Greek Vs Greeklish

Δώστε το δικό σας στίγμα για το Forum

Συντονιστής: Διαχείριση

Greek Vs Greeklish

Το δημοψήφισμα λήγει την 10 Μαρ 2005, 20:18

Ναι , να αρχίσουμε να γράφουμε Ελληνικά.
15
60%
Οχι, να το αφήσουμε ως έχει.
10
40%
 
Σύνολο ψήφων: 25

Thunderbolt
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2004, 23:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Thunderbolt »

Agaphte Timo

opws grafw kai sthn teleytaia paragrafo sto 2o post h apopsh mou einai oti ektos apo ton anhforo kai ton kathforo yparxei kai to iswma. Dhaladh as grafei ka8eis opws tou tairiazei! Me tis apofaseis ayths ths pshfoforias (sthn opoia pshfhsa na grafoume kai greeklish) skopeyw na symorfo8w afou ekfrazei thn pleiopshfia. Ep aytou den ti8etai 8ema!

Eyxaristw gia ta logia sou aderfe. An 8es diabase pali ta post kai pes mou pou eipa oti den sebomai tis apopseis twn synadelfwn. Tous pikrana isws me ton tropo pou milhsa alla gi'ayto exw zhthsei sygnwmh hdh xilies fores kai zhtaw pali apo olous tous kai olous esas pou bre8hkate en tw mesw.

THNX AGAIN
Nikos!
winder
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: 11 Αύγ 2004, 19:26

Δημοσίευση από winder »

Δύο μικρές παρατηρήσεις απο μέρους μου :roll: :

1) η ειρωνία σχεδόν πάντα εκλαμβάνεται αρνητικά απο αυτόν που τη δέχεται! Αυτό θα πρέπει να το έχει στο μυαλό του ο καθένας πριν ειρωνευτεί... και πριν ζητήσει συγνώμη. Γιαυτό και δεν υφίσταται συχνά στο φόρουμ μας.

2) Νίκο το ημείς σημαίνει εμείς. :wink: Το υμείς σημαίνει εσείς. Φιλικά πάντα ετσι... μην παρεξηγηθώ, δεν το κάνω για να σε υποβαθμίσω απλά επειδή μου χτύπησε άσχημα με τον τονισμό που του έκανες. (εγώ ο ίδιος κάνω αρκετά ορθογραφικά... αλλα αυτό το ήξερα :lol: )
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

παιδια , οπως εγραψα και στην αρχη του ποστ αυτου, ζητησα την γνωμη σας για το αν θελετε να συνεχισουμε να δουλευουμε με greeklish και γενικα σουμα ολα μαζι.

εξηγησα πως αν καποιος δεν θελει να ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ δεν θα παρουμε κανενα κεφαλι

Ειπα να προσπαθησουμε, δεν κατεβασαμε στρατιωτικο ΝΟΜΟ !!!!

Αν αποφασισει οι πλειοψηφια να δουλευουμε Ελληνικα, τουλαχιστον απο αυτους θα απαιτω και να γραφουνε Ελληνικα

Παντως ηδη απο την Ημερα της καταθεσης της προτασης προσπαθω να δωσω το καλο παραδειγμα και να γραφω Ελληνικα, εγω που μια ζωη γραφω GREEKLISH.....

Η επιλογη δικη σας
e-HAF Admin
gmav
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 26 Ιαν 2005, 11:54
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από gmav »

Anzac έγραψε: Αν αποφασισει οι πλειοψηφια να δουλευουμε Ελληνικα, τουλαχιστον απο αυτους θα απαιτω και να γραφουνε Ελληνικα
αν και τα greeklish με βολεύουν γιατί κρύβουν αρκετά απο τα ορθογραφικά μου λάθη, χώρια που είναι και ποιο γρήγορα γιατί ούτε ορθογραφία σκέφτεσαι, ούτε τονισμό, γράφω πάντα με ελληνικά.

παρ όλ αυτά, είμαι εναντίον κάθε είδους "απαίτηση" - "κανονισμό" - "υποχρέωση" γα τον τρόπο έκφρασης του καθένα μας.


ΥΓ.
τώρα που το σκέφτομαι, είμαι εναντίον σε κάθε είδους κανονισμό.......
λες να είμαι αναρχικός και να μη το ξέρω??? :shock: :shock: :shock:
Thunderbolt
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2004, 23:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Thunderbolt »

File winder !!!

poly pi8ano na exeis dikio gia to ymeis~!! ki egw thn aderfh mou thn tritodesmithsa rwthsa!! egw den hxera ex arxhs! LOOOL :D

oso gia thn eirwnia apla nomizw ta post exhgoune to logo pou ektraphka etsi... an mporei apo ta paidia as mou sygxwre8ei logw brasmou psyxhs!!! den kanei apla na 8igoume tetoies lexeis gia tetoia 8emata ki ayto htan pou me enoxlhse perissotero para to oti apodw8hkan se synadelfous! Dhladh to na peis s'ena paidaki an den fas to fai sou 8a se deirw einai protimotero apo to na tou peis an den fas to fai sou den eisai ellhnas! Telos pantwn!

