Mirage 2000-5 cockpit

Πιλοτήρια για Οικιακή Χρήση<br>
Batteries Not Included !

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
MicaGR
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΒΠ

Mirage 2000-5 cockpit

Δημοσίευση από MicaGR »

Παρακαλώ πολύ δηλώστε συμμετοχή πόσα άτομα ενδιαφέρονται για αγορά Mirage 2000-5 Pit.

Σε επικοινωνία με τον Αμερικάνο που είχα μου είπε οτι αν μαζευτούν κάποια άτομα για να καλύψει έξοδα... θα το φτιάξει!

Αρκεί να τον βοηθήσουμε με σχέδια και υλικό....

Γι'αυτο Mirazakides δηλώστε συμμετοχή!

Εικόνα


"Αμες δε γεσόμεθα, πολλώ κάρρονες"
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Κάτσε ρε φίλε, δεν έχουν όλοι την οικονομική άνεση για να πάρουν Pit με τα λεφτά που ζητάει ο τύπος.

Δεν είναι cougar να κάνουμε μαζική αγορά.

Και επίσης περιμένει απο εσάς να του δώσετε υλικό; Α ΚΑΛΟ!
e-HAF Admin
MicaGR
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΒΠ

Δημοσίευση από MicaGR »

Είπα για όσους μπορούν...
Έτσι ώστε να του δώσω έναν αριθμό να γνωρίζει αν τον συμφέρει να το κάνει...

Όσο για το οικονομικό.... Δεν είπα οτι όλοι έχουν την οικονομική άνεση... Πρώτον και δεύτερον δεν γνωρίζουμε ακόμα καν κόστος όταν και Αν το φτιάξει...

Απλά ζήτησα ποιοι δηλώνουν κάποιο ενδιαφέρον για να του το πώ και να δούμε το επόμενο βήμα!

THATS ALL...

Όσο για υλικό...λογικό είναι.. στην Αμερική είναι όχι Ευρώπη! Δεν είχε ιδέα τι είναι το Mirage...Αμερικανάκι είναι...

Εικόνα


"Αμες δε γεσόμεθα, πολλώ κάρρονες"
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

LOL

για Φαντομάκι κανείς ;

:) :) :) :)
e-HAF Admin
MicaGR
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΒΠ

Δημοσίευση από MicaGR »

Anzac έγραψε:LOL

για Φαντομάκι κανείς ;

:) :) :) :)
Εμένα με ενδιαφέρει το Mirage.... :wink:
Φαντομάκι.... ΔΕΝ... ζε μαρεθει :P :P :P

Εικόνα


"Αμες δε γεσόμεθα, πολλώ κάρρονες"
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Μ αυτα και μ αυτα, ψήνομαι για καριέρα ξυλουργού που θα φτιάχνει σκελετούς από κόκπιτ... ο σκελετός είναι εύκολος και γρήγορος, τα υπόλοιπα είναι τα δύσκολα.

Πάντως το έχω ξαναπει και θα το ξαναπώ: το μόνο που χρειάζεται είναι α. μια σέγα β. MDF διαφόρων παχών γ. ένας μικρός πάγκος εργασίας δ. χώρος ε. κάποια μικροεργαλεία (σφιγκτήρες, χάρακας, βιδες/κατσαβιδι κλπ) ζ. τρυπάνι/βιδολόγος για όποιον θέλει να ασχοληθεί μόνος του.

Είναι τόσο εύκολο ακόμα και για κάποιον που δεν έχει ξαναπιάσει σέγα στη ζωή του, που μετά θα θέλει να φτιάξει και δεύτερο πιτ...

Σχέδια να υπάρχουν, τα άλλα είναι εύκολα (όχι ότι τα σχέδια είναι δύσκολα δηλαδή)
MicaGR
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΒΠ

Δημοσίευση από MicaGR »

Συμφωνώ Sugarmate....
Αλλά πόσοι απο εμάς έχουν και τα εργαλεία και τον χρόνο και τον χώρο... ???

Πάντως πείτε μου για να ενημερώσω τον άνθρωπο...
Εγώ είμαι μέσα...

Του ζήτησα για μένα... με βασική προϋπόθεση πως αν φτιάξει για Mirage ακυρώνει του F16 Που του έχω πει...

