(e)ικονική Ελληνική Πολεμική Αεροπορία © Αρχική σελίδα (e)ικονική Ελληνική Πολεμική Αεροπορία ©
Unofficial Hellenic Air Force Portal
Greek Falcon 4 Community
Main e-HAF Forum

Κανονισμός ΛειτουργίαςΚανονισμός Λειτουργίας   Επίσημα Setup ομάδας e-HAFΕπίσημα Setup   Οδηγός για πολλαπλά Falcon 4.0 Setup στο PC ΣαςΟδηγός για πολλαπλά Setup   English SectionEnglish Section
Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα της 321 Μοίρας Κ.Χ.Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα 321Μ   Αποποίηση ΕυθύνηςΑποποίηση Ευθύνης   Forum RSS Feed   Feedback to AdministratorΕπικοινωνία
e-HAF Domain GateΠεντάγωνο   Περιοχή Πτήσεων e-HAFΠεριοχή Πτήσεων   Φοριαμός Αποθήκευσης ΑρχείωνFile Area   Facebook GroupFB Group
...στο Fox2
Συχνές ΕρωτήσειςF.A.Q.   ΑναζήτησηΑναζήτηση   ΕγγραφήΕγγραφή   Δείτε ποιοί είναι Τώρα OnLine στο TeamSpeak !TeamSpeak
ΣύνδεσηΣύνδεση
 News HOT NEWS

Mirage 2000-5 cockpit
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    (e)ικονική Ελληνική Πολεμική Αεροπορία © Αρχική σελίδα -> Home Cockpits
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
MicaGR

Ένταξη: 28 Δεκ 2006
Τελευταία Επίσκεψη: 14 Αύγ 2011
Τόπος: ΑΘΗΝΑ - ΒΠ
Ομάδες Μελών: Κανένας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Φεβ, 2010 3:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα...

Όπως είπα και σε προηγούμενο post υπάρχει το θέμα για τις οθόνες. Επειδή δεν έχω την πολυτέλεια και τον χώρο να φτιάξω ένα PC με 3ης ή 4ης κάρτες γραφικών για να συνδέσω τις οθόνες κτλ... Βρήκα ένα Gaming laptop της SONY VAIO πολύ καλό και να αγοράσω και VGA to USB converters που βρήκα στο παρακάτω site.

http://www.evga.com/uvplus/

Μετά από κουβέντα που είχα με έναν φίλο απ την Αμερική μου είπε οτι θα έχω πρόβλημα με το ΝΕΟ BMS για τον λόγο ότι έχει απαιτήσεις σε θέμα CPU μνήμη και κάρτα γραφικών. Οπότε με έβαλε σε σκέψη για το τι θα κάνω με laptop/PC.

Σε αναζήτηση που έκανα στο viperpits (VP) βρήκα το παρακάτω topic.
Παράθεση:
Hello,

I have found a very nice hardware to connect max. 6 sceens over USB with the computer. It works good with Falcon and the MFD screens and a HUD projector. It's the "EVGA UV-12 PLUS+ USB-VGA-ADAPTER" from the EVGA company (http://www.evga.com/uvplus/). With the UV-12 you can use also 640x480 screens. I test this adapter now with my MFD displays and a small beamer for the HUD and all works perfect. Also the speed is good enough for the simulator.

Best wishes
Martin "Pegasus"

Για ξεκίνημα θα αγοράσω 2 τέτοιες συσκευές για να δοκιμάσω τα VTLs και στην συνέχεια θα δω.

Αυτά προς το παρόν...

"Αμες δε γεσόμεθα, πολλώ κάρρονες"
Επιστροφή στην κορυφή
MicaGR

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 03 Απρ, 2010 11:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σας ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ να έχουμε...

Μετά από αρκετό καιρό... έχει γίνει μια μικρή πρόοδος... Σιγά σιγά αλλά σταθερά και με καλά βήματα προχωράμε....

Επιστροφή στην κορυφή
PREDATOR

Ένταξη: 13 Νοέ 2004
Τελευταία Επίσκεψη: 07 Μάρ 2015

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 05 Απρ, 2010 12:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραίος!
maverick

Ένταξη: 03 Ιούν 2006
Τελευταία Επίσκεψη: 13 Νοέ 2015
Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 09 Απρ, 2010 1:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MicaGR έγραψε:

Μετά από αρκετό καιρό... έχει γίνει μια μικρή πρόοδος... Σιγά σιγά αλλά σταθερά και με καλά βήματα προχωράμε....

Μιχάλη το δικό μου θα είναι πιο όμορφο Twisted Evil (το παλιό είναι αλλιώς σαν το καλό Γαλλικό κρασί συμφωνείς??)
MicaGR

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 09 Απρ, 2010 1:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

maverick έγραψε:
MicaGR έγραψε:

Μιχάλη το δικό μου θα είναι πιο όμορφο Twisted Evil (το παλιό είναι αλλιώς σαν το καλό Γαλλικό κρασί συμφωνείς??)

Συμφωνώ... "Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ,... ΑΛΛΑ Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ" Wink

Καλή επιτυχία και σε ότι μπορώ θα σε βοηθήσω...

Επιστροφή στην κορυφή
MicaGR

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 03 Μάι, 2010 9:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα σας και ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!

Τελικά τα panels του M2000-5 καταντήσανε κάτι σαν τις διαπραγματεύσεις της Ελλάδας με το ΔΝΤ και την Ε.Ε. Razz Razz
Μετά από πολλούς μήνες συζητήσεων επαφών στο εξωτερικό και χωρίς μίζες Razz , ο τελικός κατασκευαστής των panels που κέρδισε τον διαγωνισμό με καλές τιμές,
είναι ο Mike από "ViperPanels" http://shop.viperpits.org/

Σας παρουσιάζω το πρώτο panel, όπου βρίσκεται στην δεξιά πλευρά της κεντρικής κονσόλας πάνω από το δεξί VTL.

