ΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ

Θέματα που δεν ανήκουν σε καμία άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

ΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ

Δημοσίευση από Anzac »

Τετάρτη, 1 Σεπτεμβρίου 2010
ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ-ΝΑΥΤΙΚΟ-ΣΤΡΑΤΟΣ ΞΗΡΑΣ-ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ-ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ-ΛΙΜΕΝΙΚΟ! ΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΕ ΔΑΚΡΙΑ!
"Είμαι ο ίδιος. Όταν πετάω στους αιθέρες του Αιγαίου, όταν βυθίζομαι στα καταγάλανα νερά, όταν τρέμει το χώμα των συνόρων από το άρμα μου, όταν πάνω σε μία μηχανη ή σε ένα περιπολικό τριγυρίζω
άγρυπνος τη νύχτα, όταν μπαίνω στη φωτιά, όταν παλεύω με το λιοπύρι και το αγιάζι στα λιμάνια."

Πιλότος, Ναύτης, Στρατιώτης, Αστυνομικός, Πυροσβέστης, Λιμενικός. Δεν ξέρω αν θα γυρίσω πίσω από όπου με στέλνεις. Με παλιά μηχανήματα, με κατεστραμμένα αυτοκίνητα, με ό,τι κι αν μου δώσεις. Με την μέση μου θρύψαλα από τα G, με τα χέρια μου γδαρμένα από τους ιμάντες του αλεξίπτωτου, με τη ματιά στη θάλασσα και το δάκρυ στη φωτογραφία της οικογένειάς μου δίπλα στην εικόνα του Αη Νικόλα κάπου στ ανοιχτά της Σομαλίας, με τις πληγές μου ανοιχτές έξω από το Τμήμα της Αγίας Παρασκευής, με τις παλάμες σάπιες απ' την αρμύρα να βγάζω απ' τα νερά τα παιδιά εκείνων που ξεβράζουν οι διακινητές στ' ακρονήσια.

Σ' απογοητεύω πολλές φορές. Το ξέρω. Αλλά κι εσύ δεν ήρθες στην κηδεία μου. Δεν άναψες ένα κερί. Δεν έκανες γιορτή για μένα στα σχολεία. Δεν κράτησες ένα δάκρυ για εμένα όταν έπεφτα απ' τα ουράνια, ούτε όταν μ' ένα ελικόπτερο πάλευα εκείνη τη Νύχτα μες το σκοτάδι και την αντάρα των Ιμίων, ούτε με έκρυψες για να μη με δει ο Τούρκος από τις τηλεοράσεις σου. Δεν ήρθες στο νοσοκομείο μου δίπλα στο κρεβάτι να μου κρατήσεις το χέρι όταν με καίγανε οι σφαίρες και οι μολότωφ που σφηνώθηκαν πάνω μου.

Τώρα ούτε σε παρέλαση δε θες να με βλέπεις. Και η σημαία μου έχει σταυρό πάνω και μπορεί να ενοχλεί. Και τα παιδιά μου; Την οικογένειά μου; Δε νοιαστηκες όταν γκρεμιζόμουν, όταν πνιγόμουν, όταν με έλιωναν οι ερπύστριες, όταν καιγώμουν στη φωτιά. Ποτέ δεν με ρώτησες τον καιρό της αφθονίας εάν χρειάζομαι κάτι. Έδινες στους άλλους κι εγώ περίμενα. Μη μιλάς μου λες. Μη ζητάς. ΕΙΣΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ! Αλλά και εγώ ήμουν πολύ μακρυά για να με αφουγκραστείς. Στα σύνορα, στον ουρανό, στη θάλασσα, μέσα στον καπνό και τη φωτιά να παλεύω με τις μάνικες και τα Καν! αντέρ, μέσα στην βροχή από τις εκατοτάδες σφαίρες Καλάσνικωφ ποτισμένες με αίμα. Καμία φορά από κει μακρυά άκουγα να με φωνάζεις "ΚΑΡΑΒΑΝΆ", "ΜΠΆΤΣΟ", "ΤΑΒΛΑΔΌΡΟ". Γελούσα και χαιρόμουν, γιατί κι εγώ αυτή την ελευθερία υπερασπίζομαι.