Εικόνα


"Αμες δε γεσόμεθα, πολλώ κάρρονες"
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

MicaGR έγραψε:Συμφωνώ Sugarmate....
Αλλά πόσοι απο εμάς έχουν και τα εργαλεία και τον χρόνο και τον χώρο... ???
Κόστος εργαλείων: ~80€, χρόνος: 3-4 ώρες κάθε ΣΚ για έτοιμο κόκπιτ σε ένα μήνα, χώρος: προσωπικά δουλεύω στο μπαλκόνι μεγέθους 4 τετρ. μετρων


Πάντως ο Αμερικάνος δεν πιστεύω ότι θα ασχοληθεί για λιγότερες από 6-7 παραγγελίες, και ακόμη και τότε θα πάρει πολύ καιρό μέχρι να βρει σχέδια/σχεδιάσει/κατασκευάσει το κόκπιτ.

Αυτό που μπορείς όμως να κάνεις είναι να εγγραφείς σε κάποιο αντίστοιχο γαλλικό φόρουμ του Falcon και να ζητήσεις και εκεί συμμετοχές. Πιστεύω ότι δε θα έχουν υπόψιν τη συγκεκριμένη πιθανότητα. Ενημέρωσε και ζήτα συμμετοχές, πιστεύω ότι θα βρεθούν αρκετοί (νομίζω έχουν και μοίρα αποκλειστικά με Μ2000 ).

Σχέδια μπορούμε να βρούμε; Αν θες μόνο το σκελετό, χωρίς τρυπήματα για όργανα κλπ ίσως μπορέσω να ασχοληθώ εγώ (και σε πολύ καλύτερη τιμή φυσικά). Στην παρούσα όμως δεν υπόσχομαι τίποτα, θα ήθελα πρώτα να δω κάποια σχέδια, αν σε ενδιαφέρει.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Έχω δώσει λίνκ απο Γαλλικά Forum στην παρούσα ενότητα. Μπορείς να ανατρέξεις και να ζητήσεις και εκεί γνώμες/βοήθεια κλπ
e-HAF Admin
MicaGR
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΒΠ

Δημοσίευση από MicaGR »

Sugarmate.. τι εννοείς σκελετό χωρίς τρυπήματα?
πες μου σε pm

Anzac μπορείς να μου δώσεις το Link να τους το πω?

Εικόνα


"Αμες δε γεσόμεθα, πολλώ κάρρονες"
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

MicaGR έγραψε:Sugarmate.. τι εννοείς σκελετό χωρίς τρυπήματα?
Εννοώ ότι θα έχει μόνο τα βασικά/μεγάλα τρυπήματα, δηλαδή τα ανοίγματα για τα MFDs και τα δεξιά/αριστερά πάνελς για παράδειγμα. Μικρά τρυπήματα για αυτόνομα όργανα/ενδείκτες (για παράδειγμα οι ενδείξεις επάνω από το δεξί MFD) δε θα γίνουν γιατί είναι εξαιρετικά χρονοβόρες.

Άλλωστε με τί θα τα εξοπλίσεις, ακόμα και αν υπάρχουν, αυτά τα ανοίγματα; Θα βρεις όργανα για Μ2000; Με λίγα λόγια, δεν έχω το χρόνο να μπω στη διαδικασία να βρω πώς μπορώ να το κάνω και λειτουργικό το κόκπιτ (πέρα από τα MFDs που είναι απλά οθόνες TFT από πίσω).

Και πάλι όμως μιλάμε στον αέρα. Αν έχεις μερικά καλά σχεδιάκια για τέτοιο κόκπιτ, μπορώ να σου πω ακριβώς τί μπορεί να γίνει.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

MicaGR έγραψε:
Anzac μπορείς να μου δώσεις το Link να τους το πω?
1. http://www.e-haf.org/forum/viewtopic.php?t=12156

2. http://www.e-haf.org/forum/viewtopic.php?t=12146
e-HAF Admin
MicaGR
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΒΠ

Δημοσίευση από MicaGR »

Αγαπητοί κύριοι...

Έχω καινούργιες πληροφορίες για πιλοτήριο Mirage 2000-5 καθώς και πρώτα αρχικά σχέδια. Μετά από ολονύχτια μετάφραση από τον Γάλλο, σας το περνάω στα Αγγλικά μεταφρασμένο.