Μέσα στην βδομάδα αναμένω φωτογραφικό υλικό και απ τα υπόλοιπα έτοιμα.

Επιστροφή στην κορυφή
Anzac

Ένταξη: 27 Μάρ 2004
Τελευταία Επίσκεψη: 23 Αύγ 2018

Ομάδες Μελών: 
[Διαχείριση ]

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 03 Μάι, 2010 9:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πόπο χρήμααααααααααααααααααααααα
Επιστροφή στην κορυφή
PREDATOR

Ένταξη: 13 Νοέ 2004
Τελευταία Επίσκεψη: 07 Μάρ 2015

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 03 Μάι, 2010 10:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραίος Μιχάλη! Καλή συνέχεια!
Cipher

Ένταξη: 29 Δεκ 2008
Τελευταία Επίσκεψη: 27 Νοέ 2017
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 03 Μάι, 2010 10:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μπράβο ρε mike!
Επιστροφή στην κορυφή
MicaGR

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Μάι, 2010 12:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν θα ήταν και άσχημο να αγόραζα κάτι τέτοιο και να βάλω εκεί ανάμεσα το πιλοτήριο μου ε?

http://www.metavr.com/downloads/MetaVR_IDS_JTAC-MiniDome-2009.pdf

Επιστροφή στην κορυφή
Anzac

Ένταξη: 27 Μάρ 2004
Τελευταία Επίσκεψη: 23 Αύγ 2018

Ομάδες Μελών: 
[Διαχείριση ]

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Μάι, 2010 12:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πάρε κανα 2 και για εμάς
Επιστροφή στην κορυφή
MicaGR

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 16 Ιούν, 2010 5:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mirage το ένα Mirage και το άλλο...

Καθαρά για εκθεσιακό λόγο ξεκίνησα την κατασκευή απο αυθεντικά κομμάτια το πιλοτήριο του F1.

Τα πρώτα κομμάτια τα παρέλαβα χθες.

Επιστροφή στην κορυφή
MicaGR

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 22 Σεπ, 2010 5:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν και έχει περάσει αρκετός καιρός... το Project δεν έχει σταματήσει... με αργούς ρυθμούς αλλά σταθερά προχωράω...

Αυτή την στιγμή υπάρχουν 4ης φάσης.

1) Ολοκλήρωση σκελετού (Support by Nikolas_A) Να ναι καλά...!
2) Κατασκευή των Panels από Mike Viper panels (Αμερική)
3) Κατασκευή καλωδιώσεων για τα όργανα.
4) Κατασκευή χειριστηρίων Mirage 2000-5 με βάση cougar. (Σχέδια δικά μου, κατασκευή και καλωδιώσεις με την συνεργασία Γαλλικής εταιρίας).

Νεότερα λοιπόν σχετικά με τα πρώτα τρία δεν υπάρχουν.
Αυτό που είναι σε φάση ολοκλήρωσης είναι το τελευταίο.

Παρακάτω φωτογραφίες απ τα σχέδια που είναι πλέον στην Γαλλική εταιρία για να κατασκευαστεί το πρώτο Mirage 2000-5 stick που θα είναι στα χέρια μου με βάση τον προγραμματισμό περίπου στα μέσα Νοεμβρίου. Απο εκεί και πέρα, θα μπορούν να μπουν παραγγελίες για όσους ενδιαφέρονται.

Να συμπληρώσω κάπου εδώ ΟΤΙ μέχρι στιγμής έχω φτιάξει μόνο το χειριστήριο... Η μανέτα λόγο της πολυπλοκότητας της και επειδή δεν έχω τόσο καλό φωτογραφικό υλικό και διαστάσεις απ όλες τις γωνίες... θα αργήσει ΛΙΓΟ πιστεύω....

Ένα ΜΕΓΑΛΟ Ευχαριστώ για την υποστήριξη αυτού του Project σε φίλους, (εντός και εκτός Ελλάδας), σε άτομα της Π.Α, και σε μέλη της e-haf.

Επιστροφή στην κορυφή
Cipher

Ένταξη: 29 Δεκ 2008
Τελευταία Επίσκεψη: 27 Νοέ 2017
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 22 Σεπ, 2010 5:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πολύ καλός!! Άντε και να το πάρουμε και εμείς μετά!
Επιστροφή στην κορυφή
foxy

Ένταξη: 05 Σεπ 2010
Τελευταία Επίσκεψη: 03 Ιούλ 2011
Τόπος: chalkida

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 22 Σεπ, 2010 6:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MicaGR έγραψε:
Cipher έγραψε:
μας τσιτώνεις τρελά τώρα.... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Εγω να δεις πόσο απ αυτό είμαι Razz Razz
Γι'αυτο λέω όποιος μπορεί να με βοηθήσει.. γνωρίζει και έχει μηχανήματα... έχει ηλεκτρολογικές γνώσεις ας βοηθήσει...

Ψάχνω στο Internet για όργανα ebay κτλ... και είμαι σε επαφή και με δύο Γάλλους που φτιάχνουν πιλοτήριο Mirage... Αυτοί μου δώσανε τα σχέδια κτλ...

Εννοειται πως αν χρειαστεις οποιαδηποτε βοηθεια σε οτιδηποτε εγω εδω ειμαι.... Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    (e)ικονική Ελληνική Πολεμική Αεροπορία © Αρχική σελίδα -> Home Cockpits Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
Σελίδα 4 από 5

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Commercials