσίευση από Sierraxray »

@Αnzac
Ακριβώς, αφού οι ίδιοι εμείς τον σταυρώσαμε.

@Pyrforos
Εχεις δίκιο και συμφωνώ, ότι η θρησκεία δεν είναι οι παπάδες και η συμπεριφορά τους. Γι'αυτό κάποιοι είμαστε ακόμα χριστιανοί και δεν έχουμε αλλάξει.
Ομως να το θυμάσαι ότι οι Εκκλησία κάποια στιγμή θα κρίνει αν αξίζει να ζείς από το αν είσαι Χριστιανός και τότε θα κρίνει με τα δικά της κριτήρια... όχι με αυτά του θεού...

Αυτό σε κάνει να μήν απαρνηθείς το θεό απαραίτητα (είναι προσωπική σου ανάγκη) αλλά να απαρνηθείς τον χαρακτηρισμό και την ταύτιση με αυτούς.
Η λέξη Χριστιανισμός δηλαδή για μένα επισύρει πολλά αρνητικά συναισθήματα λόγω της Ιστορίας, αλλά ο Χριστός κανένα, αντιθέτως πιστεύω στο Χριστό.

Και στην Ιστορία, οι μεγαλύτεροι πιστοί δεν προέρχονταν από την Εκκλησία και τα τσιρακια της, αλλά έτυχε να κατηγορηθούν ώς άθεοι και ώς αιρετικοί...
Βλέπε Karavaggio, Gallileo και λοιπα...
Εικόνα
cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

pyrforos έγραψε:Ας πω και γω την γνωμη μου αν και το τραβηξαμε αρκετα...
Οταν ζεις καθε μερα στην "κοψη" και ξερεις οτι μπορεις ανα πασα στιγμη να μην ξαναγυρισεις το ψαχνεις λιγο παραπανω το θεμα περα απο εγωισμους σε στυλ "ο μονος Θεος μου ειμαι εγω και ο εαυτος μου"πραγμα που καταριπεται καθε μερα στην καθημερινη ζωη.
Eχεις ζήσει ποτέ πραγματικά στην "κόψη"? Εχεις την παραμικρή ιδέα τι είναι αυτό που λές? Μπορείς έστω και με την φαντασία σου να προσεγγίσεις την ψυχολογία ενός ατόμου που ζει πραγματικά στην "κόψη"?
Εχεις βγεί ποτέ απο την πόρτα του σπιτιού σου και κλείνοντας την να αναρρωτηθείς αν θα την ξαναπεράσεις στο τέλος της ημέρας?
Αν η απάντηση είναι όχι φίλε μου καλέ , το ξέρεις μόνο εσύ, αλλά το ποστ σου είναι άκυρο. Γιατί εγώ ξέρω το αντίθετο.Ξέρω οτι αυτοί που πραγματικά ζουν στην κόψη βασίζονται στα χέρια τους στο ψυχικό τους σθένος και στην αντοχή τους, είτε πιστεύουν είτε όχι.
Το τι καταρίπτεται στην καθημερινή ζωή το ξέρει ο καθένας για τον εαυτό του, δεν μπορείς να το πείς εσυ για όλους μας.
Anyway απο πλευράς μου αν και δεν μου πέφτει λόγος θα δώσω συγχαρητήρια για την στάση ζωής του, στον φίλο που άνοιξε το thread, σπάνιο να βλέπεις τέτοιους έντονους προβληματισμούς σε τέτοιες ηλικίες,
και θα προτείνω να ξαναγυρίσουμε στην αρχική ερώτηση που μας έκανε το παιδί, όποιος ξέρει, γιατί για άλλη μια φορά ξεχείλισε η μακακία.
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
pyrforos
Δημοσιεύσεις: 523
Εγγραφή: 24 Μάιος 2005, 20:12
Τοποθεσία: πατριδα ηρωων και Εφιαλτων...

