Mirage 2000-5 cockpit

Πιλοτήρια για Οικιακή Χρήση<br>
Batteries Not Included !

Συντονιστής: Διαχείριση

MicaGR
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΒΠ

Δημοσίευση από MicaGR »

Νέο φωτογραφικό υλικό... Όποιος μπορεί να βοηθίσει για την κατασκευή του πιλοτηρίου...

Να έχει εργαλεία για κόψιμο MDF κτλ...

Ευχαριστώ!

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Εικόνα


"Αμες δε γεσόμεθα, πολλώ κάρρονες"
Cipher
Δημοσιεύσεις: 1771
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 16:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Cipher »

μας τσιτώνεις τρελά τώρα.... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
MicaGR
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΒΠ

Δημοσίευση από MicaGR »

Cipher έγραψε:μας τσιτώνεις τρελά τώρα.... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Εγω να δεις πόσο απ αυτό είμαι :P :P
Γι'αυτο λέω όποιος μπορεί να με βοηθήσει.. γνωρίζει και έχει μηχανήματα... έχει ηλεκτρολογικές γνώσεις ας βοηθήσει...

Ψάχνω στο Internet για όργανα ebay κτλ... και είμαι σε επαφή και με δύο Γάλλους που φτιάχνουν πιλοτήριο Mirage... Αυτοί μου δώσανε τα σχέδια κτλ...

Εικόνα


"Αμες δε γεσόμεθα, πολλώ κάρρονες"
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Τι βρήκες ρε θηρίο !!!!!!!!

Το κάθισμα απο το mirage τελικά δεν θα βολέψει για να το χρησιμοποιήσεις εκεί ;
e-HAF Admin
MicaGR
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΒΠ

Δημοσίευση από MicaGR »

Anzac έγραψε:Τι βρήκες ρε θηρίο !!!!!!!!

Το κάθισμα απο το mirage τελικά δεν θα βολέψει για να το χρησιμοποιήσεις εκεί ;
Το κάθισμα είναι το τελευταίο που με απασχολεί.. Εδώ αγόρασα από το ebay για Mirage F1. Θα βρω ένα για Mirage 2000 δεν ξέρω... εμένα σε πρώτη φάση με ενδιαφέρει να φτιάξω την κεντρική κονσόλα...

3ης SAMSUNG U70 USB LCDs 7" θα βάλω για τα 3MFDs αρχικά... και άλλη μια για το HUD με καθρέφτη για να βγαίνει στο ιδικό γυαλί.

Τώρα κάποια panels και τα MFDs bezels ελπίζω να με βοηθήσει ένα καλό παλικάρι που μίλησα σήμερα μαζί του! :D :D :D

Τώρα είναι να βρω και να μου δω αν με συμφέρει την κονσόλα να την κόψω από μέταλλο ή MDF ξύλο.

Τα ηλεκτρολογικά θα προσπαθήσω να τα κάνω όλα USB.

Εικόνα


"Αμες δε γεσόμεθα, πολλώ κάρρονες"
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

MicaGR έγραψε: Να έχει εργαλεία για κόψιμο MDF κτλ...
Εγώ πάλι, απορώ: τα εργαλεία για κόψιμο και διαμόρφωση ξυλείας κοστίζουν... ψίχουλα, μπροστά στο κόστος όλων των υπόλοιπων πραγμάτων που έχεις σκοπό να φτιάξεις.

Γιατί λοιπόν δεν επενδύεις στην αγορά 2-3 εργαλείων και συναφών βοηθητικών που θα σου κάνουν δουλειά; Αν θες, μπορώ να σου κάνω μια λίστα με τί θα χρειαστείς. Όλα μαζί να σου βγουν κάνα 150άρι... και θα σου μείνουν κιόλας για πολλές χρήσεις.

Η γνώση έρχεται δουλεύοντας. Μπορώ επίσης να ξεκινήσω ένα τόπικ (αν υπάρχει ενδιαφέρον) με γενικές και βασικές γνώσεις στην κατεργασία ξύλου, με απλά παραδείγματα. Τα πράγματα είναι πολύ απλά, αν υπάρχει θέληση.

