Rollout...F-16C Block30 (Revell/ 1:32)

Περιοχή συζήτησης για Στατικά & Τηλεκατευθυνόμενα Μοντέλα

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Deathdealer έγραψε: Kati allo, Baron sto model ti pyrayloys exeis fortwsei???
H Revel sthn 1/32 dinei mono plastika kommatia h' kai photo-etched???
για ΗΑRΜ μου φαινονται αντε βαρια SPARROW :roll:
Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 14 Σεπ 2004, 22:11
Τοποθεσία: Chania - Crete

Δημοσίευση από Jericho »

Και γω ασχολούμαι με πλαστικομοντελισμό εδώ και αρκετά χρόνια ! Btw, κατά τη γνώμη μου πιστέυω πως η Hasegawa, βγάζει πάντα τα καλυτερά πλαστικά σε σχέση με τις άλλες εταιρίες !
Menelaos
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 11 Ιουν 2004, 10:27
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Menelaos »

I timi tou neou F-16 (Tamiya) einai astronomiki, eksallou den dinei to parabrake housing. Ego tha perimeno na pesoun oi times i mexris outou bgei to F-16C tis Academy 1:32.

Kai fusika to A-7E tis Troumpeter 1:32...

:wink:
winder
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: 11 Αύγ 2004, 19:26

Δημοσίευση από winder »

opoios kserei as mou pei kapoio kalo magazi pou poulaei tetoia modela pros kataskeui. (stin athina)

episis mipos iparxei kapio site ... pou na dinei odigies gia sosti kataskeui modelon aeroskafon?? kai bapsimo kai olaa...
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

winder έγραψε:opoios kserei as mou pei kapoio kalo magazi pou poulaei tetoia modela pros kataskeui. (stin athina)

episis mipos iparxei kapio site ... pou na dinei odigies gia sosti kataskeui modelon aeroskafon?? kai bapsimo kai olaa...
to monadiko megalo pou ksero einai o Kalfakis

den ksero alla tetoiou megethous
e-HAF Admin
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

winder έγραψε:opoios kserei as mou pei kapoio kalo magazi pou poulaei tetoia modela pros kataskeui. (stin athina)

episis mipos iparxei kapio site ... pou na dinei odigies gia sosti kataskeui modelon aeroskafon?? kai bapsimo kai olaa...
Η Ιπποκρατους εχει τα περισσοτερα :!: Καλφακη και Plastimodellismo επισης :idea:
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Ksekina apo thn Ipokratous xamhla to perpathma pros ta pano (Alexandras) koitontas deksia-aristera... Ana 50 metra tha kaneis staseis!!!... :lol: :lol: :lol:

:wink:
Εικόνα
PREDATOR
Δημοσιεύσεις: 3310
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2004, 20:27

Δημοσίευση από PREDATOR »

Mια ειναι η ΕΤΑΙΡΕΙΑ: HASEGAWA!!! Ασχολουμαι περιπου 5-6 χρονια με τον μοντελισμο φτιαχνοντας αεροσκαφη και ελικοπτερα. Εχω φτιαξει σχεδον ολα τα συγχρονα μαχητικα σε 1/72 και 1/48 κλιμακα. Κατα την γνωμη μου η ποιοτητα υλικου, η χαραγμενη γραμμωση και οι τροποποιησεις που δινει η παραπανω εταιρεια ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει. Γι' αυτο αλλωστε εχει και τσιμπημενες τιμες!
Συντομα θα φτιαξω περιπου καμια δεκαρια(!) F-16C/D Block30/50/52, ολα σε κλιμακα 1/48 αναπαριστωντας συγκεκριμενα α/φη απο ολες τις ελληνικες Μοιρες!! Εχω πωρωθει και μονο στην σκεψη!! Το κοστος ειναι λιγο μεγαλο αλλα δεν βιαζομαι!! Ειπαμε, μια αγαπη εχουμε!! Αντε, δυο!!
Παρεπιμπτοντως γνωριζει κανεις που μπορω να βρω συμμορφες δεξαμενες για τα 52αρια;; Εχω φαει το κοσμο!
''TRAIN AS YOU WILL FIGHT''
HAF
Manwlo
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 03 Δεκ 2004, 09:19
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Manwlo »

Γεια χαρά.
Καλές εταιρείες είναι αρκετές ανα είδος (προσωπική εκτίμηση).