Δημοσίευση από pyrforos »

@cosa
Καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση
Οντως το ξερω μονο εγω αν εχω ζησει στην κοψη.Λοιπον εχω ζησει (για πολυ μικρο χρονικο διαστημα ειναι αληθεια)και δεν ειναι κατι που καυχιεμαι ουτε ντρεπομαι...απλα ετσι εγινε.Πιστευω οτι στις δυσκολιες δοκιμαζεται και η πιστη σου και ο χαρακτηρας σου και γενικα ολο το ειναι σου.Αλλος σκληραινει και αλλος μαλακωνει, αλλος στηριζεται αποκλειστικα στον εαυτο του και αλλος καταλαβαινει οτι ειναι πολυ μικρος μπροστα στη φυση / κοινωνια και τις δυσκολιες της...
Ετσι απο προσωπικη εμπειρια μιλαω οταν λεω οτι ειναι πολυ μικρο το ανθρωπινο σθενος για να σε κρατησει νορμαλ σε τετοιες μεγαλες χρονικες περιοδους...για λιγο ισως ναι δεν ξερω...


Ειπα:
περα απο εγωισμους σε στυλ "ο μονος Θεος μου ειμαι εγω και ο εαυτος μου"πραγμα που καταριπεται καθε μερα στην καθημερινη ζωη

Αναφερομουν στο Εγω ,στον εγωισμο...Ενα πολυ προσφατο παραδειγματακι ειναι με τις φωτιες που καταλαβαμε ποσο μικροι ειμαστε απεναντι στη φυση, με ενα μικρο ατυχηματακι στην εθνικη σε μενα που καταλαβα οτι δεν ειμαστε τιποτα και αρκουν λιγα δευτερολεπτα για να μας μεινει μονο ο εγωισμος μας...
Ευχαριστω για την υπομονη σου που με διαβασες
Εικόνα
Εικόνα
Αντιπλοιαρχος Χ.Καραθανασης Π.Ν.
Αντιπλοιαρχος Π.Βλαχακος Π.Ν.
Σημαιοφορος Ε.Γιαλοψος Π.Τ.
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΗΛΙΑΚΗΣ Σμη/γος
Α Θ Α Ν Α Τ Ο Ι
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Κουβά έχουμε ;

:)
e-HAF Admin
pyrforos
Δημοσιεύσεις: 523
Εγγραφή: 24 Μάιος 2005, 20:12
Τοποθεσία: πατριδα ηρωων και Εφιαλτων...

Δημοσίευση από pyrforos »

:fire:
εφτασεεεε
flames out
Εικόνα
Εικόνα
Αντιπλοιαρχος Χ.Καραθανασης Π.Ν.
Αντιπλοιαρχος Π.Βλαχακος Π.Ν.
Σημαιοφορος Ε.Γιαλοψος Π.Τ.
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΗΛΙΑΚΗΣ Σμη/γος
Α Θ Α Ν Α Τ Ο Ι
Greg
Δημοσιεύσεις: 973
Εγγραφή: 25 Σεπ 2006, 11:26
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Greg »

cosa έγραψε: τι φωτός είναι αυτές? ο ένας είναι χριστιανός και ο άλλος είναι αεκτζής?
άλλα πραματα σας ρώτησε το παλικάρι άλλα πράματα του απαντάτε..
και τι παει να πει "εκεί πάνω είσαι πιο κοντά στο Θεό"?
στην σελήνη μένει?
Εγώ μια φορά αν ήταν να πετάξω επιβάτης και έβλεπα τον πιλότο με τις αγιαστούρες και τα λιβανιστήρια πριν την απογείωση θα με ζώναν τα φίδια.

Και αφού όπως λες πιστεύουν οτι στη μαύρη ώρα πάνω θα τους βοηθήσουν οι άγγελοι, γιατί μαθαίνουν emergency διαδικασίες, και στην τελική γιατί οπλίζουν το ejection seat στο ramp start?
Δεν είναι της ΑΕΚ το σήμα :lol: Απλά έδειξα ότι καλώς ή κακώς κάποιοι στην Αεροπορία είναι πιο συνδεμένοι με την θρησκεία και ότι αυτό μπορεί να επηρρεάσει στην απάντηση του στα τεστ ανάλογα τον εξεταστή :wink:

Οπότε δε βλέπω να απαντάω λάθος ούτε υποστηρίζω αυτές της απόψεις.
AnaCroN
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2007, 10:52

