Δέκα χρόνια από το σεισμό της Πάρνηθας!

Θέματα που δεν ανήκουν σε καμία άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δέκα χρόνια από το σεισμό της Πάρνηθας!

Δημοσίευση από Anzac »

Δέκα χρόνια από το σεισμό της Πάρνηθας!

--------------------------------------------------------------------------------
Στις 7 Σεπτεμβρίου, 1999, στις 14:56, κουνήθηκε η Αττική! Οι σεισμογράφοι «έδειξαν» 5,9 Ρίχτερ. Επίκεντρο η περιοχή της Πάρνηθας, μόλις 18 χιλιόμετρα από το κέντρο της Αθήνας, στο βορειοδυτικό τμήμα του Λεκανοπεδίου.

Ο απολογισμός τραγικός: 143 άνθρωποι σκοτώθηκαν, εκατοντάδες τραυματίστηκαν και χιλιάδες έμειναν άστεγοι. Δεκάδες ήταν τα κτίρια που κατέρρευσαν, ανάμεσα σε αυτά τρία μεγάλα (Ricomex, Fourlis, Faran). Εκτεταμένες ήταν οι ζημιές σε σπίτια, σχολεία, νοσοκομεία και καταστήματα.

Σοβαρές βλάβες υπέστησαν και κάποια μνημεία της πολιτιστικής μας κληρονομιάς όπως η Μονή Δαφνίου, το Φρούριο της Φυλής και το τείχος της Ελευσίνας. Η μετασεισμική δραστηριότητα ήταν αρκετά έντονη και διήρκεσε επί αρκετούς μήνες.


Λυόμενα 10 χρόνια μετά τον σεισμό της Πάρνηθας
Σε καταυλισμό τσιγγάνων, ατόμων με παραβατική συμπεριφορά και σε συγγενείς σεισμόπληκτων έχει περάσει ο οικισμός των λυόμενων στο δήμο Πετρούπολης που δημιουργήθηκε το 1999, μετά το σεισμό της Πάρνηθας, για να δώσει λύση στο πρόβλημα των αστέγων.

Δέκα χρόνια μετά και ενώ τα λυόμενα τα έχουν εγκαταλείψει οι ένοικοι για να μεταστεγαστούν σε δικά τους σπίτια, ένας χώρος 10 στρεμμάτων στην περιοχή της Αγίας Τριάδας στην Κηπούπολη που θα μπορούσε να μετατραπεί σε τόπο περιπάτου και αναψυχής βρίσκεται σε ομηρία, εξυπηρετώντας αλλότρια συμφέροντα.

Από τον οικισμό έχουν απομακρυνθεί περίπου 30 λυόμενα αλλά το «χωριό» παραμένει ακόμη ζωντανό αφού περί τα 45 με 50 σπίτια φιλοξενούν ακόμη κόσμο. Πληροφορίες αναφέρουν ότι είναι μόνο μία οικογένεια ανήκει στην κατηγορία των σεισμόπληκτων. Οι υπόλοιποι απλά απολαμβάνουν την δωρεάν στέγαση!



«Η περιοχή έχει μετατραπεί σε γκέτο περιθωριακών ατόμων και σε σκουπιδαριό με αποτέλεσμα οι γείτονες να αγανακτούν και να φοβούνται να ξεμυτίσουν ειδικά τις βραδινές ώρες από τα σπίτια τους» λέει στο protothema.gr κάτοικος της περιοχής και προσθέτει ότι η Μητρόπολη Περιστερίου περιμένει να απελευθερωθεί ο χώρος προκειμένου να κατασκευάσει στην περιοχή παιδικό σταθμό.

Σύμφωνα με το δήμαρχο Πετρούπολης κ. Στέφανο Βλάχο υπεύθυνος του προγράμματος στέγασης είναι το ΥΠΕΧΩΔΕ αλλά φαίνεται ότι το πολιτικό κόστος είναι τόσο μεγάλο που το υπουργείο επιτρέπει την παραμονή στα λυόμενα δεκάδων οικογενειών στις οποίες παρέχεται δωρεάν νερό και φως. Την ίδια στιγμή άθλιες είναι οι συνθήκες υγιεινής στον οικισμό αφού αποχετευτικό δίκτυο δεν υπάρχει.

«Υπήρξε οικογένεια η οποία ενώ είχε κατασκευάσει το σπίτι της είχε παραχωρήσει στο γιο της το λυόμενο σαν παραθεριστική κατοικία» αναφέρει ο κ. Βλάχος και τονίζει ότι το πρόβλημα είναι κοινωνικό. Όπως αναφέρει ο δήμος θα μπορούσε να πάρει απόφαση επιδότησης ενοικίου σε περίπτωση άπορων οικογενειών όχι όμως και σε εκείνους που εκμεταλλεύονται μια κατάσταση για να τη βγάζουν στο «τζάμπα».

