Ερώτηση αρχάριου για κόκπιτ

Περιοχή αναφοράς πακέτων αναβάθμισης<br>(FreeFalcon, SuperPack, OpenFalcon)

Συντονιστές: the_ripper, Διαχείριση

Απάντηση
d23
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 09 Μάιος 2012, 14:55

Ερώτηση αρχάριου για κόκπιτ

Δημοσίευση από d23 »

Καλησπέρα σε όλους.Έχω κατεβάσει την αρχική έκδοση του falcon 4.0 χωρίς βελτιώσεις.Στο εσωτερικό μπορώ να δω συγκεκριμένα μέρη του κόκπιτ, για παράδειγμα το fuel control panel δε μπορώ να το δω και να το χρησιμοποιήσω.Θα ήθελα να ρωτήσω επειδή είμαι νέος στο forum πού μπορώ να βρω setup για να έχω πλήρη εικόνα του κόκπιτ και να μπορώ να χρησιμοποιήσω όλα τα πάνελς και αν επίσης υπάρχει πακέτο αναβάθμισης όπου βρίσκομαι στο αεροπλάνο ακίνητος με σβησμένη μηχανή ώστε να κάνω την εκκίνηση του κινητήρα μόνος μου.Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν έχουν απαντηθεί ξανά τα ερωτήματα.
condor
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2178
Εγγραφή: 18 Ιαν 2006, 03:06
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευση από condor »

επιδει εχω να δω την αρχικη εκδωση του falcon δεν μπορω να σου απαντησω αν γινεται αυτο που ζητας..
η επιλογη που λες για εκκινηση κινητηρα λεγεται Ramp Start κ δεν θυμαμαι αν την εχει το αρχικο F 4.0

μπορεις να βαλεις το BMS 4.32 για να κανεις κανονικα εκκινιση κ ολες τις αλλες διαδικασιες..
Εικόνα
[marq=left] :C130: 322VTTS :arrow: HAF525[/marq]
d23
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 09 Μάιος 2012, 14:55

Δημοσίευση από d23 »

Ευχαριστώ για την απάντηση.Κατέβασα το BMS 4.32 (χωρίς τα updates) και έχω ένα ερώτημα, τόσο στις πλαινές κονσόλες όσο και στις MFD δε μπορώ να διακρίνω τα γράμματα και τους αριθμούς (μόνο αν κάνω ζουμ).Υποθέτω ότι αυτό δεν είναι φυσιολογικό, φταίει κάποια ρύθμιση ή μήπως το γεγονός ότι το laptop μου δεν έχει ανεξάρτητη κάρτα γραφικών; Και κάτι ακόμα,θεωρείτε ότι πρέπει πρώτα να μάθω το αρχικό falcon 4.0 και μετά να περάσω στο BMS 4.32 ή δεν είναι απαραίτητο;
condor
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2178
Εγγραφή: 18 Ιαν 2006, 03:06
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευση από condor »

το bms 4.32 ειναι η εξελιξη του falcon 4.0...
ειναι καλητερο να ξεκινισεις εξαρχης το bms γιατι το αρχικο ειναι πολυ διαφορετικο απο αυτο που πεταμε τωρα.. εχουν αλλαξει παρα πολλα πραγματα.. σοσ για το προβλημα σου.. υποθετω οτι φταιει η καρτα γραφικων(δεν εχεις ανεξαρτιτη ) δοκιμασε διαφορες αναλυσεις μηπως διορθωσεις το προβλημα..
Εικόνα
[marq=left] :C130: 322VTTS :arrow: HAF525[/marq]
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Το Falcon είχε ανέκαθεν όλες τις κονσόλες clickable.

Για να μάθεις να κάνεις εκκίνηση του αεροσκάφους σου, ή κατέβασε το ramp start trainer
http://www.e-haf.org/PublicFTP/BIBLIO8H ... rainer.exe

ή δες στο youtube σχετικά βίντεο

σχετικά με τα γραφικά σου, εντός του Falcon και στο advanced, τσέκαρε όλα τα κουτάκια που θα βρείς

Στο νέο BMS έχει αλλάξει η απεικόνιση του πιλοτηρίου. Απο 2D που ήταν παλιά και μπορούσες να πας σε 3D, τώρα έχει μόνο 3D By default.....κάτι το οποίο νομίζω πως αλλάζει.

Οπότε μόνο με ζούμ θα δείς τι δείχνουν τα MDF σου
e-HAF Admin
d23
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 09 Μάιος 2012, 14:55

Δημοσίευση από d23 »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Να τσεκάρω τα κουτάκια στο Advanced των Graphics ή κάπου αλλού;
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

αυτά, σωστά
e-HAF Admin
d23
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 09 Μάιος 2012, 14:55

Δημοσίευση από d23 »

Και μία τελευταία ερώτηση.Ποιός θεωρείτε ότι είναι ο καλύτερος τρόπος να μάθει κανείς τα όργανα και τις λειτουργίες του αεροπλάνου.Να διάβάσω το αρχικό manual και να συμπληρώσω με τα μεταγενέστερα manual;Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις;
kostas_xalkida
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 360
Εγγραφή: 11 Απρ 2008, 18:15
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostas_xalkida »

Λιγο το manual και μετα Οι online πτησεις ;)
SY8AFI www.helital.gr

"ΙΣΧΥΣ ΔΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΕΩΣ"
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

kostas_xalkida έγραψε:Λιγο το manual και μετα Οι online πτησεις ;)
Και τα 2 παράλληλα, χωρίς όμως να τα περιμένεις όλα στο χέρι.

Διάβαζε και το manual για το Falcon BMS.

;)
e-HAF Admin
Απάντηση