ACADEMY: για αρκετα 48αρια και 32 αρια της.

TAMIYA: Αξεπέραστη σε ότι εχω φτιάξει εως τώρα. (F-14A 1/32, F-15C 1/32, NSR250 1/12, USS ENTERPRISE CVN65 1/350 - 1,05m (!)- ) απλά δεν εχει μοντέλα στην ευρέως διαδεδομένη κλίμακα (48αρια...)

REVELL: Ναι έχει και αυτή. Αν κάποτε πέσει στα χέρια σας πολιτικό αεροσκάφος στην 1/144 θα πάθετε πλάκα. Πολύ καλο πλαστικό, λεπτομέρεια, εφαρμογή και γράμμωση.

HASEGAWA: Βασιλιάς στην 1/48 για πολλά αεροσκάφη ειδικά της Πολεμικής Αεροπορίας (F-16, A-7, F-4E).

Παρεπιμπτοντως γνωριζει κανεις που μπορω να βρω συμμορφες δεξαμενες για τα 52αρια;; Εχω φαει το κοσμο!
Δεν έχω δει πουθενά....
Γιατι δεν δοκιμάζεις με εποξικό στόκο? Είναι βέβαια πολύ δύσκολο και με μεγάλο ρίσκο, (δεν ξέρω αν θα το δοκίμαζα προσωπικά) δεδομένου ότι πρέπει να φτιαχτεί πάνω στο μοντέλο και όταν κολλήσει εκεί ο εποξικός....απλά δεν φεύγει... Βέβαια κολλάει μετά απο κάτι ώρες και επεξεργάζεται πολύ έυκολά με νερό πριν στεγνώσει και με τρίψιμο όταν στεγνώσει.
Θα πρέπει να ακολουθήσει χάραξη γράμμωσης κλπ κλπ κλπ...
Βαρία και χρονοβόρα δουλειά.


Manwlo
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

CFT's eixan kykloforhsei prin ligo kairo sto Hannant's Office.
Kane ena search sto http://www.hannants.co.uk
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

PREDATOR έγραψε: Συντομα θα φτιαξω περιπου καμια δεκαρια(!) F-16C/D Block30/50/52, ολα σε κλιμακα 1/48 αναπαριστωντας συγκεκριμενα α/φη απο ολες τις ελληνικες Μοιρες!!


Done that! :D :D To apotelesma tha se apozhmiosei!!! :wink:



An thymame kala kapoia etairia (hasegava h italery) eixe sta skaria ena F-16 me CFT's sthn 1/72 mallon... Kapoy eixa dei to ''eksofyllo''... :wink:
Εικόνα
PREDATOR
Δημοσιεύσεις: 3310
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2004, 20:27

Δημοσίευση από PREDATOR »

Ευχαριστω για τις πληροφοριες παιδες!! Λογικα οι CFTs θα εθουν και στην Ελλαδα συντομα. Υπομονη μονο χρειαζεται! Θα ξεκινησω απο τα 30αρια των 330 και 346 Μοιρων και επεται συνεχεια δυναμικη συνεχεια! Με F-4E AUP Ghost 1/48 & A-7E Corsair 1\48 και τα 2 της Hasegawa!
:wink:
Κανα Μ2000 ή Μ2000-5 στην 1\48 υπαρχει;; Ειχα φτιαξει παλια ενα της HELLER. Για πειτε κανα νεο!
''TRAIN AS YOU WILL FIGHT''
HAF
Απάντηση