Δημοσίευση από AnaCroN »

Στις ερωτήσεις που θα σου κάνουν απάντησε όσο πιο φυσιολογικά μπορείς. Αν είσαι ψυχοπαθής θα κοπείς ακόμα και αν ξεγελάσεις τους ψυχογιατρούς στις προκαταρκτικές εξετάσεις. Μέσα στη σχολή έρχονται αρκετές δυσκολίες και δεν γίνεται να κρύψεις τίποτα(πόσο μάλλον μετά τη σχολή).
Σου προτείνω να ανησυχείς για άλλα θέματα όπως τα μαθήματα και οι υγειονομικές εξετάσεις παρά για τα θρησκευτικά..

Άλλωστε μη νομίζεις ότι οι υπόλοιποι συνομήλικοί σου που θα περάσουν θα είναι συνειδητοποιημένοι με το θέμα θρησκεία. Άσε που μπορεί με τον καιρό να αλλάξεις γνώμη και να πιστέψεις σε παράδεισο και κόλαση.
cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

Anzac έγραψε:Κουβά έχουμε ;

:)
δεν είναι flames ρε αρχηγέ αντίθετα είναι ένας πολύ ωραίος αντίλογος, είναι γνωστό οτι μου αρέσει να pushαρω τον άλλον εκεί που βρίσκω ενδιαφέρον.
Εξ' άλλου η δική μου θρησκεία είναι να έχει ο άλλος την ελευθερία να πιστεύει ό,τι θέλει και να το φωνάζει, και αν αυτό λέγεται χριστιανισμός είμαι χριστιανός , αν λέγεται βουδισμός είμαι βουδιστής, αν λέγεται αθεΐα so be it.
Toν φίλο υποψήφιο Ίκαρο δεν ξέρω αν βοηθήσαμε καθόλου :D :D
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
Gabri
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 10 Δεκ 2007, 16:34

Δημοσίευση από Gabri »

Άντε τελικά δεν άντεξα στον πειρασμό για να πω κι εγώ την άποψη μου.
Λοιπόν είμαι ένας χριστιανός ορθόδοξος που πηγαίνει στην εκκλησία μόνο την Μ.Παρασκευή και την Ανάσταση.
Έχω πολλές αμφιβολίες για τους παππάδες και γενικά αυτούς που διοικούν την εκκλησία και νομίζω ότι δεν χρειάζεται κάποιος να πηγαίνει σε εκκλησίες για να δείξει ότι πιστεύει.
Λοιπόν είχα κι εγώ μία περίπτωση στην ζωή μου που έφτασα στο άκρο, και απλά παρέμεινα σε αυτήν την μεριά και όχι στην άλλη.
Να σας πω κάτι ειλικρινά. Για εμένα εκείνη την ώρα μου φάνηκε σαν θεός ο ταρίφας που σταμάτησε στον δρόμο να με πάρει και να με πάει στο νοσοκομείο.
Απλά όπως αναφέρθηκε στην αρχή του post εκείνη την ώρα κοιτάας την επιβίωση σου και δεν μπορείς να σκεφτείς φιλοσοφικά. Το Παναγιά μου ή το Χριστέ μου που σου βγαίνει είναι πιστεύω περισσότερο ένστικτο παρά θρησκοληψία. Γιατί αν μεγαλώναμε στο Θιβέτ θα πιστεύαμε ότι ο Βούδας είναι πάνω από όλα.

Οπότε στο παλλικάρι που άνοιξε το θέμα έχω να του πώ να απάντήσει ότι είναι "σωστό" για το τεστ, και να πραγματοποιήσει το όνειρο του.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NaiVe
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 05 Αύγ 2009, 01:20

Δημοσίευση από NaiVe »

