Αναμνήσεις απο τον πόλεμο... (περίπου)

Άρθρα γραμμένα απο τα μέλη μας

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mimis321
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2009, 14:23

Αναμνήσεις απο τον πόλεμο... (περίπου)

Δημοσίευση από mimis321 »

(διαβάζοντας κάποια αρθρα μελών στο Forum σκεφτικα να παραθέσω και εγώ με την σειρά μου κάποιες προσωπικές εμπειρίες αεροπορικού ενδιαφέροντος)

ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ 1
---------------
Στις αρχες τις δεκαετίας του '80, ο μικρός τότε mimis32, μαθητής δημοτικού, βρέθηκε να ζεί σε μια μακρυνή και μάλλον παράξενη χώρα που λεγότανε Σαουδική Αραβία. Η δουλεια του πατέρα του οδήγησε τον μικρό Mimis32 αρχικά στις ακτές της Ερυθράς Θάλασσας.
Ο μικρός Mimis32 δεν ήξερε και πολλά πολλά απο αεροπλάνα αλλά του άρεσε να βλέπει στην τελεόραση το Columbia να απογειόνεται...

Ολα αυτά άλλαξαν απότομα ενα καλοκαιρινό απόγευμα, όταν στην πόλη άρχησαν να χτυπανε οι σειρήνες και να βροντάνε τα τηλέφωνα και οι γονείς να μαζεύονται αλόφρονες σε σκότεινα δωματια και να μιλάνε και να καπνιζουνε ακατάπαυστα, και οι τηλεοράσεις έδειχναν και ξαναέδειχναν κάτι αεροπλάνα που ρίχνανε βόμβες και ρουκέτες και ναπαλμ και άλλα τέτοια πολλά.

Ο μικρός τότε Mimis32 δεν πολυκαταλαβαινε τι γινότανε αλλα όταν η μάνα του μπηκε φουριόζα στο δωμάτιο του και άρχησε να μαζεύει βαλίτσες και διαβατηρια, τοτε την ψηλιάστικε οτι κάτι κακό είχε συμβει...
- Που πάμε ωρε Μάνα...
- Στην πατρίδα γιέ μου...
- Γιατι ωρε μάνα φευγουμε μέσα στην νύχτα;
- Οι Εβραίοι γιε μου. Οι εβραίοι...
- Αυριο εχω σχολείο ωρε μάνα...
- Κλείσαν τα σχολεία γιέ μου...
- Μα τί έγινε και φεύγουμε έτσι νύχτα ωρε μάνα;
- Μη ρωτάς γιε μου, μη ρωτάς...

Φυσικά μια πιο ολοκληρωμένη απαντηση θα ήτανε κάτι του στύλ
' Γιε μου το απόγευμα πέταξαν δυο τετράδες απο Ισραηλινα F-16 μέσα απο την ερημο της Σαουδικής Αραβίας και μπήκαν στο Ιρακ και χτύπησαν ένα εργοστάσιο Πυρινικής Ενέργειας και τώρα οι άραβες θα κάνουν αντίποινα και εμείς οι ξένοι πρέπει να τηνε κοπανήσουμε μην μας βρει κανας μπελάς...' αλλά η μάνα μου δεν έπαιζε Falcon 4 και δεν ήξερε τι είναι Nap of the Earth flight......

Τελικά δεν έγινε τίποτα και μετά απο μια δυο μέρες όλα επανήλθαν στα φυσιολογικά.

Οσον αφορά την επιχείρηση Opera και επειδή έτυχε να είμαι εκεί κοντά
(και έχασα και κανα δυο μέρες σχολείο God bless the IAF) εχω να δηλώσω το εξής:
Ολοι ξερανε οτι το Ιρακ ετοιμαζε πυρινικό εργοστάσιο αλλα κανείς δεν ήξερε αν ειχε αρχίσει η λειτουργία του ή όχι.
Η αναστάτωση που προκλήθηκε ήταν κυρίως γιατι οι τηλεοράσεις λέγανε
(σε τρελλό ράδιο αρβύλα) οτι οι Ισραηλινοι χτύπησαν το εργοστάσιο με πυρινικά, άλλοι λεγανε οτι ραδιενέργεια ξεχύθηκε απο το εργοστάσιο και θα καούμε όλοι ζωντανοι (κατι που τελικα το ζήσαμε με το Chernobil το ΄86) άλλοι λέγανε οτι επειδή οι τετράδες των F-16 μπήκανε απο νότια στο Ιρακ άρα ήτανε και η Αραβες στο κόλπο, αλλα κυρίως όλοι φοβότανε μια γενίκευση του (πραγματικα παλαβού) πολέμου που μαινότανε στα βόρεια μεταξύ Irak και Ιραν...