Ουσιαστικά δηλαδή μαντεύω ότι ψάχνεις όχι κάποιον να ξέρει να δουλεύει ξύλο, αλλά κάποιον που έχει το χώρο για να το κάνει. Θες τη γνώμη μου; Όλα γίνονται - εγώ κάνω όλη τη δουλειά σε ένα μπαλκονάκι 4 τ.μ. - μακάρι να είχα το χώρο να έχω ένα εργαστήριο, αλλά δυστυχώς ακόμα δεν τον έχω. Πάντως γίνεται...

Μόνο για τον ρημάδη το χρόνο δε γίνεται τίποτα - ή τον έχεις ή δεν τον έχεις...
MicaGR
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΒΠ

Δημοσίευση από MicaGR »

Sugarmate έγραψε:
MicaGR έγραψε: Να έχει εργαλεία για κόψιμο MDF κτλ...
Εγώ πάλι, απορώ: τα εργαλεία για κόψιμο και διαμόρφωση ξυλείας κοστίζουν... ψίχουλα, μπροστά στο κόστος όλων των υπόλοιπων πραγμάτων που έχεις σκοπό να φτιάξεις.

Γιατί λοιπόν δεν επενδύεις στην αγορά 2-3 εργαλείων και συναφών βοηθητικών που θα σου κάνουν δουλειά; Αν θες, μπορώ να σου κάνω μια λίστα με τί θα χρειαστείς. Όλα μαζί να σου βγουν κάνα 150άρι... και θα σου μείνουν κιόλας για πολλές χρήσεις.

Η γνώση έρχεται δουλεύοντας. Μπορώ επίσης να ξεκινήσω ένα τόπικ (αν υπάρχει ενδιαφέρον) με γενικές και βασικές γνώσεις στην κατεργασία ξύλου, με απλά παραδείγματα. Τα πράγματα είναι πολύ απλά, αν υπάρχει θέληση.

Ουσιαστικά δηλαδή μαντεύω ότι ψάχνεις όχι κάποιον να ξέρει να δουλεύει ξύλο, αλλά κάποιον που έχει το χώρο για να το κάνει. Θες τη γνώμη μου; Όλα γίνονται - εγώ κάνω όλη τη δουλειά σε ένα μπαλκονάκι 4 τ.μ. - μακάρι να είχα το χώρο να έχω ένα εργαστήριο, αλλά δυστυχώς ακόμα δεν τον έχω. Πάντως γίνεται...

Μόνο για τον ρημάδη το χρόνο δε γίνεται τίποτα - ή τον έχεις ή δεν τον έχεις...
Φίλτατε Sugarmate...

Συμφωνώ πάρα πάρα πολύ μαζί σου... ΑΛΛΑ!!!
Πρώτον δεν έχω τον χώρο για να τα φτιάξω... Το μπαλκόνι μου δεν έχει χώρο για να βάλω τα μηχανήματα και τα ξύλα για να τα κόψω.. κάπου να τα ακουμπήσω...
Επιπλέον μένω σε πολυκατοικία 2ο όροφο με @@ γείτονες...

Αν ακούν μηχανήματα σκόνες από τα ξύλα κτλ.. θα μου τα κάνουν LARGE!!!

Γι' αυτό θέλω να βγάλω τα σχέδια και να πάω να μου τα κόψουν...
Ούτως συ άλλος για αρχή θα φτιάξω μόνο την μπροστινή κονσόλα από MDF. Τα πλαϊνά αργότερα...

Για τα panels μίλησα με τον Mike από VP και μου είπε ότι θα μου τα φτιάξει αυτός... Τώρα κάποιες άλλες αλουμινοκατασκευές θα με βοηθήσει ένας φίλος από εδώ.

Απλά πέρα απ το φωτογραφικό υλικό που έχω αρκετό ως πάρα πολύ... Πρέπει να βρω και διαστάσεις για κάποια όργανα MFD κτλ...