Ευχαριστώ όλους για τις απάντησεις σας παιδιά αλλα και γενικότερα για τον διάλογο που κάναμε.Καταρχήν αυτο που είπα στο προηγούμενο ποστ μου (για να τελειώνουμε) το είπα επειδή το θέμα ξέφυγε πολύ απο το αρχικό ποστ μου. Ευτυχώς καποιοι το έβαλαν στη θέση του. Επίσης σε αυτόν που ανέφερε το κείμενο με τον καθηγητή να πω οτι την αποψη αυτου του Φιλοσόφου που ανέφρα δεν την ασπάζομαι...απλα την ανέφερα.Δεν πιστεύω πως ο Θεός ευθύνεται για το κακό στον κόσμο, οπώς επίσης δεν πιστεύω οτι ευθύνεται μόνο για το καλο και οχι για το κακο. Πιστεύω πως οι ανθρώποι είναι αυτοι που με τις είτε σωστές είτε λανθασμένες αποφάσεις τους πληγώνουν ή δίνουν χαρά σε άλλους.Επίσης το αν υπάρχει ή δεν υπάρχει κατι ανώτερο δεν μπορεί να το γνωρίζει κανείς, οπότε ο καθένας μπορεί να έχει την δικιά του ερμηνεία για το πως δημιουργηθήκαμε και το πως αυτή την στιγμή μιλάμε για αυτα τα θέματα.
Δεν ξέρω αν υπάρχει Θεός ή όχι αλλά ξέρω ένα πράγμα...όλοι εμείς αγαπάμε την Π.Α, αγαπάμε την πατρίδα μας....εντάξει και το falcon και εφόσον όλοι είμαστε υποστηριχτές του δημοκράτικου πολιτεύματος δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα.Και κάτι άσχετο...έχω ακούσει οτι στην Ολλανδία νομίζω πριν νομιμοποιηθεί το χορτο βγήκε κάποιος και ξεκίνησε μια δικια του θρησκεία ή αίρεση στην οποια επέτρεπόταν ελεύθερα το κάπνισμα απαγορευμένων ουσιών, οποτε όλοι μαζεύονταν σε ένα σπίτι και πρσεύχονταν με τον δικο τους τρόπο.... :shock: 8) :lol: 8) :shock: :lol:
Jojo
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1546
Εγγραφή: 24 Ιαν 2007, 19:27

Δημοσίευση από Jojo »

NaiVe έγραψε:Επίσης το αν υπάρχει ή δεν υπάρχει κατι ανώτερο δεν μπορεί να το γνωρίζει κανείς, οπότε ο καθένας μπορεί να έχει την δικιά του ερμηνεία για το πως δημιουργηθήκαμε και το πως αυτή την στιγμή μιλάμε για αυτα τα θέματα.
Δεν θυμάμαι ποιός άθεος το 'χε πει: Αν δεν υπάρχει Θεός είμαστε σωστοί, αν υπάρχει την πατήσαμε...
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
saf
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2007, 00:03
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ

Δημοσίευση από saf »

Ελπιζω να μην κάνω λάθος αλλα νομίζω οτι στα ψυχοτεχνικά τεστ συμπληρωνεις την απάντηση που θέλεις μαυριζοντας ενα συγκεκριμένο κουτάκι.Στη συνεχεια προκειμένου να ελένξουν οι γιατροι αν πασχεις απο καποια ψυχικη νοσο τοποθετουν πανω απο τη σελιδα με τις απαντησεις σου μια μαυρη σελιδα με κενα εκει που υπαρχουν τα κουτακια των απαντησεων και αναλογα ποσα απο αυτα ειναι μαυρισμενα η οχι προκυπτει αν πασχεις η οχι απο κατι.Εννοειται πως για καθε νοσο υπαρχει διαφορετικη"μαυρη" σελιδα.
Αρα δεν εχει τοσο να κανει με το τι ακριβως απαντησες αλλα με το ποσες "μη φυσιολογικες" απαντησεις εχεις συνολικα.
once PHANTOM Phorever PHANTOM....
panpan
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2016
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 22:31
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panpan »

Πέρασα φέτος τις εξετάσεις για Ικάρων και δεν υπήρχε πουθενά ερώτηση σχετική με θρησκεία είτε γραπτή είτε προφορική. Ακόμα και να υπάρξει όμως, δώσε την απάντηση που θεωρητικά είναι σωστή και κράτα για τον εαυτό σου την πραγματική σου άποψη.
Εικόνα
Απάντηση