Πολλα χρόνια μετά και ενω έχουμε πλέον γυρήσει στην Ελλάδα συζητάμε καμια φορα με τον πατέρα μου για εκείνες τις μέρες και πάντα μου λέει το ίδιο πράγμα.

Ευτυχώς που οι Ισραηλινοι χτυπήσανε εκείνο το εργοστάσιο τότε.
Αν το Ιρακ είχε φτιάξει πυρινική βόμβα, το ίδιο απόγευμα θα την έριχνε στο Τελ Αβιβ. Και τότε τα Ισραηλινα F-16 δεν θα μπορούσαν να κανουν και πολλά.......

Η συνέχεια σε επόμενη δημοσίευση... : :shock:
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Ωραίος..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mimis321
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2009, 14:23

Δημοσίευση από mimis321 »

ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ 2
---------------

Το 1984 ο μικρός τότε mimis32 μετακόμησε απο την ερυθρά θάλασσα στην καρδια του κτήνους. Στο Dahran της Σαουδικής Αραβίας.

Στην πόλη εδρευε μια μοιρα απο τα καινούρια τότε F-15 της Βασιλικής Σαουδικής Αεροπορίας και ο μικρός τότε mimis32 περνούσε τα απογεύμα τα του βλέποντας τα υπέροχα αυτα πλάσματα να απογειώνονται ειδικά στο σούρουπο με πλήρη μετακαυση...

Ακριβώς απέναντι υπήρχε..............το ΙΡΑΝ..........

Tότε συνέβει και μια απο τις πιο διάσημες αερομαχίες όταν δύο F-4E του Ιραν ενεπλακησαν με δυο F-15 της Σ. Αραβίας.

Πρόκειται για την μοναδική περίπτωση στα παγκόσμια χρονικά που δύο γενιές της Mc Donnell Douglas αντάλλαξαν πυρά (και μαλιστα και τα δύο φορούσαν Sparrow kai Aim-9)

Η μάνα του μικρού Ευθύμη βρέθηκε πάλι να μαζεύει βαλίτσες και διαβατήρια... (βλέπε προηγουμενο ποστ)

F-15 rules...
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

:)
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
mimis321
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2009, 14:23

Δημοσίευση από mimis321 »

Μεγαλο πράγμα το youtube...

http://www.youtube.com/watch?v=LbMeaKTj ... re=related

To pop-up απο το χτύπημα στο εργοστάσιο του Ιρακ



http://www.youtube.com/watch?v=prblZxydxtg

Ιρανικά Phantom (Tα F-15 που τα χτυπησαν ήταν απο το αεροδρόμιο δίπλα στο σπίτι μου)


Ναι. Ημουν εκει...
:D
Άβαταρ μέλους
Antwnis
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2008, 19:11
Τοποθεσία: HER

Δημοσίευση από Antwnis »

Χεχεχ, ενδιαφέρουσα παιδική ηλικία είχες,πολλά ερεθίσματα αν και κινδύνευες αν έφτιαχναν τίποτα τρελό οι ιρακινοί..Πάλι καλά να λές, που εξελήχθηκαν "ήρεμα" τα πράγματα και την έβγαλες μόνο με μετακομίσεις και χαμενες σχολικές ώρες,γιατί ποιος ξέρει τι χάος ήταν τότε στη Μέση Ανατολή..



Και μια και βλέπω τον τίτλο του τόπικ,ας πάμε σε ένα άλλο θέατρο επιχειρήσεων,λίγο πιο.. Allied Force που ο μικρός τότε Αντωνάκης έτυχε να έμενε κοντά στο Αβιάνο το '99 που τα μαχητικά πηγαινοερχόντουσαν.

Περνάγαμε σχετικά κοντά απ'τη βάση και άκουγες συχνά να περνάνε και είχα διακρίνει μερικά στον αέρα.

Άσε που απο τον ενθουσιασμό νόμισα οτι ένα βράδυ είχα δει b-52 να περνάει απο πάνω μου,είπαμε παιδί ήμουν και έβλεπα τα πράγματα αλλιώς,τώρα το τι ήταν αυτό που πέρασε δεν ξέρω ακριβώς,θυμάμαι τον ήχο,την έντονη μυρωδια και τα καυσαέρια που γέμισαν τον ουρανό.

