Όριο ηλικίας

Εδώ θα αναφέρουμε Νέα αλλα και Προβλήματα<br>
που αφορούν το Site και το Forum

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Lorimer
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 25 Αύγ 2008, 15:09

Όριο ηλικίας

Δημοσίευση από Lorimer »

Έψαξα πάρα πολλή ώρα όλα τα κείμενα νομικού περιεχομένου και στο Main Forum και στο Commit.
Διάβασα ξανά το FAQ, τους κανονισμούς των μοιρών, μέχρι και την αποποίηση ευθύνης διάβασα.
Δεν βρήκα πουθενά να υπάρχει ένα κατώτερο όριο ηλικίας για την συμμετοχή ειδικά στο Commit.
Επειδή πήρε το μάτι μου άτομο κατά δήλωσή του 14 χρονών στο Commit, νομίζετε ότι είναι σωστό για ένα 14χρονο να ξεροσταλιάζει με τις ώρες στο Commit και να παίζει ένα πολεμικό παιχνίδι; Ξέρετε τί πίεση χρόνου έχει ένας μαθητής Γυμνασίου ειδικά σε περίοδο εξετάσεων; Μιλάω κατ' αρχήν για το Commit και όχι γενικά για το Main Forum και δεν εξετάζω επίσης θέματα όπως αν είναι σωστό ένα παιδί να παίζει πολεμικά παιχνίδια ή το λεξιλόγιο που χρησιμοποιούν ορισμένοι στο Commit. Μιλάω αυστηρά και μόνο για τον χρόνο που ξοδεύει κανείς παίζοντας online. Δείτε εδώ από ένα πρόχειρο ψάξιμο ότι πολλές εικονικές μοίρες έχουν βάλει όριο ηλικίας, άλλοι 16 χρόνια και άλλοι 18:

http://www.185th.co.uk/squad_info/about_us.asp
The 185th will consider applications from any keen Falcon 4: Allied Force pilot or ATC/AWACS controller who:
* Is at least 16 years of age.

http://firstfighterwing.com/joomla/inde ... &Itemid=41
Who can apply to First Virtual Fighter Wing?
Anyone can apply to the 1st VFW, regardless of their experience or location. And we welcome pilots from all over the world.
The only two requirements we have are that all our pilots speak some English and are at least 16 years old.

87 Stray Dogs
http://www.87th.org/modules.php?name=Se ... e&artid=37
With age, comes responsibility and maturity. Members must be 18 years or older.


Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να πρωτοπορήσει η E-Haf και εδώ σε σχέση με τις άλλες ελληνικές πολεμικές μοίρες βάζοντας όριο ηλικίας στις δραστηριότητές της τα 18 χρόνια (το μίνιμουμ κατά την άποψή μου για τα ελληνικά δεδομένα). Σίγουρα δεν θα θέλει ο διαχειριστής της σελίδας να τον κυνηγήσει ο γονιός κάποιου 14χρονου που ξημεροβραδυάζεται στο TS περιμένοντας να γίνει aligned το INS....
cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

Και αν αυτός ο 14χρονος έχει όνειρο ζωής να γίνει μηχανικός αεροσκαφών ας πούμε και απο δω μέσα αντλεί πολύτιμες πληροφορίες να του το κόψουμε?
Πολεμικά παιχνίδια?
Εχεις δεί τα υπόλοιπα παιχνίδια που κυκλοφορούν? Το falcon είναι σαν παιδικό της candy-candy μπροστά τους.
Ασχημο λεξιλόγιο εντός commit?
Welcome to real life!
Κάνε μια βόλτα έξω απο ένα γυμνάσιο/λύκειο εν ώρα διαλλείματος να ακούσεις τι γίνεται μέσα.
Και στο κάτω κάτω αν ο γονιός θέλει, περιορίζει την παροχή internet στο παιδί του όσο αυτός κρίνει απαραίτητο.
Λεγεται parental control και γίνεται με 3 τρόπους:
1 Μιλώντας απ' ευθείας στο παιδί και εξηγώντας σε αυτό ποιές ώρες μπορεί να μπαίνει στο internet.
2 Σε επίπεδο hardware, ρυθμίζοντας ποιές ώρες το οικογενειακό router επιτρέπει πρόσβαση στο pc του παιδιού.
3 Σε επίπεδο software, ακριβώς το ίδιο με πρίν μόνο που αυτό επιτυγχάνεται με ειδικό πρόγραμμα μέσα στον υπολογιστή.
Εφ όσον λοιπόν το παιδί έχει στην διαθεσή του ηλεκτρονικό υπολογιστή με πρόσβαση στο διαδίκτυο όλες τις ώρες, αν το σκεφτεί κανείς, καλύτερα να τις περναει εντός e-haf, (το πολύ πολύ να γίνει ακροδεξιός) παρά σε online τσοντάδικα (οπου σίγουρα θα γίνει μακάκας).

