Βοηθεια προς νεουρα..

Πιλοτήρια για Οικιακή Χρήση<br>
Batteries Not Included !

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
nik
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 30 Μάιος 2010, 21:08
Τοποθεσία: Ρεθυμνο

Βοηθεια προς νεουρα..

Δημοσίευση από nik »

Παιδια με εχετε βαλει στο τρυπακι να κανω και εγω το δικο μου. Ειδα τη γνωστη διευθυνση http://shop.viperpits.org/index.php , αλλα εχω ερωτησεις.
1. Τα εξαρτηματα ερχονται μαζι με το software. Δηλαδη θελει απλως εγκατασταση ή θελει και γνωσεις συνδεσμολογιας.
2. Υπαρχει περιπτωση να γλυτωσεις το τελωνειο.
3. Υπαρχει καπου , το πως τα συνδεεις αυτα και πως λειτουργουν με το OF.
4. Υπαρχει κατι αλλο σε ελλαδα μερια ή καποιος που να ασχολειται με αυτες τις κατασκευες.
5. Οτι αλλη πληροφορια καλοδεχουμενη.
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Βοηθεια προς νεουρα..

Δημοσίευση από raptor »

nik έγραψε:Παιδια με εχετε βαλει στο τρυπακι να κανω και εγω το δικο μου. Ειδα τη γνωστη διευθυνση http://shop.viperpits.org/index.php , αλλα εχω ερωτησεις.
Join the club 8)

nik έγραψε:1. Τα εξαρτηματα ερχονται μαζι με το software.
Γενικά αυτά τα 2 δεν έρχονται μαζί. Σε λίγες περιπτώσεις, πχ τα DED/PFL του Pegasus, απλά εγκαθιστάς το πρόγραμμα στο pc σου, συνδέεις το DED μέσο usb και παίζει απευθείας όταν τρέχει το Falcon.

nik έγραψε:Δηλαδη θελει απλως εγκατασταση ή θελει και γνωσεις συνδεσμολογιας.
Εκτός και αν πάρεις κάτι που σου λέει οτι είναι plug-and-play, όλα τα άλλα θα χρειαστούν κάποια δουλειά. Κολητίρι και καλάϊ στο χέρι και ξεκίνα προπόνηση.. :lol:

nik έγραψε:2. Υπαρχει περιπτωση να γλυτωσεις το τελωνειο.
Οτιδήποτε δεν προέρχεται απο Ευρώπη περνάει τελωνείο, υπολόγιζε έως και 50% του αναγραφόμενου κόστους σε φόρο εκτελωνισμού, αναλόγως του πως έχει ξυπνήσει ο τελώνης / αν μάμησε το προηγούμενο βράδι / αν θέλει να πάει 3ημερο στην Αράχοβα στα επόμενα χιόνια. Το τρυκ είναι να ζητάς απο τους αγοραστές να αναγράφουν μικρότερο κόστος στη συσκευασία, δεν το δέχονται όλοι γιατί το αναγραφόμενο κόστος είναι αυτό που ασφαλίζεται απο τις μεταφορικές..

nik έγραψε:3. Υπαρχει καπου , το πως τα συνδεεις αυτα και πως λειτουργουν με το OF.
Παντού στο VPits..

nik έγραψε:4. Υπαρχει κατι αλλο σε ελλαδα μερια ή καποιος που να ασχολειται με αυτες τις κατασκευες.
Με το F-16 ασχολούνται λίγα άτομα.. Θα τους καταλάβεις αν δείς όλα τα Post σε αυτή την κατηγορία.

nik έγραψε:5. Οτι αλλη πληροφορια καλοδεχουμενη.
Διάβασε τα πάντα απο το Viperpits, θα σου πάρει χρόνο αλλά είναι επένδυση: θα καταλήξεις σε τι και πως το θέλεις, και μετά που θα το βρείς/φτιάξεις, πόσο χρόνο θα σου πάρει και πόσο θα κοστίσει.

Και το σημαντικότερο: Άν θές να φτιάξεις κάτι πολύ καλό θα σου πάρει ΠΟΛΥ χρόνο, πάνω απο 5-6 χρόνια με την προυπόθεση οτι διαθέτεις τα χρήματα και ασχολήσε εντατικά. Άν θες την πλειοψηφία των gadgets απο real stuff βάλε και άλλο χρόνο να τα βρείς και να τα κερδισείς στο eBay.

Αλλά το αποτέλεσμα είναι ανώτερο απο οποιουδήποτε real F/S.. Εκτος και αν πάσχεις απο μελανχολία δες τα cockpits των πχ Nigel, Kukki, Red Dog, Lighting στο VPits και θα καταλάβεις..
Εικόνα
nik
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 30 Μάιος 2010, 21:08
Τοποθεσία: Ρεθυμνο

Δημοσίευση από nik »

Μετα απο σχετικο ψαξιμο ειπα να ξεκινησω τις αγορες με τα παρακατω για τα οποια θα ηθελα τη γνωμη σας πριν προχωρησω:
1. http://www.simw.com/sen/mfd-cougar-pack.html (Για να κανω τις δυο MFD)
2. http://www.simw.com/sen/ch-multi-function-panel.html ( Αυτο το προωριζω για ICP, δεν ξερω αν γινετε και πως αλλα ειδα σε φωτο οτι φτιαχτεται. Αν καποιος γνωριζει ασ μου πει.
3. Τελος για την πρωτη αγορα ψαχνω και κατι για DED

Απο οτι καταλαβα τα δυο πρωτα τα βαζεις με USB, κατι τετοιο ψαχνω και για το 3ο .
Περιμενω συμβουλες απο οποιον επιθυμει, ειδικα για το πως θα κανω το 2 ICP και καποια προταση για το 3.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

το 1. το έχω, είναι όλα τα λεφτά !!!!
και οι βάσεις που βλέπεις κάτω, βγαίνουν. τα κοτζάρεις μπροστά απο μια οθόνη και είσαι τζέτ !

για το 2. λίγο μεγάλο δεν είναι για icp ;

απο κάτω βάζεις φώτο και απο πάνω τα κουμπιά όπου θες εσύ ( μαγνητικά είναι ; )

προσωπικά δεν μου αρέσει αυτό σαν λύση
e-HAF Admin
Απάντηση