Πάντως απ'τη στρατιωτική βάση ήταν,ογκώδες και φυσικά όχι μονοκινητήριο,ουτε c-130. Eίχα νομίζω ένα περιοδικό στο χέρι, 8) είχε και θέμα για το Eurofighter που "θα πέρναμε" τότε..
Και για το f-117 όταν μαθεύτηκε οτι το έρηξαν,σκευτόμουν πόσος ντόρος θα γινόταν,φημολογούνταν δε οτι με ΑΑΑ τις έφαγε και μου είχε κάνει εντύπωση.Παίζει και να χε περάσει απο πάνω μου πάντως και να μην το χα δει :D

Πόσο διαφορετικά όμως μπορεί να δει ένα παιδί ένα πόλεμο ε...
..μετα βγηκαν τα falcon,τα f-22L3 κλπ και την συνέχεια την ξέρουμε όλοι!
Kerkoules
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Οκτ 2007, 16:01
Τοποθεσία: London

Δημοσίευση από Kerkoules »

Antwnis έγραψε:γιατί ποιος ξέρει τι χάος ήταν τότε στη Μέση Ανατολή..
Το Χάος το έζησαν για τα καλά οι έλληνες ναυτικοί του εμπορικού ναυτικού, όπου οι exoset έπεφταν βροχή και αδιακρίτως!
Πολλά πληρώματα έζησαν απλά την αγωνία και το φόβο, αλλά κάποιοι άτυχοι έζησαν και το χτύπημα του πυραύλου.
Νομίζω υπήρξε και βύθιση ελληνικού πλοίου, αλλά δεν θυμάμαι αν υπήρξαν θύματα.
OBSSESION : Word used by the lazy to describe the dedicated
Άβαταρ μέλους
mimis321
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2009, 14:23

Δημοσίευση από mimis321 »

To μεγαλο χάος ήτανε μετα το 1990
εγω ειχα βέβαια επιστρεψει μονιμα στην Ελλάδα

και μια μερα μεσα στην Desert Storm το '91 με πηρε τηλεφωνο ενας συμμαθητης μου απο 'εκει'
και μου λεει

'Ασε μαλάκα, στην αυλή πίσω απο το Γαλλικό προξενείο εχουνε στήσει κατι πυραυλους - patriot τους λένε και όλη μερα ρίχνουνε κάτι σκουντ !!!'
'Και μάθημα δεν κάνουμε γιατι κάθε μια ώρα βαραει η σειρήνα και φεύγουμε απο το σχολείο και μας μοιράσανε και μάσκες'
'και εχουνε πλακώσει χιλιαδες αμερικάνοι με εκατομύρια ελικοπτερα και γινεται ο τρελλός χαμός οε οε... '

Για ελληνικό πλοίο χτυπημενο στο Tanker war δεν εχω γνώση αλλα θα το ψάξω...

Εχω άκρες στην οικογένεια Bin Ladden !!!! Muaaaahhaahhhaaa :D
Άβαταρ μέλους
Antwnis
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2008, 19:11
Τοποθεσία: HER

Δημοσίευση από Antwnis »

Βλέποντας όλο το θέμα,απο.. Αφγανιστάν / Γεωργία έχει βιώματα κανείς;

Να μαζευτεί το υλικό με τους πολέμους,να κάνουμε κανένα αφιέρωμα βρε αδερφέ 8)

Παρατηρώ έτσι ωραία και ανάλαφρα τα περιγράφουμε,απο την 'ασφαλή' μεριά,ενώ απο τότε έχει σκοτωθεί κόσμς και κοσμάκης.Και ακόμα κατεστραμμένοι είναι δηλαδή..
mpampis
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 31 Ιαν 2007, 00:27
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mpampis »

Kerkoules έγραψε:
Antwnis έγραψε:γιατί ποιος ξέρει τι χάος ήταν τότε στη Μέση Ανατολή..
Το Χάος το έζησαν για τα καλά οι έλληνες ναυτικοί του εμπορικού ναυτικού, όπου οι exoset έπεφταν βροχή και αδιακρίτως!
Πολλά πληρώματα έζησαν απλά την αγωνία και το φόβο, αλλά κάποιοι άτυχοι έζησαν και το χτύπημα του πυραύλου.
Νομίζω υπήρξε και βύθιση ελληνικού πλοίου, αλλά δεν θυμάμαι αν υπήρξαν θύματα.
Εδώ http://www.acig.org/artman/publish/article_209.shtml έχει τα χτυπημένα πλοία
Άβαταρ μέλους
mimis321
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2009, 14:23

Δημοσίευση από mimis321 »

Εχεις απόλυτο δίκιο Αντώνη οτι το παρόν πόστ εχει ενα απαράδεκτο ύφος (ξεκινα απο εμενα)
αλλα μιλάμε για παιδικα βιώματα και για το πως ενα παιδί εβλεπε αυτα τα πράγματα πριν απο 20 και πλεον χρόνια...