**Να μην ξεχνάμε άλλωστε και το παράδειγμα ενός άλλου 15χρονου που ήταν μέλος του φόρουμ μας και ενεργό μέλος του commit και αυτήν την στιγμή σπουδάζει ένα επάγγελμα σχετικό με την πολεμική αεροπορία. (ο συγκεκριμένος ίσως να το έκανε έτσι κι αλλιώς, το γεγονός όμως δεν αλλάζει)
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
Lorimer
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 25 Αύγ 2008, 15:09

Δημοσίευση από Lorimer »

Για το Commit λέω Μάνο, μόνο. Δεν λέω να απαγορευτεί η είσοδος στο Main Forum πράγμα που είναι αδύνατον κιόλας. Στο Commit ομως υπάρχει έλεγχος.
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

1. Δεν υπάρχει κανένα "νομικό" πρόβλημα με το συγκεκριμένο ζήτημα (αν και καταλαβαίνω πως το εννοείς)

2. Τι είναι "σωστό" για ένα άτομο είναι στην κρίση του, αν είναι ανήλικος ΚΑΙ στην κρίση των κηδεμόνων του

3. Define "πολεμικό παιχνίδι". Θεωρείς τα πχ WOW, COD, Crysis, Far Cry, Quake κτλ, ποιό "ειρηνικά" απο ένα Flight Simulator game??

4. "το λεξιλόγιο που χρησιμοποιούν ορισμένοι στο Commit".. Είναι καθρέφτης της προσωπικότητας καθενός και στην ευχέρια των υπόλοιπων μελών ή και της εκάστοτε διοίκησης να το κόψουν. Και γιατί σε πειράζει που αυτά τα λόγια ακούγονται μπροστά σε ένα παιδί και δεν σε πειράζει (τόσο καιρό) που ακούγονται μπροστά σε έναν Ιερέα πχ?

5. Κάποια απο τα site που δίνεις εκ κατασκευής ζητάνε όριο ηλικίας (το οποίο κάποιος με advanced γνώσεις hacking μπορεί να το παρακάμψει απλά δηλώνωντας ψεύτικη ημ/νία γέννησης).

6. Θεωρώ οτι κάποιοι έχουν βάλει αυτόν τον περιορισμό λόγο ΚΑΙ των απαιτήσεων του συγκεκριμένου "παιχνιδιού": δεν μπορείς να περιμένεις απο έναν ανήλικο 100% να ξέρει η να διαβάσει και να μάθει όσα χρειάζονται, πολύ περισσότερο να σταθεί σωστά online με σοβαρότητα σε όλες τις φάσεις μιας δικτυακής πτήσης με πολλά άτομα, comms κτλ.

7. Επίσης λόγο και του 6, δεν μπορείς να περιμένεις ούτε να αφήσεις στην τύχη ευαίσθητα πραγματάκια όπως BMS κτλ

8. "Πρωτοπορία". Χμ, στο παρελθόν έχει γυρίσει boomerang σε αρκετές περιπτώσεις.. Θέλει λίγο προσοχή στο συγκεκριμένο θέμα..

9. ..γιατί αφού δεν υπάρχει προφανής λόγος με ποιό δικαίωμα στερείς απο έναν ανήλικο την χαρά να μάθει και να ασχοληθεί με κάτι που μπορεί να είναι το ονειρό του και τα πρώτα του βήματα στο real deal σε μερικά χρόνια? Για το "ξημεροβραδυάζεται" θα σε παραπέμψω πάλι στο 2 και κυρίως στο δεύτερο μέρος του, και σίγουρα ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να κυνηγήσει ΚΑΝΕΝΑΝ επειδή ΥΠΑΡΧΕΙ..

10. BTW, αυτό το τελευταίο είναι στα Top of all times!!
Εικόνα
burgerstain
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 10 Ιαν 2010, 23:35
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Δημοσίευση από burgerstain »

Αν εχετε δει εστω κι ενα πιτσιρικα να μην παιζει πολεμικα παιχνιδια εγω θα γινω αστροναυτης :lol:
CHECK YOUR SIX FOR THE GREEKS
Cipher
Δημοσιεύσεις: 1771
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 16:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Cipher »

burgerstain έγραψε:Αν εχετε δει εστω κι ενα πιτσιρικα να μην παιζει πολεμικα παιχνιδια εγω θα γινω αστροναυτης :lol:
η κατέβασε το FSX Space Shuttle.. :P
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

χαχαχαχαχ
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

ρεζίλι γίναμε
e-HAF Admin
burgerstain
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 10 Ιαν 2010, 23:35
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Δημοσίευση από burgerstain »

Cipher έγραψε:
burgerstain έγραψε:Αν εχετε δει εστω κι ενα πιτσιρικα να μην παιζει πολεμικα παιχνιδια εγω θα γινω αστροναυτης :lol:
η κατέβασε το FSX Space Shuttle.. :P
Στο download ειμαι χαχαχαχαχαχαχα
CHECK YOUR SIX FOR THE GREEKS
Άβαταρ μέλους
kodi
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: 30 Ιαν 2009, 14:47

Δημοσίευση από kodi »

ρε μην τα βάζετε τα παιδιά σε γυάλα.......