French link:
http://www.pitbuilders.fr/forum/topic-2 ... e-bugz.php

Translated in English: :P
Hello with all!
It delayed me to find one day time to present my pit of mirage 2000-5 to you. It is thing made today. The pit in the beginning was conceived to steal on Mirage 2000 RDI and there is now 1 year here what I had obtained:
Εικόνα

This pit enabled me to make a ramp start without making more than 2 clicks of a mouse. A treat!!! Many hours of flight on board of this limps out of wood which one allowed me mimmergé a little more in simulation.
On the level of electronics, at the time: 1 X-Keys chart + kit of connection of SPITZ
1 chart BU0836 of Léo Bodnar which permit to control the potars

And here is the continuation of the transformation ......
The day the 10.235 decided to fly now on M2000-5 I could not keep my machine as it was. And I thus undertook to make it pass from a RDI to one -5 while trying to keep the maximum of existing elements. Benches being already similar to those of one -5….more or less my work it is concentrated on the instrument panel….
But while waiting for the modifs I had wanted to put to me in environment by repainting the pit in black…. what was not badly besides

Εικόνα Εικόνα

Work with especially consisted in conceiving the VTL….(MFD for the purists of F16), the VTB will be preserved for the moment in the state. After a few workday to tear off me the hair on the manufacture of the VTL I obtained that:
Εικόνα

Concessions should have been made: the panel armament in bottom on the left is fictitious without retro lighting, and I re-examined the right upper part by simplifying the instrument panel by keeping a fictitious horizon secour just and the addition of a G15 screen controlled by the software G15 Viper which enables me to visualize the parameters of flight such as speed, the course, altitude, oil, number of chaff and flares, opening AF, indicator of the train, the RPM, and the opening conduit I believe. The VTL are almost finished and ready to be cabled thanks to the addition of a chart BU0836X of leo bodnar.

I hope to be able to find one day a system simple to be able to control the indicators

After thus all these modification here thus to date what my pit of Mirage 2000-5 resembles:
Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Thanks to last the versions of MFDExtractor which preserve my fps for 3D, I finally could use a lcd 16 " that I had bought in the hope to put instruments above one day… and here is it is made thing.
Εικόνα
Blow I think later of completely re-examining my instrument panel to place one 24 " behind which will give life to almost all the instruments while keeping the active inters

Good here, new the 24 " is ordered and the new instrument panel is in manufacture. On the councils of Highspeed I will also re-examine the “transportable” side of the pit. The factor limiting for transport being at home the electronics, which became a little fouillie progressively. A new challenge awaits me but work is worth the sorrow of it. I you post soon of the photographs.

Here is thus the beginning of the new instrument panel with side the current one:
Εικόνα Εικόνα

Here are in some points objectives for the new board:

- new VTM (visu radar) more realistic.
- new VTB (visu SITAC) for remplacr the old recovery on my old pit of RDI.
- integration of a lcd 24 " to animate the visu thanks to MFDextractor.
- to optimize the “transportable” side by reorganizing electronics.

Good, a little work this weekend….
I cut out the interior of my VTLs which in the state did not make it possible to see a screen behind….
I started to reflect on electronics and normally I should be able to simplify the connections. With a VTL here what that gives by knowing that the VTM (visu radar nest not centered well it is just posed above I had not paid attention for the photograph.
Εικόνα
I made a small illustration of the site of the various panels which I intend to put:
Εικόνα
In function I will see whether I can add infos on VTLs. It is necessary that I also see where to replace my G15 screen which is with the site of the future ISIS.
Αυτά για τώρα! :lol:

Επίσης έχω κάποια αρχικά σχέδια, τα οποία είναι σε mm. Σκέφτομαι να ξεκινήσω με αλουμίνιο την κεντρική κονσόλα... Θα χρειαστώ την βοήθεια σας που να αποτανθώ για να μου τα κόψουν και να μου τα κολλήσουν...
http://nonolight.free.fr/air_cockpit/plan/M2000.pdf

Και μερικές καλές φωτογραφίες από το πιλοτήριο: ;)
http://nonolight.free.fr/air_cockpit/pl ... /M2000.zip

Σας ευχαριστώ... Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη στην κατασκευή του πρώτου ίσως Mirage 2000-5 Homebuild pit!!!!! ;D ;D ;D

MicaGR

Εικόνα


"Αμες δε γεσόμεθα, πολλώ κάρρονες"
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Άντε σε έφτιαξα ε ;
e-HAF Admin
MicaGR
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΒΠ

Δημοσίευση από MicaGR »

Anzac έγραψε:Άντε σε έφτιαξα ε ;
Εσύ με έφτιαξες? :P :P

Πρέπει να βρώ Panels αν και θα ζητήσω μήπως μπορεί αυτός ο Αμερικάνος να μου τα σχεδιάσει και επίσης πρέπει να βρω αντίγραφα από

http://3.bp.blogspot.com/_o_no4M2xEPY/S ... 741575.jpg

Το ένα είναι MFD για το -5.

Εικόνα


"Αμες δε γεσόμεθα, πολλώ κάρρονες"
Απάντηση