File Timo gia xarh sou kai egw apo ayrio 8a grafw ellhnika kai mallon h or8ografia mou den einai asxhmh...

Sakh exeis dikio mallon 8a to xreistoume kai allou.
Apla opws kai kapoioi alloi pou eimaste palioi epeidh ta termatika kai to unix k.a. den egrafan panta ellhnika kai epeidh akoma kai shmera ta xena chat opws p.x. to irc pou xrhsimopoiousame kapote oloi den grafoun gi' ayto poly eystrofa ofeilw na omologhsw epinohsame ayth thn grafh! einai kai ligo diko mas paidi dhladh, ths dikias mas genias kai einai ligo dyskolo na skotwseis ta paidia sou... de 8a xexasw pote poso en8ousiasthka otan anakalypsa oti mporw na xrhsimopoihsw to noumero 8 sth 8esh tou ellhnikou Θ ...

Telos pantwn... Apo ayrio 8a grafw meikta!! LOOOOL :) De mporw na skotwsw ta paidia mou!!!!! :wink:
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Σχεδον παντα γραφω Ελληνικα :wink: τα greeklish δε τα διαβαζω καν πολλες φορες :!: (τσαμπα τα εγραφες thunderbolt :lol: )
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

ok Νικο & Νικο, το θεμα θεωρειται ληξαν.

μπλεξαμε με τους Νικους :wink:
e-HAF Admin
Jester
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2004, 00:50
Τοποθεσία: Δρακόλιμνη Γκαμήλας

Δημοσίευση από Jester »

τάδε εφη χτες ο Μιμης πλεσσας στη βραδυα της επιλογης τραγουδιου για τη Eurovision "θα ανακοινωσω σε απταιστα ελληνικα το ονομα του νικητη...and the winner is..." :wink:
Jester

A good pilot is compelled to always evaluate what's happened, so he can apply what he's learned.
[marq=left]:m2k:.......:f16:[/marq]
Εικόνα
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

greeklish 4 ever.......giati ama arxizo na grafo ellinika....tha metanioso pou piga likio :lol:
winder
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: 11 Αύγ 2004, 19:26

Δημοσίευση από winder »

Jester έγραψε:τάδε εφη χτες ο Μιμης πλεσσας στη βραδυα της επιλογης τραγουδιου για τη Eurovision "θα ανακοινωσω σε απταιστα ελληνικα το ονομα του νικητη...and the winner is..." :wink:

Γεία σου ρε Jester με τα γνωμικά σου... και τις ωραίες υπογραφές σου!! :lol: :wink: :wink:
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Jesterako mamato to F-16 sou... bravo! :wink:
Εικόνα
Thunderbolt
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2004, 23:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Thunderbolt »

Jester ωραίο το sing σου φιλε !!!! Τίμο μήπως μπορείς να μου πεις ετσι εν περιλήψει πως μπορώ να τα αλλάξω κι εγώ αυτά?

Thnk u All!

Νίκος! :)
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Thunderbolt έγραψε:Jester ωραίο το sing σου φιλε !!!! Τίμο μήπως μπορείς να μου πεις ετσι εν περιλήψει πως μπορώ να τα αλλάξω κι εγώ αυτά?

Thnk u All!

Νίκος! :)
αν εχεις αρχειο για signature αρχικα το βαζεις στο photobucket πχ. και μετα το αλλαζεις απο το προφιλ σου :)
e-HAF Admin
Jester
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2004, 00:50
Τοποθεσία: Δρακόλιμνη Γκαμήλας

Δημοσίευση από Jester »

efxaristw pedes!που να μάθω και photoshop!!!ελπιζω αμα μαθω να τη βελτιωσω κι αλλο γιατι τωρα ειναι μόλις μια φωτοϋπογραφή! :wink:
Jester

A good pilot is compelled to always evaluate what's happened, so he can apply what he's learned.
[marq=left]:m2k:.......:f16:[/marq]
Εικόνα
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Thunderbolt έγραψε:Jester ωραίο το sing σου φιλε !!!! Τίμο μήπως μπορείς να μου πεις ετσι εν περιλήψει πως μπορώ να τα αλλάξω κι εγώ αυτά?

Thnk u All!

Νίκος! :)
παει χαλασε κι αυτος αρχισε τα Ελληνικα :roll: 8)
Απάντηση