στο commit δεν έχω παρατηρήσει κάτι χειρότερο από αυτό που βλέπω τώρα στον alpha, δλδ συγκριτικό Ντούβλη-Αλεξανδράτου.......

ενταξη, εαν μπει στο τς να μην την βάλουμε σε κανάλι με doperman-gas.......


o condor , corsair , ikaros στα πόσα εντάχθηκαν???
ΕικόναΕικόνα
Cipher
Δημοσιεύσεις: 1771
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 16:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Cipher »

kodi έγραψε:ρε μην τα βάζετε τα παιδιά σε γυάλα.......

στο commit δεν έχω παρατηρήσει κάτι χειρότερο από αυτό που βλέπω τώρα στον alpha, δλδ συγκριτικό Ντούβλη-Αλεξανδράτου.......

ενταξη, εαν μπει στο τς να μην την βάλουμε σε κανάλι με doperman-gas.......


o condor , corsair , ikaros στα πόσα εντάχθηκαν???
Τι ο condor είναι ενταγμένος; :shock: :shock: :shock:
cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

kodi έγραψε:ρε μην τα βάζετε τα παιδιά σε γυάλα.......
Σωστός!
kodi έγραψε:ενταξη, εαν μπει στο τς να μην την βάλουμε σε κανάλι με doperman-gas.......
Αυτοί οι δύο πάλι όντως είναι για τη γυάλα...
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
burgerstain
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 10 Ιαν 2010, 23:35
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Δημοσίευση από burgerstain »

Εγω στην αρχη πιστευα πως doperman & gas θα σκοτωνε ο ενας τον αλλο.. χαχαχα μετα καταλαβα τι παιζει... :lol:
CHECK YOUR SIX FOR THE GREEKS
panpan
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2016
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 22:31
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panpan »

Μιας και ξεκίνησα στα 15 μου να ασχολούμαι με την e-haf μπορώ να εκφέρω άποψη σχετικά με το πόσο κατάλληλο ή όχι είναι για ένα παιδί να ασχολείται με τις οnline πτήσεις και το commit. Από μικρός ήθελα και εγώ να πετάξω όπως και οι πιο πολλοί εδώ πέρα αλλά δεν το κατάφερα για λόγους που δεν έχουν σημασία. Θυμάμαι πως όταν ανακάλυψα την e-haf πραγματικά είχα ενθουσιαστεί με την ιδέα της virtual πτήσης με ελληνικά αεροσκάφη πάνω από την Ελλάδα κτλ. Αν υπήρχε ένα όριο ηλικίας να με εμποδίσει να κάνω και αυτό πραγματικά θα είχα πικραθεί πάρα πολύ. Τα άτομα που γνώρισα τότε ουδέποτε είπαν στο TS κάτι χειρότερο από όσα λέγαμε και μεις στο σχολείο, τουλάχιστον όσο ήμουν και εγώ παρών.

Όσον αφορά το πόσο κατάλληλο είναι το φάλκον πιστεύω ότι είναι από τα λίγα "πολεμικά" παιχνίδια που σε χαλαρώνουν και δε δημιουργούν εχθρικά αισθήματα προς τους άλλους παίχτες. Έτσι το νιώθω εγώ σε συγκριση με το COD στο οποίο έχω νιώσει άπειρες φορές την επιθυμία να βρίσω κάποιον ή να τον ξεσκίσω in game επειδή με σκότωσε... Τώρα το αν θα ξημεροβραδιάζεται στο TS δεν εξαρτάται από το όριο ηλικίας αλλά από το πόσο τον αφήνουν οι γονείς του να ασχοληθεί. Αν οι ίδιοι δε μπορούν να θέσουν μέτρο σε αυτό δε πρόκειται να τον σώσει ένα όριο το οποίο πολύ εύκολα παρακάμπτεται... Εκτός από αυτό, κάτω από τα 14-15 λίγο δύσκολο να ασχοληθεί κάποιος με simulators και πιθανότατα θα ξενερώσει πριν καν αρχίσει. Οπότε, κατά τη γνώμη μου, το μόνο που αρκεί είναι λίγο προσοχή σε εκφράσεις όταν οι παρόντες είναι ανήλικοι κάτι που πιστεύω ότι ήδη γίνεται με βάση τις δικές μου εμπειρίες από το TS :wink:
Εικόνα
Lorimer
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 25 Αύγ 2008, 15:09

Δημοσίευση από Lorimer »

Δεν καταλάβατε τι έγραψα παιδιά, αλλά δεν πειράζει.
Κανένα πρόβλημα...
Απάντηση