Αξίζει να σημειωθεί ότι η περιοχή συνορεύει με το δήμο Περιστερίου και ιδιοκτησιακά είναι αμφισβητούμενη καθώς τμήμα της διεκδικείται εδώ και χρόνια από την Μητρόπολη Λαμίας.

"Ρικομέξ, δέκα χρόνια μετά"
"Ρικομέξ, δέκα χρόνια μετά: θύματα 39, ένοχος κανείς.

Το έγκλημα πιστοποιήθηκε από εμπειρογνώμονες και εισαγγελείς, αλλά η τιμωρία του χάθηκε σ' έναν δικονομικό λαβύρινθο μεθοδεύσεων και τεχνασμάτων.

Δέκα... χρόνια μετά το σεισμό, οι συγγενείς των νεκρών της Ρικομέξ συνεχίζουν, ξεχασμένοι και αβοήθητοι, να διεκδικούν τη δικαίωσή τους"
http://www.inout.gr/showthread.php?t=46090
e-HAF Admin
cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

Πέρασαν κιόλας 10 χρόνια;
Σαν χτες το θυμάμαι, που πετάχτηκα απο την μπανιέρα, φόρεσα ρούχα όπως ήμουν με τις σαπουνάδες και προσπαθούσα πανικόβλητος να βγάλω απο το σπίτι γυναίκα, αδελφή και σκύλο υπό τους ήχους γυαλιών που έσπαγαν και αντικειμένων που έπεφταν απο τα ράφια.
Εσάς που σας είχε βρεί το κακό;
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
condor
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2178
Εγγραφή: 18 Ιαν 2006, 03:06
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευση από condor »

εγω στον καναπε ξαπλωμενος να βλεπω baywatch.. (απο τοτε εχω να το δω...)
Εικόνα
[marq=left] :C130: 322VTTS :arrow: HAF525[/marq]
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

...στην φάση που έκανα ένα βήμα έξω απο την έξοδο του σπιτιού

φάρδος ε ;

ένιωσα σαν να πέρναγε απο δίπλα μου φορτηγό
e-HAF Admin
panpan
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2016
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 22:31
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panpan »

condor έγραψε:εγω στον καναπε ξαπλωμενος να βλεπω baywatch.. (απο τοτε εχω να το δω...)
και γω το ίδιο... αρχικά νομίζω ότι περνάει κάποιο μεγάλο φορτηγό η λεωφορείο αλλά μόλις κατάλαβα τι ήταν πήγα και χώθηκα κάτω από το τραπέζι του σαλονιού... :roll:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

μέγα λάθος!
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Anzac έγραψε:μέγα λάθος!
Σωστός ο Τίμος! Από τα ασφαλέστερα μέρη εντός οικίας είναι κάτω από την κάσα κάποιας εσωτερικής πόρτας.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

-2 και για εσένα
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

και επειδή σας κόβω ανενημέρωτους

πάμε
http://www.e-haf.org/forum/viewforum.php?f=36

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ - I
&
ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ - IΙ
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

το 2ο ΣΟΣΑΡΑ
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Τίμο, όταν ο ίδιος ο OAΣΠ (Οργανισμός Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας) συνιστά την κάλυψη κάτω από γερά έπιπλα και κάσες θυρών, νομίζω πως γνωρίζει τί λέει.

www.oasp.gr

http://www.oasp.gr/downloaddata/quakeprepare.zip

Έχει και πολλά ακόμα φυλλάδια για διάβασμα και ενημέρωση, παρέθεσα απλώς το πιο περιεκτικό και διαδεδομένο.

Αν ο εν λόγω κύριος έχει δίκιο, γιατί καμία χώρα δεν έχει αναθεωρήσει τις τακτικές της στη διάρκεια σεισμου...; Απλά αναρωτιέμαι...
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Μακάρι να μην χρειαστεί να βρεθούμε προ διλήματος την κρίσημη στιγμή !
e-HAF Admin
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Μην ξεχνάμε ότι το ΙΙ είναι γραμμένο στην Αμερική, όπου οι μέθοδοι οικοδόμησης είναι πολύ διαφορετικές από ότι στην Ελλάδα. Οπότε κάποια πράγματα απλά δεν ισχύουν.
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Το θέμα είναι να μη σου τύχει. Άμα σου τύχει, η τύχη μάλλον είναι σημαντικός παράγων...

Ματόχαντρα λοιπόν! :lol1:
sjmygian
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2006, 15:16
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευση από sjmygian »

Ήμουν με τον κολλητό μου στην Φωκίωνος για καφέ.
Στην αρχή νόμισα ότι πέρναγε από κάτω ο μετροπόντικας, αλλά μετά σκέφτηκα ότι δεν περνάει από την Κυψέλη και σε συνδυασμό με τις τζαμαρίες που ακούγονταν να σπάνε πάνω από το κεφάλι μου, την έκανα για το "παρκάκι" στο κέντρο
e-ΑΡΧΗ ΑΝΔΡΑ ΔΕΙΚΝΥΣΙ
Απάντηση