Τέλος στις λάμπες πυρακτώσεως

Θέματα που δεν ανήκουν σε καμία άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Τέλος στις λάμπες πυρακτώσεως

Δημοσίευση από Anzac »

ΕΕ: τέλος εποχής για τους απλούς λαμπτήρες πυράκτωσης
September 1, 2009

Τέλος εποχής από σήμερα 1η Σεπτέμβρη για τους κοινούς λαμπτήρες πυράκτωσης των 100 watt από τα καταστήματα της Ευρωπαικής Ένωσης.

Καταργούνται σταδιακά μέχρι το 2012 οι κοινοί λαμπτήρες πυράκτωσης και τη θέση τους παίρνουν νέοι λαμπτήρες αλογόνου, με σκοπό την εξοικονόμηση ενέργειας κατά 80% που κατανάλωναν οι παλιοί.

Η απόφαση της ΕΕ ελήφθη από τα 27 κράτη μέλη πέρυσι και είναι μια προσπάθεια για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής.

Το εν λόγω μέτρο προβλέπει ότι θα πρέπει να αντικατασταθούν όλοι οι λαμπτήρες πυράκτωσης με νέας τεχνολογίας για την εξοικονόμηση ενέργειας αλλά και για την μείωση των εκπομπών του διοξειδίου του άνθρακα στην ατμόσφαιρα.

Τα καταστήματα θα μπορούν να πωλούν τους παλιούς λαμπτήρες μέχρι να εξαντληθούν τα αποθέματα τους.
Όσοι αντιτίθενται στο εν λόγω μέτρο, υποστηρίζουν ότι οι νέοι λαμπτήρες μπορεί να προκαλέσουν πονοκεφάλους και εξανθήματα σε ανθρώπους που έχουν ευαισθησίες στο φως.

Οι νέοι λαμπτήρες θα είναι ακριβότεροι αλλά θα συμβάλλουν στη μείωση της κατανάλωσης της ηλεκτρικής ενέργειας του κάθε νοικοκυριού.

Διάφορες χώρες όπως η Αυστραλία, η Νέα Ζηλανδία, οι ΗΠΑ, ο Καναδάς και οι Φιλιππίνες έχουν πάρει την ίδια απόφαση.
http://www.econews.gr/2009/09/01/eu-ban ... ght-bulbs/
e-HAF Admin
kypselos
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2006, 19:05
Τοποθεσία: Χανια-Κρητη

Δημοσίευση από kypselos »

Αντε να δουμε και κατι καλο επιτελους.

Εγω απο την αλλη προτεινω:

Πατε στο περιπτερο για τσιγαρα,τσιχλες ή οτιδηποτε ψιλικο;
ΜΗΝ τα βαλετε σε πλαστικη σακουλα που θα πεταχτει μετα.Παρτε τα στο χερι.
Αν ο καθενας μας αρνηθει μια πλαστικη σακουλα τοτε κανουμε την διαφορα :wink:
cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

Μου θυμίζει κάτι αμερικάνικες ταινίες με πόλεμο του Βιετνάμ, όπου έπεφτε ο φαντάρος στη νάρκη, του κοβόταν το πόδι, και ο "medic" του σούταρε μορφίνες για να πεθάνει ανώδυνα.
Ας κοιτάξουν να απελευθερώσουν την ηλιακή ενέργεια, που για να βάλεις φωτοβολταϊκό στοιχείο στο σπίτι σου πρέπει να παλεύεις 3 χρόνια στις πολεοδομίες για την άδεια και τελικά ΔΕΝ την δίνουν, και μετά κοιτάμε και τις λάμπες.
Αλλά τι να περιμένεις; Εδώ τους πήρε 30 χρόνια να καταλάβουν οτι μόνο απο το standby mode των ηλεκτρικών μας συσκευών καίμε σαν Ευρώπη σε 1 μήνα ότι ρεύμα καίει η Αφρική σε 1 χρόνο.
Τεσπά, καλό το μέτρο στην τελική αλλά απο μόνο του δεν κάνει τίποτα.
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

kypselos έγραψε:Αντε να δουμε και κατι καλο επιτελους.