Να μου λες ό,τι θες κι εγώ να είμαι εκεί. ΑΚΟΙΜΗΤΟΣ και ΑΓΝΩΣΤΟΣ. Τώρα με βγάζεις στα κανάλια και στα ραδιόφωνα. Μου λες βάλε πλάτη, βοήθα κι εσύ να περάσουμε τη φουρτούνα. Δώσε κι εσύ να καβατζάρουμε τη χρονιά. Μου λες ότι Μ' ΕΧΕΙΣ ΓΕΜΙΣΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΚΑΙ ΛΕΣΧΕΣ, ΟΛΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ. ΔΕ ΛΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ. ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΛΕΣ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ; Όταν έχω σκοπό να μείνω με την Ελλάδα στην αιωνιότητα ΛΕΣ ΝΑ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ Η 25ΕΤΙΑ; Αλλά ξέρεις κάτι; Μου 'χεις δώσει το μεγαλύτερο προνόμιο απ' όλα, ! όταν μου είπες ότι με χρειάζεσαι διαθέσιμο 24 ώρες το 24ωρο, κάθε μέρα της ζωής μου. Όταν σκοτώνομαι για την Πατρίδα. Όταν τραυματίζομαι είναι για την Πατρίδα.

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΙΠΟΤΑ!ΑΣΕ ΜΕ ΝΑ ΖΗΣΩ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ!ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΩ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ!ΚΑΙ ΑΣΕ ΜΕ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ!ΝΑ ΜΑΙ ΚΟΝΤΑ, ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΗΛΙΑΚΗ, ΤΟΝ ΣΑΛΜΑ, ΤΟΝ ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΗ, ΤΟΝ ΒΛΑΧΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΗΡΩΕΣ. ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ! ΟΥΤΕ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ, ΟΥΤΕ ΓΙΝΕΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ! ΜΟΝΟ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ ΩΣ ΕΛΛΗΝΑΣ!
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/0 ... _5297.html
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
captencris
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2007, 20:53
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από captencris »

+1000000000

ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΦΙΛΕ!!!!
Αιέν αριστεύειν και υπείροχον έμμεναι άλλων, μηδέ γένος πατέρων αισχυνέμεν ...
Εικόνα
anka
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 15 Δεκ 2006, 12:01
Τοποθεσία: 37°57'1.29"N - 23°44'41.98"E

Δημοσίευση από anka »

Ο τύπος που το έγραψε δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την ΠΑ, ή με το ΠΝ. Και αυτό το λέω γιατί
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΙΠΟΤΑ!ΑΣΕ ΜΕ ΝΑ ΖΗΣΩ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ!ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΩ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ!ΚΑΙ ΑΣΕ ΜΕ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ!ΝΑ ΜΑΙ ΚΟΝΤΑ, ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΗΛΙΑΚΗ, ΤΟΝ ΣΑΛΜΑ, ΤΟΝ ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΗ, ΤΟΝ ΒΛΑΧΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΗΡΩΕΣ. ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ! ΟΥΤΕ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ, ΟΥΤΕ ΓΙΝΕΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ! ΜΟΝΟ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ ΩΣ ΕΛΛΗΝΑΣ!
το σωστό όνομα είναι Σιαλμάς και όχι Σαλμάς, όπως επίσης Βλαχάκος και όχι Βλάχος
FLY LOW - HIT HARD
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Δεν το πόσταρα επειδή το έγραψε κάποιος πιθανόν απο την ΠΑ, αλλά για το κείμενο γενικά.
e-HAF Admin
anka
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 15 Δεκ 2006, 12:01
Τοποθεσία: 37°57'1.29"N - 23°44'41.98"E

Δημοσίευση από anka »

