DIY - ICP

Πιλοτήρια για Οικιακή Χρήση<br>
Batteries Not Included !

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Raphael
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 17 Ιαν 2009, 12:47
Τοποθεσία: Χανιά
Επικοινωνία:

DIY - ICP

Δημοσίευση από Raphael »

Έπειτα απο την απογοήτευση με τα numpads, κατέληξα να φτιάχνω αυτό εδώ ως δωράκι στον εαυτό μου.

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Πολύ απλύ κατασκευή από πληκτρολόγιο. Αλλά με κάποιες μικρορυθμίσεις στο προφίλ των cougars γιατί χρησιμοποιούσαν κάποια απο τα κουμπιά.

Τα κουμπιά φτιαγμένα στο Corel Draw σε μορφή Bitmaps για καλύτερη ποιότητα, εάν τα θέλει κάποιος τα έχω σε pdf. Τα οποία εκτώπωσα πανω σε ειδικό χαρτί.

Προς το παρόν όλα δουλεύουν ΟΚ.. :D , το μόνο που μένει είναι να αλλάξει αυτος ο υπολογιστής... :twisted: :evil: :twisted:
Εικόνα
cracker
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 16 Ιουν 2009, 02:13

Δημοσίευση από cracker »

:shock: Ωραίος!
Cannon
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: 12 Μαρ 2006, 10:55

Δημοσίευση από Cannon »

Ωραίος! Εύγε! :D :wink: 8)
Κωνσταντίνος "Cannon" Οικονομίδης - SW4NLS
Εικόνα
Cipher
Δημοσιεύσεις: 1771
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 16:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Cipher »

Μπράβο ραφαήλ! πολύ καλό
Άβαταρ μέλους
tas_mak
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008, 16:03
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από tas_mak »

Μην θέλοντας να ανοίξω καινούργιο θέμα με τον ίδιο τίτλο, θα κάνω την ερώτηση μου εδώ.

Έχει κάποιος από εσἀς που έχει φτιάξει το ICP τις διαστάσεις του? Της πρόσοψης βασικά θέλω, μιας και το πήρα απόφαση (τώρα που το επιτρέπει η τσέπη) να φτιάξω μια κονσολίτσα. Αυτό προς το παρόν.
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Κατεβάζεις αυτό

http://www.xflight.de/original/documents/f16c_b50.zip

ξεζιπάρεις την εικόνα tif που έχει μέσα και την κάνεις ένα resize με συντελεστή 103% και έχεις πλέον το κόκπιτ σε real διαστάσεις. Μπορείς να μετρήσεις επιτόπου στην εικόνα με κάποιον ηλεκτρονικό "χάρακα" ή να εκτυπώσεις σε χαρτί μόνο το σημείο που σε ενδιαφέρει (το ICP στην περίπτωσή σου) και να μετρήσεις με κανονικό χάρακα.
Άβαταρ μέλους
tas_mak
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008, 16:03
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από tas_mak »

Thx Sugar το είχα ήδη αυτό αλλά μου φαινόταν μικρό. Για να δουμε με 3% παραπάνω θα κάτσει καλά? Thx.
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Εγγυημένα, με 103% είναι οι ακριβείς διαστάσεις...

(εννοειται ότι όταν δίνεις εκτυπωση φροντιζεις να μην το κανει rescale ή fit to page κλπ.)
Άβαταρ μέλους
tas_mak
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008, 16:03
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από tas_mak »

Επαλήθευσης:
Βγάζω ένα πλαίσιο 14,5 * 10,5 περίπου με ανοίγματα διαμετρου 12cm και 13*13cm για τα στρόγγυλα και τα τετράγωνα κουμπιά αντοίστοιχα. Τα κουμπιά τραμπάλας μου βγαίνουν 10*20. Σωστός είμαι ή πολύ off?
Άβαταρ μέλους
tas_mak
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008, 16:03
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από tas_mak »

Για όσους ενδιαφέρονται παράγγειλα σήμερα αυτό τον διακόπτη
http://gr.rsdelivers.com/product/alps/s ... 16031.aspx

με το σκεπτικό να τον χρησιμοποήσω στο ICP που έχω στα σκαριά. Αρκετά φθηνή λύση, 1.46€ το κομμάτι δεν νομίζετε? Να δούμε πως θα κάτσει στο κύκλωμα.
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Το μόνο πρόβλημα είναι πώς θα κολλήσεις μοχλό σε αυτόν. Είναι αρκετά μικρός και θα είναι κάπως εύθραυστη η σύνδεση...
Rambo
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 02 Αύγ 2006, 13:28
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Rambo »

Φτιαξε σαν τον δικο μας DIY τετραπλο διακοπτη. Πολυ ευκολη κατασκευη (και απλα υλικά). Σε λιγες μερες θα ανεβασω το δικο μου ICP με τους διακοπτες επανω. :wink:
Εικόνα

ΚΑΙ ΤΑ ΙΕΡΑ ΤΑ ΠΑΤΡΙΑ ΤΙΜΗΣΩ
Άβαταρ μέλους
tas_mak
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008, 16:03
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από tas_mak »

Σκεφτόμουν βίδακι alen κ μπόλικη κόλα!!! :)

Έτσι και αλλιώς θα κοιτάξω ο συγκεκριμένος διακόπτης να είναι σε αποσπόμενο διάτριτο ώστε αν γίνει καμία πατάτα να μπορώ να το αλλάξω εύκολα. Είδωμεν, ας έρθουν τα υλικά πρώτα και κάτι θα βρω!!
Απάντηση