Εγω απο την αλλη προτεινω:

Πατε στο περιπτερο για τσιγαρα,τσιχλες ή οτιδηποτε ψιλικο;
ΜΗΝ τα βαλετε σε πλαστικη σακουλα που θα πεταχτει μετα.Παρτε τα στο χερι.
Αν ο καθενας μας αρνηθει μια πλαστικη σακουλα τοτε κανουμε την διαφορα :wink:
Αυτό κάνω εδώ και καιρό , όταν μπορώ να πάρω τα πράγματα στο χέρι, και ενώ μου προσφέρουν σακούλα τους λεώ "οχι ευχαριστώ είναι λίγα, SAVE THE PLANET"
Μια μέρα λοιπόν που είχα πάει για μπινελίκια στο ψιλικατζίδικο της γειτονιάς έγινε το ίδιο σκηνικό, μόνο που μόλις το είπα αυτό, ο ψιλικατζής γύρισε τη σακούλα στο κάτω μέρος και μου έδειξε την εξής επιγραφή
"Η ΣΑΚΟΥΛΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΦΩΤΟΔΙΑΣΠΩΜΕΝΗ
Η ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΖΩΗΣ ΣΤΟ ΦΩΣ ΕΙΝΑΙ 200 ΗΜΕΡΕΣ"
Λίγες μέρες μετά παρατήρησα το ίδιο και στις σακούλες απο το super-market

Εγώ θα συνυπογράψω αυτό που λέει ο kypselos και θα το επεκτείνω λέγοντας:
"Αν ο καθενας μας αρνηθει μια πλαστικη σακουλα τοτε κανουμε την διαφορα-Υποστηρίξτε τις επιχειρήσεις με τις οικολογικές σακούλες, spread the word"
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Αυτό με τις φωτοδιασπώμενες σακούλες ισχύει πλέον για τα περισσότερα μεγάλα supermarket.

Έξω στο μπαλκόνι αφημένη στο φως και στον αέρα, μέσα σε 1-2 βδομάδες ήδη η σακούλα σκίζεται και θρυμματίζεται σα χαρτί αν την τραβήξεις.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Και ο αντίλογος....
ενεργοβόροι λαμπτήρες απαγορεύθηκαν, οι νέοι όμως θα προκαλέσουν ζημιά στο περιβάλλον αν δεν ανακυκλώνονται 11.13.21
Περίπου 50 ευρώ θα εξοικονομεί το μέσο ελληνικό νοικοκυριό κάθε χρόνο αφού αντικαταστήσει τις λάμπες πυράκτωσης με λαμπτήρες χαμηλής κατανάλωσης σύμφωνα με εκτιμήσεις ειδικών.

Από χθες απαγορεύθηκε στην Ευρωπαϊκή Ένωση η παραγωγή και η εισαγωγή των λαμπτήρων πυρακτώσεως. Εκτός από το ενεργειακό και οικονομικό όφελος που θα προκύψει, η Ελλάδα θα εκπέμπει 1,63 εκατομμύρια τόνους διοξειδίου του άνθρακα λιγότερους ετησίωςόσο σχεδόν παράγουν μηνιαίως δύο μεγάλοι θερμοηλεκτρικοί σταθμοί της ΔΕΗ.

Καταναλώνουν έως και 80% λιγότερη ενέργεια, απαλλάσσοντας το περιβάλλον από εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα που προκαλούν την κλιματική αλλαγή και η διάρκεια ζωής τους είναι τουλάχιστον 5.500 ώρες μεγαλύτερη από τις συμβατικές. Οι λαμπτήρες εξοικονόμησης είναι όμως κατά μέσον όρο 6 φορές ακριβότεροι από τις λάμπες πυράκτωσης και προς το παρόν στη χώρα μας δεν οδηγούνται στην ανακύκλωση, με αποτέλεσμα να απελευθερώνεται στο περιβάλλον ο επικίνδυνος υδράργυρος που περιέχουν.
http://andronianoi.ucoz.com/news/2009-09-02-2617
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

cosa έγραψε: "Αν ο καθενας μας αρνηθει μια πλαστικη σακουλα τοτε κανουμε την διαφορα-Υποστηρίξτε τις επιχειρήσεις με τις οικολογικές σακούλες, spread the word"
Αν δεν την πάρεις εσύ, θα την πάρει κάποιος άλλος.Λές να τους μείνουν ;
e-HAF Admin
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

cosa έγραψε:"Η ΣΑΚΟΥΛΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΦΩΤΟΔΙΑΣΠΩΜΕΝΗ
Η ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΖΩΗΣ ΣΤΟ ΦΩΣ ΕΙΝΑΙ 200 ΗΜΕΡΕΣ"
Λίγες μέρες μετά παρατήρησα το ίδιο και στις σακούλες απο το super-market
ΠΡΟΣΟΧΗ: Φωτοδιασπώενη ή βιοδιασπώμενη δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι ανακυκλώνεται ή απορροφάται από το περιβάλλον. Απλά γίνεται μικροσκοπικές ίνες οι οποίες καταλήγουν παντού μέσα στην τοφική αλυσίδα. Διαβάστε αυτό. Η καλύτερη λύση είναι η ελαχιστοποίηση της χρήσης των πλαστικών, όπου υπάρχει εναλλακτική. Εγώ π.χ. στη δουλειά έχω πάρει ένα γυάλινο μπουκάλι και ποτήρι για να μην παίρνω εμφιαλωμένα νερά και πλαστικά ποτηράκια. Το ίδιο για τα σκεύη στο σπίτι.
Anzac έγραψε:
cosa έγραψε: "Αν ο καθενας μας αρνηθει μια πλαστικη σακουλα τοτε κανουμε την διαφορα-Υποστηρίξτε τις επιχειρήσεις με τις οικολογικές σακούλες, spread the word"
Αν δεν την πάρεις εσύ, θα την πάρει κάποιος άλλος.Λές να τους μείνουν ;
Δε θα τους μείνουν αλλά αν μειωθεί η ζήτηση θα μειωθεί και η παραγωγή.
gerodinis
Δημοσιεύσεις: 2063
Εγγραφή: 11 Αύγ 2007, 17:28