Σήμερα οι απόψεις μου περι πολέμου-ιμπεριαλισμου-γενναιότητας και βλακείας ειναι σίγουρα πολύ διαφορετικές απο τότε !!!

Αυτο το ποστ θα μπορούσε να εχει τίτλο ' Παιδική αφέλεια : Πώς ο πολεμος μετατρέπεται σε συναρπαστική περιπετεια οταν εισαι μικρος και δεν ξέρεις ......'

PS πολύ ενδιαφερων το πόστ με την λίστα με τα χτυπημενα πλοία. Δεν ειχα ιδέα οτι υπήρχαν τόσα ελληνικά πλοία χτυπημένα στον Περσικό και
μάλιστα την εποχή που ήμουν εκεί. Το Dahran ειναι το μεγαλύτερο λιμάνι στον Περσικό.
Ίσως υπήρχε information control, γιατι γενικά οι αραβικές χώρες δεν φημίζονται για την Ελευθερη και
αντικειμενική πληροφόρηση. Συνήθως μαθαίναμε μόνο οτι εχει σχέση με τους Ισραηλινούς γιατί εχουν μεγάλο μίσος με δαύτους...
Άβαταρ μέλους
Antwnis
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2008, 19:11
Τοποθεσία: HER

Δημοσίευση από Antwnis »

[align=center]Όχι ρε συ,ντάξει χαλάρωσε,έτσι και αλλιώς οι περισσότεροι απο δω μέσα φαντάζομαι σε αυτή την ηλικία τα βλέπαμε κάπως.. είτε ήταν κοντά είτε μακριά μας.[/align]

Άλλωστε και εγώ τι έγραψα πιο πρίν,μια χαρά είναι και ο τίτλος σου.Απλώς μια παρατήρηση έκανα στο πως βλέπουμε οι "απ'έξω" τέτοια γεγονότα,με μια δόση χούυμορ!
8)

[align=center]Τι να πει και ο κάθε αμερικανός πιτσιρικάς, που απο όσα ακούει και έχει δει για την κινηματογραφική Desert storm (έτσι που την προβάλλανε με ντοκουμέντα/λήψεις/αναπαραστάσες κλπ) σου λέει "ας πάω να απελευθερώσω τους.. ιθαγενείς τρομοκράτες ο πατριώτης" και μετά γυρναει με τα 3/4 του σώματός του ή με ψυχοφάρμακα..[/align]

Παντού υπάρχει η προπαγάνδα,απλώς αλλάζει μορφή αναλόγως σε ποιον απευθύνεται.
Άβαταρ μέλους
mimis321
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2009, 14:23

Δημοσίευση από mimis321 »

σχετικα με τα πλοία που χτυπήθηκαν:

http://www.youtube.com/watch?v=9aoWNyKY ... re=related

...Ιρανοι χτυπούν πλοία με RPG...

Τελικά οι αμερικανοι τσατίστικαν και εγινε η επιχείρηση Praying Mantis (1988)

http://www.youtube.com/watch?v=AJnFVFA8 ... re=related
Άβαταρ μέλους
Antwnis
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2008, 19:11
Τοποθεσία: HER

Δημοσίευση από Antwnis »

Ω καλα,και με rpg χτύπαγαν αβέρτα ότι έβρισκαν και τα βιντεοσκοπούσαν (δεν ήταν και πολύ της μόδας τότε..)
Πού το βρίκες το 1ο βιντεο,οτι να ναι είναι!

Απ την πόρωση,τον εθνικισμό και το μίσος προς κάθε τι "εχθρικό" έχουν ξεφύγει αυτοί..
Και τώρα για το Ισραήλ και τη δύση δεν λένε κάτι τρελά?
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

τύφλα να χουν οι πειρατές στην Σομαλία
e-HAF Admin
Απάντηση