Τέλος έβαλα παραγγελία κάποιες οθώνες USB μικρές για τα MFD και κάποια άλλα όργανα!

Η πρώτη φάση θα είναι να δουλεύουν HUD και MFDs συν φωτισμός για τα panels.
Σε δεύτερη φάση θα δούμε...

Εικόνα


"Αμες δε γεσόμεθα, πολλώ κάρρονες"
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Καλή αρχή λοιπόν ;)
e-HAF Admin
heli-division
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009, 00:04
Τοποθεσία: Eρμούπολη Σύρος

Δημοσίευση από heli-division »

εγώ ευχαρίστως να σου τα κόψω τα ξυλα αλλα από τις φωτό δεν μπορώ να πάρο μετρα αν έχεις κάποιο πιο καλο σχέδιο θα με βοηθούσε να σε βοηθήσω
Εικόνα
MicaGR
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΒΠ

Δημοσίευση από MicaGR »

heli-division έγραψε:εγώ ευχαρίστως να σου τα κόψω τα ξυλα αλλα από τις φωτό δεν μπορώ να πάρο μετρα αν έχεις κάποιο πιο καλο σχέδιο θα με βοηθούσε να σε βοηθήσω
Έχω ένα Link στην πρώτη σελίδα που είναι ένα pdf και έχει τις διαστάσεις...
για δες το και πες μου... έδωσα τα σχέδια να μου τα βγάλουν σε 3D με τις διαστάσεις..

Εικόνα


"Αμες δε γεσόμεθα, πολλώ κάρρονες"
Cipher
Δημοσιεύσεις: 1771
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 16:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Cipher »

Α ρε αθάνατη e-haf.. με ψήνεται να τα κάνουμε όλα επί 2 τώρα...
Προπέλας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 07 Απρ 2009, 11:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Προπέλας »

εγω ειμαι ηδη ψημενος, αλλα εχω ενα μεγαλο οπλο ! Ο sugar μενει διπλα μου ! :lol: :lol: :lol: :lol:

χ3 ciphi !
atsalis_p
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: 27 Ιαν 2005, 19:41
Τοποθεσία: Χανιά τέλος...

Δημοσίευση από atsalis_p »

MicaGR έγραψε:Νέο φωτογραφικό υλικό... Όποιος μπορεί να βοηθίσει για την κατασκευή του πιλοτηρίου...

Να έχει εργαλεία για κόψιμο MDF κτλ...

Ευχαριστώ!

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα


ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ !!!


Παιδιά πιστέψτε με, όταν θα το βλέπετε στημένο θα δείτε ότι τελικά δεν ήταν τόσο δύσκολο...

το μόνο δύσκολο είναι να κάνεις την αρχή!

atsalis_p
Εικόνα
ALL GAVE SOME... BUT SOME GAVE ALL

Εικόνα
heli-division
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009, 00:04
Τοποθεσία: Eρμούπολη Σύρος

Δημοσίευση από heli-division »

εκεί μέσα γίνετε χαμός ρε που να βγάλω άκρη κανένα πιο ξεκάθαρο σχέδιο
Εικόνα
MicaGR
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΒΠ

Δημοσίευση από MicaGR »

Καλημέρα...

Μετά απο λίγες μέρες... και με τρεξίματα λόγο υγείας παππούδων μου... σήμερα απλά θα περάσω την απάντηση που είχα απο τον Mike Williams που φτιάχνει τα Viper Panels...
My MSN is

I'll be away this weekend, so we will try to catch up on monday and proceed.

Do you think you will need aluminum MFD bezels? or just panels, what do
you have in mind?

Are there other builders of the Mirage sim? This would cut cost if we
could do several at once....
Αν είναι κάποιος που ενδιαφέρετε για πιλοτήριο Mirage να έχει panels... ας μου πει για να έχουμε καλύτερες τιμές...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Εικόνα


"Αμες δε γεσόμεθα, πολλώ κάρρονες"
Απάντηση