Το κατάλαβα Τίμο, δεν υπονόησα ότι το έβαλες με αυτό το σκεπτικό
FLY LOW - HIT HARD
sungsam
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 27 Αύγ 2008, 18:26
Τοποθεσία: ELEFSINA - GREECE

Δημοσίευση από sungsam »

Ανεξάρτητα από το αν έχει σχέση ή όχι με τις Ένοπλες Δυνάμεις .... (δεν το θεωρώ προαπαιτούμενο), και ανεξάρτητα αν συμφωνούμε ή όχι με τα λεγόμενα του, εκφράζει κάποιες ιδέες και ιδανικά που κατάδικνίουν την φιλοπατρία του. Χαρακτηριστικό που σπανίζει στις μέρες μας και διάφοροι προδότες θα τον χαρακτήριζαν ως γραφικό τύπο αν όχι στρατόκαβλο.

Και ποιους εννοώ Προδότες ?

Φυσικά από το κάθε σκουλήκι που δηλώνει ανοικτά ότι αν γίνει πόλεμος θα την κάνει στο εξωτερικό ... μέχρι το κάθε παράσιτο που διατηρεί υπερκερδοφόρα εταιρία και δεν πληρώνει την εφορία ως ελάχιστη υποχρέωση και προσφορά στον τόπο. Ξέρει ότι θα πληρώσουν το τζάμι οι άλλοι Έλληνες μισθωτοί και δημόσιοι.

Και φυσικά τους Δωσίλογους υπαλλήλους / πράκτορες ξένων και ενχόριων συμφερόντων που ψηφίζουμε ... τους "πολιτικάκους" μας !

Έχω σταματήσει να τους λέω Πολιτικούς ... είναι υπερβολή !

Καλημέρα Παιδιά ! Φόρτωσα πάλι ! :evil:
Sungsam - Dimitris
Εικόνα
Cipher
Δημοσιεύσεις: 1771
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 16:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Cipher »

Φίλε sungasm λυπάμαι που στο λέω αλλά μέχρι να αλλάξουμε πολιτικάκους, που σωστά λες και εσύ νομίζω ότι όσοι θέλουν να φύγουν στο εξωτερικό δεν κάνουν και πολύ άσχημα.. Αν γίνει πόλεμος δεν θα γίνει για να υπερασπιστεί η χώρα τα δικαιώματα τις (δεν χρειάζεται να γίνει πόλεμος για να γίνει αυτό) αλλά για να κερδίσουν οι πολιτικάκοι χρήματα και παραπάνω εξουσία (εκ του ασφαλούς μιας και θα "κυβερνάνε" από το εξωτερικό). Και για αυτούς θα πεθάνω εγώ, εσύ και όποιος άλλος αποφασίσει να υπερασπίσει ιστορίες (γιατί εδώ που έχουμε καταντήσει μόνο ιστορίες είναι πια) που μας έλεγαν οι παππούδες μας, για ιδανικά, γενναίους Έλληνες (με κεφαλαίο το Ε) που ήθελαν να προασπίσουν την χώρα τους και όλους τους συμπατριώτες τους (τους έχοντες και μη) και όχι την τσέπη τους κτλ.

Δεν έχει νόημα να συνεχίσω.. Νομίζω καταλαβαίνεις απόλυτα την συνέχεια του λόγου μου και ίσως να συμφωνείς μαζί μου και ας ήθελες μέσα σου να είναι διαφορετικά τα πράγματα....

Καλημέρα και καλό μήνα.. :)
sungsam
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 27 Αύγ 2008, 18:26
Τοποθεσία: ELEFSINA - GREECE

Δημοσίευση από sungsam »

Συμφωνώ μαζί σου και θέλω να αλλάξουν τα πράγματα ! :salute:
Sungsam - Dimitris
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

να κάνουμε έναν σύλλογο για να μαζευόμαστε σιγά σιγά ;)

όσοι θέλουν αλλαγές δηλαδή
e-HAF Admin
Απάντηση