Δημοσίευση από gerodinis »

Εμένα η απορία μου είναι άλλη.

Στο σπίτι μας έχουμε βάλει λάμπες φθορίου (ίδιες με τις λάμπες αλογόνου είναι νομίζω)) εδώ και 5-6 χρόνια. Αλλά:

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πώς μαζεύουμε τον υδράργυρο αν σπάσει η λάμπα; Στο κουτί δεν έχω δει ποτέ σχετικές οδηγίες.
Windows: A 32 bit extension and graphical shell,
for a 16 bit patch to an 8 bit operating system, originally
coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit
company, that can't stand 1 bit of competition. Good thing
there's not any.
Sparky
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 26 Ιουν 2007, 02:35
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από Sparky »

gerodinis έγραψε:Εμένα η απορία μου είναι άλλη.

Στο σπίτι μας έχουμε βάλει λάμπες φθορίου (ίδιες με τις λάμπες αλογόνου είναι νομίζω)) εδώ και 5-6 χρόνια. Αλλά:

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πώς μαζεύουμε τον υδράργυρο αν σπάσει η λάμπα; Στο κουτί δεν έχω δει ποτέ σχετικές οδηγίες.

Οι λαμπες φθοριουη η λαμπες φθορισμου περιεχουν υδραργυρο σε ελλαχιστες ποσοτητες τοσες που αν σπασει η λαμπα ουτε που θα τους δεις.
gerodinis
Δημοσιεύσεις: 2063
Εγγραφή: 11 Αύγ 2007, 17:28

Δημοσίευση από gerodinis »

Δε θα τους δω, αλλά αυτοί θα διασκορπιστούν στο περιβάλλον του σπιτιού.
Windows: A 32 bit extension and graphical shell,
for a 16 bit patch to an 8 bit operating system, originally
coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit
company, that can't stand 1 bit of competition. Good thing
there's not any.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Περιττό να σου πώ πως άν δεις υδράργυρο και τον πιάσεις με τα χέρια άντε γειά

Δεν ξέρω αν ισχύει ή με τρομάξανε για πλάκα κάποτε, αλλά κάποιος μου είχε πει πως αν πιάσεις τον υδράργυρο με τα χέρια είναι ικανός να περάσει μέσα στο δέρμα σου και να μπεί όπου θέλει.
e-HAF Admin
Sparky
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 26 Ιουν 2007, 02:35
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από Sparky »

Αυτο που λενε για τον υδραργυρο ειναι οτι αν τον ακουμπησεις με γυμνα χερια και τα χερια σου εχουν καπου καποια πληγη μπορει να εισχωρησει και να φτασει μεσω των αγγεων μεχρι και την καρδια, πραγμα πολυ επικυνδινο. Τωρα κατα ποσο ισχυει κατι τετοιο και ποσες πιθανοτητες υπαρχουν να συμβει δεν το γνωιζω.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Αυτό ακριβώς όπως το λές , αλλά δεν είμαι σίγουρος για την εκδοχή της πληγής. Ίσως και να μην είναι απαραίτητο να έχεις πληγή.
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Δε θυμάμαι ακριβώς το μηχανισμό που προκαλεί κακό στον άνθρωπο η επαφή με υδράργυρο (δε χρειάζεται να υπάρχει πληγή), αλλά θυμάμαι ότι στο Χημικό όταν ήμουν, σε κάποιο εργαστήριο μια κοπελιά δίπλα μου έσπασε ένα μεγάλο χημικό θερμόμετρο με αρκετή ποσότητα υδραργύρου και είχε γίνει όλόκληρο θέμα για το πώς θα μαζευτεί από το δάπεδο, πώς θα καθαριστεί ο χώρος και πού θα πεταχτεί ο υδράργυρος. Πέρα από το ότι μας απομάκρυναν όλους τους φοιτητές από εκεί...
Απάντηση